Strach z depresie v tehotenstve

12. feb 2024

Baby poraďte mi...posledné dni ma opantal strach z predpôrodnej a popôrodnej depresie...Celé dni čítam tieto fóra tu a kade tade po skupinách na Fb, že mi z toho evidentne prepína a nerobí mi to dobre....mali ste niektorá taký strach z toho, že budete mať depresiu predpôrodnú alebo nedajbože aj popôrodnú? Ako ste s tým bojovali? Dosť sa toho bojím, keď tu o tom všade čítam, že keď si na to spomeniem, tak ma chytá úzkosť, tlak mi zovrie hlavu a mám pocit, že sa zošaliem a chcem plakať...Kontaktovala som psychoterapeutku, ktorá ma namiesto podpory ešte viac vystresovala a vystrašila, že keď mám takú úzkosť, nech to okamžite riešim s ňou, pretože cez placentu sa to dostane k bábätku, a že tieto ľahké "úzkosti" a strachy sa zhoršujú a po pôrode bude z toho depresia 🙄..Upokojte ma trocha a dajte tipy ako sa toho strachu zbaviť, nech si niečo sama neprivolám...Vďaka! 🙂

marci77
12. feb 2024

ak mozem prispiet do statistiky, ja som nemala ani predporodnu ani poporodnu depresiu ani pri prvom ani pri druhom dietati. Takze dopredu by som sa zbytocne neobavala.

urcite je fajn, ked by ste sa mali s kym porozpravat o porode, napr. my sme sa tak stretli kamosky z vysokej skoly a kamoska, co uz mala po porode, tak nam porozpravala ako to vsetko prebiehalo, na co je dobre si dat pozor a tak
Isla som si dopredu pozriet aj porodnicu, chodila na predporodnu pripravu ....treba mysliet pozitivne😉

danyelia
12. feb 2024

Ahoj, jednoduchá rada, nečítaj blbosti po internetoch, lebo si nejakú depresiu naozaj aj vsugeruješ 🙄

autor
12. feb 2024

@marci77
@danyelia
Ďakujem pekne, asi fakt sem musím prestať chodiť :D

dadka1997
12. feb 2024

Napis mi spravu .

autor
12. feb 2024

@dadka1997 napísala som 🙂

martinusik91
12. feb 2024

Čím viac čítaš a riešiš, tým bude horšie. Viem o čom hovorím. Proste sa takýmto veciam vyhýbaj a choď radšej na prechádzku.

autor
12. feb 2024

@martinusik91 Ďakujem baby, mam pocit, že toto počasie mi neprospieva...bežne som aktívna, ale tieto dni len ležim doma a zaoberam sa sprostosťami...

martinusik91
12. feb 2024

Áno veľa ľudí to tak teraz má... Je také obdobie. Netreba sa tomu poddať a musíme s tým zabojovať, kým nebude lepšie.

autor
12. feb 2024

@martinusik91 Ja si tiež myslím, že to je tými zmenami..celkovo som veľmi senzibilná a reagujem vždy na zmeny počasia a pod. aj prílišnou únavou, aj horšou náladou a teraz k tomu ešte aj tie hormóny tehotenské..tiež inak počúvam z každej strany len od každého aké je teraz zlé obdobie na psychiku a pod., neviem čo sa to deje... aj to do veľkej miery ovplyvňuje človeka, čo sa deje okolo neho...

svetlonos
12. feb 2024

Ahoj,
ja som mala obavy pri prvom. Vsetko bolo super, zoadny náznak depky. Ja som sa bavila o tom s mojou hebame (dulou).
Velmi ma ukludnila. Ze keby nahodou (v AT) hospitalizuju mamu aj dieta a riesia to spolocne s lekarom ale dieta je pod dohladom s mamou alebo ked treba u sestriciek. Vsetko prebueha bezpecne.
Mala to kamoška a preto som sa toho obavala.
Zbytocne bohudik. Nemala som ani to lahke babyblus po porode.
Pro druhom som tiez mala blbe myslienky a zial nie taku dulu, ktorej som sa chcela zdôveriť. Vsetko je ok.
Necitaj negativne veci. Keď som mala uplne vybrakovany zasobnik zeleza = bola som aj depresivna, pozerala som len komedie a romantické firmy alebo scifi. Cielene obmedzila kontakt s negativitou (aj takymi ludmi)
V tehu tiez. Bola som v minimalnom kontakte s radami premudrelymi aj kecami okolo porodov.
Na youtube som si pozerala pekne porody a hypnopôrody.
Hedine, co mi ta moja dula povedala - aj cusarsky je dobry pokial treba, nikdy sa nerobi zo žartu. Tak nechvsa nastavim, ze ak by ho bolo treba ostanem v pohode.
A este raz - necitaj kto ma ake krizy a starosti. Kazdy to ma inak a kazdy je iny. Negativita nikdy nepomaha.

banderaska29
12. feb 2024

my ludia a nase mozgy to je jedna šlamastika 🙂 dokážu nás ovládať a prevziat kontrolu nad našim zdravým úsudkom. stačí slabšia povaha a uzkosť, bezdôvodná, iba kvoli "čo ak" je na svete. jediný liek a cesta, ako sa mozgu postaviť, je žiť v prítomnosti. nauč sa namiesto "čo ak" hovoriť "tu a teraz" nie včera, ani zajtra. cíť to stvorenie, ktoré v tebe rastie a predstavuj si, ako bude vyzerať a ako bezbreho ho budeš milovať 🙂 žiadne ČO AK. iba tu a teraz 🙂

andrea_82
12. feb 2024

Ja do statistiky - tiez som nemala ani pred ani poporodnu depresiu. Chod sa radsej von prejst a mysli na prijemnejsie veci.

autor
12. feb 2024

@svetlonos ďakujem veľmi pekne 🙏 áno, určite veľa robí to, či máš niekoho, kto ťa upokojí a povzbudi🙏 ja nemám žiadnu dulu, ale tieto dni nad tým uvažujem práve aj kvôli psychickej podpore..

autor
12. feb 2024

@banderaska29 ďakujem veľmi pekne za krásne slová a povzbudenie🙏❤️ je to veru hrozné, ako nás naša hlava dokáže ovládať..na mňa zrazu posledné dni príde smutok, ako keby mi zovrelo hlavu, taký tlak a chcem len plakať a mám pocit, že sa mi rúca svet, že mi príde zle a podobne..začali mi tieto stavy tým, že som odpadla pred pr dňami a takto som sa vystrašila, že sa mne a babu nedajbože niečo stane🙄

autor
12. feb 2024

@andrea_82 ďakujem🙏

martinusik91
12. feb 2024

Je to všetko o nastavení mysle. Hlavne ty teraz v tehotenstve. Síce som nemala ani predporodnu ani poporodnu ale celé tehu mi hrozil potrat a neskor predčasný porod. Ja som si to ale v hlave nastavila tak, že všetko bude v poriadku a nič zlé som si nepripúšťala. Dotiahla som to takto až do 33tt a potom porodila. Keby nie toho nastavenia, tak neviem ako by to dopadlo. Musíš myslieť v prvom rade na to malinké a urobiť všetko preto aby bolo v pohode.

banderaska29
12. feb 2024

ja chápem že si teraz vystresovana a citliva, ale tebe ani bábätku sa nič nestane. len to, že sa onedlho stretnete 🙂

autor
12. feb 2024

@banderaska29 ďakujem veľmi veľmi pekne za upokojenie, hneď sa cítim lepšie vďaka vám všetkym tu🙏❤️
Inak to tie slová psychoterapeutky, že cez placentu sa takéto uzkosti a smútok dostávajú k bábu a že to treba rýchlo riešiť, že po pôrode to prepukne vždy, ma totálne vyviedli z miery 🙄 hovorím si, že zrejme jej šlo len o to aby som sa nechala vyľakať a hneď si dohodla konzultácie..

autor
12. feb 2024

@martinusik91 ďakujem veľmi pekne za tvoje slová a skúsenosť..je to určite o nastavení..verím, že ste s drobčekom obaja zdraví 🙏❤️ budem sa určite snažiť byť už viac v pohode a čítať menej bludov..

banderaska29
12. feb 2024

Tej psychoterapeutke by som zobrala diplom ak vôbec nejaky ma. nie každa tehotna žena je vesela, nie každa je ok a občas to je aj v poriadku nebyť OK. ty si iba vystrašená, fakt sa nenechaj zastrašiť takými informáciami. vypni to z hlavy, aj ja som mala nahouby obdobie cez tehotenstvo a moje deti su stastne zdrave 🙂

autor
12. feb 2024

@banderaska29 srdečná vďaka fakt, vy ste tu moje psychoterapeutky 🙏❤️ hneď sa cítim lepšie, keď reálne viem, že si tým prechádza pomaly každá druhá žena🙂

majlo1234
12. feb 2024

Pokial ta to chyti, tak pojdes za lekarom a vyriesis to. Nestresuj sa vopred. Mna to po porode na par tyzdnov zomlelo, potom sa to dalo do kopy. Je to bezna vec, nic nenormalne

autor
12. feb 2024

@majlo1234 ja sa bojím a vkuse mám v hlave, či tieto “uzkosti” chvíľkové teraz už nie sú nejaká predpôrodná depka🙄🙈 toto vo mne vyvoláva všetky tie strachy..ale snáď nie, čítam, že fakt pomaly každá druhá žena v tehotenstve prechádza nejakými chvíľkovými psychickými stavmi, tak snáď to prejde..

rurutiax
13. feb 2024

Prosím ťa nič nečítaj ani nevyhľadávaj na internete, škodíš si tým ani sama sebe. Teš sa na bábätko. Ja som nemala žiadnu predpôrodnú ani popôrodnú depresiu ako prvorodička. Bude to tak, ako si to ty nastavíš v hlave.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre