Tehotenstvo a antidepresíva

mirabella27
2. jún 2012

Ahojte mamičky.Potrebovala by som radu ohľadne tehotenstva a antidepresív..som liečená tretí rok,beriem cipralex,coaxil a lexaurin..Zistila som,že som tehotná,až keď som už v treťom mesiaci (normálne som mala menzes)..bolo to veľké prekvapenie a jediné šťastie je v tom,že som už predtým začala pomaly vyraďovať lieky,resp.znižovať si dávky,lebo som sa cítila dobre..Takže vlastne v období,keď som už bola tehotná,nebrala som vôbec coaxil.Lenže brala som cipralex 10mg-jednu tabletu každé ráno,plus pol tbl.lexaurinu ráno a niekedy aj večer.Mojej gynekologičke som povedala o cipralexe,ten mi dokonca schválila-aj keď ho už beriem len ob deň,v tom strese som ale zabudla povedať o lexaurine a ešte som asi tri krát za tie tri mesiace zobrala aj ibalgin-robili mi zuby..Samozrejme to lekárke všetko poviem,ale aj tak mám strach a do najbližšej kontroly mám tri týždne,tak sa chcem opýtať,či má s tým niekto skúsenosť,alebo niekoho takého pozná,lebo mám strach,či je dieťa ok..Doktorka povedala,že je vitálne a pekné na svoj "vek",ale predsa,nemôže byť poškodené z toho lex??? ďakujem za odpovede!!!

hradnapani
2. jún 2012

@mirabella27 ja by som tri tyzdne do dalsej kontroly nestresovala a isla by som tam hned najblizsie popytat sa, resp. ist sa tam ukludnit. Lexaurin je pomerne bezny liek a urcite je aj dost zien na svete, ktore ho brali aj vo vacsich davkach a ani nevedeli ze su tehotne. Ale tak ako kazdy iny liek moze mat svoje rizika. Ja si vsak myslim, ze ak je dieta zivotaschopne, tak rozchodi aj toto 🙂 Neboj sa, drzim ti palce, nech ste zdravi obaja 🙂

graceful9
2. jún 2012

@mirabella27 ahoj, ja som bola na rtg brucha keď som bola tehotná a nevedela som o tom a malá je ok, a myslím že je to škodlivejšie ako lex. hlavne nestresuj, tým bábike ublížiš viac,,,

mirabella27
autor
2. jún 2012

ďakujem za odpovede,hned mi je lepšie 🙂

nitta666
3. jún 2012

ahojky..ja som brala cipralex aj neurol a nevedela som ze som tehotna, asi po mesiaci ked som to zistila som vsetko vysadila...vsetko mi lekar odporucil vysadit. vraj by to malo byt ok. su zeny ktore beru antidepresiva cele tehu...

nikolca
3. jún 2012

@mirabella27 ja som brala antidepresiva cele tehu akurat že mi doktorka znižila davku,no len tabletky mi vysadiť nechcela vraj by sa mi pohoršilo,no žial malu som kojiť nemohla 😖

mirabella27
autor
4. jún 2012

@nikolca ďakujem ti za odpoveď.U mňa to bude s kojením asi tak isto..okrem toho ,moja mamka prekonala laktačnú psychózu a bolo to hrozné ,ja viem,že to nie je dedičné a nechcem byť voči bábätku sebecká,ale asi to bude tak lepšie,keď nebudem kojiť..

mirabella27
autor
4. jún 2012

@nitta666 ahojky.no veď toto,jedny berú iné nie.Ale myslím,že keď je matka v pokoji ,bude aj bábätko.Mnohé moje kamošky nebrali nič celé tehu,ani len jeden paralen,ale boli v strese (napr.z toho že to bolo nechcené tehotenstvo,alebo kvôli zázemiu v rodine a pod.) a potom tie bábätká boli nervózne tiež,nechceli im vôbec spať a podobne.Stres je určite najhorší.ďakujeeem!

nikolca
4. jún 2012

@mirabella27 tej laktačnej psychozy som sa aj ja bala,ja som chcela aby mi doktorka lieky vysadila ale nechcela lebo by sa mi zhoršil zdravotny stav,už popredu som vedela že kojiť nebudem môcť lebo dieťaťu by to uškodilo,aj mi to bolo luto no žial za psychicke problemy nemôžem,mala bude mať už tri roky a hlavne je že je to zdrave a šťastne dieťa 🙂 😉 kojenim sa netrap hlavne že budeš mať zdrave dieťa 🙂 😉

mirabella27
autor
5. jún 2012

@nikolca moc ti ďakujem za povzbudenie! Presne ako píšeš a ja pred pár rokmi som nevedela ani sama fungovať,nie to si ešte predstaviť,že budem mať dieťa...a tvoja psychiatrička to dobre urobila,predsa len sme nastavené na určitú hladinu tými liekmi a keby sa to stoplo plus rozhádzané hormóny v tehotenstve,nemuselo by to dopadnúť dobre.Ide v prvom rade o dieťa,ale aj matka musí byť ok,inak to nejde.Nech ti malinká robí len radosť 😉

mirabella27
autor
7. jún 2012

No baby,tak či veríte,či nie dnes som prvý krát za 4 mes.tehotenstva revala..bola som u mojej slávnej psychiatričky-podotýkam primárky,zdžubala ma pod čiernu zem,že som brala cipralex-10.mg ob deň,že budem mať poškodený plod,prečo som neprišla skôr(presne pre to som nešla skôr!),že mám okamžite to vysadiť bez akejkoľvek náhrady...Doteraz mi bolo až neuveriteľne dobre,presne som vedela,že sa to musí raz posr..
Jasne,že bola aj urazená,že som to konzultovala,len s mojou gyn.,,ale vedela som prečo tak činím..lenže teraz mi trebalo papier,že som pod dohľadom psych..(inak.už dávno som ju chcela zmeniť,len do toho prišlo tehu)..tak viem,že aj ja mám vinu,ale x ľudí-lekárov mi potvrdilo,že tieto lieky sa nemôžu len tak zo dňa na deň vysadiť a vidíte..môže.Celé doterajšie tehu som bola v takej pohodeee a teraz ma rozhodila ,ako cigánsku hračku..Poraďte prosím,čo mám robiť?? 😒

camilla_1
19. sep 2012

Ahojte kocky ja uzivam AD uz 8 rok uzivala som aj pocas tehu zvladla som tehotenstvo porod a sama tomu neverim ak potrebujete poradit piste IP 😉

lenkadovolenka
24. okt 2012

babule, ja som to vysadila okamžite a hneď, ja to nemienim riskovať! a keď som sa radila so svojou lekárkou, tak ta mi povedala, že okamžite vysadiť bez náhrady (dokonca zakázala aj akékoľvek homeopatiká a prírodné náhrady). Dávky lieku sa nechávajú len v prípade samovražedných sklonov a vážnych porúch, kedy hrozí smrť matky, alebo ublíženie na zdraví! a aj to sa dávajú znížené dávky, veľmi znížené!
a myslím si, že hormóny sú tak zbláznené, že je zbytočné ich krotiť liekmi.

lenkadovolenka
24. okt 2012

a to som chcela ešte poznamenať, že som brala úplne najnižšiu možnú dávku, len jeden druh a iba jeden krát denne.....a predsa nutné vysadiť!

acka19
28. nov 2012

@camilla_1 ahoj smiem sa spytať ake lieky a kolko uzivas?A ak sa smiem opytať na diagnozu..dakujem

jerryjanka
12. dec 2012

v prvom tehu som brala serlift od 12 tt v druhom tehu od 10 tt - deti sú zdravé 😉

timka91
30. jan 2013

wauuu tak tato tema mi pomohla ,bala som sa spytat na nazor tiež uživania lieku uživam aj ja cipralex a valdoxan to je naspanie,no a vcera som zistila ze som tehotna ,ale žial liecim sa na fobiu ,a ked neuzivam lieky tak sa necitim najelepsie ,samozrejem nie stale ich uzivam ,je toskor nepravidelne,takže dufam, ze to neuskodi :/

kiki75
11. feb 2013

trreba to znizit na co najnizsiu davku, ja so v 11t a beriem stale 0,5 mg cipralexu. je to pomerne bezpecne vraj....mirabella, ty si uz porodila ,?

spulinka131313
15. apr 2013

Ahojko 🙂 ma tu niekto skúsenosti s liekmi ako seroxat alebo anafranil počas tehotenstva?? Dakujem za hocijaku odpoved 🙂

kiki75
17. apr 2013

su to vsertky lieky skupiny SSRI, s podobnym ucinkom. pomerne bezpecne, ale aj tak ti nikto nic negarantuje.....

bibinkaja
19. máj 2013

ahojte.. pred otehotnením som pravidelne užívala AD .. Seroxat buď polky alebo cele tablety podla potreby ako som sa cítila a tiež Frontín, ktorý som užívala zriedkavo..ak prišli na mňa stavy úzkosti.. v druhom mesiaci som zistila, že som tehotná..tak sme začali s postupným vysádzaním.. krásne som vydržala bez liekov.. žiadne problémy..úzkostné stavy..nič.. až teraz posledne dva týždne. som 29. týždni .. lekárka mi predpísala Oxazepam, ktorý však beriem až v krajnej situácii, kedy si už ani sama neviem pomôcť upokojovaním, tiež mi odporúčala aby som si kúpila lieky na prírodnej báze Persen, ktoré beriem trikrát denne.. ak mi toto nepomôže tak nasadíme znova AD.. čomu som sa hlavne kvôli bábätku chcela vyhnúť.. ale asi je moja choroba silnejšia ako ja.. bojím sa niekam chodiť, aby mi náhodou neprišlo nevoľno..mám pocit, že sa ani nedokážem z tehotenstva tešiť .. a tŕpnem či malému nejako neublížim.. či je v poriadku, . a.aj lekárka mi povedala, že to zvládam dobre, pretože má mamičky, ktoré berú lieky počas celého tehotenstva... a sama mi povedala, ze je lepšie nastaviť liečbu... ako sa trápiť sama.. a tým trápiť aj dieťa... tak uvidíme... no verím, že to zvládneme, či už s liekmi ..alebo bez..

monika236
26. máj 2013

ahoj,chcem sa pripojit k tejto teme,aj ja som brala pocas tehotenstva ad a maly je uplne zdravy,su lieky,co sa mozu aj pocas tehotenstva uzivat,sice som nemohla dojcit,ale dolezitejsie bolo moje zdravie a aj zdravie maleho. Potom nastupili poporodne ddepky,a zvladli sme to. Pocas tehotenstva som brala citalec. Takze sa nemusis bat. Neviem si predstavit keby som ich neuzivala,tie pocity hnusne neprajem nikomu. A depresiu som dostala v tehotenstve. Takze vela zdravicka prajem.

monika236
26. máj 2013

@bibinkaja
netrap sa,daj si ad ja som brala tiez citalec, same sa to nespravi, neboj neubizi to babetku. Upokojenie s neda len tak, pravda? Nikto to nepochopi co to nezazil. Drzim palce.

bibinkaja
26. máj 2013

@monika236 ďakujem... už mám nasadené tabletky Escitil..ale nástup účinku trvá trocha dlhšie.. takže mám dni keď mi je hrozne a dni keď sa cítim dobre.. vážne neprajem tie stavy nikomu.. je to hrozné.v noci som sa budila a nespala.. malý kopal o život a ja som bola ešte viac vystresovaná... a ten pocit.. že sa ideš zblázniť.. ja som sa mala chuť zdrieť z kože ako som nevedela čo zo sebou..ale máš pravdu..kto nezažil nepochopí... ja dúfam, že už to bude dobré..aj keď nebudem kojiť..ale verím že sa vyhneme aj popôrodným depkám a malého si budem užívať... nič iné si ani neprajem...

monika236
28. máj 2013

neboj,bude vsetko dobre. Ja som s bruchom utekala ani neviem kam,len zmiznut a zmiznut, maly ma kopal a vtedy som zastala. Niekto sa vtedy netesi na dieta,ale on mi pomohol najviac, boko to strasne,rano som odlepila oci, hned nervozita obrovska v bruchu a celodenny plac, az vecer sa mi ulavilo. Fuj hnusne pocity,aj ked niekde vzadu v hlave mas ten pocit,ze preboha co to robis?,ale zvalcuje ta to. Tie vycitky,trpnutie ruk a noh..a nenavidela som sa. Az ked mi dali AD TAK SA mi zmenilo vsetko. Dakujem Bohu,ze to vymysleli). Porod bol ok, maly bol uzasne babo,ani neplakaval, bol super. Ja ich beriem doteraz,uz je to 6 rok,ale inak by som nefungovala. Prajem veela pozitivneho myslenia, zdrave babo, budes ho milovat este viaclebo si si toto prezila. A zaberu rychlejsie ako myslis. A tym co si myslia ze kvoli dietatku sa da depka odstranit, NEJDE TO AJ KED CHCEME,NETRAPTE SA SAME, DA SA POMOCT.

janka865
11. jún 2013

@nikolca Ahoj chcem sa ta opytat kedze si brala AD cele tehotenstvo ci je babo zdrave? nemali ste ziadne problemy?

janka865
11. jún 2013

Ahojte baby ja tiez beriem AD arketis-paroxetin a straasne by som uz chcela babo ale viem ze bez liekov by som skoncila asi v nemocnici, moja lekarka mi hovorila ze prvy trimester by sa nemali brat lieky. No velmi ma potesili prispevky uz stastnych mamiciek ktore brali AD cele tehotenstvo.. Este rozmyslam ze by som pocas tehotenstva mohla chodit na hypnozu no neviem ci by to pomohlo :( ..

kiki75
18. jún 2013

@bibinkaja ahoj, drzim palce, rozumiem ti, sama som tym presla.... nastastie sa u mna vsetko upravilo prave v tehotenstve, ale mam stale obavy ci to dotiahnem uplne do konca bez liekov....a ze co bude potom.... u mna je riziko poporodnej depresie tiez vyssie☹ ale treba verit a tesit sa na babatko🙂

kiki75
18. jún 2013

@janka865 ja som cele roky sa trapila ci ano alebo nie, co bude, ako bude..... ale treba do toho ist 🙂 mozno to bude ovela lepsie nez si myslis. uz dneska pri vselijakych diagozach maju ludia deti, poznam aj horsie pripady, ale nakoniec vsetko dopadlo dobre, takze sa nicoho neboj. vsetko sada riesit

bibinkaja
21. jún 2013

@monika236 už môžem byť aj sama doma....🙂 úžasný pocit uvoľnenia..všetok strach, panika..obavy z pôrodu atď. všetko zo mňa opadlo 🙂 a malého si ešte posledné týždne užívam ako si spokojne kopká v brušku.🙂 nevieme sa ho už dočkať 🙂
@kiki75 Ďakujem... držím ti prsty nech ste aj s bábom v pohode 🙂

monika236
21. jún 2013

@janka865 ahoj hypnoza sa neodporuca, mne to zakazala dr,a vobec nie je dobra hypnoza,lebo zevraj si vsetko berieme k srdcu.a malokto hypnozu vie robit.))

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre