Tehotenstvo s chlamýdiou trachomatis

tiimka
16. apr 2015

Ahojte, dovolila som si zalozit tuto diskusiu, pretoze sice som nasla podobný názov na tuto diskusiu no reakcie neboli od tehuliek ci mamiciek. Som v 12. tyzdni tehotenstva a doktor mi zistil ze mam chlamydie trachomatis (pohlavne), velmi sa bojim ci to nemoze nejako uskodit mojmu babatku. Nikdy som nemala ziadne priznaky, preto som z toho dost zufala, ze akurat teraz ked by som sa mala najviac tesit. ,Preto by som potrebovala hlavne reakcie od tehuliek ale aj mamiciek, ktore su alebo boli v takejto situacii, ako to riesili, ci mali komplikacie a ako im dopadlo tehotenstvo. Velmi pekne dakujem za akukolvek reakciu.

tiimka
autor
18. apr 2015

Ziadna nemala takyto problem? Vemi by som ocenila keby mi niekto podal akukolvek skusenost s tymto 😒

trgypadl
18. apr 2015

@tiimka doktor Ti dal aj liecbu??chlavne sa upokoj je vela zien,kt.mali myko,ureaplazmy a chlamydie v tehu

sasa1983
18. apr 2015

neviem, ci to nie je indikacia na sekciu...ale mozno sa mylim.

tiimka
autor
18. apr 2015

doktor mi povedal, ze pocas prveho trimesta ma aj tak liecit nemoze, teraz ako som ukoncila prvy trimester mi zobral opat ster a podla toho sa rozhodne ako dalej. Uz som sa pytala viacerych doktorov, kazdy ma na to iny nazor, jeden by to liecil, druhy radsej nie, ze antibiotika by boli vacsie zlo, dalsi ze to ma vela zien v tehu, a ze nic sa nestalo, no potom som sa pytala jednej kamaratky zdravotnej sestry a ta, ze to moze uskodit plodu a ze si mam urobit nejake genet. vysetrenia. Bat sa budem tak ci tak, len ja by som potrebovala vediet, ake skusenosti mali ine mamicky s tymto problemom. Mam z toho totiz velky stres, hlavne ked zacne panikarit polka rodiny kvoli tomu a pozeraju po mne, takym sustrastnym pohladom akoby som sa uz mala pripravit na to najhorsie ☹

tiimka
autor
18. apr 2015

Mozno je to aj tehu hormonami, raz to vobec neriesim tesim sa z tehu a raz ma chyti depka 😒

trgypadl
18. apr 2015

@tiimka urcite bude lepsie,ked sa to prelieci,lebo taketo infekcie nie su dobre pocas tehu a mozu sposobovat problemy,ale co sa genetiky tyka nevidim na nu dovod...
mnoho zien ma ureaplazmy a ani o tom nevie a zistia to az po porode

sasa1983
18. apr 2015

Takto, ja som lekarka a ci ureaplazma, alebo chlamydie je sakra rozdiel. Ureaplazma, ak nie su klinicke tazkosti sa preliecuje/nepreliecuje. V CR napriklad.nepreliecuje a v podstate sa viac doktoroc priklana k tomuto rieseniu, nakolko nie je dokazane, ze sposobuje neplodnost a u vacsiny infikovanych ludi nesposobuje ziadne tazkosi (ak nemaju predispoziciu napr. V podobe opakovanych uroinfekcii, znizenej imunite atd) a.tiez treba povedat, ze incidencia v populacii je taka velka, ze prave tolko ludi ureaplazmu ma, ako tych, co nema. Ale chlamydie sposobuje vazne problemy, najma u dlhodobej infikacii.

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 na to,ze si lekarka,tak by si mala vediet,ze uraplazmy ,myko a chlamydie mozu sposobit potrat,alebo predcasny porod a liecenie je na mieste a opodstatnene

sasa1983
18. apr 2015

nemozes davat ureaplazmy a chlamydie do rovnakej urovne, nakolko zavaznost pri dlhodobeho osidlenia genitalneho traktu je rozdielna, aj napriek tomu, ze su obe zaradene ako sexualne prenosne ochorenia. Chlamydie sa preliecuju vzdy a ureaplazmy sa maju po novom preliecovat len v pripade tazkosti. Co sa neplodnosti tyka, chlamydie sa podielaju na zrastoch v obl.vaucovodov, mozu sposobit mutaciu na DNA urovni vajicok, ureaplazmy sa na tychto zavaznych komplikaciach nepodielaju a vo svete je trend coraz vacsi ich nepreliecovat. V CR sa v centrach asistovanej reprodukcie (napr. Reprofit Brno) takto postupuje a je dlhodobym trendom je ist tymto smerom. Slovenski gynekologovia ficia este na starsom modely
Preliecit ureplazmy je narocnejsie ako chlamydie, ale pri oboh sa uzivaju ATB makrolidoveho radu cca 21-28 dni s naslednou kontrolou najlepsie po skoncenych 3menstruacnych cyklov.

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 no je zaujimave co pises,lebo prave z nemenovanych CAR v CR posielaju zeny k svojim gynekologom na rozsirenu kultivaciu a preliecenie
cize kazdy jeden par kt.ma problem s otehotnenim anajde sa nalez ureaplaziem,tak sa preliecuje

sasa1983
18. apr 2015

@trgypadl to nie je pravda, lebo najvacsie CAR v CR sa riadi inym postupom, konkretne mozes kludne oslovit veduceho lekara, Dr.Koudelku, marek.koudelka@reprofit.cz. samozrejme sa jedna len o bezklinicke priznaky, ktorych je pri ureaplaziem relativne dost, na rozdiel od chlamydii tr.

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 ako vidim,tak Ty pracujes asi vsade a vsetko vies 😉

sasa1983
18. apr 2015

myslím, že by sme sa mali vrátiť k téme, kt. tu bola založená a síce chlamýdie a 1. trimester. Odporučila by som konzultovať infektológa, lebo rajónny gynekológ nemusí byť úplne najspoľahlivejší. Ak nie, možno skúseného dermatovenerológa, resp. urológa (toho asi skôr). Ak by si sa následne chcela vyhnúť relatívne bezpečnej, ale invazívnej amnio., je tu možnosť prenascanu, ktorý sa môže vykonávať už v týchto týždňoch gravidity, je to len z krvi matky, nebezpečenstvo pre plod nulové, zistí sa s 99,..% pravdepodobnosťou výskyt 3 najčastejších chromozomálnych mutácii, tuším. M. Dowv, Edward a ešte niečo..Ak by bolo podozrenie na iné..tak potom naznačia. Cena je okolo 500eur, ale výsledok by si vedela oveľa skôr ako pri amnio. Treba sa poradiť s gynekológom, resp. ísť na genetiku. Osobne si ale myslím, že skôr bude všetko ok a baby bude celkom v poriadku. Je to len potencionálne riziko, ktorých je veľa aj pri iných ochoreniach a nemusí to znamenať, že budú ťažkosti. Iste sa ale treba preliečiť po pôrode (ak nebude liečba už v gravidite). Saša

sasa1983
18. apr 2015

@trgypadl na onkológii a nie, neviem, nedovolila by som takto o sebe hovoriť. Mala som ale mykoplazmy hominis a preto som relatívne orientovaná. tento problém som s CARom konzultovala. Diagnostiku som ale nemala sterom, ale metódou PCR, ktorá je spoľahlivá na DNA úrovni. Zhodnotí sa nielen prítomnosť, či neprítomnosť tejto baktérie, ale aj jej povedzme stav, resp. aktivita

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 tak by si sa mala venovat svoje specializacci,a nie gynekologii a porodnictvu,urolog ani infektolog s tym nic neurobi,a uz duplom nie dermatovenerolog

sasa1983
18. apr 2015

@trgypadl nakoľko sa jedná o sexuálne prenosné ochorenia, má ich v komtencii práve tak gynekológ ako urológ, lebo ich vyšetrenie sa robí sterom z uretry, čo je orgán močovej sústavy. A infektológa by som konzultovala práve z dôvodu otázky, či v tehotenstve preliečovať tak dlhou liečbou, alebo ponechať prípadnej infekcie na plode. Či je riziko z liečby ATB vyššie ako možné následky ochorenia. A sexuálne prenosné ochorenia sú rovnako v kompetencii dermatovenerológa. Veď napíš, čo robíš Ty a aké máš s chlamýdiami, ureaplazmamy a mykoplazmamy osobné skúsenosti Ty. A nemala by to byť debata o nás 2, ale o Tiimke, resp. o jej otázke. Ty si trúfaš odpovedať na otázku, či sa má a aj svoj plod zaťažiť v 1vom trimestri 3 týždňovou ATB liečbou? To si potom dobrá, lebo ja na túto otázku zodpovedne odpovedať neviem. Sančím sa jej poradiť, ako by som ja spravila

sasa1983
18. apr 2015

snažím 🙂

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 ano v kompetencii ich moze mat,az na to,ze v tehotenstve kazdy jeden urolog doporuci liecbu u gynekologa vzhladom na prebiehajucu tehotnost.
v gynekologii sa ster odobera z cervixu,a v ojedinelych pripadoch z uretry.
liecba je na mieste v tehotenstve z toho dovodu,ze zeny maju vtedy bolesti,kontrakcie,skracuje sa hrdlo,vytoky,co sposobuje potrtaty,pripadne predcasne porody

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 do 12 t.t.sa nedoporucuje ziadna liecba,ale po 12 tyzdni je liecba na mieste

trgypadl
18. apr 2015

@tiimka nebooj hlavne treba mysliet pozitivne,vsetko bude v poriadku.odoberal Ti kontrolnu kultivaciu???ci tie prvotne chlamydie boli zistene pri odbere onkocytologie?

sasa1983
18. apr 2015

@trgypadl ale by si aj sama mohla vedieť, že ATB v tehotenstve majú svoje obmedzenia. Tobôž niekoľko týždňové. To, že má chlamýdie ešte nutne neznamená, že bude predčasný pôrod. A ich liečba nebýva vždy na 1vý pokus úspešná, takže ak sa liečiť bude, bude nielen možný vplyv na plod, ale aj nie vymiznuté chlamýdie. A základný odber na chlamýdie je nielen cervix, ale aj ster z uretry a odber moču na kultiváciu, a prípadne krv.

sasa1983
18. apr 2015

ja som nepovedala, že by sa nemala liečiť, len že sa to nemá podceniť a treba myslieť aj na možné následky tejto liečby. Sama by som si to zkonzultovala prv než užívala ATB.

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 gynekolog ster z uretry bezne nerobi,odber mocu na kultivaciu Ti chlamydie potvrdit nemusi

sasa1983
18. apr 2015

A rada by som este doplnila, ze som napisala, ze chlamydie sa preliecuju vzdy, ale ureaplazmy treba zvazit. Lebo sme sa prave.o nich niekolko min.bavili. pri.nich by som zkonzultovala ineho Dr. kvoli liecbe. chlamydir treba preliecit.

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 aj ureaplazmy treba preliecit ,lebo v tehu taktiez sposobuju take tazkosti
zeny vtedy velmi cast udavaju diskomfort bolest a vytoky

sasa1983
18. apr 2015

@trgypadl ved som pisala, ze ked je klinika, treba preliecit, ale trvam na tom, ze kes ziadne tazkosti nie su, preliecit netreba. A uz vobec nie v tehotenstve, kedy uzivat 3tyzdne ATB nie je sranda, jednak zo samotnych ATB a jednak z ich vedlajcih ucinkov, najma traviacich tazkosti, ako hnacka, zvracanie. A druha vec je, ze ak sa nebudeme zaplietat k inym bakteriam, tak autorka ma Chlamydie a nie ureaplz.

sasa1983
18. apr 2015

@trgypadl a najcastejsim povodcom vytokov v gravidite su kvasinky

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 a u chlamydii je liecba namieste,co som pisala uz na zaciatku 😉

trgypadl
18. apr 2015

@sasa1983 tych povodcov je omnoho viac

sasa1983
18. apr 2015

@trgypadl Ty si spomenula ureaplazmy. Povodcov je xy, ale napisala som, ze najcastejsim su kvasinky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre