Kyselina listová a vady u plodu

bizka23
18. máj 2009

ahojte kocky, chcem sa opytat, tie z vas ktore brali kyselinu listovu-hovori sa ze je to prevencia pred potratmi a pred razstepmi pery, chrbtice, a inym vadam plodu, chcem sa opytat, ci aj napriek tomu ze ste brali tento vitamin, ci sa vam nestalo, ze sa niektory z tychto problemov aj tak vyskytol? diky 😎

matula01
11. nov 2009

To mi je luto ☹ Hlavne sa netreba vzdavat...

diapozitiv01
11. nov 2009

tak to je jasne, nadej umiera posledna, idem k dokymu, sice si tam vystojim radu ako hrom...

irulienka
2. dec 2010

ahojte baby chcela somsa spitat ci sa da ta kiselina listova brat aj bez lekarskeho predpiu mi z priatelom sme rok a skusame babo ale stale nic uz 8 mesiacov ja neviem kde moze byt problem ja som uz raz bola tehotna len som to dala prec lebosom mala iba 17 rokov a teraz ked bysom uz chcela mat tak a to nedari vie mi zvas niektora poradit dakujem

ninan2
2. dec 2010

@irulienka Ahoj jasne, rozhodne ju zacni brat co najskor, mala by brat sa aspon stvrt roka pred otehotnenim. Mozes si bud kupit v lekarni Acidum Folicum (to je cista listovka vo velkom mnozstve), alebo ju brat v kombinacii s inymi potrebnymi vitaminmi, napr. Calibrum Baby plan: http://www.calibrum.sk/default.aspx/sk/chc/cali...
Ak sa vam nezadari do roku snazenie, je dobre navstivit gynekologa, aby Ta nejak vysetril a poradil co dalej.

kvacinka
13. feb 2011

..ahojte, mozem uzivat kyselinu listovu pocas celeho tehotenstva alebo len do urciteho mesiaca? Dakujem za odpovede 🙂

siss_sz
13. feb 2011

@kvacinka oni sa predavaju v roznych baleniach / pred otehotnenim a v prvom trimestri a potom do 2.a3.trimestra - je tam asi rozna koncentracia (ci mnozstvo) vitaminov a kys.listovej ...
mne ale viac doktorov povedalo, ze sa potom rodia vacsie babatka ... ze deticky si beru z tela matky, to, co dostavaju..cim viac vitaminov, mineralov atd., tym viac sa im dostava do tela...a ze vyrobcovia zabudli napisat na krabicku, ze "ake si babo vykrmite, take si vytlacite"...

mohli by ste aj popisat niektore, ktore ste brali a nebrali kysl. listovu, ci je to pravda... 😉

melpomene
13. feb 2011

ahojte....ja som brala kys. listovu a calibrum baby az ked som zistila ze som tehu....a po skonceni prveho trimestra som uz ziadne umele vitaminy nebrala...a maly mal 4 kg ked sa narodil....kamoska brala cele tehotenstvo vitaminy a jej mala mala ledva 2,5 kg .... takze asi to bude rozne posobit...ja si myslim ze dost zalezi na tom ako sa stravujes pocas tehu a asi aj od stavby tela...

bosoriak
13. feb 2011

Ja som tiez brala pocas celeho tehotenstva poctivo vitaminy a mala sa narodila s vahou 3100 g. A to s tymi velkymi detmi je podla mna blbost.

dominika_sk
7. mar 2011

mne dnes v lekarni povedali, že kys. listova je len na predpis, že exist. len vitaminy napr. železo plus kys. listova. ja neviem, čo mi poradite, čo konkretne si mam kupiť? alebo mam čaka až čo mi predpiše doktorka?som v piatom tyždni a ku doktorke idem až za vyše tyždňa.ďakujem 🙂

babulina
7. mar 2011

@siss_sz pri malej som brala vitaminy poctivo cele tehu a mala sa narodila 3300g, pri synovi som uz nebola ani trochu dosledna a narodil sa 4-kilovy, takze u nas neplati 🙂

solinkarka
7. mar 2011

@dominika_sk kys.listova ej na predpis? ved to je vitamin tak nechapem 😕 ja som si kupila tuto a je na volny predaj http://www.docsimon.sk/tovar/medpharma-kyselina...

zajo79
7. mar 2011

kyselina listova nieje na predpis.

milka2008
7. mar 2011

@dominika_sk - áno, kyselina listová je aj na predpis (volá sa acidum folicum), ale dostať ju ako ti spomínala lekárnička aj bez predpisu. Ja užívam od začiatku tehu tú na predpis, obsahuje vyššiu dávku ako tie voľno predajné.
táto je na predpis:
http://static.adcc.sk/media/images/products/HL/...

mahalo
5. dec 2011

Mamicky chcem sa opytat, preco ste ju neprijmali v potrave? Preco ti ju automaticky predpisu v tabletkach? Ved ODD aj pre tehotne je bezproblemove prijat v potrave. Nerozumiem tomu. Naco sa dopovat tabletkami ked to vieme bezproblemov priat v potrave? hmm....

opicamartyna
5. dec 2011

@mahalo tu jeden citát "V potravinách sa kyselina listová nachádza v čerstvej listovej zelenine, predovšetkým v špenáte. Ďalším zdrojom je brokolica, celozrné výrobky, ovocie, fazuľa, šošovica, hrach a pečeň. Hoci je pečeň niektorých zvierat vyslovene skladiskom vitamínov B komplexu, predstavuje aj miesto, kde sa odbúravajú nebezpečné látky. Často sa látky z tela nepodarí odstrániť úplne a ostávajú práve v pečeni. Konzumáciu pečene ako vitamínového zdroja tak treba brať s rozvahou, alebo dať prednosť iným potravinám."
čiže v tehu pečen nie, niektoré maminy (aj ja) strukoviny vobec nemožu, celozrné sa neda jest stale takže v tabletkách je to asi najlepší sposob, aspon podla mna teda....

mahalo
5. dec 2011

Ved kyselina listova je v skoro kazdej zelenine. Hociktore listy ju obsahuju vo velkej miere..klicky mungo ju obsahuju dokonca najviac zo vsetkeho! Proste je jej dostatok vsade a v roznych druhoch potravy, takze kazdy si vie vybrat. Nerozumiem preco ako prve mi gynekologicka povie, ze mam ist do lekarne a kupit si konkretnu kyselinu listovu. A to ani nezistuje ako sa stravujem. Pride mi to skor opat a zial len o peniazoch pre farmaceuticky priemysel. Smutna to doba..ked hned siahame po tabletkach pricom to vobec nie je nutne..

lili_mia
5. dec 2011

čo sa týka pôrodných váh, tak niekedy v telke dávali, že to je vraj vplyvom kravského mlieka plného antibiotík .. neviem či sa tie látky potom udržujú v tele matky, aj ked ešte nie je tehotná, či nejako ovplyvňujú maternicu, ale ked konzumujeme mlieko či mäso napichané atb, tak sa to vraj odrazí aj na pôrodnej váhe novorodencov .. ale to je súkromný názor jednej neonatalogičky, jej meno už neviem

hematologiabb
5. okt 2015

KOCKY GYNEKOLOGOVIA ZVYKNU TEHOTNYM ODPORUCAT NAJVIAC FEMIBION KYSELINU LISTOVU,SAMOZREJME JE AJ DRAHA OPROTI INYM ZNACKAM KYSELINY LISTOVEJ V LEKARNI...KDE STOJI MESACNE BALENIE CCA OKOLO 3-4 € LEN...MYSLITE,ZE JE JEDNO Z AKEJ ZNACKY JE UVEDENA LATKA POKIAL MA 800 MG.ROZDIEL JE RIADNY AKURAT V CENE...JA SOM SI KUPILA KYSELINU LISTOVU ELASTIC-Q KDE JE AJ KREM NA STRIE ZA CCA 4€ NA MESIAC...A POSOBI AJ PROTI NEVOLNOSTIAM...

zuzaa35
15. dec 2015

Mne moja gynekologicka odporucila Ladeevita. Ale je to na nas, pre aky vitamin sa rozhodneme. Hlavne je, aby doplnok obsahoval co najviac potrebych vitaminov pocas tehu. Ladeevita ma kyselinu listovu v mnozstve 400 mg. Avsak ma aj ine potrebne latky, takze mne tento doplnok uplne vyhovoval. Este som sa snazila vsetko potrebne dostat aj zo stravy. Ladeevita nie je najlacnejsia, ale urcite stoji za to investovat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre