Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

betka1
31. okt 2007

lula a sue, vdaka za vysvetlenie. Tusila som, ze to bude znamenat, ze sa uz otvaram. Budem si musiet o tom nieco precitat.

tribitka
31. okt 2007

sue, krčok sa nemôže otvoriť bez toho aby sa predtým neskrátil.....logicky.... ked máš zašité vrecko, tak ho tiež otvoríš len tak že ho rozpáraš.....tak je to aj s krčkom, drží maternicu uzavretú.... 😉
martinka, ja tiež mám doma dvojpostel, takže nedá sa podložiť....mám pod zadkom také dve hrubé deky....stále, aj ked ležím na boku, lebo na chrbte by sa už v druhom trimestri dlho ležať nemalo....ale chce to tréning, aby si v takejto polohe aj zaspala....
betka, tak ty sa nám už začínaš otvárať...to nie je zlé, ked si už v 38tt, nie? a možno to ešte pár dní potrvá kým to bude otvorené na pôrod.... držím päste.... 😉

lenusa
31. okt 2007

Ahojky babule, aj ja som od 22 tt ležala v nemocnici, chceli mi robiť cerclage, čiže začitie aby som sa neotvárala, ale napokom mi ho nerobili, keďže zistili, že krčok je dostatočne dlhý, tak mi nasadili guayacuran a duphaston, lebo mi tvrdlo bruško a pustili ma domko, ale doky mi kázal vypodložiť posteľ na 10 cm, tak mi tam manžel dal tehly, no a bruško mi z času na čas tvrdne, že to už neprestane a na kontrole mi teraz povedal, že to ostalo rovnaké a krčok čo som mala otočený dopredu sa trošku zasunul, tak hádam to ostane takto...inak ja doma ležkám väčšinu dňa a na obed sa zdvihnem navarím a zase ležkám a pár krát do týždňa sa idem vyvetrať.... 🙂 inak dnes som mala chvíľku hnedkavá výtok nemáte to niektorá? ono to bolo chvíľu a už zas nič...hm 😒

tribitka
31. okt 2007

lenusa, mna tiež nezašili ale preto že sa to u mna nedá..... 😖
aký dlhý máš krčok? ja výtok hnedý nemám, nezavoláš pre istotu lekárovi?

betka1
31. okt 2007

tribitka, ja som len v 33tt nie v 38tt, takze na porod mam este dost casu. Ale aj tak verim, ze babo sa narodi vtedy, ked sa ma.
S tvrdnutim bruska nastastie ziadne skusenosti nemam. Ale urcite skusim dnes nieco nastudovat v mudrych knihach alebo na internete.

tribitka
31. okt 2007

betka, jáááááááááj, ja som si zle prečítala..... tak tfuj, tfuj, len nech bábo pekne ležká v domčeku z bruška aspon do 40tt... 😉
si šťastná žena, ked nemáš skúsenosti s tvrdnutím bruška.... mne tvrdne od prvého dna..... lebo moja maternica takto reaguje na to, že je v nej dieťa, a čím viac sa hýbe, tým viac mi tvrdne brucho...podla lekára je to vrodená genetická chyba.... 😖

sue
31. okt 2007

Tribitka a ako je potom možné, že som mala krčok skrátený na 2,5cm = nie úplne skrátený a bola som otvorená na špičku prsta? 😕 (lebo to som mala cca v 25tt) teraz už tomu nerozumiem 😒

peta33
31. okt 2007

Ahojte môžete mi niektorá objasniť aký je vlastne optimálny stav toho krčka? ja som v 22t a musím ísť kvôli tomu, že mám otv. na 1 ležať do nemocnice.

sue
31. okt 2007

Peta, v 22tt by si nemala byť otvorená ešte vôbec...

lenusa
31. okt 2007

tribitka v tom 22tt som ho mala skrátený na 2,5 cm a taký aj ostal a ja som mala ešte problém, že mám dedične mäkký krčok. No a ten výtok bol taký jednorázový a už zas mám normálny tehotenský 😕 nechápem...

tribitka
31. okt 2007

keby si bola otvorená na špičku prsta, tak by ti už dávno odtekala plodová voda, presiakala by.... mne lekár hovoril, že že ho mám skrátený na špičku prsta.... nemohol to tak povedať aj u teba?

sue
31. okt 2007

Tribitka nie, dĺžka krčka bola určite 2,5 cm a otvorená na špičku prsta. Plodová voda neodtekala...

sue
31. okt 2007

...a plodová voda odtekať nemusí keď je otvorený krčok, aby odtekala plodová voda, musia prasknúť (alebo byť prepichnuté) plodové obaly.

tribitka
31. okt 2007

tak to máš potom zvláštnu maternicu že na jednej strane je zatvorená a na druhej sa už otvára.... 😕
lenusa,ja ho mám od 19 tt necelý 1 cm.... 😒

lenusa
31. okt 2007

fiha tribitka, to by ma ten môj doky ani z nemocky domko nepustil..

tribitka
31. okt 2007

no ved preto chodím k nemu každý týžden a mám fakt prísny režim.... no a dvakrát do týždna chodím na infúzie.... už som si v nemocke vytrpela svoje, lekár berie trošku ohlad aj na moju psychiku... a ja jeho odporúčania a zákazy, príkazy, beriem fakt vážne.....

martina46
31. okt 2007

tribitka, betka1, my mame sice dvojpostel, ale zvlast matrace, takze by to vyriesit slo 🙂

elize
1. nov 2007

babulky, ja mám pocit, že sa krčok skracuje každej druhej tehulke. Mne sa nezačal skracovať, ale otvárať. V 17tt som mala cervikálny kanál otvorený na 1cm skoro po celej dĺžke, preto mi robili serkláž. No a teraz sa mi začal skracovať, našťastie sa zastavilo pri tom stehu. Keďže hlavička miminka je veľmi nízko a tlačí na steh musím len ležkať ☹ Včera som sa dosť vyľakala, lebo doky povedal, že mi vážne hrozí predčasný pôrod a keď mi začne tvrdnúť bruško hneď ho mám vyhľadať. Klopi - klop našťastie netvrdne 🙂 Tak celý deň ležkám a strašne sa nudím. Tak som sa pustila manželovi do písania jeho seminárnej práce, bude rád 😀 Držte sa 😉

martina46
1. nov 2007

elize, tiez mam ten pocit..ktovie ako to bolo kedysi, ked sa este rodilo doma a tehotenstvo plynulo tak prirodzene, bez vysetreni 🙂
urcite boli aj pripady, kedy by dnesne vysetrenie, kontroly a prevencie babo zachranili, ale ktovie kolko zien so skratenym krckom normalne donosilo babatko a ani nevedeli o probleme.
elize, ale ty sa neboj, len v klude oddychuj a vsetko dobre dopadne 🙂

martina46
1. nov 2007

a vela stastia pri pisani seminarky 😀

lenusa
2. nov 2007

Elize, tak sa len pekne drz a oddychuj ved sa mame stretnut pri porode na kramaroch nie 😀 , tak ahojky v januari 😉

betka1
2. nov 2007

martina, nielen kedysi sa to nezistovalo, ale v niektorych krajinach ani dnes. Ja som v UK a vnutorne vysetrenie mi tu este nikdy nerobili a ani robit nebudu. Snad az pri porode.

betka1
2. nov 2007

Podla anglickej doktorky som ok a vraj vobec nevadi, ze denne cestujem do prace 1,5 hodiny a tolko isto naspat. Podla slovenskej gynekologicky by som uz mala zacat matersku a mala mat kludovy rezim, kvoli skratenemu krcku.
A teraz si mozem vybrat, ci to slovenska doktorka prehana, alebo anglicka zanedbava.

lenusa
2. nov 2007

betka aky krasny termin ti tu svieti 😵

martina46
2. nov 2007

Betka, toto mi napadlo. Na www.porodnice.cz sú super poradne a konkrétne je to poradňa Mudr. Michala Kouckého. Včera som tam pozerala, myslím že na otázky odpovedá dosť poctivo a rýchlo, je to jeden z popredných českých odborníkov- pôrodníkov. Skús mu tam položiť otázku. Pôjdeš na tú stránku, musíš sa zaregistrovať a potom napíšeš otázku. Mne sa jeho odpovede a aj pár článkov čo som čítala veľmi pozdávajú. Možno si už o ňom aj počula. Skús to.

betka1
2. nov 2007

lenusa, veru pekny termin na porod 😀, ale neviem ci aj na narodeniny

martina, dakujem, pozriem sa na tu poradnu. Ale v podstate viem, co mi povedala gynekologicka, ze hrozi predcasny porod. Ale len hrozi. Sama som si precitala na internete, ze mnoho zien so skratenym krckom porodilo normalne, takze to este nic neznamena. O dva tyzdne idem do poradne tu v UK a som zvedava, co mi na to povedia. Ale kedze tu sa take veci vseobecne nezistuju, tak tomu asi nebudu prikladat ziadnu vahu. Pomaly to uz v praci asi zabalim a bude. Termin nastupu na matersku si mozem povedat sama.

martina46
2. nov 2007

No radšej opatrnejšie, pre istotu.
Ináč, ja mám tiež termín 24.december, hoci tu na koníkovi mi to vypočítalo ináč. Ale v knižke má štedrý deň 🙂

betka1
2. nov 2007

martinka, som si ani nevsimla 😀. Tak sme na tom rovnako. No uvidime, kedy bude ten skutocny termin.

elize
2. nov 2007

babulky, to by ste mali ten najkrajší vianočný darček 🙂

Myslím, že to nie je také hrozné ako nám dokyny hovoria. Ale keby nás trošku nepostrašili asi by sme sa nesprávali tak zodpovedne

lenusa ležím s vyloženým zadkom a na bruchu notebook. Mám z toho strašnú kyselinu :-/, ale určite sa stretneme v januári, urobím preto všetko 😀

betka1
2. nov 2007

elize, tiez si tak myslim, ze to nas doktorky strasia len tak preventivne 🙂
Vy musite mat nejaky lahky laptop, ked ho mas na brusku. Ja si ho absolutne na brucho davat nemozem, ked lezim, lebo je tazky a po chvilke aj dost teply. Musim ho mat az na nohach a nacahovat sa za klavesnicou. 🙂
Bolo tu pisane, ze ani taka polosediaca poloha na posteli nie je pre nas vhodna, ale ako sa da internetovat po leziacky? 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre