Alkohol a možné tehotenstvo

sally09
11. nov 2012

aké su nasledky,ked este o tom zena nevie,?a myslím pitie alkoholu pokial to zena este nevie,a nie pocas tehotenstva.

mircalla
11. nov 2012

@matax prosim skopiruj mi sem tu pasaz, fakt som to nenasla. opakujem, som zastanca toho, ze ani poharik, ale ozaj ma zaujima, ci moze jednorazovo male mnozstvo uskodit, lebo si myslim, ze to zase nie.ja som si cez tehu nedala ani len paralen, ale zase mam rada presne informacie

mircalla
11. nov 2012

@matax ja viem, co je fas, ale neodpovedala si mi na otazku

aliza
11. nov 2012

@matax dokazane? a ako? to by ma velmi zaujimalo, ako sa da dokazat, ze jednorazove pozitie alkoholu sposobilo fas ci fasd. Na priebeh tehotenstva a zdravie plodu vplyva nespocetne vela faktorov, neda sa jednoznacne urcit, co mohlo sposobit pripadne tazkosti.

aliza
11. nov 2012

@matax ak nechapes, tak je to tvoj problem...v podstate ani nemas co chapat, co robia druhe zeny. Je to ich vec a nikto nema pravo ich posudzovat a odsudzovat. A este raz, povodna tema nebola o piti v tehotenstve! islo o pripad, ked este o tehu nevedela a bola na 2 oslavach! tak tu nerobte z matiek nezodpovedne kreatury, ktore davaju prednost alkoholu pred zdravim vlastnych deti 😠

sally09
autor
12. nov 2012

boze niektore tie zeny,este ani neviem ci som tehotna a uz ma tu niektore opisali ako tehotnu alkoholicku 😠 najskor si precitajte aku otazku som zadala,potom sa ozyvajte!nezvyknem si len tak popijat,boli sme na oslavach a tam sa trosku toho popilo... 😖

tortelinka
12. nov 2012

@aliza skús ešte raz prečítať o FAS

kvetinka211
12. nov 2012

@sally09 mali by to tu z modreho konika premenovat na modru sliepku, lebo taky kurin aky tu je posledne mesiace sa len tak hocikde nevidi 🙂 nic si z toho nerob, kazda zena co sem pise ma nejaky svoj problem a potrebuje si ho ventilovat ... mna nevynimajuc, nechapem preco to tu vlastne citam, tiez mi trosku sibe z materskej.
A dala by som si dobre vychladene velke pivo, lebo som uz spolu s kojenim tusim dva a pol roka na nealko pive :D

depi
12. nov 2012

to je potom podal nich vacsina mamiciek buducich alkoholickami 🙂 jak keby sa nikto nikdy neopil....a co 🙂

matax
12. nov 2012

@aliza @mircalla aliza diagnostika fas a fasd je zdlhava, ale da sa urcit podla standartov, ci je postih sposobený alkoholom, fas ma urcite znaky, ktore ked sa najdu je dg potvrdená..ja nie som odbornik, len laik, ale ta tema ma a zaujima, lebo poznám deti s fas a fasd. ked budem mat cas najdem ti link o diagnostike a o tom, kde sa pise o skodlivosti aj jednorazovej davky alkoholu na plod.
mne je jedno, ci niekto pije v tehotenstve, alebo nie, len tie deti potom mozu, opakujem mozu, nemusia,mat postih..
dieta s fas sa moze narodit aj zene, ktorá sa nemoze oznacit za alkoholicku.. a naopak alkoholicke samoze narodit dieta bez fas, ktore moze mat poruchy FASd alebo moze byt zdrave. ale stoji pitie alkoholu za to riziko???

cele som to sem zacala pisat, preto, ze na sk je male povedomie o skodlivosti alkoholu na plod a nepaci sa mi ospravdlnovanie, ze jedno pivecko, alebo poharik vinka su ok-nie su ok.
Nie je stanovené bezpecne mnozstvo alkoholu v tehotenstve,
pretoze niekomu moze ublizit a niekomu nie aj trocha alkoholu... Ja to beriem tak, ze ked sa da moznemu postihu vyhnut, tak radsej nepit, ako sa potom trápit... samozrejme, poznám zeny, ktore pili v tehotenstve, nevedeli o tom, co sa moze stat..alebonevedeli, ze su tehotne......
ale teraz sa o tom pise, preto aby co najviac zien vedelo o riziku... co by napr. zeny deti s downov sy. dali za to,ak by mohli ovplyvnit nevzniknutie ochorenia? .. fetalnemu alkoholovemu syndromu a spektru poruch sposobených alkoholom sa da vyhnut nepitim alkoholu v case mozneho otehotnenia a v tehotenstve. rozhodnutie je na kazdej buducej mamicke, nikomu nic nevnucujem, len posuvam info dalej. lebo na prevenciu ochoreni treba informácie... nájdem linky, mám aj knihy, dám dalsie info, neskor. fas je lekárska diagnoza.
odpoved na otázku, ci v rannom stadiu tehot. moze alkohol sposobit poskodienie plodu je ANO MOZE, nemusi, ale moze.. preto je dolezite pitie alkoholu hned po zisteni tehotenstva prerusit a tak riziko poskodenai znizit. ale lepsie je nepit aj v dobe,ekdyje tehotensvo mozne.

matax
12. nov 2012

zeny deti-som myslela matky detí s down.sy.

mircalla
12. nov 2012

@matax dakujem za vysvetlenie

matax
12. nov 2012

@mircalla este dodam neskor viac info, teraz nestiham 😉

ssussie
12. nov 2012

@sally09 na pokoju 🙂 ja som otehotnela pocas jednej z mojich narodeninovych oslav - s manzelom sme drobca pocali opiti, potom som mala dalsie dve oslavy a potom sme boli na svadbe, takze zas koopec alkoholu a potom sa novomanzelia nastahovali ku nam do bytovky ... takze zas sme chlastali a potom .... dve palicky na babyteste a vysledok? S manzelom sme sa zhodli, ze keby sme boli triezvi, take uzasne babo by sa nam nepodarilo 🙂 ... ale aj ja som sa bala, no niekde som citala, ze aj ked je to najdolezitejsie obdobie vyvinu babatka, do nejakeho 8 tyzdna je laicky povedane "obrnene" voci neduhmi mamicky 🙂 ... a moja segra skocila s padakom ... tiez tehotna a neter ma 13, je krasna inteligentna basketbalistka 🙂

julietta246
12. nov 2012

@sally09 moja mamina sa mi priznala, ze ked bola so mnou tehotna, tak pravidelne pijavala pivo, lebo jej strasne chutilo pocas tehotenstva. ja som sa vzdy dobre ucila, skoncila som vysoku skolu a vzdy som bola zdrave dieta, tak to vobec nemusi dopadnut katostrofalne ;) ani opatrnost netreba prehanat...

aliza
12. nov 2012

@matax to,ci to niekomu stoji za to riziko, nie je tvoja vec. Ale dakujeme za info a za tvoju osvetu.

macocha
12. nov 2012

@mircalla ak si pozrieš ten link, čo som dávala ako prvý na vrchu príspevku
tam je aj presne napísané, aká dávka stačí na poškodenie plodu. 60-80 g na deň.
Chcem len upozorniť, že to ešte neznamená, že nižšia dávka je bezpečná... ťažko stanoviť, keď nechceme robiť pokusy na ľuďoch... aj keď mám pocit, že tu by sa našlo aj dosť dobrovoľníčiek, ktoré to na svojich deťoch rady otestujú...

Nechcela som a ani som nikde zakladateľku neobvinila, že je alkoholička. Nechcem ju ani zbytočne znepokojovať - dúfam, že nijaké následky nebudú. Ale nedalo mi nereagovať na tie benevolentné príspevky o neškodnosti alkoholu v tehotenstve. FAS nemajú len deti alkoholovo závislých matiek... stačí aj príležitostné pitie. A pritom prevencia je taká jednoduchá.

A mimochodom, tá Poľka je svetovo uznávaná priekopníčka v tejto oblasti. Sama sa stará o deti s FAS, má ich doma.

macocha
12. nov 2012

@aliza to si už trochu OT, takže nereagujem. Spýtaj sa buď psychológov na ich názor alebo v iných témach. 🙂

aliza
12. nov 2012

@macocha ja nechapem, vo co go....ja nie som zastancom alkoholu v tehotenstve, preboha! Informacie si sem dala, moze si ich kazda buduca mamicka precitat, tak co stale riesis?

mircalla
12. nov 2012

@macocha moja otazka znela uplne inak, zodpovedala mi ju uz @matax
ja som sa tiez jasne vyjadrila hned na uvod, aky mam k tomuto postoj, tiez ma niektore prispevky dost poburili

macocha
12. nov 2012

@mircalla reagovala som len na Tvoju otázku zo včerajška 22:47. Až potom som si všimla, že matax už sama odpovedala. Prepáč. 🙂 Tebe patril len prvý odsek, zvyšok bol príspevok do diskusie pre všetkých.

@aliza riešila som konkrétne tú Tvoju poznámku včera 22:33, že tie prejavy FAS Ti pripadajú ako vývinové etapy, prípadne sú dôsledok výchovy. Ale nechcem to tu riešiť, to máš pravdu. 🙂

matax
12. nov 2012

@aliza trosku je to moja vec-z profes.stranky, mám zamestnanie, kde mam robit prevenciu, osvetu, tak ju robim, ale mas pravdu, ze co, ktorá osoba, s informáciami urobi, je jeho vec..skoda len, ze sa to tyka aj dalsej osoby-nenarodeneho dietata..
drzim vsetkým mamickám palce, aby mali deti zdrave..
macocha uz dala info o mnozstve alkoholu a o tom, ze nie je bezpecna davka som tiez pisala
pre tych, co by chceli vediet viac este doplnim info o postihu, diferencialna diagnoza je aspergerov syndrom, hyperaktivita a ine- cize deti s fas mozu byt mylne diagnostikovane ako adhd, ci asperger alebo su nediagnostikovani
tak este raz zakladny link www.fasyndrom.sk

aliza
12. nov 2012

@matax ja som za prevenciu, aj osvetu 😉 a zaroven za respekt a nie nasilu presviedcat, to sa potom mina ucinku.

matax
12. nov 2012

respektujem pravo deti na zdravie

aymee
12. nov 2012

ehm mne ktosi povedal ze hlt piva pomoze pri tehu nevolnostiach tak som si asi tri krat dala za deci pivka ale bolo mi z neho este viac zle 😅
alkohol k tehu jednoducho nepatri.

matax
12. nov 2012

@aymee presne tak..na teho. nevolnost je dobrý nekvasený chlieb -maces, taky papierový chlieb 😝 , ale ze pomáha 🙂

aymee
12. nov 2012

@matax dakujem za odporucanie toto som este neskusala

jerryjanka
13. nov 2012

pamatám si ako som sa značne opila na jednej rozlučke so slobodou asi 5 dní predtým ako som zistila že som tehotná s prvou dcerkou, o druhej som sa dozvedela na silvestra a cez vianoce to tiež nebolo uplne alcohol free 😀 a aj dve moje kamaratky tesne pred zistením tehu sa opili pod obraz 😀 a zdrave deti máme.
ja osobne som si niekedy dala aj v tehu - ale maličko - troška vareneho vinka ale fakt malinko

lussy23
13. nov 2012

@matax ale ako má žena vedieť, že nemôže piť. Veď sa nedá určiť, že prvý deň tehotenstva.

matax
13. nov 2012

@lussy23 hej, ale da sa urcit mozne otehotnenie- ked je nechranený styk..taka je prevencia: v case mozneho otehotnenia a case tehotenstva nepit alkohol..no a ked uz sa stane, ze sa pila, tak uz dalej nepit

lussy23
14. nov 2012

@matax dobre. alohol by nemal piť niko, a čo tie zakázané potraviny? ako hriby, niva, citrusy, Tatarák? to s amôže alebo nie?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre