Môžem v tehotenstve užívať Beta karotén?

taninka
14. sep 2007

chcela by som sa opytat ci neviete ako to je s Beta Karotenom, ci sa moze v tehotenstve uzivat. totiz pokial som nevedela ze som tehotna som brala Beta Karoten kedze sme boli na dovolenke pri mori. v 4tt sme zistili ze som tehotna a Beta Karoten som vysadila moze to mat nejaky ucinok na plod ?

citala som ze predavkovanie vit A moze ohrozit plod. je to pravda ?

tatiana
14. sep 2007

Ja som nieco take pocula ...
ale viac ti nepoviem :(
skus sa opytat lekara ...

taninka
autor
14. sep 2007

myslis co sa tyka Beta karotenu ? alebo toho vitaminu A ?

taninka
autor
14. sep 2007

Vitamín A

Vitamín A sa nachádza v potrave živočíšneho pôvodu ako je pečeň, mlieko alebo vaječný žĺtok, ako provitamín beta-karotén aj v ovocí a zelenine, napr. v mrkve. Deriváty vitamínu A zohrávajú pre biochemické procesy pri videní ako aj pri vývoji a tvorbe buniek dôležitú úlohu. Preto vedie nedostatok vitamínu A k šeroslepote a k rastovým poruchám. Vitamín A vo forme tabletiek alebo v inej forme dodávaný umelo má za následok značné vedľajšie účinky, ako odlupovanie rohovky, kožné zmeny alebo poškodenia pečene a ešte mnoho mesiacov po jeho užívaní vedie pri nenarodenom dieťati k deformáciám. Preto by sa mal užívať len na lekársky predpis pri určitých ochoreniach. Samozrejme, že ho možno dostať len na recept. Beta-karotén, provitamín vitamínu A, je v USA jedným z najčastejších látok na dolnenie stravy. Aj týmto provitamínom sa možno predávkovať, čo však nevedie k poškodeniam nenarodeného dieťaťa.

Tehotné ženy by sa v každom prípade mali zrieknuť pečene, ktorá v značných množstvách obsahuje vitamín A.

taninka
autor
14. sep 2007

no pecen nejem a s tym beta karotenom to nieje zle, ale uz ho aj tak davno neuzivam.

nika251
14. sep 2007

Tatinka- nemyslim si ze dietatku to nejako uskodi. Tieto umele vitaminytotiztelovyuzije len minimalne a ked si ho uz vysadila tak by uz nemal skodit. A pochybujemze si ho jedla na kila. Priroda si to v rannych stadiach teho casto zariadi tak, ze poskodeny plododide. Viem ze sa stava ze ostane aj taky plod ale takych je pomerne malo. Pre istotu saopytaj Dr ale nestresuj sa.

betka1
14. sep 2007

taninka, tiez by som sa toho prilis nebala. Ale spytaj sa radsej lekara, ako pise nika, aby si bola pokojna.
Babo si cez pupocnu snuru zoberie, co potrebuje a co nechce necha tak. Aj ked su vynimky ako alkohol a drogy, ..., ktore sa k nemu dostanu, aj ked to nie je treba. A dalsia vec je, ze na zaciatku tehotenstva este babo nie je napojene na tvoj krvny obeh, takze sa ten Beta karoten k nemu mozno ani nemal ako dostat. Ked si v 4tt zistila, ze si tehotna a prestala ho brat, tak si bola tehotna vlastne este len 2 tyzdne.

avion
14. sep 2007

Vit A a provitamin A (Beta Karoten) su nebezpecne v tom, ze vo vysokych davkach posobia hepatotoxicky (mozu sposobii ztukovatenie pecene, az cirhozu). Kvoli tomu ze su to latky rozpustne v tukoch, tak ich telo nevylucuje von (akonapr vit B alebo C). Preto sa nedoporucuje ho brat v tehotenstve, lebo telo ho ma v zasobe a na mladu pecen babatka vysoke davky mozu posobit neziaduco.

saeda
17. okt 2010

fiiiha, esteze som nasla tuto temu.... moj gastroenterolog mi totiz kvoli nedostatocnemu vstrebavaniu vitaminu D predpisal Vitamin AD od Slovakofarmy.... hoci vie, ze som tehotna.... tiez som sa v pribalovom letaku docitala, ze vitamin A sa v tehotenstve nesmie...tak som sa spytala svojho gynekologa a ten mi povedal, ze vyrobcovia liekov napisu uz vsade, ze tehotne ich nesmu, lebo sa musia chranit.... a ze sa mam spytat znova gastroenterologa...
takze som ich ani nezacala uzivat a radsej budem mat menej vitaminu D ako poskodit si babatko....

chrobaaacik
21. okt 2010

Ačko sa v tehotenstve takmer nedoporučuje alebo len v uplne zanedbatelnych davkach. A uz vobec nechapem, ako moze lekar predpisat tehotnej zene "vitamin A" od Slovakofarmy, kedze je to cista chemia a okolo vitaminu to ani nešlo. Ak uz chcete baby uzivat akekolvek vitaminy ci pred tehotenstvom alebo pocas neho, tak jednoznacne cisto prirodne, ktore maju ovela vyssiu vstrebatelnost. Je vsak pravdou, ze na Slovensku existuje vyhlasenie, ktore za prirodne vitaminy oznacuje uz tie, ktore maju len 20% prirodnej zlozky, co je uplne smiesne. Vitamin A vo vyysich davkach v tehotenstve sposobuje, ze dieta sa moze narodit s velkou hlavickou... ☹

chmurkaxy
12. júl 2012

ahojte baby, podla mna este v tak nizkom stadiu tehotenstva netreba stresovat, moj doktor v centre asist. reprodukcie mi povedal, ze chvilku trva, kym si dieta vytvori pupocnik a cerpa nim ziviny, dovtedy ho vyzivuje zltkovy vacok. takze podla mna je to ok a vobec nic ti nehrozi. je ine, keby to uzivas napriklad v 4. mesiaci.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre