3D ultrazvuk a jeho negatívny vplyv na dieťa

matar
15. mar 2007

ahoj maminky, čakateľky, tehulky...
v prvom rade- ja viem, že o 3D sa tu už popísalo hrozne veľa, ale nikde som nenašla čo hľadám- argumenty pre ale aj proti tomuto vyšetreniu - ak to tu niekde je, zrušte ma 😖

doteraz som bola presvedčená, že na 3D ultrazvuk idem a dokonca som už aj objednaná, ale dnes som hovorila so svojim lekárom (ktorý je ozaj dobrý a ja mu plne dôverujem) a ten mi povedal niekoľko vecí, ktoré ma prekvapili:

to, že ultrazvuk ako taký nie je pre dieťa zrovna super vieme, ale na 3D je omnoho silnejšie žiarenie,ako na bežnom ultrazvuku, ktoré môže vážne poškodiť nenarodené bábo a v neskoršom veku u neho môže spôsobiť poruchy niektorých buniek (okrem iného aj pohlavných). sú krajiny, v ktorých je 3D už dokonca zakázaný. u nás teraz zažíva obrovský booom vďaka dobrej reklame- ale pozrite si stránky, ktoré kladne hodnotia 3D a uvidíte, že ich píšu lekári, ktorí toto vyšetrenie robia (samozrejme v súkromných ordináciách a za slušné prachy). nedávno bolo nejaké celoslovenské lekárske zasadanie odborníkov, ktorí k 3D zaujali negatívne stanovisko (inak asi pred dvoma rokmi prístroj na 3D ultrazvuk stál okolo 12-13 miliónov korún a behom pol roka spadla cena vďaka európskym zlým skúsenostiam na 2 milióny)- lekári zdražujú vyšetrenie nielen kvôli veľkému záujmu, ale vraj aj kvôli tomu, že vedia, že to boom dlho nepotrvá a oni chcú, aby sa im vrátili peniažky, čo do strojov investovali.

na druhej strane, 3D naozaj odhalí aj tie "defekty" na dieťatku, ktoré normálny ultrazuk nemá šancu odhaliť, čo je super a ak lekár povie, že je všetko v poriadku, budúca maminka je hrozne šťastná.
je to úúúúúžasný zážitok- ale tie maminy čo už majú deti vedia, že takých úžasných zážitkov si s našimi ratolesťmi užijeme habadej a tento jeden nás o nič neukráti, takže len kvôli zážitku riskovať zdravie nenarodeného dieťaťa sa asi neoplatí (ja viem, čo už dnes nie je škodlivé,ale to by sme mohli povedať aj "prečo nefajčiť,prečo nepiť počas tehu..."

a posledná vec- ak vám na vyšetrení lekár povie,že je tu nejaký problém (dieťa má downa alebo ja neviem čo), ktorý sa aj tak už nedá odstrániť- dáte si dieťa zobrať? lebo ak nie, tak v tom prípade sa vraj riskovať neoplatí

maminky,tehulky, čakateľky, ja sama nie som rozhodnutá a prosíííííím (po tom čo som čítala niektoré "diskusie") nechcem aby sme sa tu hádali, ja naozaj chcem len vedieť váš názor (či už pre alebo proti)

evkaiska
5. jan 2018

Môj lekár ma obycajny usg v ambulancii, tak mi ho robi na každej poradni (raz za mesiac) a tak to bolo aj pri predchádzajúcom tehu, ked som čakala dcéru. Vtedy mi ponúkol možnosť 3D+krvne testy (Prvotimestralny skrining), no nepovazovala som to za potrebne, keďže tehotenstvo prebiehalo ok. Teraz, pri druhom tehotenstve, sa mu usg v 12.tyzdni nepozdavalo (nebol si istý), tak ma tam poslal. Mam strach, ze mi oznámia zle správy a nevylučujem, ze ten strach prejde, ak povedia, ze je všetko ok, v podvedomi sa budem trosku bat, az kym drobca nebudem mat zdravého v naruci, ale nemam na vyber. V porovnaní moznosti genetickej poruchy plodu a skodlivosti/neskodlivosti usg a 3D, nemám co riešiť, lebo neviem, co je horšie a ci niečo pomôže drobca zachrániť.

evkaiska
5. jan 2018

A len tak na okraj- nesedite pri pisani tých postrehov o skodlivosti usg a elektrosmogu v kancelarii, kde je sama technika a wi-fi, resp.doma, kde mávame tiez spotrebičov pozehnane, wi-fi aj na wc, aj v spalni, mobily a tablety vecne pri sebe? 😉

nela6
25. feb 2018

@elly23 trebalo odmienut

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre