Znížená funkcia štítnej žľazy v tehotenstve

jeanine1983
13. aug 2022

Ahojte žienky,zaujímalo by ma,tie ktoré sa liečite na štítnu,kedy ste mali kontrolu u endokrinológa,kvôli nastaveniu liekov z dôvodu tehotenstva? Ja som bola na krvi v pondelok,viem o tehotenstve cca týždeň,normálne beriem euthyrox 50 ale sú teraz dovolenky a termín som dostala až na 6.9. Čiže mám takmer mesiac po odbere čakať. :(

e1i
13. aug 2022

@jeanine1983 ja v 5m.

Ale predtym som si davala raz za mesiac kontrolovat ako samoplatca v labaku a potom konzultovala s dr mailom

pavla_z
13. aug 2022

@jeanine1983 no najlepšie je čo najskôr. Mne po prvých odberoch cca v 13tt vola gynekologička že mám zle výsledky čo sa týka ŠŽ, že či som endokrinologicky pacient a že to mám čím skôr riešiť s mojou doktorkou u ktorej sa liečim. Lenže tam je tiež ťažko sa dostať len tak ,má strašne plne termíny a robí len tri dni v týždni. Takže nakoľko mám dobrú a ochotnú obvodnú išla som s výsledkami k nej. Ona mi predpisovala aj lieky kým som si po presťahovaní nenašla ekdokriloga. Pozrela si výsledky aspoň mierne mi zvýšila dávku liekov. Lebo dlhodobo zle výsledky môžu mať už potom vplyv na plod a ja som mala hodnoty dosť nízke. Spravila mi aj ďalšie odbery kde bolo toho viac. Ku svojej endokrinologicke som sa potom dostala asi o tri týždne. Zobrala ma medzi termínmi iných pacientov lebo ako tehotnu ma musela vyšetriť. Potom som chodila cca každé tri týždne až takmer do pôrodu lebo dlho nevedela nastaviť lieky. Strašne mi to kolisalo. Teraz mi na každej kontrole prizvukuje že ak zistím že som opäť tehotná nám hneď volať kvôli kontrole. Aj to píše do správy z vyšetrenia

nevenka
13. aug 2022

@jeanine1983 ak mas dobre nastavene lieky, tak to nie je take hrozne. Pripadne, ak mas strach, chod si ako samoplatca zobrat krv do labaku, aspon TSH a fT4.
Ja mam hypertyreozu, takze opacny problem, som v 19tt., lekar skonstatoval, ze staci kontrola az po porode. No tiez si pojdem ako samoplatca dat to skontrolovat, pre istotu.

e1i
13. aug 2022

@nevenka mne potom dala kontrolu ešte v 8-9 mesiaci. Bola som včera koncom 32tt a teraz az polroka po pôrode

pavla_z
13. aug 2022

@e1i tak to máš super. Ja som tam naozaj chodila ako na klavír 😀 ešte aj po pôrode asi rok dosť často lebo sa mi hodnoty nechceli dlho upraviť a nekolísať. Na štítnu žľazu sa liečim asi od 13 rokov tehotná som ostala 22 za tie roky som mala stále euthyrox 25 a na kontroly chodila raz za pol roka. Od tehotenstva som si to asi všetko vynahradila 😀 s liekmi som skočila až pri euthyroxe 88 a momentálne som vyše dvoch rokov od pôrodu a na 25 som sa už nevrátila. Ale už mám konečne výsledky a norme a stabilné

pavla_z
13. aug 2022

@jeanine1983 a ešte ak si dobre spomínam robila mi doktorka počas tehotenstva aj sono štítnej žľazy

nevenka
13. aug 2022

@e1i najhorsie som to mala v roku 2020, hned ako som otehotnela, tak mi nasadil Euthyrox, stacila mi 25, lenze potom po mesiaci skontroloval, ze dobre a potom mi kazal prist az po porode. Lenze bol vsade covid a tak, kaslalo sa na to a v 36tt. mi vyskocil tlak, nakoniec som aj skor musela rodit a ze Euthyrox isto neskodi. Lenze, ja som mala po druhom porode uz rozbehnutu hypertyreozu, ktora sa skludnila a v tretom tehotenstve som mala prave hypo. Preto Euthyrox. Lenze to bolo docaane. No a 2 mesiace po 3. porode sa mi rozbehla znova hypertyreoza. Tlak mi stupal na 197/135, tak uz to bolo na lieky. Takze teraz, hoci to mam v klude znova, tak si to radsej pojdem okontrolovat, nie ze zase sa bude riesit preeklampsia a zistim nakoniec, ze to bola stitna zlaza.

pavla_z
13. aug 2022

@nevenka ja som rodila v máji 2020 takže tiež niektoré kontroly pred pôrodom už v tom šialenstve . A po pôrode tiež ešte dlho ale doktorka ordinovala normálne stále ani testy nepýtala ako niektorý iný lekári. Takže za to som veľmi rada že na to nekašlala. aj keď ma tie kontroly cca každé tri týždne až mesiac už otravovali. Hlavne po pôrode lebo stále riešiť kde nechať malú alebo ju brať zo sebou. Čo sa týka tlaku euthyrox môže mať na to vplyv. Mne keďže pri každej ďalšej kontrole zvyšovala dávky pýtala sa ma či nemám búšenie srdca a podobne. Je to v letáku v nežiadúcich účinkoch. A ako som písala vždy na kontrole sa má teraz pýta či neplánujem ďalšie tehotenstvo alebo ak náhodou zistím že som tehotná hneď volať a dá mi termín na kontrolu. Takže moja doktorka to berie naozaj zodpovedne.

e1i
13. aug 2022

@nevenka štítna za preeklampsiu nemoze. Na prevenciu preeklampsie sa uziva aspirin protect/anopyrin. A existuje vyšetrenie ktore ti napovie pravdepodobnosť jej vzniku v najbližších par tyzdnoch. Ja som v 2019 tiež rodila predcasne kvoli odluceniu placenty. Pri malej som vtedy uzivala 112 a teraz pri malom mam 125 euthyrox

gvenduska
13. aug 2022

Treba čím skôr aby vedela nadstavit lieky
Ja som brala 125 a navýšila mi na 150 a 137 a po pôrode mi zostali už na furt

ewelin121
14. aug 2022

Ja so. Išla hneď ako mi meškali dva dni pondelok ( u našej tehotné prídu na krv bez objednania) a piatok hneď dala termín a potom mne častejšie cca 3 týždne do 13tt a potom raz za mesiac a teraz som mesiac pred pôrodom a mam prísť až 2/3 mesiace po pôrode ale mam liečbou aj po pôrode nastavenú - ale tak ja som mala minule leto potrat vraj pravdepodobne kvôli stitnej ale to toez so m dostala termín 2 týždne alebo aj viac od odberov kvôli dovolenkam a zhodou náhod stitna z nejakého dôvodu vyskočila vysoko napriek tomu že som dlhodobo liecena :/ a hodnoty nešli do 11 tt vôbec zraziť

nikk3y
23. aug 2022

ja pri prvom tehu som bola poucena že ak budem tehu tak najneskôr do 6-10tyzdna sa jej mám ozvať, nestačila lieky a hotovo potom len kontrola o cca 2 mesiace a potom este 6-8mesiaci a potom až po pôrode

jjanisova
13. sep 2022

Ahojte, prosim , ma niekto podobnu skusenost? Zistili mi hypofyzu stitnej zlazy v tehotenstve, chcela by som počuť skúsenosti, lieky beriem od štvrtého mesiaca, včera mi ale na kontrole vyšli opäť zle výsledky, a lekárka mi zvýšila davku Tirozintu z 13 na 25, začínam práve 6ty mesiac a mam trochu obavy, aby to nemalo vplyv na bábätko, lebo od začiatku tehu mam v podstate malo hormónov, začínam trochu panikarit, jw tu niekto s podobnou skúsenosťou so šťastným koncom? Ďakujem

pavla_z
13. sep 2022

@jjanisova asi myslíš hypotyereozu čiže zníženú funkciu ŠŽ. Ako som uz vyššie písala ja to mám cca od 13 rokov výsledky som až do tehotenstva mala takmer vždy v norme iba občas mierne nižšie hodnoty ale nič akútne. V tehotenstve sa mi to úplne rozhadzalo a na prvej kontrole dosť nízke hodnoty. Na kontroly som chodila takmer do pôrodu každé 3-4 týždne lebo mi doktorka nevedela nastaviť lieky. Tiež som mala stále nízke hodnoty. Ono s postupujúcimi týždňami stúpa aj tá hranica kedy sú výsledky v norme. Ale všetko bolo úplne v poriadku aj keď ako vravím takmer celé tehotenstvo mi zvyšovala doktorka lieky lebo som nemala výsledky v tom rozmedzí kedy je to v norme. Mala má už vyše dva roky a žiadne následky to nemalo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre