Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

sulky
22. feb 2011

zda sa mi ze su to surove ryby, v kyslom naleve.

makreluska
23. feb 2011

@sulky Já je jím a nic mi není.

chirabell
24. feb 2011

Ahojte, mozno to tu uz bolo, ale prispevkov je tak vela, ze sa mi to zle hlada v tejto teme...mam otazocku. Pazitka sa moze? Medzi skodlivymi bylinkami som ju nenasla, tak dufam, ze je ok....

berenika39
24. feb 2011

@chirabell nepochybně může.

sussanah
24. feb 2011

@chirabell pazitku urcite muzes 😉 Prosim te, ale prozrad mi, co jsou to skodlive bylinky??? 😀 Ja snad vim jedine, ze by se melo vyhybat v pokrocilem stadiu tehu velkemu mnozstvi hrebicku, skorice a bazalky, kvuli spusteni porodu, ale to neznamena, ze se to nesmi jist vubec 🙂

chirabell
24. feb 2011

@sussanah aj tu vo fore je tema https://www.modrykonik.sk/forum/o-tehotenstve/bylinky-v-tehotenstve/ a tam je zoznam byliniek, ktore mozu ublizit. Ale v principe ide o bylinky, ktore vyvolavaju stahy maternice alebo prekrvenie panvovej casti co moze vyvolat vraj az potrat. NIektore bylinky vo zvysenom prijme mozu poskodi organy babatka atd,. Je to este taka dost neprebadana oblast, lebo vseobecne sa povazuje vsetko prirodne za zdrave,ale v tehotenstve to tak nemusi byt. O tychto bylinkach som to nasla na viacerych miestach, ci uz na nete alebo v knihach ktore som listovala v knihkupectve 🙂

berenika39
24. feb 2011

@chirabell tak si to tolik neber k srdci, píše se toho mraky...musela bys jich sníst asi obrovské množství, aby to vyvolalo účinek, který se jim připisuje...mmch když vyjdeš na rušnou křižovatku, dostaneš takovou dávku nebezpečných zplodin, které se žádná bylinka nevyrovná,těhotenství není nemoc.

sussanah
24. feb 2011

@chirabell naprosty souhlas s berenika. Jakoze ano, ackoliv jsem velky milovnik bylinovych caju, tak v tehotenstvi nepije smesky ale pouze jednodruhove (lipa, bez, hermanek a i matu si rada dam), stridam to s ovocnyma apod. Ale abych kvuli tomu musela studovat sahodlouhe knihy mi prijde trochu mimo misu. Pokud se nebudes nejakymi bylinkami cpat 3 tydny v kuse plnymi hrstmi, tak silne pochybuju, ze ti jednorazove male mnozstvi primichane do jidla jako koreni, muze nejak ublizit. Jen po zbeznem projeti diskuze je to opravdu zamerene na nekoho, kdo temi bylinkami zije, ale pro beznou populaci, ktera za bylinky povazuje susenou bazalku kupovanou v supermarketu, je to opravdu zbytecne to takhle resit 😉
Takze pazitku si v klidu dej, to bys po podrobnejsim zkoumani za chvili nejedla nic a pila jen vodu 😉 nebo mozna ani vodu ne, protoze z lahvi jsou sice hlidane slozeni, ale nevis kde stala na slunci a v te kohoutkove je taky beztak kdo vi co 😀

katka_4
24. feb 2011

ako ja sa nechcem nikoho dotknut ale netreba to prehanat s tou opatrnostou a bat sa nad všetkym čo zjete počas tehotnosti 😉 podla mna nič v malom mnozstve neuskodi (okrem tvrdeho alkoholu, cigariet to jednoznačne nie). Treba si zobnut ak niečo príde na chut.
Nemala som rada, ked ma niekto napomínal, ze to nesmies a to a také extremy, ze nesmiem zut ani zuvačku, kupil som si grep a kamaratka ma zdrbala, ze z neho potratím. Myslim, ze viac uškodí ten stres z rozmyslania z toho čo môžem zjest ako to samotné jedlo.
Ale na druhej strane netreba sa prepchavat a prehanat to. Všetko s mierou

chirabell
24. feb 2011

joj ale ja som nestudovala cielene knihy...len som pozerala co je v ponuke o tehotenstve a tak som si kazdu prelistovala a vo vacsine ak to bolo spomenute, tak cca rovnake bylinky.
Ja som velky fanusik byliniek a viem, ze ako dobre tak aj zle mozu sposobit, preto som v tomto opatrnejsia. Inak ostatne velmi neriesim...

katka_4
24. feb 2011

@chirabell nehovorím, ze nemôžu, ale myslim, ze ked je všetko s mierou tak je to ok. Ja som si len raz prečitala zoznam veci, co by sa nesmelo jest tu na konikovi a mala som potom pocit, ze nesmiem jest nič 😲

sussanah
24. feb 2011

@chirabell to ano, taky bych nesla cilene to vetsi konzumace bylinek, to jo, ale zase tak nejak z mirou bych to videla, ze se da tehotenstvi prezit 😉
@katka_4 ja se treba nedavno dozvedela, ze by se v tehotenstvi e behem kojeni nemelo jist nic, co by mohlo zpusobit alergie 😀 No tak jsem se pasovala do role nezodpovedne matky a v klidu si sla dat ten grep 😉

berenika39
24. feb 2011

@sussanah jenže jak vychytáš, co dneska nemůže způsobit alergie? cokoliv, pro citlivé jedince....dej si grep i za mě, mám je moc ráda a v těhu jsem ujížděla na mandarinkách a pomerančích, prostě chutě, no....

katka_4
24. feb 2011

@berenika39 dnes uz asi existuje alergia hadam na všetko a kazda potravina niečo spôsobuje. ja som počas tehotnosti frčala na sladkom a predtym som sladké nemusela mat jak bol rok dlhy.

berenika39
24. feb 2011

@katka_4 a já zase nikdy předtím nejedla takovou tu fastfood čínu, a v těhu jsem musel spěchat kolem čínských bister, abych si nějký ten fujtajbl nekoupila....tak to je, těhu je přirozená věc a moc uměle by se asi ovlivnovat neměla.....jsou notoricky známé věci, kdy nebezpečí hrozí - tatarák, syrové maso, nebo nedostatečně tepelně upravená vejce, drůbeží maso...ale toho se člověk asi drží i mimo těhu.

katka_4
24. feb 2011

@berenika39 ja som musela obchadzat cukrarne a v supermarkete regale s keksami 🙂 chute su chute, mam znamu čo zjedla za tyzden bedničku bananov....

berenika39
24. feb 2011

@katka_4 😀 😀

sussanah
24. feb 2011

@berenika39 presne tak, to aby clovek zil fakt o vode 😉
@katka_4 taky ujizdim na sladkem a to mimo tehu sladke temer nejim 😀 Takze ted jsem opet po dvou letech na cokoladach, plnenych kremovych tycinkach a 1/2l kakaa denne... Uz aby to zase bylo za mnou 😝

katka_4
24. feb 2011

horšie je to, ze mam pocit, ze mi chute ostali, čo som doma, tak len tlačím do seba.

sussanah
25. feb 2011

@katka_4 ja jsem mela tuhle zravou po celou dobu, co jsem plne kojila. Jakmile byl maly na prikrmech s mlikem pul na pul, tak chute prestaly a mnozstvi jidla, ktere jsem byla schopna snist bylo najednou polovicni 😉

tinoka
25. feb 2011

@masinka no ja zase pracujem ako vypomoc v hotely a musim s takymito vecami pracovat, sice pouzivam nieco ako ajax a okena plus na wc daco (co asi obsahuje chlor) takze ani neviem ako to budem riesit kedze som tehotna. asi sa im na to vykaslem a budem upratovat len cistou vodou :D . inac sa nemaju hladkat ani macky. mne dneska lekarka povedala ze by som nemala ani salamu tak teraz ako to je? mozem vobec taketo vyrobky? sunka salama klobasa????

tasiko
27. feb 2011

ahojte ...všetci,v rvom rade príjemné tehuĺkovanie 😀 chcem sa opýtať...počula som že priveľa vitamínu A v tehotenstve môže poškodiť plod...najviac vitamínu A je v mrkve a ako netehotná som ju doslova "žrala na tony"..ťažko si od nej odvykám,preto sa chem spýtať či nemáte niektorá skúsenosti podobné alebo nejaký link kde je o tom písané,koľko mrkvy môžem zjesť aby to bolo ok... 😲 ďakujem Vám 😅 😅

bosoriak
27. feb 2011

@tasiko Pokial prijimas vitamin A v prirodnej forme, nemoze ti uskodit, ani plodu. Skor ide o umely vitamin A, ktory sa v konskych davkach dava napr. do liekov proti akne. Ale vsetkeho vela skodi, takze mrkva na kila asi tiez nebude dobry napad.

"Tehotné ženy v prvom trimestri nesmú prekročiť dennú dávku áčka, čo znamená tri miligramy denne. Takým množstvom disponuje napríklad konzerva sardiniek. Prebytok vitamínu A v pečeni matky môže mať za následok defekt neurálnej trubice. Spôsobuje aj rázštep podnebia alebo pery dieťaťa,“ vymenúva docent Blažíček. To však neznamená, že zo svojho jedálneho lístka musíte vyškrtnúť tento užitočný vitamín. Je potrebný na udržanie štruktúry a funkcie epitelových a žľazových útvarov, na činnosť sietnice a rast. Priaznivo ovplyvňuje pečeň a zohráva dôležitú úlohu pri zahniezdení embrya. Výrazný nedostatok vitamínu A môže zaviniť spontánny potrat, vývojové chyby plodu a predčasný pôrod. Minimálne denné množstvo
vitamínu A je 0,77 mg. „Sledovaním žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu sa zistilo, že po jej vysadení je hladina vitamínu A v krvi veľmi vysoká. Preto sa oplatí s tehotenstvom počkať pol roka,“ radí odborník." (http://zdravie.pluska.sk/zdravie/vyziva/zazracn...)
Takze uz si len vygoogli, kolko vitaminu A obsahuje jedna mrkva a vies, kolko ich mozes zjest. 🙂

tasiko
27. feb 2011

@bosoriak ďakujem ti pekne za odpove´d...no dnes ráno som skoro odpadla od hladu tak som zjedla 1 veĺkú a 1 malú mrkvicu 😝 ..čítala som aj aj teraz že pokiaľ ješ prírodnú mrkvu /nie v tbl/.....z článku:Pokud těhotná maminka bude jíst mrkev, otrava a předávkování jí nehrozí. Mrkev totiž obsahuje beta-karoten, který se na vitamín A přeměňuje v tenkém střevě. V množství pro tělo potřebné. Zbytek se přirozeně vyloučí. To platí i pro další druhy zeleniny, ovoce a potraviny obsahující beta-karoten nebo jiné provitamíny A.

Pokud jíme příliš mnoho mrkve, hrozí jen to, že nám zežloutne kůže. Po omezení její konzumace tento nepříznivý efekt zmizí.
Tak neviem.. 😔 vygoogliť koľko má jedna mrkva je ťažké,neviem to nájst,našla som že 8cm mrkva má 6,6 mg betakaroténu...tak neviem či to počíta´t ako Áčko... 😒
Ale ešte raz ďakujem za ochotnú odpoveď 😀 😀 tak dúfam že 1-2 mrky cez deń budú ok...

bosoriak
27. feb 2011

@tasiko No jedna-dve mrkvy denne urcite nemozu sposobit nic zleho. To skor keby si jedla tak kilo denne, ale ak je to tak ako pises, tak ani tak sa vlastne nic nestane.

tasiko
27. feb 2011

no dúfam že je to tak-...tak nechcem byť žltá celá...🙂 keď pôjdem k lekárovi sa ho spýtam a on mi poradí... hádam 😀

sussanah
27. feb 2011

@tinoka no uprimne, spis nez uzeninam bych se snazila vyhybat tem chemiim 😒 Uzeniny by mely byt tepelne opracovane, takze takovy ty polosyrove salamy a klobase bych radeji vynechala. S temi kockami, to je taky trosku prehnane, zalezi na tom, jestli mas treba kocku doma v byte, zijes s ni uz x let nebo jestli hladis kdejakou kocku na ulici 😉
K tem chemikaliim uklizecim fakt bacha. Ja jsem v prvni tehu, jeste kdyz jsem pracovala, musela na audit do skladu chemikalii a reknu ti, ze tak spatne, jako ten vecer mi cele tehu nebylo ( a ze jsem si jinak uzila svoje). Bricho me bolelo jako cert, porad na zvraceni, hlava jako strep, no nadavala jsem si hrozne... Zkus se tomu alespon vyhybat, co to jde, uklizet pri otevrenem okne, moc se nenahybat nad ty chemie atd.. Pokud je to opravdu hodne denne a ucitis, ze ti z toho fakt neni dobre, tak si o tom radeji promluv s dr.

michellina
3. mar 2011

baby viete mi prosim poradit ako je to s mineralkami? Moze sa? Ja som si teraz kupila LUCKU, ale vidim, ez je aj dojcenska a potom su ochutene, neviem ci sa aj tie mozu. Dik za rady 😉

ianitka
3. mar 2011

@michellina
v zasade sa bublinkove vody neodporucaju, ale zas az tak nevadia...
myslim, ze len nie je dobre dlhodobo pit jeden druh a to nielen pre tehotne - ale striedat, ked vynechas tie silno mineralizovane a s vysokym obsahom sodika, tak tie ostatne su ok, takiisto ochutene raz za cas neuskodia

tinoka
4. mar 2011

@sussanah dakujem velmi pekne za radu. no tie cistiace prostriedky musim pouzivat ale uz ich davam ovela ovela menej a vobec nepouzivam take na ktorych je kriz (ze su zdraviu skodlive) takze len okena a daco na podlahu. bohuzial vetrat pocas upratovania neviem lebo wellenss mame pod zemou takze to tam nejde ale snazim sa nic nevdychovat i ked je to dost tazke. zatial mi chvala bohu nebolo vobec zle, dneska som bola u lekara, zatial som 5+4 cize este nic nevidela na sone ale tehotna som urcite i ked mi to moj priatel dako nechce uverit :DDDD . este raz velmi pekne dakujem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre