Migrény v prvom trimestri

lola249
26. nov 2015

Ahojte, som v 8tt a takmer každý druhý deň sa u mňa začala objavovať migréna. Začne to blikaním pred očami a potom príde obrovská bolesť hlavy. V minulosti som mala migrény ale max 1-2 x za rok. Každý druhý deň je to trápenie. Lekárka mi povedala že môžem iba Paralen, ten však mne nezaberá preto neužijem radšej nič. Máte niekto podobnú skúsenosť?Prešlo Vám to po prvom trimestri alebo to trvalo počas celého tehotenstva?Ďakujem.

renulka111
26. nov 2015

Ja som mala obrovske bolesti hlavy pri synovi a mne to po stvrtom mesiaci preslo. Prajem ti nech ti to cim skor prejde aby si si tehotenstvo mohla uzivat.

fokuska
26. nov 2015

Bola si aj u neurologicky? Su specialne lieky na migrenu, mala by ti poradit ci nejake z nich mozu aj tehotne :(

lola249
autor
26. nov 2015

@fokuska Ahoj, ďakujem, obvodná lekárka mi povedala že nemám ísť k neurologičke a neodporučila brať žiadne lieky, gynekologička mi "povolila" iba Paralen, ale ten mi bohužial nepomáha. Pre tehotenstvom som zvykla brať liek Quarelin od neurológa, ten je však veľmi silný a počas tehotenstva sa nemôže užívat. Mám problémy s krčnou chrbticou, preto uvažujem aj nad masážami, to však tiež neviem či je vhodné, stretla som sa s rôznymi názormi ohľadom masáží.

zumasi
26. nov 2015

@lola249 ja som mavala migreny cely druhy trimester, bolo to strasne, ale preslo to. Casom som si vsimla ze ma viac zacala boliet hlava ked som bola na zime bez ciapky, samozrejme este z unavy... Skus si povsimat ci tomu nieco este nepomaha. Ale je mozne ze nie, ze je to len z hormonov, myslim ze to prejde, len to vydrzat :/

fokuska
26. nov 2015

@lola249 ak si mala migreny aj predtym tak ako pises tak by si urcite mala byt sledovana neurologickou. Pytaj si vymenny listok a idealne neurologicku poradnu pre zachvatove ochorenia (migrena, epilepsia). Myslim si ze min. konzultacia je ns mieste a snad su aj nejake lieky. Ja mam predpisany Maxalt ale smie sa uzivat v tehotenstve len po porade s neurologim. Drzim palce

limetka69
26. nov 2015

@lola249 ja som tiež mala migrény v prvých týždňoch a potom celý štvrtý mesiac možno aj kus piateho, bolo to hrozne, zistila som, že ma hlava boli z magnézia. Pomáhala mi aj tá vietnamská masť na spanky. Aspoň trochu. 🙂

tjaden
27. nov 2015

@lola249 ahoj, no ja kým som neotehotnela nevedela som čo je to migréna, migrény som mala tak raz za 2týždne a to do konca tehu, pričom tá bolesť trvala kľudne aj do ďalšieho dňa a niekedy som z toho zvracala, mne zaberala káva, asi 4x za cele tehu som užila tuším nalgesin. Ak som sa snažila ignorovať to a ísť spať dosiahla som len to, že bolesť bola ešte brutálnejšia až som z nej zvracala a aj 2dni som do seba ani chleba nedostala.

lenuska12
27. nov 2015

Ahoj, ja som migrenik, konkretne s aurou, to je to co popisujes ze ti preblikava ako keby svetlo. U mna zachvaty su spojene s hormonmy, niekedy pocasie a stres. Na internete najdes aj zoznam jedal, ktore by si nemala ako napriklad plesnivy syr, cokolada,... mozu byt spustac. Pred tym ako som otehotnela, som mala 4x zachvat do mesiaca, vacsinou pred menstruaciou. Dobre je si znacit kedy mas zachvat, bude to zaujimat neurologicku. Pocas tehotenstva, som mavala tiez migreny, ale trochu slabsie (cize som to dokazala zvladnut bez zvracania a pod). Pomohlo mi lahnut si do tmavej miestnosti, uplne ticho, studene obklady a niekedy pomohlo ked som sa vyvracala. Po porode sa mi stav zhorsil na 12 zachvatov mesacne. Lieky som nemohla, nakolko som koljila. Bolo to naozaj narocne obdobie. Potom mi neurologicka nasadila opat triptany a mne konkretne najlepsie ucinkuje Relpax, stalo sa, ze som si ho nestihla dat na zaciatku zachvatu a tak nezaucinkoval, takze som mala v zalohe indometacin cipky. Vsetko su to velmi silne lieky, nesmie sa soferovat pri nich a nejlepsie je ked si lahnes. Teraz som druhy krat tehotna, migreny som mavala najma prvy trimester, zial musela som ti pretrpiet, v druhom menej a teraz som uz posledny trimester a mam len tak raz za dva tyzdne. Ako pises moze byt problem s krcnou chrbticou, co mam info tak v tehu je nebezpecna masaz hlavne v oblasti krizov, cize ist na masaz krcnej chrbtice ba som byt tebou vyskusala, samozrejme masera upozornila ze som tehu a aby masiroval jemnejsie. Navstevu neurologicky by som tiez riesila minimalne ako konzultaciu a uvidis ako budes na tom po porode, aj ked teda triptany sa pocas kojenia nesmu, ale aspon budes uz mat vybaveneho odbornika. Drzim palce

lola249
autor
27. nov 2015

@lenuska12 Ďakujem za info, našťastie nemám to také ako to popisujes ani som nemala až také problémy, skôr 1x za rok predtým ale teraz som nechápala prečo takto často. Myslím si,že keď pôjdem k neurológovi nebudem i tak môcť nič užívať,ani by som to neriskovala aj keby mi niečo predpísala. Čítala som niekde že tehotenské migrény bývajú vyvolané z veľkých hormonálnych zmien a nedá sa s tým nič robiť, iba to vydržať. Dúfam že ma to prejde po týchto prvých 3 mes., v minulosti mi pomáhala chiroprax,po nej som nemala žiadne problémy pretože mi napravili krčnú chrbticu ale teraz už nesmiem ísť. Asi mi nezostáva iné ako to vydržať ☹ Ďakujem za tipy.

lola249
autor
27. nov 2015

@limetka69 Ja som niekde čítala že magnézium je prevencia proti migréne, ale ako píšeš tak už neviem. Pretože migréna vzniká aj ak máš nízky tlak (ja mávam 90/55) a magnézium vraj ešte znižuje tlak.

limetka69
27. nov 2015

@lola249 no ja si myslím, že mi tak mg zníži tlak až ma hlava bolí. Bolieva ma len pri vysokej dávke v tabletke, sumivy mi nerobí nič 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre