Mohla som chytiť pásový opar od starého otca?

gabika9878778
27. jan 2021

Ahojte 😭😭. Včera som bola na návšteve u starého otca a dnes bol u kožnej a zistili že má pásový opar😳😳😳😳😳😳. A ja som deň po termíne pôrodu. Akože nebozkali sme sa nič len mohla som sa nabrať lebo je to vraj vysoko infekčné . 😭

luxus10
27. jan 2021

@aimee77 ja sa cudujem, ze taketo somariny o oslbenej imunite tu tliapete aj v case covid, ked vidite , ze virus sa nepyta, a je pre vas dolezite , co narozpravaju aj lekari, a neverite ludom, ktori to prezili na vlastnej kozi...to nema s konikom nic spolocne...

andreatytler
28. jan 2021

@gabika9878778 Neboj. Pasovy opar sa neda chytit od ineho cloveka. Da sa dostat len tak ze prekonas ovcie kiahne, (ich virus v tvojom tele zostava az do smrti) a niekedy sa ten virus "zobudi" a moze znovu prejavit ako pasovy opar.
Ak si ovcie kiahne uz prekonala, nemas sa coho bat. Ak este nie, mozes od dedka chytit ovcie kiahne a nasledne aj pasovy opar. Ale do porodu uz urcite pasovy opar nestihnes.

cookie29
28. jan 2021

@cammille od pediatra... moj maly bol dojceny a v jasliach (nezijeme na SK) a raz pri pravidelnej prehliadke na jar som doktorovi ukazala par drobnych vyrazok, ja osobne som myslela, ze si niekde ublizil, uz bol vacsi. A doktor potvrdil, ze ide o herpes zoster, ktory je velmi mierny vdaka dojceniu. Ani by ma to nebolo napadlo, mama ho kedysi mala, ale to bolo zufale, ju boleli aj vlasy. A doktor mi povedal, ze ked mal toto, ze uz kiahne nedostane, nieco v style ze to je "vyssia forma". Brala som to s odstupom, ale potom v zime mali v jasliach epidemiu kiahni. A trvalo to zhruba 2 mesiace... to vies pri pocte deti to chvilu trva a tu sa aj s kiahnami chodi veselo. Takze skutocne mal milion prilezitosti to "chytit" a vsetci cakali, ze kedy to dostane. Z tych 35 deti bol jediny, ktory tie kiahne nechytil a to bol s infekcnymi detickami v dennom kontakte, dokonca ma hned na zaciatku varovali, aby som davala pozor... odvtedy bol v jasliach este pri jednej epidemii kiahni a tiez nic.

1mina
28. jan 2021

ja som mala pasovy opar teraz par tyzdnov dozadu ( tiez som v 32t tehotenstva) .... ked som uz zistila u dr ze ho mam tak uz som si doma davala pozor dezinfikovala som po sebe atd... ale prve 3 dni som myslela ze nejaka alergia alebo co a napr 2rocna dcerka mi este natierala brucho olejom a lezala som na deke kde potom ona 🙄 cakala som a uz je to par tyzdnov odtedy a muz nechytil opar ani dcerka zatial kiahne tak to vyzera ze som ich nenakazila,,,napriek tomu ze prve dni som o tom nevedela a nedavala som si pozor ,,,inak nakazliva je zrovna ta tekutina v tich pupakoch vraj len takze ide naozaj zrovna asi o ten kontakt ktory zrejme u vas a dedka nenastal 🙂

siegi
28. jan 2021

@gabika9878778 pri pasovom opare ide o reaktivaciu virusu, ktory je v tzv spiaciom mode v tele. Infekcny je pre niekoho kto este nemal kiahne a aj to v pripade ze by prisiel do kontaktu s tekutinou z pluzgierikov. V tekutine sa nachadza virus. Ak uz niekto mal ovcie kiahne, nemoze sa nakazit pasovym oparom. Ak to nahodou niekto “dostal” od pribuzneho tak islo skor o nestastnu zhodu nahod ze presne v tom case sa reaktivoval aj unho virus.

gabika9878778
autor
30. jan 2021

@siegi no asi som to pravdepodobne dostala 😔 som si našla maly fľak úplne suchý pri pazuche niekde. Pupaky tam nevidím ale.

kakika
4. aug 2023

@aimee77 viete mi prosím poradiť, jedna dcéra má pásový opar. Druhá má anginu, berie penicilín. Môže sa nakaziť tým pasívnym oparom? Ďakujem za odpoveď.

majamat
4. aug 2023

@kakika pasovy opar je stara nakaza, kto av minulosti uz prebehla.

ak clovek prekona kiahne, oozostatok z tejto infekcie v organizme drieme a pri oslabeni imunity sa to spusti v podobe pasoveho oparu.

cize pasovy opar moze mat len ten, kto prekonal kiahne. samozrejme su pripady, ked kiahne prebehli velmi nenapadne, ale teda vacsinou sa o nich vie.
smozrejme kazda infekcia, aj angina oslabuje imunitny system, ak clovek pride este do kontaktu s kiahnovym virusim, ta to uplne vylucene nie je, ale vyslovene pasovy opar nesposobuje pasovy opar.

ak tvoja druha dcera kiahne neprekonala, tka moze chytit kiahne.

cookie29
5. aug 2023

@majamat môj syn mal pásový opar ale kiahne nemal. A vzhľadom k veku som si tým istá. Nemal rok.

majamat
5. aug 2023

@cookie29 su 2 moznosti, bud mal v sebe virus kiahni, ale nemal priznaky, alebo nemal pasovy opar a doslo k mylnej dg. kozne problemy mozu byt podobne a k omylu moze dojst, na 100% sa da dg zistit len podrobnejsim vysetrenim, pohlad nestaci.
pasovy opar inak clovek mat nemoze. je to dosledok prekonanych kiahni. neda sa chytit. pridavam screen,a le aj link na clanok lekarskej spolocnosti
https://ssvpl.sk/rady-lekara/pasovy-opar-je-pam...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre