Musím chodiť od 35. týždňa do poradne?

mishaella
14. aug 2015

Ahojte žienky,
chcela by som sa opýtať, pretože v tom nemám jasno, je vždy nutné od 35 týždna chodiť už na prehliadky do pôrodnice k pôrodníkovi (aj ked zmluvniť neplánujem nikoho konkrétneho) alebo ste chodili normálne k svojmu lekárovi na poradňu a keď už to prišlo alebo aj lekár skonštatoval že pomaly začína pôrod, tak smer pôrodnica?

A v nej predtým len absolvovať predpôrodnú prípravu, anesteziologicku konzultáciu a prírpavu partnera pred porodom, aby to bolo po tej stránke ok a najma ak si to tá konkrétna porodnica vyžaduje?

Pretože najradšej by som asi chodila k tej svojej keďže tie dlhé čakačky v čakárňach v nemocnici ma vôbec nelákajú, ale neviem či je to možné a či nieje povinné od 35 týždna už chodiť k pôrodníkovi. Ona nieje pôrodníčka len gynekologička takže aj preto sa pýtam.

Dakujem vopred 🙂

pribinak
14. aug 2015

Ja som nechodila na poradne do nemocnice, ale môj gynekológ je aj pôrodník a mala som ho pri pôrode. Ohľadne epidurálka som však do nemocnice ísť musela, lebo to je vec anesteziologičky a ti robili aj poučenie

mishaella
autor
14. aug 2015

@pribinak to že moja nieje pôrodníčka :(

pribinak
14. aug 2015

@mishaella hm, asi sa tam unúvat budes musieť, lebo ina asi nemá na ambulancii všetko technické vybavenie na monitoring

jul11
14. aug 2015

@mishaella odosle ta do porodnice, napriklad aj ked mas problemy v sestonedeli,tak ides do porodnice,kde si rodila a nie k svojmu lekarovi

alexanotbad
14. aug 2015

@mishaella do nemocnice musis chodit kvoli CTG, ktore sa uz posledne tyzdne pravidelne robi.

mishaella
autor
14. aug 2015

@jul11 A od ktorého týždňa asi? Lebo niekde vravia 35tt, niekde od 37tt tak už neviem. A už sa mi to blíži.
Trošku mam stres kedže v tej nemocnici je veľmi veľa lekárov, no neviem ani jeden aký je a ako sa rozhodnúť keby som musela na poradne chodiť tam. Tie čakačky od rána sú tam príšerne dlhé, niekoľko hodín vždy, keďže tam popri tehotných vybavujú tetušky na dôchodku a netehotné takže žiadna možnosť ako tehotná aby nemusela čakať tak dlho. Preto som aj dúfala že by som mohla až do konca chodiť tam, keďže je to súkromná klinika nie oblastný lekár niekde v ambulancii, čiže vybavenie majú, len sa tam nerodí, lebo to nieje pôrodnica.

monhla
14. aug 2015

Môj je gynekológ - pôrodník a má dobre vybavenú ordináciu /teda 3 - jednu špeci pre tehulky 😉 /
A už pri druhom tehu som nemusela chodiť do nemocnice. Tiež ma odradilo dlhé čakanie, keď u môjho som bola objednaná na konkrétny čas. Dokonca naposledy som tam bola v piatok ráno a večer som už bola prijatá do pôrodnice /rodila som po polnoci/
Aj teraz to tak plánujem 🙂

P.S. No ako je to ohľadom epidurálky Ti neporadím, lebo je ju mať nebudem.

jul11
14. aug 2015

@mishaella myslim,ze aj v tehotenskej knizke je vyznacene,ze sa odosiela do nemocnice.najlepsie bude,ked sa spytas svojej lekarky.predpokladam,ze nie si jej jedina tehotna pacientka,ze ako to riesia 🙂

mishaella
autor
14. aug 2015

@jul11 nieje to v knižke práveže, študujem ju so všetkých strán. Všetko možné tam je ale o pôrodnici kolonka ani zmienka. Musím počkať najskôr do budúceho týždňa, keďže neordinuje každý deň. Uvidím čo sa dozviem. Lebo doposiaľ mi ani ona nič nespomínala, ani sa nepýtala kde sa chystám rodiť a tak.

maslenka47
14. aug 2015

@mishaella cisto pragmaticky.. nemusis chodit vobec nikam. Ziadna taka povinnosti ti z nicoho nevyplyva.

Ale zrejme pre svoj dobry pocit by si mala. Tvojej gynekologicke tie vysetrenia poistovna neuhradi (lebo nie je porodnik) a zrejme ani nema kvalifikaciu a skusenosti zhodnotit tvoj stav na pozadovanej urovni. Ano, aj sukromne ambulancie si vacsinou narokuju platby za zakroky a osetrenia z poistovne. To, co im ty platis, je akoze "nadstandard".

Navyse je dobre, ak ta vidia v zariadeni, kde planujes rodit, pretoze priebeh z predchadzajucich tyzdnov moze ovplyvnit vedenie porodu a pod. Osobna skusenost je vzdy lepsia, ako papier od ineho lekara. Pokial planujes porodit doma, do tej nemocnice budes muset tak tak. Mozes si skusit zazmluvnit nejakeho porodnika, mozno potom bude ochotny si ta pozvat na prehliadky v extra terminoch, aby si nemusela cakat.

mishaella
autor
14. aug 2015

@maslenka47 práve to že na prehliadky chcem chodiť len čo som počula že baby tam rano prišli na krv a potom aj 3-4 hodiny čakali či ich niekto vezme, keďže jeden ordinoval tak druhý tak a jeden za deň 1,5hodiny, druhý dve, čo mi príde naozaj dosť na ženu v 8-9 mesiaci, keď je rada že je rada toľko čakať.
Keby to tam ide šikovne nič neriešim ale takéto sú vraj skusenosti.
Osobne žiadne nemám a ani neviem čo čakať. Ako sa v tom kolose tam vyznám. Niekedy je asi najlepšie žiť v malom meste s menšou nemocnicou ako v hlavnom kde je síce výber ale čo z toho keď nemá človek známeho lekára tak mu je to nanič lebo nevie do čoho ide. 🙂
A zmluvniť neviem koho, lekárov je tam plno ale nepoznám ani jedneho aký je, či dobrý alebo arogantný a tak. Predsa len ludská stránka je dosť dôležitá, aby žena nechodila zdeptaná odtial prípadne nemala traumu z pôrodu. Aj s takou skúsenosťou som sa stretla. Takže neviem.
Určite keby mam ešte niekedy v budúcnu rodiť (čo ale asi nechcem už) chcem si nájsť gynekologa čo je aj pôrodník a aby som mohla chodiť od začiatku k nemu až po porod. Teraz som netušila čo to obnáša, človek sa učí celý život.
Nuž snad bude dobre a niekoho nájdem.

seahorse27
14. aug 2015

@mishaella Kazda porodnica to ma inak. Treba si zistit, ci ta konkretna porodnica, v ktorej planujes rodit si zabezpecuje poradne sama, alebo ti staci chodit k tvojmu gynekologovi. Ja som napr. v provm tehu chodila az do konca k môjmu - porodnica nerobila vôbec poradne. V druhom som uz rodila v inej porodnici a tam mi dal moj zazmluvneny dr. na vyber - vybrala som si jeho, aby sme sa trosku lepsie spoznali 🙂

jul11
14. aug 2015

@mishaella pripadne napis odkial si a mozno precita niekto,kto rodil v tej porodnici

mishaella
autor
14. aug 2015

@seahorse27 a ty si vopred vedela koho si zazmluvnuješ či si išla na blind a po prvej prehliadke zazmluvnila? Poznala si ho aj predtým?

mishaella
autor
14. aug 2015

@jul11 z Bratislavy a vyzerá to tak že to budú Kramáre.

astonka
14. aug 2015

@mishaella ahoj moja gyn.nie je porodnička
ja pri prvom a tretom tehotenstve som k nej normalne chodila do 35tt a potom som musela byt hospitalizovana a ukončenie tehotenstva cisársky...
ked som čakala druhe dieta porodila som v 38tt mi začala odtekat plodova voda normálne som k nej chodila nadalej len do nejakého nepamatam si presne tyždna tehu som ma poslala do nemocnice na prietoky tie som mala absolvovať 4x stihla som len 2x a potom som malý pýtal na svet...vedela som kde chcem rodi-na žiadnu pripravu som do tej nemocnice nechodila-nerodila som v meste ktorom bývam

mishaella
autor
14. aug 2015

@astonka tak tu je príprava povinná, bez nej napr. partnera nepustia k pôrodu a celkovo to podla mna až moc striktne riešia ale čo už. Bez absolvovanej prípravy od anesteziologa nepodaju epidural a ja hoci pokial sa bude dať ho nechcem ale poučenie absolvovať chcem, lebo človek nikdy nevie.
A to som absolvovala tehotenský kongres celodenný kde boli porodníčka, porodná asistentka, dula, laktačná sestra a podobne a fakt veľmi dobre nám veci vysvetlili, diskusia bola. Ale pre Kramáre ak neabsolvuješ u nich to ich, hoci veľakrát vravia baby že je to zabitý čas, tak smola.

seahorse27
14. aug 2015

@mishaella Nie, osobne som ho nepoznala, vybrala som si ho na zaklade pozitívnych referencii.

astonka
14. aug 2015

@mishaella jeminenku ake ceremonie okolo toho..u mna normalne aj manžel bol vtedy a rodila som bez epiduralu...ja som rodila v Bardejove ale tak bolo to pred 9 rokmi...tak neviem ako je to teraz sice aj pred 3rokmi som rodila no ako som pisala bola to akutna sekcia...takže neviem ake by to potom bolo pri klasickom porode

mishaella
autor
14. aug 2015

@astonka ved to, tiež nechápem čo z toho robia ked nakonci aj tak nepristupuju ani k porodnému plánmu ani ak žena niečo nechce, napr. nástrih, nie su ochotní moc diskutovať. Birokracia. Ja budem rada ked budem mať za tým a budeme obaja s malým ok odchádzať domov. Beriem to ako nevyhnutnosť, bohužial na Slovensku (čest vynimkam) človek ide do nemocnice len preto že musí a odchádza odtial s tým že čím skor preč odtial. Čo inde je normálne a prístup ludský a chápavý tu nieje ani na nadštandarde častokrát.

mishaella
autor
14. aug 2015

@seahorse27 tie čítam aj ja ale nepresvedčili ma zatial žiadne 🙂 Keďže som už aj predtým išla podľa toho pri iných lekároch a výsledok - sklamanie

astonka
14. aug 2015

@mishaella ale už mi svitlo 😀 aj švagrina rodila predomnou 7mes. v tej istej porodnici nijaku pripravu neabsolvovali manžel bol pri nej -samozrejme,že je to za poplatok u nas je možnost ešte vyberu nadštandardneho boxu-ked som vtedy rodila, kde maš telku,radio a neviem čo ešte - samozrejme,že moj muž si vybral tento 😀 ale ja nemožem povedať na bj krivé slovo

maslenka47
14. aug 2015

@mishaella nuz, ano aj v Bratislave v Ruzinove, kde som rodila, boli v dni, ked ordinovala tehotenska poradna, rady jak za komunistov na maso. Ako, chodit tam naozaj nemusis, oni su povinni "ta odrodit", aj keby si tam prisla len na porod. Partnera ale povinni k porodu pustit nie su.

Ci ta bude tvoja doktorka ochotna vysetrovat az do porodu, to je na nej. Mozes sa jej spytat. Ak ta poslala inde, tak sa zrejme na to neciti byt kompetentna. Ak sa ti nebodaj nieco stane, ona za teba bude mat zodpovednost. To iste v nemocnici, "vyzaduju" svoje kurzy, lebo oni su za teba zodpovedni.

mishaella
autor
14. aug 2015

@maslenka47 este ma neposlala nikam.len sa mi to krati tak aby som vedela ako postupovať.

seahorse27
14. aug 2015

@mishaella ja som boja zas velmi spokojná.

mishaella
autor
14. aug 2015

@seahorse27 na Kramároch ste bola?

seahorse27
14. aug 2015

@mishaella nie, nie, v B. Bystrici.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre