Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

joa.n
30. máj 2013

tak jsem dneska poprvé měřila s inzulínem.. nakonec jsem volala Dr. že po obědě byla hodnota zase 8..
tak mi na oběd zvýšila na 3 jednotky a ubrat přílohu na 100g
měla jsem na oběd hranolky pečený v troubě - asi 80 g
tak jsem byla poučena, že brambory co se dělají v troubě (i hranolky) mají vyšší sacharidy než vařené.. takže hranolky můžou být, ale max. 50g..
jen pro info i pro vás.. 🙂

olgas
31. máj 2013

@joa.n 😕 tož 50g hranolek to teda moc není, že.

mm_mm
3. jún 2013

@joa.n Ta příloha - 100g - to se jako počítá uvařený nebo syrový? Já si dávám 120g těstovin, proleze to jen tak tak a nepřijde mi, že by toho bylo hodně...Minule jsem ke konci jedla z příloh už jen brambory...

mm_mm
3. jún 2013

@joa.n A ještě mě napadá, že si hodně často dělám brambory s kuřecím a se šlehačkou a celý to zapejkám v troubě a problém není. To je fakt divný s těma rozdílnýma sacharidama...

joa.n
3. jún 2013

@mm_mm
to množství by mělo být v uvařeným stavu.. 😉

já taky zapékala brambory a byla hodnota v normě...
on asi bude problém s hranolkami, co jsou kupované.. ☹

joa.n
3. jún 2013

@mm_mm
nevíš, jak na tom je párek se sacharidama??
dneska jsem jeden větší snědla na svačinu (byl dětský den a dcera už nechtěla - tak jsem ho dojedla).. dala jsem k tomu půl krajíčku chleba a hodnota před večeři nalačno nebyla úplně v normě..

ani s tím inzulínem to není žádná sláva - držím se seč můžu.. ☹
ještě mi Dr. v nemocnici říkal. že mám dost plodové vody - prý to může být způsobeno tou cukrovkou.. ale i něčím jiným..
takže další "radostná" zpráva..
už si říkám, že by nebylo marné, kdyby byl červenec.. ☹

mm_mm
4. jún 2013

@joa.n To množství vody asi bude souviset s cukrem. Ale stejně mi to přijde divný. Máš ty hodnoty zvedlý, ale nemám pocit, že nějak drasticky. Mně párky procházej, ale kupuju si ty, kde je hodně masa, třeba 85%. Je tam často přidáno trošku glukozy, takže diabetoložka by asi nesouhlasila a navíc párky samozřejmě nejsou nejzdravější, jenže proč bych se měla vzdát párků - jen proto, že mám cukrovku? - ostatní těhotný se ho určitě taky nevzdávaj. Vydrž ještě pár týdnů, od toho 36.tt začne bejt líp a na konci už se normálně najíš, ty hodnoty se pak srovnávaj, já jsem se poslední dva týdny nestačila divit, jaká je najednou pohoda. Já teď měřím malinko, tak nemám přehled o každý hodnotě...

mm_mm
4. jún 2013

@joa.n Až budeš kupovat hranolky, tak si přečti etiketu, některý výrobci tam dávaj mouku - to by byl důvod, proč ti to zvedlo cukr. Když vybereš hranolky vyráběný jen z brambor, bude to podle mě v pohodě....

joa.n
4. jún 2013

@mm_mm
taky doufám, že to větší množství plodovky je způsobeno tou cukrovkou..
dneska jsem byla u své gyndařky, tak mě ještě jednou na UTZ přeměřila a řekla, že to není tak horké.. že je spíš hraniční..
stejně mě poslala do rizikový poradny kvůli tomu inzulínu do Mostu - jsi z Teplicka - nechodíš tam taky náhodou??
jedu tam v pondělí, budou si mě tam prý hlídat a domluvím s nimi případně i porod..

mm_mm
4. jún 2013

@joa.n Chceš rodit v Mostě? To bych nedělala....Jestli můžeš, dojeď to až do Ústí. Do tý rizikovky nechodím. Můj gynekolog je zástupce primáře nemocnice, tak si dělá všechny kontroly a vyšetření sám. Když je potřeba, jdu k němu na podrobnější ultrazvuk do nemocnice. Co by jinýho mohlo znamenat to zvýšený množství plodový vody? Kdyby bylo něco s miminkem, tak už na to museli dávno přijít, to mi přijde jako blbost...

joa.n
4. jún 2013

@mm_mm
nechci rodit v Moste.. Jen tam budu jezdit do rizikovky..
chci rodit v Zatci nebo Chomutove.. Snad to pujde!

ratatooy
4. jún 2013

holky nevite jaka je pravdepodobnost cukrovky i u druheho tehu

olgas
4. jún 2013

@mm_mm ty jo do hranolek mouku 😕 😕 😕 Já hranolky vůbec nekupuji, tak ani nestuduji etikety, ale je to mazec co všechno se dá někam přidat. 😔

@joa.n no s tím párkem může být problém v tom, že to může být nějaký horší kvality , kde je té mouky víc, ale když si budeš kupovat párek s co největším procentem masa, tak by to problém neměl být. U mě je třeba největší problém pečivo, i tatranku spálím líp než rohlík.

olgas
4. jún 2013

@ratatooy jaká je pravděpodobnost nevím, někdo jí má třeba jen u prvního, někdo u obou, někdo zase třeba jen u druhýho těhu. Já ji měla u prvního i u druhýho.

ratatooy
4. jún 2013

@olgas tak ja sni počitam že ji budu mit opet,pokud sem ji teda fakt mela protože mi cukr vyletel jen na ogtt na 7 a pak už se mi nikdy nestalo že bych si nameřila víc jak 5

ratatooy
4. jún 2013

@olgas holky ja myslim že na toto docela dost pomuže tabulka na www.stobklub.cz v sekci sebekoučink ono je to sice na hubnutí atd ale da se vaha nastavit na udržení a zaroven sledovat ty sacharidy

mm_mm
4. jún 2013

@ratatooy Téměř 100%.

ratatooy
4. jún 2013

@mm_mm no taky si to myslim,ale ja teda moc nevěřím tomu testu na cukrovku

llluckaaa
4. jún 2013

@ratatooy Asi tak 90% - jsou vyjímky, které to v dalším těhotenství nepotká. Jsou to spíš maminky, které měly před prvním těhu velkou nadváhu a po porodu zhubly.

ratatooy
4. jún 2013

@llluckaaa tak aj mela před prvnim tehu 96kg po porodu 105 zhubla sem na 90 a ted mam už zas 103 ale diabetoložka řikala že je to spíš dědičným faktorem že ji mame v rodine a v tehotenství se jen ukaže že me čeká na stáří

jipal
4. jún 2013

ahoj holky, máte nějaký rady, tipy .. jak snížit ranní hodnoty nalačno? já mám furt kolem 5,6 - 5,8. dnes dokonce 6,0. nejdřív jsem si na druhou večeři dávala 2 kneckebroty s lučinou nebo něčím a zeleninu. na to mi dr. při kontrole řekla, že si mám dát raději sklenici mléka, že to tělo lépe zužitkuje. po mlíku hodnoty ráno v podstatě stejné. pak jsem několikrát večer usnula bez druhé večeře a ráno hodnoty tytéž.

@joa.n dnes jsem zrovna kupovala v lidlu párky - 87% vepřové maso a ve 100 gramech mají 2g sacharidů, z toho 1g cukrů. aspoň to takto je na obale. chuťově jsou moc dobrý, teď jsem si zrovna dala 2 k čočce na kyselo. za hodinu půjdu měřit, tak jsem zvědavá, kolik to bude.

ratatooy
4. jún 2013

@jipal ja myslim že se to žadnym figl snižit nejde,ale už si nepamatuju kolik je na lačno normalni hodnota mela sme za to že 5 je v poho

llluckaaa
4. jún 2013

@ratatooy To jo, dědičnost na tom má asi největší podíl. A taky věk matky a její hmotnost. Právě kdyby se snížila, tak by byla šance, že v dalším těhotenství cukrovka nebude, protože s lepší hmotností je nižší inzulínová rezistence.
Já měla výchozí BMI 21 a stejně se cukrovka ukázala ☹

llluckaaa
4. jún 2013

@jipal Já bych zkusila leda přidat na druhou večeři a zařadit ještě malé noční jídlo.

ratatooy
4. jún 2013

@llluckaaa jasny ja to neberu zas nejak tragicky,malej byl naprosto v pořádku zvládly jsme to na lehčí dietě zas tak 100%sem ji nedodržovala

llluckaaa
4. jún 2013

@ratatooy Tak to zvládnete i teď 🙂 A kdy půjdeš na ogtt?

ratatooy
4. jún 2013

@llluckaaa ja nevim počitam kolem 20tt

joa.n
4. jún 2013

Ja nevim jak na ranni hodnoty.. Vyzkousela jsem vsechny triky, ale stejne jsem taky porad mezi 5.3 a 5.9
ani ted po inzulinu to neni o moc lepsi..
zitra jdu do dia na kontrolu.. Uvidim co mi dr. Rekne 🙂

ten parek byl asi horsi kvalita.. Dcera ho nechtela tak jsem ho snedla.. Pocitala jsem ze to asi neprojde..
jinak uzeninu kupuju taky v Lidlu, pod 80% masa nejdu a nikdy mi to vyssi hodnotu neukazalo...

U me je to horsi s pecivem.. Vcerejsi 1,5 cerealni kaiserky mi taky neproslo.. ☹
takze budu muset varit uz i na veceri...
ale co?? Uz nemam napady!!! ☹

joa.n
4. jún 2013

Jinak jsem narazila na ovocny tvaroh ovofit od milko..
Ma malo sacharidu, sice je slazeny sladidly.. Ale jednou za cas to nevadi..
pro zpestreni svacin je to mnamka 😉

mm_mm
4. jún 2013

@joa.n A co ty knäckebroty? Jsou hnusný, ale nízkosacharidový...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre