Amniocetéza v Martine

evina1111
1. apr 2016

Ahojte tehulky, mám 35 rokov a moja doktorka mi odporučila amniocetezu,samozrejme povedala ze sa môžem rozhodnúť či to vyšetrenie podstupim.no nakoľko chcem mať 100% istotu tak tam v stredu idem.som objednaná o 7:30 v Martine, len by som sa chcela spýtať či ste tam niektorá teraz niekedy bola a ako to prebieha a ako dlho tam treba bit a čo si treba zobrať zo sebou.dakujem za odpoveď 😉

cerez
1. apr 2016

Ja som tam bola 11 rokov dozadu, ale myslím si, že postup zákroku sa nemení. Robí sa to pod sonom, jeden dr. kontroloval sono, druhý robil zákrok a sestrička asistovala. V podstate ako keby si bola u svojho ženského lekára. Ležala som nie na koze 😀, ale na klasickom lehátku a bruško bolo odhalené. Zákrok trvá chvíľku. Vonku v čakárni som si posedela a keď bolo všetko ok, šla som domov. Doma som musela tuším nejaké dva, tri dni mať kľudový režim, resp. žiadne dvíhanie ťažkých vecí, umývanie okien a pod. 😀 Nič špeciálneho som si nebrala, okrem papierov o tehotenstve. Dievčatá, ktoré to podstúpili teraz či pár rokov dozadu ti povedia viac. Držím palčeky! 🙂

evittam
1. apr 2016

@evina1111 Ahojky, aj ja ti držím palce. Ja som bola tiež tehu s dcérkou keď som mala 35 - mala som všetky testy v poriadku, tak lekár vôbec amnio neriešil a ani by som nešla. A okrem iného ani tam nemáš 100% istotu - poznám dosť mamičiek, ktoré ju podstúpili,testy vyšli nie moc pozitívne a majú zdravé deti..... 😉 Ale samozrejme je to na tvojom rozhodnutí.

evina1111
autor
1. apr 2016

No ja mam do teraz tiež úplne všetko v poriadku a bez nejakého rizika a napriek tomu sa má doktorka spýtala či to chcem podstúpiť no tak idem,

zojulka
1. apr 2016

ahoj, ja som bola asi v novembri v MT. Bola to rychlovka, vzali ma na salu, vydezinfikovali brucho a vsetko to trvalo do 2 minut, potom som este na chodbe mala v klude pol hodku posediet a mohla som ist domov. Vysledky prisli mojmu Dr. a aj mne domov. Odporucam Ti zobrat si nahradne nohavocky, lebo ako mi dezinfikovali brucho, tak mi to tieklo vsade...

ruthike
1. apr 2016

A povedala ti doktorka o rizikach? Napr ze 1 z 100 zien priblizne po prekonani zakroku potrati?

http://www.nhs.uk/conditions/amniocentesis/page...

Paragraf Possible complications.

Za seba - pokial by som mala vysledky ok - neriskovala som. Poznam par zien co mali hranicne vysledky, stravili zvysok tehotenstva vynervovane a deticky mali uplne zdrave

sabina1975
1. apr 2016

@evittam vysledky z amniocentezy nemozu byt chybne nemoze sa stat ze ti povedia ze je dieta zdrave a narodi sa napr. s DS

evittam
1. apr 2016

@sabina1975 Hm, keď myslíš - ja poznám minimálne 5 prípadov kedy boli zlé výsledky - podozrenie na DS a všetky tie deti sú zdravé...... 😉
Neprišla som sa sem hádať - proste som napísala svoj názor a to je všetko. Za mňa je amnio zbytočná ak sú krvné a všetky ostatné testy a vyšetrenia v poriadku. A na druhej strane si neviem nejak predstaviť, že cca okolo 20.tt-21.tt mi povedia, že bábo nie je v poriadku - nedokázala by som to dieťa zabiť - to už je dieťa, ktoré ak by sa narodilo cca za 4 týždne tak môže v pohode prežiť.

evittam
1. apr 2016

@ruthike Maximálne súhlasím......

cerez
1. apr 2016

@evittam Akože im zle vyšli výsledky z amniocentézy??? Vidíš, ja som to zas mala opačne. Vychádzali mi zlé výsledky u môjho dr. rovnako aj krvné testy na genetike, opakovane, všetko poukazovalo na ráštep chrbtice, na sone nebolo vidieť nič a amniocentéza mi vyšla v poriadku. Mne chceli zobrať dieťatko v 25 TT. Mne sa ten zákrok oplatil a bol to najkrajší darček pod vianočný stromček. Výsledky mi prišli deň pred Vianocami a s výsledkom pohlavia. Dieťatko sa narodilo bez ráštepu. Áno, je to riziko, v podstate je každý zákrok rizikový.

jivraj
1. apr 2016

Po konzultacii s genetikom so zistila,ze amniocenteza je na 100% respektive vysledky.podla mna sa nemusis bat ,ze ti vysledok vyjde negativny a ze dietatko by sa ti narodilo postihnute na tie postihnutia samozrejme ,na ktore sa amniocenteza robi.

evittam
1. apr 2016

@cerez Tak ako som napísala.

povuma
1. apr 2016

@evina1111 zvaž pre a proti a podľa toho urob. Je tam malé riziko potratu, je aj riziko že tvoje dieťa bude mať nejaké ochorenie, o ktorom sa bez amniocentezy nedozvies.či si pripravená na následky svojho rozhodnutia, nech bude akékoľvek.
Ja som bola na amnio, zákrok krátky, bezbolestný, snad len trochu nepríjemný. Nebrala som si nic specialne. Sla som po ňom domov, este tyzden som bola na Pn, kludovy rezim. Máme zdravého syna.

maminkasisa
1. apr 2016

@evittam výsledky amniocentézy su na 99,99% správne.... na základe podozrenia z výsledkov krvi alebo genetických testov sa odporúča amniocentéza....
ja osobne poznam babu, ktorá mala vsetky výsledky výborné, a nakoniec v porodnici zistili, že bábo ma dawn.... a viem osobne o babe, ktorá mala genetické testy 1:2, isla na amnio, a podla výsledkov bolo bábo zdravé a aj sa narodilo.....

evittam
1. apr 2016

@maminkasisa Ako som už napísala - nemienim sa tú hádať - a nebudem sa opakovať, ale asi treba - poznám osobne minimálne 5 prípadov kedy amnio vyšla zle - podozrenie na DS a deti sú zdravé. Ja nemám ani čas a ani záujem si vymýšľať. Ja osobne by som na ňu nešla ani v 40-siatke ak by boli všetky ostatné výsledky v poriadku. To je všetko. A každý nech sa zariadi podľa seba.

maminkal
1. apr 2016

Ja som amnio podstúpila V roku 2009. Nakoľko mi vyšlo zvýšené riziko edwardsovho syndrómu. Amnio ho potvrdila. Amnio je 100%.to že niekto povie že amnio mal zlú A narodilo sa mu zdravé dieťa je podľa mňa blud.

evittam
1. apr 2016

@maminkal No vidíš - podľa teba - ja ako som už napísala poznám ľudí a mamičky, u ktorých to tak bolo......Ale človek kým nezažije neuverí.....

maminkasisa
1. apr 2016

@maminkal ano, ako pisete, amni je skoro 100%.... tiez neverim, ze amnio vyslo zle a narodilo sa zdrave babo, alebo naopak.... vela som si o tom zistovala, nakolko v rodine sme mali podobny prípad.... a mne tiez vychádzali zlé výsledky a zvazovala som amnio.....

maminkasisa
1. apr 2016

@evittam nikto sa tu nechce hádat, ani osocovat, ale asi mate nespravne informacie, alebo ste si to zle vysvetlili.... amnio je správne.... a dost pochybujem, ze ako vravíte, poznate 5 prípadov, kde amnio potvrdilo dawn a narodilo sa zdrave dieta.... ja ako vravim, vela som zistovala o tejto problematike a nenarazila som ani na jeden prípad....

evittam
1. apr 2016

@maminkasisa Ešte raz - nemám zle info - info sú také ako píšem a áno stalo sa to aj napriek tomu, že niekto na MK tomu neverí - a končím v tejto debate - váš problém ak tomu neveríte, dievčatá. Ja by som tiež možno neverila ak by som to nezažila- to je všetko. A prajem všetkým zdravé detičky či už s amnio alebo bez.....

maminkasisa
1. apr 2016

@evina1111 ak nemate zle vysledky krvi, skuste sa objednat najskor na sono k Dr. Grochalovi do Martina, je to top lekar na Slovensku, asi az potom by som zvazovala amnio.....

durianka1973
1. apr 2016

@evittam Toto ma fakt pobavilo - min 5 pripadov, kde amnio vychadzalo zle a narodilo sa zdrave babo - a to dokonca ze poznate OSOBNE 🙂 Prepacte, ale to je fakt nezmysel. Amnio je rozbor chromozomov! z plodovej vody. To nie je nejake odvodenie zdravotneho stavu babatka z krvi matky (co su vlastne tripple testy) ale stav chromozomov babatka - a ked babo nema dobru strukturu chromozomov, tam uz zial nic nevymyslite. Ibaze by niekto vymenil vzorky alebo totalne zmrvil rozbor plodovej vody. A to pochybujem ze sa stalo 5 zenam, ktore dokonca poznate osobne. Ak je to naozaj tak a rozbor robili v rovnakej institucii, nech podaju spolu staznost na Urad dozoru nad zdravotnou starostlivostou, lebo to je na odobratie licencie 🙂

renulka111
1. apr 2016

Ja som podstupila amnio pred mesiacom v Ba bo som musela mala som velmi zle vysledky z krvi. Ale ak by som ich mala dobre nikdy by som dietatko ohrozit nesla. Tiez dom bola na kvalitnom morfologickom ultrazvuku u dr Holana. Uz to sono bolo pre genetikov dost podstatne. Takze tiez by som si vybavila dr. Grochalu v Martina co je vam asi blizsie. A amnio by som zvazovala az po nom. Ono tie amniocentezy su v podstate aj dobry biznis bo to poistovna dobre uhradza. Takze len tak riskovat amniocentezu by som nesla.

durianka1973
1. apr 2016

Ale na druhej strane ano, pripajam sa k nazoru, ze ak vyjdu zle krvne testy (tzv.tripple testy) netreba si z toho vela robit, pretoze tie casto naozaj nehovoria takmer o nicom. Mamicku len zbytocne vyplasia. Ja som na amnio bola, dovod bol, ze ma strasne vystrasili krvne testy. Mala som pravdepodobnost DS 1:25. Nemohla som kvoli tomu spat, jest - jednoducho som chcela vediet pravdu. Asi by som nesla na potrat ani v pripade zlych vysledkov, len som chcela vediet, ako to je a pripadne sa dusevne pripravit na narodenie postihnuteho babatka. Nastastie vysledky boli dobre, ja som mala ovela kludnejsi dalsi priebeh tehotenstva a aj babo sa narodilo zdrave. Myslim, ze pri dalsom tehotenstve by som rovno odmietla krvne testy, vedia poriadne vystrasit.

renulka111
1. apr 2016

Ja som mala riziko ds 3:4 amniocenteza v poriadku aj ine trizomie nam vychadzali vo velkych rizikach. Tiez by som odmietla uz krvne odbery sla by som na morfologicke sono. Ale amniocentezu len kvoli veku by som neriskovala. Tiez som chcela vedie ako pri takych vysledkoch sme na tom lebo som len plakala. Mne sa aj 1% zdalo velke riziko.

durianka1973
1. apr 2016

@renulka111 Ano, to mate pravdu. Ani ja by som nesla na amnio len kvoli veku. Len tak na okraj, prve babatko som mala v 39 a druhe (kedy som mala aj amnio) skoro v 41. Dovtedy sa proste nedarilo 🙂

maminkasisa
2. apr 2016

@durianka1973 v krvnych testoch sa neriesi len down, ale vela inych veci, ktore su pre gynekologa dost dolezite.....

ruthike
3. apr 2016

@maminkasisa tak v Anglicku, ked zenu posielaju na A, ale len potom co mala zle vysledky krvi a/alebo sona ju vyslovene upozornia na to, ze je to diagnosticky test a nezarucuje 100% istotu. Mozu vyst negativne vysledky ohladne testovanej poruchy a dieta sa s poruchou narodi.Samozrejme, je to zriedkave a obvykle sa ziskaju presne udaje. Ale stava sa to.

micha1979
3. apr 2016

@evina1111 ahoj, pokial Tá poslala Dr na amniocentézu len kvôli veku a krvné testy si mala v poriadku, ja osobne by som nešla, ale ani pri zlom krvnom by som už nešla. Pri druhom dieťati som mala podozrenie na DS 1:50 a bola som na amniocentézu, bolo to celé na rýchlo na genetike mi to odporučili a išla som, výsledky boli v poriadku a syn sa narodil s vvch mozgu (to sa ale nezistuje pri amniocentéze), tretie dieťa som mala tiež zvýšené riziko DS vzhľadom na môj vek, amniocentézu som odmietla, radšej som išla na morfo plodu k Dr. Grochalovi v 20 tt a v 30 tt, veď dobrý doktor vidí cez Sono odchýlky. Je to ale iba môj názor. Samotna amnio nič hrozne, ale je tam to riziko potratu. Je to samozrejme môj názor, sama sa rozhodni ako najlepšie vieš. Nech všetko dobre dopadne.

durianka1973
3. apr 2016

@maminkasisa Napriek tomu by som tie geneticke krvne testy uz asi odmietla. Ultrazvuky ano a aj tie ostatne vysetrenia ano, ale krvne odbery na genetiku uz nie. Nehovorim, ak by to boli testy, ktore zistia nieco, co mozem v priebehu tehotenstva pozitivne ovplyvnit alebo zvratit (nemam na mysli potrat ale nejaku liecbu ako napr. pri cukrovkovom teste), tak dobre. Lenze pri tychto genetickych testoch Ti v pripade zlych vysledkov navrhnu len amnio, a ked su zle vysledky pri amnio, tak potrat. A potrat pre mna nie je riesenie, cim samozrejme nechcem odsudzovat nikoho, kto sa v tejto situacii pre potrat rozhodne. A ako tu jedna maminka naznacila, babatko sa aj tak moze narodit s tisicom inych druhov postihnuti, ktore nesleduju ani krvne testy ani amnio. Pre mna su to zbytocne stresy 🙂 - v mojom starsom veku 🙂 A inak, ake napriklad dalsie vyznamne info okrem poukazani na geneticke ochorenia plodu este tieto tripple testy pre gynekologa prinasaju? Mam na mysli vyslovene len tie tripple testy okolo 12. tyzdna. Pytam sa z cistej zvedavosti - nechcem vobec vyrypovat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre