Cesta letecky v 1. trimestri tehotenstva. Čo mi hrozí?

cherry1981
17. okt 2011

Chcem sa Vas opytat. Mam na plane letiet za sestrou do anglicka som v 9tt. Keby som letela bola by som v necelom 11tt. Myslite ze je to bezpecne a ze sa nemoze nic stat? Moje tehu je zatial bezproblemove az na nevolnosti ktore mam dost vyrazne. Vela som citala ze ked sa leti do 12 tt tak hrozi potrat 😕

agathachristie
27. júl 2015

Baby sef ma posiela na sluzobku (v ramci EU) a ja si myslim, ze mozem byt tehotna. V case letu by som bola v 5-6 tyzdni. Bojim sa letiet. Hrozi nieco v takom skorom stadiu? Nechcem okolo toho robit v robote halo.. vdaka

tinqua
27. júl 2015

@agathachristie ja som letela v 6. a nič sa nestalo...lenže to mohlo byť aj šťastie, v prvom rade zisti či si alebo nie si tehotná a potom sa porozprávaj so šéfom....a hrozí ti v prvom trimestri potrat, vzhľadom na zvýšený tlak a jeho zmeny ....

ifoneta
27. júl 2015

Ja som letela v 8. tyzdni do USA, no predtym som navstevila gynekologa, tiez som riesila, ci je to vhodne. V podstate potreboval zistit, ci nejde nahodou o mimomaternicove tehu. No neviem, kedy najskor sa to da zistit.

adresypiskova
28. okt 2015

Chcem letiet v7tyzdni tehotenstva do emiratou mam zasebou 2tehotenstva rizikove ale jedno17a druhe14rokov dozadu teraz sa citim ok chcem vediet ci je to vhodne lekar povedal ze je to namojom zvazeni

luciahaluskova
28. okt 2015

ahoj ja som letela pred tyzdnom z FR na slovensko,4dni po lete sa mi objavil hematom na maternici ale tak nemyslim ze z toho,teda neviem.Ale myslim ze viacej zien v dnesnej dobe lieta a nema problem

anega79
28. okt 2015

ja som bola letuska do 8 tyzdna lebo som to nevedela, a vsetko bolo v pohode.

agathachristie
28. okt 2015

Letela som v 8tt do IT na otocku a v pohode.

yanni
28. okt 2015

@adresypiskova Ak nemas problemy, tak preco nie? Aj ked boli tehu rizikove, kazde tehu je ine, toto moze ale aj nemusi byt. Ja som lietala cele tehu, vid moj prispevok na predchadzajucej strane. Bola som aj v Abu Dhabi, Dubaji a koncom tehu som bola este mesiac v Saudskej Arabii. Nemala som ziadne problemy. Mame uz trojmesacnu bambulku a je to zdrave, zive, krasne babätko. Nic jej nechyba a nic jej neuskodilo.

jozan
11. dec 2015

Ahojte dievčatá,pridávam k téme môj aktuálny stres🙈 Som cca v 5tt.Zhruba v 2tt som letela z Kuby -9hodiny.Den po prilete sme s muzom odleteli do Číny - 11hodin cesty (to som este nevedela,ze som tehotna!)O dva tyzdne -to bude cca 7tt -letim z Číny domov a chytila ma trochu panika,aby nedošlo k nešťastie.Tých 11hodín dá totiž,tak psychicky ako aj fyzicky-hodne zabrať.Dúfam,že to zvládnem v poriadku😊

roxi77
17. dec 2015

Ahojte, ja som iba teraz zistila že som na konci 6.týždňa. Máme už pol roka naplánovanú 3 týždňovú dovolenku do Thajska, budeme letieť 6h + 7h. Gynekológ nebol nadšený, trocha sa bojím aby sa niečo nestalo. Tiež mi odporučil veľa piť a veľa sa prechádzať. Dúfam že budeme v poriadku 🙂

liuliu
17. dec 2015

Ked mate potratit tak sa to stane tak ci tak bez ohladu na to ci letite alebo nie. Ja som lietala v prvom trimestri bez problemov, nikdy som taku blbost neriesila. A ked to vezmeme statisticky lietadla su stale bezpecnejsie ako auta ; skor na vas ciha niekde autonehoda.

katesko
26. dec 2015

@cherry1981 ja teraz riešim presne toto iste a rozhodla som sa, ze pojdem radšej busom z UK na SK. Viem, ze je to strašne dlho a nepohodlne, ale ja mam i tak stres z lietania, tak nechcem zbytočne riskovať... Je na tebe ako sa rozhodneš 🙂

zufka10
26. dec 2015

Ja som letela do Španielska v 12. tt a tiež mi lekár hovoril, že je to na hranici, že ak by som chcela ísť skôr, nie veľmi by to odporúčal, ale keď už sa letí takto skoro, treba sa vraj napiť stále až na popišanie skoro, vraj to pomáha vyrovnávať tlaky. Cestou tam bol let v pohode, ale naspäť (boli sme týždeň) som zamdlievala...strašne mi búšilo v hlave a bolo to fakt neznesiteľné. (Nekúpali sme sa pred odletom, takže tým to nebolo)

henikav
26. dec 2015

@katesko no podla mna je busom ovela horsie ako lietadlom. Ale porad sa s lekarom. Ja som lietala niekolkokrat mesacne ked som bola tehotna a nikdy ziaden problem. Stale som bola pod dohladom lekara, vzdy den pred odletom kontrola a den po tiez a jeho nazor bol, lietadlo na dlhe trasy je vzdy lepsie ako auto, alebo autobus. Az v 8mom mesiaci som bola autom ked uz by ma do lietadla nepustili. Ked uz, nemohla by si ist radsej autom? V pripade problemu zastanete, ci skocite do najblizsej nemocnice. Autobus to neurobi.

katesko
26. dec 2015

@henikav tiež som nad tým takto uvažovala. Ale teraz zažívam naozaj nie najľahšie obdobie v živote a ja mam z lietania všeobecne stres a ta zmena tlaku mi nerobila dobre ani ked som nebola tehu, takze preto radšej bus.

sophieeee
26. dec 2015

@cherry1981 ahoj mne hovorila sestrička u gynekologa ze do tretieho mesiaca je to v pohode..co je na tom pravdy uz neviem ale aj ona cestovala v prvom semestri

katkakovac
26. dec 2015

Ja som letela v 10 - 11.tt a vsetko v poriadku. Riziko tam je kvoli tromboze. Staci si obcas pocvicit nohami, prejst sa a vsetko bude v poriadku. Rizikove su dlhe lety. Dokonca horsie je dlho sediet v aute. Neboj, krpec to zvladne😉

brcka23
26. jan 2016

@roxi77 ja som v piatom, vela lietam aj pracovne, tiez letim v 11tt do Malajzie 3+10, je to moje druhe tehu. Lekar povedal , ze pokial nie su zdravotne problemy, treba teho brat ako to co skutocne je : fyziologicky stav, nie choroba... vela tekutin, natahovat nohy v lietadle a nejest v nom nic tazke. Ziadne tlaky v lietadle ani scanners na letisku vraj potrat nesposobia, ak uz bol "dany zhora" .... tam ide skor o to, ze je to dlhy let, co je fyzicky aj psychicky narocnejsie 😉

roxi77
1. feb 2016

@brcka23 nakoniec to dopadlo dobre, vobec som nemyslela na to co sa moze stat, a ako hovoris vela som sa prechadzala a cvicila nozkami a vela som pila..teraz som v 14.tyzdni a vsetko je ok 🙂

katuliena82
2. feb 2016

letela som v 4.tt, nevedela ze som teho. Potom spat domov v 8.tt, na letisku mi povedali ze sa nemam bat ani prejst cez skenery. Ze to nie je pre tehotnu skodlive. A znova som musela dalsie dva razy v 10. a 13.tt. Inac sa nedalo, pracovala som na turnusy v zahranici. Bolo to v poriadku

sangre
4. apr 2017

Caute a treba nahlasit tehotenstvo cestovke alebo na letisku vtom 12/14tt??ci nemusim.nic riesit??ja som teraz zistila a letime na dovcu 3.6.tak to tak vychadza 12tt tak som.chcela vedet ci uz vtedy treba dajake potvrdenia dakujem

zufka10
4. apr 2017

@sangre ak nechces ist cez scan, tak potrebujes na letisko potvrdenie. Formular sa da stiahnut z netu v anglictine a potvrdi Ti to gynekolog.

sangre
4. apr 2017

Prosim.vas baby tie scaneri su skodlive ci nie je to rontgen ci neni lebo ja uz som.z toho mimo teraz mi jedna kamoska pisala ze nie nesmies cez to prejst ze to je rontgen vysie som.citala ze to nema stym nic spolocne tak ja neviem

yanni
4. apr 2017

@sangre hlupost. To nie je röntgen. Cez scan aj tak pojdes ci mas potvrdenie alebo nemas. Alebo rucnym ta oscanuju. Ale to je to iste.
Inak nijake potvrdenie ti netreba. A uuz vobec nie v takom stadiu. Neskor pre pripad, ale aj tak ti nie je treba. Len co zaplati u dr. za vystavenie. Ono ale aj zalezi od leteckej spolocnost. Vo vyssom tt niektore chcu. To si kazdy musis zistit sam. Niektore airlines nepberu uz na palubu po urcitom tt.
Precitaj si diskusiu. ja som tu niekde pisala. Lietala som cele tehu, a lietame stale. Ja som bola v lietadle od ca. 6,7tt potom takmer kazdy mesiac. Kratsie aj dlhsie. Cez den aj cez noc. casovy posun, zmena klimy atd. Prestupy. Scanery atd. Uplna pohodicka. V ca. 20tt som sa pytala aj tehu knizku som mala so sebou, nik nic neriesil. V ca. 30tt som rovno na palube keala s letuckou. Starsia dama, povedala, nie je problem, su na to skolene, ale jej osobne sa za 2o rokov nestalo, ze by niekto na palube rodil alebo mal ine problemy.
A inak, copana ma 20 mesiacov a tym Tehu lietanim jej neubudlo ani zo zdravia, ani s krasy ani z rozumu😂 A lieta aj nadalej, od narodenia a tiez takmer kazdy mesiac.
Ak nemas nejake problemy, citis sa dobre, celkovo si nemavala poblemy pocas cestovanie, ejdno aky dopravnym prostriedkom, tak nemas co riesit.
Prijemnu dovolenku.

zufka10
4. apr 2017

@yanni za potvrdenie som nic neplatila. Kamarat vedec fyzik povedal, ze sa neda s istotou povedat, ci to ma dopad na plod alebo nie. Letela som s potvrdenim a nesla som cez scan. Nepouzili ani ten rucny scan. Iba ma pezreli a hotovo.

moosh
4. apr 2017

@cherry1981 letela som v 10tt a vsetko v poriadku, nic sa nam nestalo, teraz sme v 20tt

puffu
4. apr 2017

ja som letela v 7tt,9tt, 22tt, 24tt a 32tt stale do uk a vzdy vse ok, ked si nekrvacala a mas v poho tehu tak nevidim dovod bat sa

yanni
4. apr 2017

@zufka10 zalezi kde a na koho natrafis. Niekde ti nepomooze ani lajster od prezidenta. grrr
Jaaaj a co v dnesnej dobe neskodi? Ten let lietadlom je skodlivejsi ako ten par sekundovy scan. To je ako telefonovat mobilom, praovat na pocitaci atd.

sangre
4. apr 2017

@yanni bozeee dakujeeem ti ze si tuu 😍kokos konecne taka som.rada lebo co pocuvam tie moje zname to.je katastrofa ta si snad neda ani vlasy nafarbit ze je vtom a hento nesmies a tamto nesmies ja byt na tvojom mieste neletim moje nervi ....no teraz som.to zistila mozem byt tak 4tt dovcu mame na 3.6.to vychadza asi 12/13tt co je podla mna uplne pohode nic mi neni absolutne zatial ani zvracanie ,ani unava nic kebyze nemam prsia vacsie ani neviem ze som vtom a test mi ukazal takeho ducha zatim...dobre takze nemusim cestovke nic hlasit ani pytat od doktora paiere ani nic ty si to nepotrebivala vyborne ideme cez wieden a pokial si pamatam su tam len tie na kovy scener ideme na kretu ...tusim ked sme leteli do thajska tak boli tie ine sceneri co sa musis roznozit a zdvihnut ruky a to neviem ci daco vyzaruje kszdopadne dakujem ti moc za info

sangre
4. apr 2017

@moosh
@puffu
@puffu nemam absolutne ziadne problemy ani nespinim ani nic aj fyzicky sa citim super mne ta dovca vychadza ze budem asi v 12tt 13 tak dajako

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre