Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ellysa
16. apr 2010

áno grep, citrón cukor znižuje, tiež veľmi dobrý je topinambur, ja mám z neho džem a dávam si ho sem tam aj surový, ako kaleráb a fakt to funguje a ževraj aj caro znižuje cukor ale to nemám odskúšané

berucka
16. apr 2010

ja som uz pisala vyssie, nalacno musim mat do 5.5 a hodinu po jedle do 7.5
Ale je to fakt divne, ze to ma kazda inak!

ewulin
16. apr 2010

Já právě taky ještě chodím do práce...a snídám v 6, pak si dělám svačinku v 9, pak další ve 12 a pak až oběd ve tři, když příjdu z práce...od pondělí budu chodit v práci na obědy,ale víte jak to je v těch jídelnách, člověk moc neví co vlastně jí...teď bych měla jíst až ve 12,ale už mám hlad, tak dám na vás a jdu si dát ředkvičky🙂

jaruska8
16. apr 2010

Citróny som nikdy extra nemusela, ale teraz mi veľmi chutia, sú to moji spojenci. 😀 😀 😀 Ale na ten grep som sa ešte neodhodlala, ledaže by som si ho len odšťavila, inak ho fakt neznášam. 😝

jaruska8
16. apr 2010

Ewuli, dobrú chuť k tým redkvičkám, nech zaženú hlad!!

ewulin
16. apr 2010

Berucka a kterou hodnotu u zátěžového jsi měla špatnou?

berucka
16. apr 2010

Ja sa stravujem v praci (teda obedy), ale vyber mame celkom fajn a vzdy sa s nimi dohodnem, ze chcem menej prilohy a viac masa a zatial ok. Inak ja maslo jem obyc, margariny nemam rada 😖 A topinambur je tiez super vec, teraz som si doniesla od mamky celu tasku!

ewulin
16. apr 2010

Holky co je to ten topinambur? 😨

berucka
16. apr 2010

ewelin, ja som mala spatne obidve, po hodine ma byt 8,8 a ja som mala lehce pres 10 a po dvoch ma byt 7,7 a ja som mala 8,0 ☹

ewulin
16. apr 2010

Berucka...to je fakt divné,každý doktor řekne něco jiného☹...už vím co to jsou topinambury...to jsou ty dobré brambory🙂

jaru30
16. apr 2010

Ahoj holky, můžu k vám? 🙂
Já mám taky těhu cukrovku a taky jsem se donedávna měřila doma glukometrem. Pak se ale ukázalo, že hrozně kecá. Jednou jsme porovnali hodnoty s laborkou a ten rozdíl paní doktorku dost vytočil.
Z laborky jsem měla po obědě 4,3 ale glukometr mi v tu dobu ukazoval 7,7!!!!!! takže se zbytečně nestresujte, pokud najdete vyšší hodnoty. Ono je známé, že glukoměry maj odchylky, ukazujou víc....ale že až o tolik 😕 Měla jsem One touch ultra.

berucka
16. apr 2010

na internete sa o nom pise toto:
Jeho hlízy mají zvláštní chuť – lze ji popsat jako něco mezi ředkvičkou a kedlubnem s příchutí oříšků. Nasládlou chuť dodává inulin, což je sacharid, který nemocným neškodí. Topinambury jsou čerstvé po celou zimu a můžeme je vyrývat podle potřeby.
Využití topinamburu v kuchyni
* Syrové – dobře umyté a rychle oškrábané je vkládáme do okyselené vody. Ta zabrání jejich zhnědnutí. Nakrájené na kolečka či nastrouhané jíme jako ředkvičky nebo jako přílohu k masu.
* Vařené – vaříme jako brambory se solí a kmínem, hotové posypeme bylinkami.
* Smažené – jsou výborné v trojobalu s bylinkami a sezamem.

...inak to vypada trochu ako zemiak, alebo ako zazvor, skus si to vygooglit

ellysa
16. apr 2010

ewulin http://www.fytosal.sk/topinambur/, chutí to ako niečo medzi kalerábom a zemiakom, ako mne to veľmi nechutí ale kvôli tej cukrovke trochu zjem 🙂 , môže sa jesť aj varený aj surový, mzslím, že vo väčších hypermarketoch by ho mali mať, alebo nejakých lepších zelovococh

berucka
16. apr 2010

jaru30, pocula som, ze tie glukometry obcas blbnu, ale podla coho ineho sa ma clovek orientovat???!!! Ja uz sa teraz prestavam merat tak casto ako na zaciatku, lebo su to fakt zbytocne nervy 😖

ewulin
16. apr 2010

Já už jsem to našla,tak si je dneska koupím🙂...jaru já mám one touch vita,no tak to mám radost...ale jak mi tady napsaly holky,já se teprve musím sžít s tím pocitem, že musím jíst nějak jinak a taky s tím jak mám jíst...

jaru30
16. apr 2010

Berucko, přesně jak píšeš. Já se z toho stresovala jak blázen. Teď mi doktorka řekla, ať už se neměřim, že v tomhle případě jsou to zbytečně vyhozené peníze za testovací proužky a jednou za 2 týdny si vždycky odebírám krev doma, do laboratorních špiček a druhý den to hodím do laborky a je to. A mám jistotu, že jsou výsledky přesné....ty glukometry jsou fakt na prd.....kecaj všechny. To píšou i sami výrobci, že mají odchylky. Bohužel některý mají o dost větší 😖

jaruska8
16. apr 2010

Hm, že by som si h zohnala???? ten topnambur??? vyzerá to fakt zaujímavo. 😉

ewulin
16. apr 2010

Jaru30...jak je to s těmi proužky, je pravda,že zdravotní pojišťovna platí těhotným jen jedno to balení,to je 50 ks?

jaru30
16. apr 2010

Ewulin, neboj, to si za pár dní zvykneš. Mě to ze za začátku (asi tak tejden) přišlo hrozně složitý, říkala jsem si, že tohle nevstřebám...no a jde to 🙂 Už ani nekoukám na hodiny, odhadnu, kdy třeba jíst. A jídlo už mám odhadnuté taky. Takže už ani nepřemejšlím, co můžu a co ne. Jde to samo......Budeš to mít taky tak, uvidíš.
Pozitivní na těhu cukrovce je, že jsem díky ní zhubla těhu kila a váhu si držim 🙂
Samozřejmě mě občas chytne mlsná, ale už mám vychytaný, že dobrůtky od Kinder jsou v pohodě. A nebo si dám kousek hořké čokolády, myslím že je od Orionu s příchutí malin. Je moc dobrá 😵

jaru30
16. apr 2010

Ewulin, přesně tak. Máš nárok na jedno balení ročně. Pak už si kupuješ. Jedno balení po 50 proužcích stojí 700,-
Ale tuším, že pokud těhulka dojde do stádia, že už si musí píchat inzulín, tak tam snad je to jinak. Tak jich snad dostaneš víc......

ewulin
16. apr 2010

Ještě jsem se chtěla zeptat co pijete celý den?Já nebyla zvyklá na neslazený čaj,ale kvůli malému to celkem zvládám,ale myslíte,že taková ta minerálka prolinie( je na ní napsáno, že 0g sacharidu), že tu si můžu dávat taky? a k snídani si dávám malý hrníček nekofeinové kávy,s mlíkem...to by taky nemělo vadit,že ne?

jaru30
16. apr 2010

Ewulin, já piju k snídani normálně čaj oslazený 2 lžičkama cukru 😅 . Tenkrát jsem se měřila a bylo to v pohodě, i na tom glukometru (a co teprve v laborce, že jo....)
A když mám siestu, tak si dávám taky bezkofeinový kafe, oslazený a s mlíčkem 😀 Taky to bylo v pohodě.
Jinak na žízeň piju neperlivé minerálky s příchutěma. Většinou Dobrou vodu 🙂

berucka
16. apr 2010

ewelin, niekomu mlieko a mliecne vyrobky po ranu zvysuju hladinu glukozy, takze to kafco s mliekom mozno radsej az ku svacine alebo po obede. A davaj si pozor na umele sladidla, ak ich ta mineralka obsahuje, tak urcite nie. Niekde pisu, ze 0 sacharidov (cukrov), ale pouzivaju umele sladidla a tie sa v tehotenstve nesmu! Ja pijem len cistu vodu alebo Roibos caj, ten je sam o sebe trochu nasladly (ale len pocitovo, inak sladeny nie je, samozrejme).

emers
16. apr 2010

čau holky,
no to jste mě dostaly s tím, že glukometry můžou zkreslovat 😕
No to je bezvadný, ale já na základě těch hodnot co si měřím dostanu prý příští týden asi ten inzulín!!!
A když teda třeba nemám tak špatný hodnoty anebo prostě mám, ale těžko říct teda, tak pak aby mi ten inzulín ještě neudělal paseku... ?! 😠
Chm, tak snad něco napoví i ta krev ráno na lačno co jsem dávala.
Ale po jídlech se prostě mám měřit JEN glukometrem, do žádné laborky mi nic neposílali a krev jsem do ničeho neodebírala.
Mně je totiž trochu divný, že ač fakt dietně a přesně jak píšete, třeba pangasius s trochou brambor (fakt minimum) a zelený okurek mi ukázal tak špatné hodnoty.
Tak buď mi to tak blbne anebo blbne ten glukometr a teď si vyber že! 😝

ewulin
16. apr 2010

Ajeje, tak minerálku zahazuji...obsahuje aspartam..takže si budu dávat jen ty čajíky a kávu až na dopolední a odpolední svačinku....

ewulin
16. apr 2010

Emers přesně tak...já právě taky na základě těch hodnot z glukometru buď dostanu inzulín nebo jen dál dietka...taky mně to zaráží...pokud mi doktorka bude chtít dát inzulín,tak si vyžádám testy v laborce...pro jistotu.

ellysa
16. apr 2010

mne tiež doki povedala, že keďže nemám inzulín, mám nárok len na tých 50 ks prúžkov, tteraz si meriam už len profil za jeden deň niekedy tesne pred kontrolou, raz za dva týždne.

ewulin
16. apr 2010

Já musím do neděle po každém hlavním jídle,ale pak už jen jednou za den...akorát, že jsem hned na začátku asi 4 ty proužky musela vyhodit,nevěděla jsem jak na to, tak jsem tam nanesla málo krve a glukometr mi napsal,že je to error🙂

jenny73
16. apr 2010

Ahoj holky, taky přispěju do tohohle "mlýna" ...Taky mi zjistili cukrovku, taky nasasili dietu, taky jsem to i obrečela, když jsem měla hlad a na porci mi vycházelo pár soust chleba... Je to jen o párkrát, vyzkoušíte, co vám "nedělá dobře" - mně třeba vždy vylítl cukr po rýži, musela jsem jí dávat méně, naopak jsem neměla vůbec problém s bramborama - hromadu masa, zeleniny a běžná porce brambor byl můj ideální oběd, nebo večeře. Když mi bylo úplně nejhůř, zobla jsem kousek sladkého, ale zato jsem třeba úplně vypustila malou svačinu. Taky to chce hodně pít. Citrony dobrý, ale na grepy pozor!! Je v nich chinin, takře s mírou...

A jinak - od ledna jsem chodila na diabetologii, nejdřív do laborky nosila vzorky krve, potom sama měřila glukometrem - občas, když to vyletělo, řekla mi sestra - asi jste toho snědla moc - nikdy se ani nezeptala, co to bylo a kolik toho bylo. Už v tom lednu strašili, že budeme mít velké, tlusté a nemocné děti - od toho ledna jsem nebyla na jediném UTZ, pouze 2x na velkých odběrech krve ... UTZ jsem absolvovala jinde, naposledy cca před 3 týdny v porodnici - chlapeček je zdravej a naprosto odpovídá tabulkám - to znamená žádný obr. Jen se mi zdá, že kdyby to bylo tak strašný s mýma hodnotama, asi se tím někdo měl více zabývat a ne jen říct, že moc jím...

Každopádně to píšu hlavně proto, abyste se zbytčně nenervovali - jezte malé porce, jak máte předepsáno, všechno s rozumem, před odběrem být v klidu (to prý totiž může výsledky taky ovlivnit), pohyb neuškodí, ba naopak....co je pozitivní - od ledna jsem dosud přibrala 1kg 🙂 ...tu dietu neberte jako nemoc, nebo trest, ale způsob stravy, který opravdu po pát dnech začnete brát skoro samorřejmě.

Všem držím palce! 🙂

jaruska8
16. apr 2010

Ja pijem tiež len neperlivú minerálku alebo vodu z vodovodu. u nás je kvalitná voda, tak sa kľudne môže piť. Baby, si idem robiť tú kapustnicu, som na ňu včera dostala chuť. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre