Rizikové tehotenstvo

barbora0308
27. okt 2021

Ahojte, chcela by som sa poradit. Som v 5 tyzdni tehotenstva a uz tyzden spinim. Vzhladom na to, ze sa zial pridruzili aj ine zdravotne problemy (zapal sedacieho nervu 😔), tak som uz tyzden na PN-ke. Odvtedy, co som doma sa citim lepsie, aj moje spinenie je miernejsie, naozaj vela oddychujem. Zajtra idem na kontrolu k svojmu gynekologovi a rada by som na PN-ke zostala dlhodobo, idealne az kym neporodim resp. dovtedy kym budem tehotna. Bojim sa totiz potratu, kedze zial minuly rok som potratila v 16 tyzdni a to som rovnako zo zaciatku spinila ako teraz, tak mam strach, ze by sa scenar mohol opakovat. Nehovoriac o tom, ze sa citim aktualne naozaj celkom mizerne a bojim sa, ze po navrate do prace by som si stresom vacsie problemy este aj privolala. Ako je to prosim s rizikovym tehotenstvom? Navrhuje ho primarne iba lekar alebo ho mozem ziadat aj ja? Mate prosim niektora podobne
skusenosti? Dakujem za spatnu vazbu!

alenah31
27. okt 2021

@barbora0308 môžeš požiadať, ale je primárne na lekárovi či ti PN vystaví - keď sa uvedie na PN rizikové tehotenstvo píše sa k tomu aj prečo - aká je na rizikové tehu Dg. - kvôli SP - tá môže vykonať previerku oprávnenosti vystavenej PN a či je potrebná - lebo SP vypláca nemocenské. Teraz je to krvácanie - ak si to Dr. pri prípadnej kontrole obháji - môžeš s tým byť PN do nástupu na MD. Pri potratoch, ktoré predchádzali tehotenstvu sa PN vystavuje min. do konca prvého trimestra.

barbora0308
autor
27. okt 2021

@alenah31 dakujem za odpoved. Ja to zajtra teda prekonzultujem s mojim gynekologom. Dufam, ze sa zhodneme.

ailiba
27. okt 2021

@barbora0308 na začiatok ta môže vypísať aj obvodný lekár. Chod za ním a povedz mu o svojej situácii, pochybujem, že ťa nevypise. Po potvrdení tehu ta dlhodobo vie vypísať gynekologická. Treba si nájsť chapaveho lekára. Ja som sa hneď spýtala, či by ma vypísala kedykoľvek by som chcela a povedala, že s tým nemá problém... Ale sú aj takí, čo majú. Treba si to zistiť dopredu.
Len dodám, že nakoniec som chodila do konca 6mes.do práce, alé rozhodne som nechcela riešiť, že sa budem naťahovať s lekárkou, keby mi bolo veľmi zle, alebo by som mala nejaký problém. Držím palce, aby to nentoraz vyšlo. Hlavne, aby si bola v pohode.

barbora0308
autor
27. okt 2021

@ailiba ano, aktualne ma vypisala moja vseobecna lekarka s tym, ze to najprv bolo kvoli tomu zapalu ischiasu, no a vcera ked som bola na kontrole, som jej rovno povedala o mojich tazkoztiach, tak mi rovno PN-ku predlzila do buduceho utorka s tym, ze to mam zajtra prekonzultovat so svojim gynekologom a ak on navrhne rizikove, tak sa podla toho v utorok dohodneme na pripadnom predlzeni. Tak ja len dufam, ze mi to zajtra moj gynekolog schvali, naozaj by som v tomto stave ostala radsej doma v pokoji, aspon pocas prveho trimestra. Dakujem za reakciu 🙂

ailiba
27. okt 2021

@barbora0308 rado sa stalo. Všeobecná ta nemôže vypísať na oveľa dlhšie, gynekológ áno. Verím, že nebude robiť problémy, keď mu vysvetlíš situaciu🙏. Držím palce a užívaj si tehulkovanie💗

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre