Špinenie v tehotenstve, mám sa obávať?
som na začiatku tehotenstva pred 3 dnami mi bolo potvrdené tehotenstvo na sone bola bublinka ale srdiečko ešte nebolo vidno na kontrolu mám íst po 2 týždnoch to je 9.4 a dnes som trochu špinila myslíte že mám mat obavy alebo je to bežné také špinenie trochu
Stručné zhrnutie
- Špinenie v ranom tehotenstve môže byť spôsobené uhniezdením embrya, prasknutými cievkami na krčku, hematómom pod placentou alebo byť príznakom hroziaceho potrat u tehotnej ženy; pri akomkoľvek krvácaní odporúčajú lekári ultrazvukové vyšetrenie a kontrolu HCG.
- Bežné medikamentózne a nelekárske zásahy uvádzané v diskusii sú nasadenie progesterónovej podpory (Duphaston, Utrogestan), vitamínu Ascorutin, ordinačná injekcia proti krvácaniu, kludový režim a PN (pracovná neschopnosť).
- Potvrdenie a sledovanie stavu zahŕňa vaginálne/abdominálne sono, krvné odbery HCG (v diskusii bol príklad 8 936,17 → 10 700 pri očakávanom dvojnásobku), NT screening a v prípade mimomaternicového tehotenstva operačné riešenie.
Najčastejšie otázky
Q: Aké lieky môže gynekológ predpísať pri špinení v prvom trimestri?
A: V diskusii lekári/či pacientky uvádzali Duphaston (pacientky brali napr. 3× denne), Utrogestan (uvádzané 2× denne, 2 tobolky), Ascorutin a v niektorých prípadoch injekciu proti krvácaniu alebo Magnosolv.
Q: Kedy je potrebné ísť okamžite na pohotovosť pri krvácaní v tehotenstve?
A: V diskusii odporúčali ísť na pohotovosť pri silnom krvácaní, pri výrazných bolestiach brucha alebo ak sa krvácanie zvyšuje; príkladom bola hospitalizácia a operácia pri mimomaternicovom tehotenstve diagnostikovanom v 10. týždni.
Q: Kedy by malo ultrazvuk ukázať srdiečko plodu?
A: V skúsenostiach z diskusie bolo uvedené, že srdiečko sa môže prejaviť už v 5+3 tt (príklad užívateľky), bežne sa však viditeľnosť srdiečka očakáva okolo 6. tt a niekedy až do 9. tt ešte nemusí byť na sono viditeľné.
Q: Môže špinenie znamenať mimomaternicové tehotenstvo?
A: Áno; diskusia obsahovala konkrétny prípad mimomaternicového tehotenstva s nálezom v 10. tt a následnou operáciou, preto pri pretrvávajúcom alebo silnom krvácaní odporúčali vyšetrenie u lekára.
Q: Ako dlho môže trvať špinenie a čo robiť doma?
A: V diskusii boli prípady jednorazového špinenia, prípady trvajúce 1–2 týždne a aj dlhšie; odporúčali kludový režim, PN a odpočinok, a v prípade nárastu krvácania bezodkladné vyhľadanie lekára.
Q: Čo ukáže krvné vyšetrenie HCG a aké sú očakávania?
A: V diskusii bol uvedený príklad HCG 8 936,17 a po 5 dňoch 10 700, pričom lekári očakávali približne dvojnásobný nárast HCG pri normálnom vývoji; ak HCG nedupletuje, vyžaduje to ďalšie vyšetrenia.
Q: Aké prenatálne vyšetrenia sa robia pri komplikáciách krvácania?
A: Diskusia spomínala ultrazvuk, odbery HCG, NT screening a triple test; niektoré pacientky tiež uviedli, že im lekári odporúčali vyhnúť sa amniocentéze, ak je riziko (amniocentéza bola v diskusii spomínaná ako možnosť, ktorú niektoré ženy odmietli).
Závery z diskusie
Zhoda
- Pri akomkoľvek krvácaní v tehotenstve odporúčajú ísť k lekárovi alebo na pohotovosť a zrealizovať ultrazvuk a/alebo krvné HCG vyšetrenie.
- Bežné liečby spomínané v diskusii sú progesterónová podpora (Duphaston, Utrogestan), Ascorutin, injekcia proti krvácaniu, kludový režim a PN.
Sporné názory
- Niektoré ženy tvrdia, že menšie tmavohnedé špinenie môže byť normálne pri uhniezdení embrya alebo z prekrvenia krčka; iné prípady uviedli, že aj slabé špinenie mohlo predchádzať spontánnemu potratu alebo vyžadovať hospitalizáciu.
Otvorené otázky
- Ako dlho presne treba pokračovať v progesterónovej podpore (Duphaston, Utrogestan) pri pretrvávajúcom špinení, aké sú kritériá pre vysadenie liečby?
- Pri akých hodnotách a dynamike HCG je potrebné okamžité intervenčné riešenie namiesto ďalšieho sledovania?
Spomenuté značky a firmy
Helios, Wunschkinder.net, Mamatest, calibrum babyplan
Spomenuté produkty a metódy
Duphaston,Utrogestan,Ascorutin,Ascoturin,Magnosolv,Mamatest (GS mamatest),testy tehotenstva,ultrazvuk (vaginálne/abdominálne),HCG krvné testy,NT screening,triple test,kyselina listová (kys.listová),injekcia proti krvácaniu,PN (pracovná neschopnosť),kyretáž (kiretaž),amniocentéza
Miesta a osoby
Brno,Košice (KE),Východné Slovensko,Írsko
liliput
toto vsetko je tak individualne 🙂 kazdy ti moze napisat len to co si mysli hlavne podla toho co prezil
tak je asi lepsie to tu teraz necitat lebo aj tak ti neostava nic ine iba cakat
zelam ti vela sil
Musis testovat dal, nebo si dojit na krev,ja jsem si udelala 10 testu nez jsem uverila a carky krasne silily,kuk album 😉 Taky drzim palce at ti to vyjde 😎
ahojte baby ja mam taku skusenost,ze som krvacala v 6t a potom v 10t a preslo to, brala som duphaston,ascorutin ,kysel.listovu a maternu,vit.E 3x1 denne a udrzalo sa to este ma niecim napichali v nemocnici a odvtedy je vs.ok,som v 26t a dufam to vydrzime dokonca,drzim vam palceky a urcite nepodcenujte ani to najmensie spinenie, a hlavne som musela lezat do 15t vkuse v posteli.pomohlo.Teraz uz nemusim papa.
Ahoj holky, přidám se k vám, v mém těhu špiním občas, jedná se spíše o jedno nebo 2 denní špinění... 2 krát se mi stalo, že jsem špinila v termínu, že jsem měla dostat MS, ale doktor mě ujistil, že bych špinit neměla vůbec, nebrala jsem žádný utrogestan ani jiné léky a celkově se cítím úplně v pohodě a všechny UTZ, které jsem zatím měla byly OK...
Tyto problémy jsem měla i před těhu, že jsem zašpinila nebo zakrvácela mimo MS a prý to bylo, že mám tenkou stěhu, že při prokrvení, krev propučí...taky se léčím na štítnou žlázu,že to taky může způsobovat 😖
Doktor mi nedokázal říct, čím by to mohlo být způsobené, mohli byste některá poradit?? Díky
moze to byt tym ojo, ze sa vajicko uhniezduje v maternici,to moze az do 15.t trvat,mala by si byt na rizikovom ked spinis,a lezat vela aspon do konca 12t.
Ahoj Olo, i já jsem špinila v průběhu prvních 3 měsíců. Bylo to maličko. V práci jsem se domluvila na práci z domova, snažila se polehávat v případě únavy. Dostala jsem Utrogestan a vše proběhlo v pořádku.
Ja brala 2x Ascorutin a Utrogestan, vlastne skoro cely prvni trimestr,dulezite je opravdu hodne lezet 😉
ahojky,já už jsem na riziku jsem od samého začátku těhu 🙂 dneska jsem teda zase zašpinila a jela jsem na pohotovost, tak konečně tam našli příčinu, způsobuje to čípek, ze kterého občas zakrvácím, trpím na výtoky a na cytologii jsem taky chodila jednou za půl roku, takže mi musí můj dr. udělat cytologii, jestli tam neni zánět.
Na pohotovosti mě ujistili, že toto špinění těhu to vůbec neohrožuje 😵 což jsem nejvíc ráda...
A vemte si, že když jsem byla normálně u svýho dr. tak ten jen vyšetřil prstama a nikdy jsem u něj jako na potvoru nešpinila, tak ani nic nezjišťoval, akorát udělal UTZ a tady na té pohotovosti už jsem byla podruhé, tak dr. řekla, že se podívá dovnitř a konečně našla příčinu 🙂
Díky za rady holky... 🙂
ahojte, pridavam sa, ja som tiez od zaciatku na rizikovom, pre mensie spinenie a krvacanie, beriem utrogestan 3x2 tabletky a este som brala ascorutin ale ten mi uz dalsi krat nepredpisali, takze uz len ten utrogestan beriem, cele dni prelezim = nemam nic robit, len lezat.. moc ma to nebavi, ale dufam, ze takto ma to moje male neopusti... 😉 drzte sa vsetky
Mne vysetrovali na pohotovosti pokazde vnitrne a pokazde rikali, ze to spini z pochvy,ne z delohy kde je mimi,tudiz ho to taky neohrozuje 😵 Ten Utrogestan jsem dostala kvuli cyste,kdyby nahodou praskla,tak aby nevzala mimi sebou.Ale ted uz ho neohrozi ani to 🙂
Raono-jen pekne lez, vim je to otrava,mne jak bylo lepe a spineni zmizelo,sla jsem ven zalit kytky a znova!Ted uz si davam pozor, nesmim ani vytirat a zametat! 😀
presne ako pises andara.. len lezat mozem, nemam ani vychadzky povolene... mam zakazane akekolvek pohyby vratane sexu 😉 mne povedali na prvej pohotovosti ze mam hematom a ten krvaca /ze bud sa vstrebe alebo vytecie/, no na druhej pohotovosti mi lekarka povedala ze jej sa nezda zeby to bol hematom, ale ze druhy gest.. vak, to znamena, ze povodne sa mali pravdepodobne vyvijat dva plody, ale zacal sa len jeden... tak teraz som z toho uplne sprosta a teda vobec netusim co je pravda, tak s malou dusickou cakam na poradnu v dalsi tyzden...
kocky ja som 7tt+4 a vcera som zacala len spinit,nebola to ani krv a na pohotovosti ma hned brali na prijem a napozorovanie,nasadili lieky a musim len lezat,dietatko je nastastie v poriadku,krasne mu bije srdiecko...ale aj tak,nikdy to nepodcenujte,mna vcera odpisali 2doktory ze to nic neni,no aj tak som isla znova na pohotovost a mozno sa to zda byt nepotrebne,ale lepsie skor ako neskoro
Baby ja som včera mala taký tmavožltý skoro do slabohneda výtok, ale len trošku a dnes už nič. Mám ísť s tým k doktorke?
Adka12,pockaj ako bude zajtra,ak to prejde a nebude ziadny nemaj obavu,ale ak bude hnedy,tak ani nevahaj,radsej zbytocne,ale aspon budes mat istotu.
presne radsej tam ist, aj keby zbytocne, ked som potratila mala som len spinenie a tiez mi vsetci hovorili ze to nic neni, no a ked som sla na ultrazvuk, tak uz neboli odozvy.. teraz som druhy krat tehotna, a uz som bola dva krat na pohotovosti kvoli malemu spineniu, hrozne som sa bala...ale zatial to bolo ok, takze z pohotovosti som sla s usmevom na tvari... ale nebanujem ze som na tu pohotovost isla.. pojdem tam vzdy, ked budem mat co i len najmensie spinenie...
kocky som v nemocnici a ako som spominala len som spinila aj to len tak...a myslela som ze som ok a teraz na wc som skoro odpadla-krvacam.napichali ma na inekcie a musim len lezat.tak bojujem...no je to tazke
Ahoj holky, potřebovala bych poradit. Začala jsem špinit 3 dny před menstruací a dnes jsem měla dostat měsíčky. Pořád nic. Není to třeba ohlášení těhotenství? Děkují za odpovědi
Ahoj Maaka já takto zjistila těhu 😉 tři dny jsem jen lehce špinila a ms furt nikde a tak jsem udělala testík a byly tam 2// 😉
Ahoj Katí, pokud se nic jiného nezmění, zítra ránu si udělám testík. Břicho ale dost bolí, mám obavy že měsíčky přijdou.
Makka aj mna bolelo brucho a už už som si myslela, že idem dostať mrchu a nič. A to brucho pobolieva doteraz...
A tiež som bola nafúknutá a nenormálne ma boleli prsia.
Inak dnes som volala doktorke zastupujúcej moju a hovorila som jej, že som mala výtok taký do hneda aj kŕče v podbrušku a ona povedala, že to može byť tým, že by som mala teraz MS. A že ak sa to zhorší, že mám ísť na urgent do nemocnice. A mám oddychovať...
Je to normálny prístup??? Mne sa to nejak nezdá...
Ahoj, se špiněním v těhu mám taky zkušenost. Poprvé jsem zašpinila asi v 7. tt, nebyla to krev,jen takový hnědý výtok. Tak jsem hned mazala k MUDr. Ten mi doporučil dál brát utrogestan, který jsem brala tři měsíce před otěhotněním z důvodu nevydařeného předešlého těhotenství. Pak se to zašpinění opakovalo asi ještě jednou nebo dvakrát asi v 12. tt a pak už vůbec. Ale pokaždé to bylo, když jsem měla hodně náročný den, že jsem třeba celý den něco dělala a hodně se namáhala. Doktor mi také řekl, že v prvním trimestru je špinění relativně normální, tělo se vyrovnává s hormonálníma změnama apod. Ale i tak, když se to objevilo poprvé, tak jsem začala brečet, že potratím. Takže všem přeji ať to dobře dopadne a pokud je nějaký problém mazejte rychle k MUDr. nebo na pohotovost. Radši jet třeba zbytečně než vůbec a potom si to vyčítat, když by se náhodou něco přihodilo. 😉
adka, ano normalny postup, no ak sa Ti vytok nepozdava, chod radsej na pohotovost {ja idem vzdy ked sa mi nieco nezda}.. budes si aspon na istom... kuk moj prispevok zo vcera...
Raona no ja som zašpinila len trosku a už je to v poriadku, mam normalny výtok biely takže nepanikárim zatiaľ, ale ak sa to zopakujem pojdem na urgent do nemocnice
jojo, radši jít pokaždé hned, já jsem když jsem špinila, tak jsem taky radši hned jela na pohotovost, byla jsem tam už několikrát... ale je to fakt o nervy, vždycky když jsem šla v noci na záchod a měla špinění, tak jsem pomalu strachy neusnula, co se může dít....

ahojte,
vcera vecer pred spanim som si spravila test....(este stale mam MS)....ale v noci nad ránom ako som isla na zachod...som sa este pozrela na ten test a bola tam druha palicka...taka jemnucka.... tak teraz naozaj neviem....musim este pockat zopar dni...a skusim potom testnut....v den ocakavanej MS 24.11. Tak som zvedava.