Sauna v tehotenstve. Môžem to?

poleva
29. dec 2007

myslíte že sa smie ? vraj áno
ideme na silvestra a neviem či ísť do sauny poradíte ?

weroni
30. dec 2007

poleva: no neviem - ale moj nazor je ze radsej nie pretoze by si sa nemala prehriat - nerobi to malickemu dobre, skus pogooglit - mozno najdes nejake lekarske nazory alebo rady, mne sa to moc nepozdava 😖 aj ked saunu inac milujem...

masinka
30. dec 2007

ahoj
vraj sa smie, ale iba ked si zvyknuta a pravidelne si chodila aj pred tehu, takze ak chodis do sauny len na silvestra, tak by som s tym teraz nezacinala
ked som bola ja tehotna - 16 TT , boli sme v kupeloch (mali sme to vybavene este predtym), bola som aj v saune, ale len takej kde bolo 37 stupnov aj to iba sa trosku rozmrazit (tak 10 minut max) a nie prehrievat - ostatni chodili do saun kde bolo 50, 70 aj 100 stupnov, ale to som neriskovala - volakedy ked sa chceli zbavit nechceneho tehotenstva, tak sa baba namocila do horucej vody....

hellosona
30. dec 2007

poleva: ja by som to urcite "neriskovala" sauna je podla mna "zataz" aj pre normalny organizmus... aspon mne sa vzdy totalne zryxlil tep a tazsie sa mi dyxalo... takze neviem... urcite by som to prekonzultovala s lekarom...

bihan
30. dec 2007

Sauna sa môže v tehotenstve? V tehotenstve je priam zakázaná!!! a v prvom trimestri môže spôsobiť potrat. V druhom trimestri na pár minút by to nemuselo spôsobiť väčšie problémy, ale ako spomínala Weroni, hrozí prehriate... Toto by som určite neriskla.

maahuliena
30. dec 2007

príliš veľké teplo môže vyvolať aj potrat 😔 takže poleva.. ja by som to neriskovala...a ak tak tiež by som sa poradila s lekárom...

poleva
autor
2. jan 2008

no do sauny som nešla
je to od veci,na internete píšu že je vraj v tehotenstve dobrá na prekrvenie ciev
takže tak...

neroriso
2. jan 2008

sauna sa v tehu moze ale az od polovicky druheho trimestra.....i to nie moc prehnana.....aspon tak to viem ja.-.

sue
2. jan 2008

...už len keď si uvedomíte, že počas tehotenstva nie je doporučený teplý ani horúci kúpeľ, sauna asi nespraví dieťatku dobre 😔

poleva
autor
2. jan 2008

no mám doma knižku a teplý kúpeľ vo vani moc odporúčajú

jankapo
2. jan 2008

ja viem tak ze pokial je telo na saunu zvyknute, ze zena chodila aj predtym, ze sa moze, po druhom trimestri....a neprehrievat sa uplne, len do dobreho pocitu...proste neprehanat...ja osobne by som si to asi odpustila, lebo clovek nikdy nevie ako tehu telicko zareaguje...ja milujem teplu sprchu az kym nemam cervenu kozu...ale ovladam sa teraz... 😉 so saunou je to ako so sportovanim...ak ma maminka tehulka aktivna sportovkyna prestat zo dna na den, tak asi by jej z toho kleplo...tak proste musi najst mieru...a tak aj so saunou, ak je niekto zvyknuty a robi mu to dobre, s istymi obmedzeniami by sa mohlo...

nera
2. jan 2008

tehotenstvo je samo o sebe záťaž pre organizmus ,takže treba ho ešte viac zaťažovať?
Myslím, že nie, ale možno niekomu sa máli a neuvedomu je si riziká 😠
Vážte si toho, že ste tehotné....jasné, že sa netreba ani čičíkať, ale zbytočne riskovať tiež netreba

mareli
2. jan 2008

toto som riesila aj ja, pretoye som bzvala pred tehu ray ya tzyden v saune a perlicke. a to som sa riadne saunovala poctivo! vyriesila som to takto. v tehu sa neodporuca celkovo prehriatie organizmu ci uz v telej vode, vonku, pri cviceni. ale asi dvakrat som uz bola resp. neodolala saune, takze som si vybrala slabsiu variantu- infrasaunu, kde je teplota do 60stup. normalne sa tam saunuje od 30-60min vkuse a ja som tam bola len nejakych 10-15 min. treba sa riadit pocitom, aby nebolo prilis teplo, chvila v saune urcite neublizi.

sue
2. jan 2008

Poleva, v prvom trimestri si vaňou môžeš vyvolať potrat, v treťom trimestri predčasný pôrod... to je 100% ... a myslím, že by si nemala skúšať 😔

weroni
2. jan 2008

ja by som to teda tiez v ziadnom pripade neriskovala - ako sue pise - mozes prist o babenko 😒

ja som pred tehu chodievala pravidelne plavat a teraz sa bojim ist do bazena aby som nejaku infekciu nenachytala, tiez mi to strasne chyba - hlavne na chrbat ale neviem, dost sa bojim, nechcem nic riskovat 😖

lalunna
2. jan 2008

ahojte, ja som citala v knizke Vsetko o materstve, ze sauna sa od 2.trimestra moze a dokonca je uzitocne na prekrvenie ciev
samozrejme ze sa treba riadit vlastnym pocitom, ja urcite aspon raz do sauny pojdem po skonceni 1.trimestra, pretoze uz teraz mi saunovanie chyba, pred teho som chodila do sauny kazdy druhy vikend

sue
2. jan 2008

...my máme saunu doma u našich, pred tehu sme chodili každý týždeň, ale odkedy sóm tehu, som do nej nevliezla... ale je pravda, že máme suchú saunu a "vykurujeme" na pomerne vysokú teplotu - zvyčajne 115... chýba mi to strašne, ale ani za svet by som neriskovala, nech je to napísané v akejkoľvek knižke... ak potrebujete prekrvenie, choďte sa prejsť...

pappo
2. jan 2008

saunu by som neriskovala za nic na svete ak nechcete prist o mimi neodporucam, vyssia teplota ako je vasa moze byt pre dieta nebezpecna.

deina
2. jan 2008

Saunu by som neriskovala, ale teply kupel? Ani to sa nemoze? 😕

bihan
2. jan 2008

Poleva, takú knižku zahoď 😖 Jedným z prvých odporúčaní môjho lekára, keď mi potvrdil tehotenstvo, bola žiadna veľká námaha, vylúčiť športy ako tenis, beh a v žiadnom prípade sa nevystatovať teplote vyššej ako 37 stupňov, ale ak ti jedna sauna za to stojí, je to tvoja vec.
Domáci recept na potrat je červené víno a horúci kúpeľ a v poslednom mesiaci sa odprúča horúci kúpeľ na zlepšenie prekrvenia maternice a prípadné vyvolanie sťahov maternice... Asi toľko k saune a teplým kúpeľom...

anamor
2. jan 2008

o saune tiež neuvažujem v tehu. Vyhýbam sa dokonca aj 40stupňovej vírivke, aj ked mám často nesmiernu chuť, ale radšej počkám do leta a potom sa tam vykúpem koľko sa mi bude ráčiť 😉

lalupa
2. jan 2008

jejo,ja som sa zriekla tolkych veci v tehu a vobec sa nad tym nevzrusujem 😖 , to, ze ma babulky kopu...a ze je vsetko ok, to mi uplne staci ku stastiu

poleva
autor
3. jan 2008

ja som chcela radu ... v saune som aj tak nebola
a tá knižka je veľmi dobrá, odporúča sa tam teplý kúpeľ, nemyslia tým do vriacej vody 😀

deina
4. jan 2008

Poleva, aj ja mam knizku, v ktorej sa kupel odporuca. Ako sa vola ta tvoja?

Do sauny by som asi nesla, ale kupel si zvyknem dat - nie horuci - teply a kratsi ako kedysi, pomaha mi to na bolave klby.

poleva
autor
4. jan 2008

kniha sa vola
nová veľká kniha o dieťati

bihan
4. jan 2008

mylím, že sauna a teplý kúpeľ sa nedajú porovnávať.. už len z toho dôvodu, že teplý kúpeľ je tak 38°, sauna 98° 😉

deina
4. jan 2008

No tu istu mam aj ja. 😅 Podla mna tepla voda (nie horuca) neuskodi, ale saunovat radsej nechod. Aspon nie teraz v prvom trimestri, tam je vselico riskantnejsie ako obvykle.

poleva
autor
5. jan 2008

podla mna je to dobrá knižka 😵
boli sme na silvestra, ale saunu som nepoužila

opicaskorica
20. okt 2011

tiez som o tom citala v jednej mudrej knihe, ze je to ok, bola som v saune, samozrejme, ze nie tak dlho ako som chodievala predtym a bolo to fajn, urcite znova zopakujem... pokial je zenska zdrava a nema problemy, tak sa nemusi velmi obmedzovat takmer v nicom. ja som v 19. tt bola na vysokohorskej ture a potom sup do sauny. dieta sa ma dobre... klop klop klop na drevo 🙂
tu su nejake info o saunovani v tehotenstve: http://www.klafs.sk/vas_zdravotny_stav/wellness...

studiosante
27. máj 2012

Odporúčam publikáciu : http://www.martinus.sk/?uItem=46478
Sauna V zdraví a chorobe.

O saunovaní v tehotenstve je veľa nepodložených predsudkov a mýtov. Zatiaľ čo v Rusku, Fínsku a dokonca Južnej Amerike je saunovanie tehotných žien nielen úplne bežné, ale je to aj dôležitá súčasť prípravy na porod a zbavuje tehotné ženy mnohých problémov, ktorými bežne trpia, u nás sa prezentuje ako veľmi nebezpečné. Saunovanie počas tehotenstva je veľmi prospešné aj pre plod. Vo Fínsku sa saunuje 90% tehotných žien počas celého tehotenstva, niektoré v saune dokonca rodia, nakoľko ide o veľmi čisté a bezpečné prostredie. Fínsko robí rozsiahle štúdie a vedie štatistiky - napr. dĺžka porodu sa u prvorodičiek, ktoré sa pravidelne saunujú skracuje z priemerných 15 hodín na 5, u viacrodičiek dokonca na 2 hodiny, ženy menej krvácajú a pod.

Samozrejme treba dodržiavať pravidlá vzhľadom na zdravotný stav a predošlých skúsenosti tehotnej ženy so saunovaním. Napr. Neprekročiť teplotu 70 C, vlhkosť nad 15%, dĺžku 20 minút a po saune sa neochladzovať studenou vodou... Zaujímavé štúdie a národy nájdete v spomínanej publikácií, ktorá má osobne úplne očarila.

Na túto knižku som narazila úplnou náhodou, škoda že až na konci tehotenstva (pár dni pred termínom). Kvôli tehotenstvu som sa prestala saunovať, ale pri ďalšom sa na to veľmi teším 🙂))

slady
27. aug 2012

Ja som v ôsmom mesiaci a saunujem sa pravidelne každý týždeň počas celého tehotenstva, celkom na začiatku som pár krát vynechala, pretože som cítila, že mi to nerobí dobre, ale inak som sa saunovala aj včera a je to super, dokonca si to užijem viac ako keď nie som tehotná, nie je mi tak horúco, a vždy sa po saune cítim skvele, v prípade fyziologického tehotenstva môžem z vlastnej skúsenosti len odporučiť 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre