Špinenie v tehotenstve, mám sa obávať?
som na začiatku tehotenstva pred 3 dnami mi bolo potvrdené tehotenstvo na sone bola bublinka ale srdiečko ešte nebolo vidno na kontrolu mám íst po 2 týždnoch to je 9.4 a dnes som trochu špinila myslíte že mám mat obavy alebo je to bežné také špinenie trochu
Stručné zhrnutie
- Špinenie v ranom tehotenstve môže byť spôsobené uhniezdením embrya, prasknutými cievkami na krčku, hematómom pod placentou alebo byť príznakom hroziaceho potrat u tehotnej ženy; pri akomkoľvek krvácaní odporúčajú lekári ultrazvukové vyšetrenie a kontrolu HCG.
- Bežné medikamentózne a nelekárske zásahy uvádzané v diskusii sú nasadenie progesterónovej podpory (Duphaston, Utrogestan), vitamínu Ascorutin, ordinačná injekcia proti krvácaniu, kludový režim a PN (pracovná neschopnosť).
- Potvrdenie a sledovanie stavu zahŕňa vaginálne/abdominálne sono, krvné odbery HCG (v diskusii bol príklad 8 936,17 → 10 700 pri očakávanom dvojnásobku), NT screening a v prípade mimomaternicového tehotenstva operačné riešenie.
Najčastejšie otázky
Q: Aké lieky môže gynekológ predpísať pri špinení v prvom trimestri?
A: V diskusii lekári/či pacientky uvádzali Duphaston (pacientky brali napr. 3× denne), Utrogestan (uvádzané 2× denne, 2 tobolky), Ascorutin a v niektorých prípadoch injekciu proti krvácaniu alebo Magnosolv.
Q: Kedy je potrebné ísť okamžite na pohotovosť pri krvácaní v tehotenstve?
A: V diskusii odporúčali ísť na pohotovosť pri silnom krvácaní, pri výrazných bolestiach brucha alebo ak sa krvácanie zvyšuje; príkladom bola hospitalizácia a operácia pri mimomaternicovom tehotenstve diagnostikovanom v 10. týždni.
Q: Kedy by malo ultrazvuk ukázať srdiečko plodu?
A: V skúsenostiach z diskusie bolo uvedené, že srdiečko sa môže prejaviť už v 5+3 tt (príklad užívateľky), bežne sa však viditeľnosť srdiečka očakáva okolo 6. tt a niekedy až do 9. tt ešte nemusí byť na sono viditeľné.
Q: Môže špinenie znamenať mimomaternicové tehotenstvo?
A: Áno; diskusia obsahovala konkrétny prípad mimomaternicového tehotenstva s nálezom v 10. tt a následnou operáciou, preto pri pretrvávajúcom alebo silnom krvácaní odporúčali vyšetrenie u lekára.
Q: Ako dlho môže trvať špinenie a čo robiť doma?
A: V diskusii boli prípady jednorazového špinenia, prípady trvajúce 1–2 týždne a aj dlhšie; odporúčali kludový režim, PN a odpočinok, a v prípade nárastu krvácania bezodkladné vyhľadanie lekára.
Q: Čo ukáže krvné vyšetrenie HCG a aké sú očakávania?
A: V diskusii bol uvedený príklad HCG 8 936,17 a po 5 dňoch 10 700, pričom lekári očakávali približne dvojnásobný nárast HCG pri normálnom vývoji; ak HCG nedupletuje, vyžaduje to ďalšie vyšetrenia.
Q: Aké prenatálne vyšetrenia sa robia pri komplikáciách krvácania?
A: Diskusia spomínala ultrazvuk, odbery HCG, NT screening a triple test; niektoré pacientky tiež uviedli, že im lekári odporúčali vyhnúť sa amniocentéze, ak je riziko (amniocentéza bola v diskusii spomínaná ako možnosť, ktorú niektoré ženy odmietli).
Závery z diskusie
Zhoda
- Pri akomkoľvek krvácaní v tehotenstve odporúčajú ísť k lekárovi alebo na pohotovosť a zrealizovať ultrazvuk a/alebo krvné HCG vyšetrenie.
- Bežné liečby spomínané v diskusii sú progesterónová podpora (Duphaston, Utrogestan), Ascorutin, injekcia proti krvácaniu, kludový režim a PN.
Sporné názory
- Niektoré ženy tvrdia, že menšie tmavohnedé špinenie môže byť normálne pri uhniezdení embrya alebo z prekrvenia krčka; iné prípady uviedli, že aj slabé špinenie mohlo predchádzať spontánnemu potratu alebo vyžadovať hospitalizáciu.
Otvorené otázky
- Ako dlho presne treba pokračovať v progesterónovej podpore (Duphaston, Utrogestan) pri pretrvávajúcom špinení, aké sú kritériá pre vysadenie liečby?
- Pri akých hodnotách a dynamike HCG je potrebné okamžité intervenčné riešenie namiesto ďalšieho sledovania?
Spomenuté značky a firmy
Helios, Wunschkinder.net, Mamatest, calibrum babyplan
Spomenuté produkty a metódy
Duphaston,Utrogestan,Ascorutin,Ascoturin,Magnosolv,Mamatest (GS mamatest),testy tehotenstva,ultrazvuk (vaginálne/abdominálne),HCG krvné testy,NT screening,triple test,kyselina listová (kys.listová),injekcia proti krvácaniu,PN (pracovná neschopnosť),kyretáž (kiretaž),amniocentéza
Miesta a osoby
Brno,Košice (KE),Východné Slovensko,Írsko
jejej holky moc děkuji trochu se mě ulevlo snažim se věřit zitra uvidim ale fakt se bojim krev se mě neleje a už druhy den nic žadna krev jen nahnědlej výtok tak snad mimi se udrželo doufam
my sme otehotneli po 3 rokoch snazenia, takze tiez sa strasne bojim, aby som o to neprisla, ale snad bude vsetko v poriadku...nesmie nas strach prevalcovat, pretoze aj nervozita a stresy skodia babatku... 😉
andilku ja už mam syna 15let a tady to druhe mimi je taky vytoužene a moc to viš když začne člověk krvacet a pak špinit je celej splašenej. ale četla jsem na netu že to nic nemusi znamenat potrat pry prašky nezachrani ten by se rozjel na plno a na vic prý jsou u toho strašne bolesti a křeče to jsem neměla tak snad je vše ok
baby, ja som mala teraz 6 dni volna cez sviatky a do prace idem az v piatok, tak mam z toho strach, ze co bude...teraz len oddychujem a manzelik ma obskakuje 😀 ...no uvidime 😒
aj mne doktor tu v UK povedal, ze ked budem mat velke bolesti ako krce a zacne sa zo mna liat, tak to bude potrat a ze to spinenie sa u 80% zien ustali, len treba vela odpocivat...u tych zvysnych prepukne spontanny potrat alebo plod casom odumrie...a ze tie percenta hraju v moj prospech...inak aj moja mamka mi hovorila, ze aj ona mala problemy so spinenim v tehotenstve ale ona si myslela, ze je to mrcha a ani nevedela, ze uz je tehotna...tak ma to trosku ukludnuje 😉
andilku no vidiš tak se uklidnujem vzajemne taky pevně věřim a doufam že bude vše ok a zitra mě doktor řekne dobrou zpravu moc bych si ji přala
to my vsetky si zelame len tu dobru spravu...tak snad zajtra bude stastny den pre nas obe 😉
ja idem do nemocnice na ultrazvuk, pretoze od piatka spinim a tu v UK ta na to musia objednat a vsetko trva strasne dlho a je dost komplikovane 😒 ...doteraz som s tym nemala nejake problemy, ale toto mi pride teraz dost blbe, pretoze oni to nechavaju viac na prirodu ako na medicinu a vedu a ja po 3 rokoch som stastna, ze sa nam vobec podarilo otehotniet, pretoze uz som tomu prestavala verit a oni sa tym nejak netrapia, ze ja sa o to babo strasne bojim 😒 ...uvidime ako to zajtra dopadne a co mi povedia...mam z toho trosku strach
jejda budu ti držet pěstičky taky v koilk hodin tam jdeš ja tam mam bejt v pul dvanactý taky se bojimm strašně moc 😒
myslim, ze na 8 rano s plnym mechurom...tak na to sa vobec netesim ale stale si hovorim, ze vsetko na svete zvladnem, len nech je ten nas prcek v poriadku... 🙂
budem ti drzat silno palce 🙂
tak nezapomen napsat jak ti to dopadlo taky držim pěsti nejhorši je to čekani ach jo
Predtym mi isli dni strasne rychlo a ani som sa nenazdala a mesiac bol prec a teraz mi dni pripadaju ako tyzdne a mesiac ako rok...uz, aby som bola aspon v 12 tt ...nevediet co sa tam deje ma strasne rozculuje...asi som riadne netrpezliva, ale som taka stastna, ze sa nam to konecne podarilo a teraz som nedockava...je to normalne?
ale je jak jsem taky netrpěliva a neštastna když nevim co se děje 😒 budem si držet pěsti a zitra určo pisni taky pisnu jak sem na tom opatruj se a odpočivej zatim papa
ja spinim...hlavne rano a vecer, ked idem na wc a utriem sa, tak mam taky hnedasty papier...nie je toho vela ale predsa... ☹
to bude dobre neboj taky jsem to měla jsou to dva dny a předtim krev a sraženinka tak se nedivim že maš strach ☹
Ahoj Andelik, tiez som spinila podobne ako Ty. Trvalo to asi od 5 tt a k tomu sa pridruzili aj bolesti brucha. Na zaciatku to bolo kazdy den a potom sa to ukludnilo a opakuje sa to uz len raz za cas. Lekar mi vravel, ze mam nizku placentu, tak to moze byt z toho. Dnes som v 20 tt, bola som na ultrazvuku a lekar povedal, ze babo je uplne v poriadku a placenta sa vytiahla vyssie.... tak tiez dufam, ze vsetko dobre dopadne a aj Tebe drzim palce 😉
Ahoj Ivka888...tak takuto spravu som potrebovala pocut...dava mi to nadej, ze vsetko bude OK...dakujem a drzim silno prstiky, aby ti to dopadlo dobre 😀
Ja som z toho spinenia na zaciatku bola tiez dost vyplasena ... k lekarovi som behala kazdy tyzden 3 tyzdne po sebe... potom spinenie trocha ustupilo, tak som sa upokojila tiez. Teraz ked sa spinenie sem tam vrati, tak to uz velmi neriesim, snazim sa viac lezat a vytoky prestanu. V poslednej dobe uz aj citim jemne pohyby dietatka, ktore ma velmi tesia a ukludnuju, ze je vsetko OK 😀
Takze Asus a Andelik - drzim Vam palceky nech sa zajtra dozviete tie najlepsie spravy 😉
no kocky...tak ja som dnes bola konecne po tyzdni na kontrole a uzv......tak predsa je tam ten hematom....17mm, ze vraj je to maly ale ked viem ze aj babatko je take velke...tak sa mi zda strasne velky...doki povedal ze mam mat klud a ze rizikove to je do konca 3.mesiaca...potom uz ani nie tak velmi....stale beriem ten duphaston 2x1 tak dufam ze to bude secko ok...spinit uz nespinim....ale je tam tam potvora....ze moze sa vyplavit - vtedy budem zase spinit....ale vstrebat, co by bolo najlepsie..ale prasknut-a to je zle, lebo moze sposobit to najhorsie....takze 4 tyzdne hadam bude secko okej..drzim vam vsetkym prsteky aby sa vsetko podarilo.....
Ahojte. Ja mam tiez tento hnedy vytok. Za den tak raz dva -krat, ked idem na wc, tak je to tam. Vcera som bola u dokiho a prave vtedy tam ten vytok nebol. Povedal, ze mi nechce davat tabletky, ze mam prist na buduci tyzden znova na uzv a uvidime, ci malicky rastie. Je to strasne, to cakanie. Na jednej strane chapem, ze ak male nie je v poriadku, je lepsie aby odislo, ale na druhej strane je to ta najhorsia vec, aka sa moze stat. Dufam, ze vsetko bude v poriadku. Inak doktor mi dal uz aj tehotensku knizku, co som bola prekvapena, ale to ma aj trochu ukludnilo. Baby, drzim vsetkym palce, aby bolo vsetko OK a babatka zdrave 🙂

Ahojte mamicky cakatelky, minuly rok som bola tehu, ale tiez to nedopadlo dobre. V 6.t.t. som spinila a skoncila v nemocnici. Na sono bolo ale vsetko ok bola aj akcia srdca, tak po 4 dnoch ma pustili domov. Nasadili mi duphaston a ascorutine. Potom okolo 11.t.t. sa opat objavila kusok krv tak som letela na sono a tam sa zistilo, ze plod odumrel, a stalo sa to asi hned potom sone v 6.t.t, nakolko som ale brala ten duphaston, kt. ma za ulohu udrzat tehotenstvo, aj za cenu toho ze plod nie je Ok, tak sa na to prislo az v tretom mesiaci. ☹ To ale pre vas neznamena, ze mate byt nestastne, niekedy to spinenie znamena, ze mate hematom, krvnu zrazeninu a ta sa pomaly cisti....ak je ale plod zivotaschopny tehotenstvo sa udrzi...vsetko je to na prirode, co sa ma stat stane sa.... 🙂 tak drzim paste aby ste dobre dopadli 🙂