Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

liaa
17. nov 2007

DEina-ano mám autoimunitní-to je zejména ta štítná žláza.Také se mi pohoršila v těhu-ale ještě to naštěstí jde.Tvé onemocnění-no také žádná sláva.Celoživotní boj!!!Není to lehké!

liaa
17. nov 2007

No Kalo-všude píšou nic bílého,že škodí bílá mouka-že raději to celozrnné.Tak jsem si říkala,že bude asi teda na sachar.lepší.
Ale zjišťuji,že podle těch tabulek to vážně vyjde téměř na stejno.Dokonce někdy i více-protože to tmavěj karamelem a kdoví čím ještě.
No pokusím se něco vytvořit si doma-přinejmenším to nebude aspoň barvené!.-))

kalo
17. nov 2007

liaa: já vím,,,ta dieta de "vopruz" 🙂 Koukat na obaly všeho, co sníš, na tabulku s množstvím sacharidů...Já nakonec 80% všeho, co jsem při těhu cukrovce jedla, bylo samotné maso se zeleninou..Snídaně samotná míchaná vejce s olivami a podobně 🙂
Prostě přesný opak toho, co mám ráda (rýže, brambory, pečivo, mléčné výrobky...)

Ale vydrž...koukám, že za pár týdnů bude tvé mimi na světě a pak si za odměnu budeš moct dát, co máš ráda (jestli ovšem nebude mít tvé miminko ze všeho prdíky, jak moje malá, když jsem cokoliv sněla 😀 😀 )

babulka
17. nov 2007

Liaa, celzrnne ma vysoky glykemicky index, dlhsie udrzi hladinu glukozy na rovnakej urovni (laicky povedane), nie ako u bieleho, co je okrem toho, ze je to tazsie stravitelne. Preto celozrnne, ale samozrjeme s mierou.

Ale v mliecnych vyrobkoch sa nemozete obmedzovat, teda myslim vynechat ich z jedalneho listka, ako u klasickych diabetikov. Ti ano, ale nezabudajte, ze ste TEHOTNE, teda mliecne vyrobky su nepostradatelne. Samozrejme, nie plnotucne, smotanove, sladene... ale syry do 45% TvS, kyslomliecne vyrobky, mlieko...to je potrebne.

adetka
autor
17. nov 2007

ahojte dievcata... po dlhsej dobe sa ohlasuje zakladatelka temy 😉

co sa peciva tyka... tak mne odporucovala diabetologicka grahamove rozky... a fakt po nich nevyskakovali hodnoty... a kedze mi moj tehucukrovkarsky stav pretrval... tak ja ich jem aj teraz... a opat mi na kontolach u diabetologicky hodoty ntakmer vobec nevyskakuju... ale s mierou... tak 1,5 rohlika na ranajky...

co sa mliecnych vyrobkov tyka... tak mi odporucili tvrde syry, a nizkotucne jogurty a mlieko.... co nemam rada, a tak som velmi mlieku neublizila... ale brala som poctivo tehulieky (Calibrum) - dokonca mi to ako tehucukrovkarke aj gynekologicka odsulasila... ale potom som mala malo materskeho mlieka... takze... radsej sa premozte... a to nizkotucne mlieko pite 😉

a ano... nezabudnite ist na tu kontrolu... pol roka po porode... mne sa potvrdilo, ze mam problemy s cukrom aj mimo tehotenstva (nie cukrovku, ale jeden z jej predstupnov)... co je tiez nebezpecne 😖

ale ma to vraj iba kazda tretia s tehotenskou cukrovkou 😉

babulka
17. nov 2007

Adetka, nestras, ja som nebola 😲 Mne povedali este v porodnici, ked som porodila, tak mi dali na druhy den normalne jest, prvy som mala puding s piskotami (v tej chvili najvacsia mnamka na svete 😀 ) a potom mi zmerali glykemiu a povedali, ze je to OK, a ze uz sa nemusim obmedzovat. Tak som sa na to vykaslala.

A mas aj nejake priznaky? myslim take tie klasicke, caste mocenie, smad, zavraty...

deina
17. nov 2007

Aj mne diabetologicka odporucala grahamove alebo tmave pecivo, ze biele radsej nie, to obmedzit. A nic sladke, zato mlieko mi nezakazovala, to asi v tehu nejde nepit ho.

Tak a dnes som si kupila jeden z tych Dia dzemov, som zvedava, aky bude. Dam si rano na ranajky. 🙂 Videla som dokonca v potravinach aj dia sampanske. 😀

kalo
18. nov 2007

Mě dr.říkala, že mléčné výrobky a mléko omezit...(což se mi taky jako těhotné moc nelíbilo)...Ne teda úplně...třeba 1 jogurt za den je v pohodě, ale nesníst ho naráz...půlku na sváču a druhou půlku odpoledne. To samé třeba s malou skleničkou mléka..dát si ji na půl.
No a takto si dělit i pečivo. Ale k těm mléčným výrobkům...tvrdé sýry mají málo sacharidů a tvarohy a sýr cottage je na tom taky velmi dobře...Takže je z čeho vybírat 🙂

deina
18. nov 2007

Takze cottage cheese je na tom dobre? To som rada, mnam mnam. 😅

babulka
18. nov 2007

Deina, len citaj zlozenie, v niektorych cottage je aj cukor, resp. glukozo-fruktozovy sirup. Tak tie urcite nie. Ono je to stale o tom citani etikiet, lebo niekedy aj tam, kde by si to necakala je cukor. Ale zas na druhej strane je to dobre, lebo sa vytvori taky navyk, teda u mna sa vytvoril a pozornejsie si vsimam, co kupujem. Hlavne kvoli malemu.

kasis
18. nov 2007

Adetka, este dobre, ze ta tu mame, ja som nejak zabula na tu kontrolu, mala som dost vysoky cukor, ku koncu mi chceli uz aj inzulin nasadit, no nestihli. Na kontrolu sa dost bojim, ja som v zivote sladke nemala rada a teraz sa doslova obzieram 😖. ked som pocas tehu dietovala . Len neviem ci mam ist na kontrolu ked este kojim. Asi tam zajtra zavolam

petka80
18. nov 2007

Ahoj všem! To je zvláštní, ty mléčné výrobky, každý dr. říká něco jiného.... Mně dr. řekla, že neomezovat, ale hlavně žádné nejíst k snídani. Pak už klidně, i ty tučnější. Tak nevím, asi holt všeho s mírou.
Chtěla jsem se ještě zeptat na ovoce - kolik ho asi jíte a jaké? Nemáte tip na nějaké, kde je málo cukru? Děkuju a přeju všem hezký večer 🙂

babulka
19. nov 2007

Petka, citrusy (pomarance, grepy, madarinky), kivi, jablka. Urcite by som si dala aspon dva kusky denne. Ja som mala na desiatu napr. jablcko a chlebik a na olovrant pomaranc. Mne ked zistili GD, tak akurat boli vsade slivky a hrozno, ale to som mohla max. par guliciek, lebo vyskakovali glykemie.
Inac pit treba radsej caj a mineralku, ako ovocne stavy, aj ked 100%, lebo to je "plne cukru"

lienockaa
19. nov 2007

ahojte..
dievčatá, čítajte, čo píše babulka..naozaj jej vlastné skúsenosti sú na nezaplatenie..a mohla by o tehotenskej cukrovke a diéte asi aj prednášať..myslím to ako kompliment.. 🙂

mliečne výrobky môžete a to aj na raňajky..veď vy nie ste naozajstné diabetičky, ktoré už majú poškodené obličky a treba im obmedzovať príjem bielkovín..!!!

len treba dať pozor, aké mliečne výrobky..zakázané sú predsa len jogurty ovocné, čokoládové a orechové a kadečím sladené a jogurtové mlieka sladené cukrom, alebo glukózovým sirupom..

v pohode si môžete dať obyčajný biely jogurt- nie smotanový, mlieko, syry..a tvaroh je absolútne vhodná potravina..všetko je to len o zvyku..preto čítajte etikety!

petka80
19. nov 2007

Babulka, lienockaa, děkuju za rady. Džusy a šťávy jsem naštěstí nepila nikdy, takže čaj a voda není problém. No a holt člověk si zvykne i na ten bílý jogurt, nebo si ho můžu dát s nějakým ovocem. 😉
Liaa, jak jsi dopadla u doktora?

babulka
19. nov 2007

Lienockaa, dakujem. Aspon niekto to neberie ako mudrovanie. 😉
Ja sama som bola rada, ked mi niekto zainteresovany poradil, citala som o sto dvesto vsetky rady od tych, ktore tym presli. Lebo naozaj, ako vo vsetkom, vlastna skusenost nic nenahradi.
A kedze viem, ze aj pri dalsom tehotenstve (ktore sice zatial neplanujem 😀 ) budem mat cukrovku, musim sa stale udrziavat v "rozume".

Inac naozaj, z tych mliecnych vyrobkov sa da vela vybrat, vapnik a bielkoviny su dolezite, kedze ste tehotne, a na bielkoviny je bohaty tvaroh. Ten je super, samozrejme nie plnotucny. Biele jogurty, syry, ja zboznujem Acidko, to som mavala vzdy na ranajky. A robila som si napr. aj krupicovu kasu, raz za tyzden - nizkotucne mlieko, detska krupica, uvarit, par hobliniek masla, kakao a skorica - mnam, mnam. A glykemie boli v pohode, v norme. Bez cukru to sice chutilo na prvykrat divne, ale potom som sa na krupicovu nedelu vzdy tesila. 🙂 Alebu strudlu z jablk a orechov, mala som ju parkrat, namiesto cukru som dala trochu medu, vela jablciek, orechov, listkove cesto a bolo.

adetka
autor
19. nov 2007

babulka... aj mna v porodnici nikam neposielali... a na druhy den zrusili dietu... a na obed som mala sulance s makom 😝 ... to o kontole mi hovorila moja diabetologicka ku ktorej som chodila na kontroly (teda az dve, kedze moj porodnik trval na kontrole u svojej diabetologicky 😕 )... a netreba to zanedbat... neliecena cukrovka (pripadne nejaky z jej predstupnov, co mam aj ja) napada oblicky, oci, a ine organy... ale neboj... skutocne to plati maximalne u kazdej tretej s tehucukrovkou...

kasis... tusim, ze kym kojis, na tu kontrolu este nemas ist... az ked skoncis s kojenim... pri kojeni sa tvoje telo sprava inak... a ani sa nemozes (a nemusis) tak obmedzovat... takze kludne cakaj... ja som kojila kratko, tak preto som usela uz po pol roku... 😉

kalo
19. nov 2007

babulka: když máš při prvním těhotenství cukrovku, tak ji budeš mít i u druhého?????

petka80
19. nov 2007

Babulka, děláš mi chutě 😵 Fakt je, že o těhu cukrovce se člověk nikde moc nedočte a takovéhle praktické rady jsou k nezaplacení.
Já si zase dělala jahelnou kaši, taky máslo, kakao a oříšky a přišlo mi to jako největší pochoutka na světě 😀 A štrůdl bez cukru s hodně skořicí jsem si taky upekla, ten cukr mi tam už vůbec nechyběl 😉 Holt má člověk jiné nároky než dřív 🙂

lienockaa
19. nov 2007

babulka- neberiem to ako mudrovanie..cítiť, že máš skúsenosť..

ja sem zájdem občas preto, že som riziková kvôli rodinným faktorom, ostatné kritériá nespĺňam..takže ma čaká ešte jedno testovanie na GD, prvé mám za sebou hneď na začiatku tehu, to bolo ok..

a ešte aj preto, že tiež mám skúsenosť, ja síce aj tú profesionálnu a plus cukrovka v rodine, to sa nedá neporadiť, keď viem.. 😉

lienockaa
19. nov 2007

všetky, ktoré sa pýtate, či môžete mať tehu cukrovku pri ďalšom tehotenstve- áno, je tam tá pravdepodobnosť vyššia..a mali by ste byť sledované diabetológom od začiatku toho ďalšieho tehu, nie až v 24 tt..

babulka
19. nov 2007

Adetka, tak to som teraz prekvapena...mne sice moja diabetologicka hovorila, ze mam prist, ked nebudem kojit na kontrolu, kojit som prestala v 6. mesiacoch, ale potom som sa na to fakt vybodla. Aj kvoli tomu, co mi povedali v porodnici. Asi nerozmyslam 😖

Inac k tej tehu cukrovke v 2. tehotenstve a dasich, byva to dost vysoke percento. Nie je to uplne pravidlo, ze ju musite mat, ale zvycajne byva. Preto ako pise lienockaa, je tam sledovanie na Gd a aj test oGTT sa robi uz na zaciatku tehotenstva.

deina
19. nov 2007

Mna tak este napadlo - vsetky tie dia vyrobky, co su akoze sladkosti - dia cokolady, dia susienky su ok? Niektore obsahuju trochu fruktozy, som si precitala na baleniach, ale ked je to urcene pre diabetikov, tak obcas dufam neuskodia. Samozrejme, v malom mnozstve ta fruktoza, to mi je jasne.

K ovociu - diabetologicka mi hovorila, ze nemam jest hrozno a melon a ostatne mozem, s mierou. A ze zeleniny mozem kludne jest viac (tej, ktora nie je sladka napr. papriky, paradajky).

Ale viete, co som si vsimla? Ja mam asi viac energie, odkedy dietujem. 😀 U mna bol vzdy problem s unavou, takze mozno je to len jedno z tych obdobi, ked sa citim lepsie, ale tentokrat to slo fakt po tej diete.

babulka
19. nov 2007

Deina, urcite to bude tym, nezatazujes organizmus tazkym, sladkym, mastnym, ale jes pravidelne, pomenej... Bodaj by nam to vydrzalo aj po tehtoenstve (teda mne to velmi nevydrzalo) 😖 😀
Inac tie dia vyrobky s fruktozou - to je vlastne ovocny cukor, prirodzene sa vyskytujuci v ovoci, takze velmi nekombinovat takyto vyrobok s ovocim (prilis vela fruktozy na raz) a bude to OK. Len fakt pozor na tie sladidla.

deina
19. nov 2007

Aj som si myslela tak, ze ak si dam obcas, tak by to malo byt vporiadku. Inak ja som vzdy velmi rada mala sladke, aj mi to vycital reumatolog trosku, ale kedze sa to nikdy na mojej postave neukazalo, tak som si sladke davala. Teraz jem viac zeleniny.

vesi
19. nov 2007

baby, zdravím vás, len k tým dia výrobkom, ja som si kupovala sladkosti s označením DIA a bolo to v pohode, strašne mi chutilo sladké akurát ked som nemohla 😝 , na Vianoce som nesmela nič z vianočného pečiva, ja som normálne trpela 😀 na druhej strane som po pôrode mala o 1kg menej ako pred tehu, ale.... na dalšie vianoce som sa nevedela dojesť vianočného pečiva, výsledok 3 kg, ktorých som sa doteraz nezbavila 😠 😝 😀 😀 prajem vám pevné nervy a nech všetko dobre dopadne, hlavne, nech sú detičky zdravé... 😉

certica
19. nov 2007

baby, ja sa dam tusim dobrovolne na dietu, lebo sa uz teraz hroooozne citim 😝 😲

adetka
autor
19. nov 2007

certi... neboooj... ked sa citis hrozne... tak tehu cukrovku nemas 😀 ... ja som sa citila super... a mala som ju 😉

certica
19. nov 2007

ja sa nebojim, ze ju mam, ale ze budem jak vorvan 😀 , preto sa asi zacnem dobrovolne mucit. ja inac sladkeho zozeriem kvanta 😅 a zaujimave je, ze v prvom tehu som mala glukozu pred vypitim 4,7 a po teste 4,72. cize, jak keby som ani cukor do seba nedala 😀

esci
19. nov 2007

deina, ja som mohla aj hrozno aj melon, len presne na bobulky doslova.. 😕
ak je raz tehu cukorovka, 90 % sanca, ze bude aj v dalsom tehotenstve, zena ma az 60 % sancu dostat diabetes typu 2 v najblizsich 10 rokoch, ak zide na dokonaly BMI index, zije zdravo, sportuje, sanca dostat diabetes 2 je znizena na 25 %...tolko z lekcii, ktore som ja osobne dostala... 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre