Nadmerné priberanie v tehotenstve

22beba
1. mar 2012

Ahojte ... neviem či je tu takato diskusia lebo som nic nenaslaalebo či niektorá z vás mala takýto problem... ale prosim vás co mam robit ak nadmerne priberam? som v 24 tt a už som pribrala 28 kg a stále priberam... nie je to normalne pretoze sa prechádzam neprejedam sa nemam chute a uz citim aj zátaz na chrbát a začínaju mi opuchať nohy.... je mi to luto pretoze doktorka sa somnou vadi ze moje babo bude male a ja budem rozkysnuta.... co mozem robit? mam drzat nejakku specialnu dietu ? alebo dá sa to priberanie nejako zastavit? asi 3 mesiace pre tým ako som zistila ze som tehu som uzivala tabletky na chudnutie ALLI myslite si ze to moze byt aj tzv jojo efekt? už som fakt zufala.... uz si to vsima aj okolie a nie je mi prijemne ked za mnou chodia ženy a hovoria ako som užriadne pribrala nič už neoblečiem a nechce sa mi chodiť v leginacha okrem toho sa bojim toho že to už neschudnem ..... :( dakujem za prispevky

hoogy
1. mar 2012

@22beba ahoj verim ti ze to nie je nic prijemne. ja som pribrala pri malom 25 kil za cele tehu a tiez som sa nejak moc neprejedala. do 22tt som mala plus 15kil. u mna to bolo asi aj to ze kym som otehu tak som si velmi davala pozor co zjem. nikdy som nebola chudulinka. a potom som otehotnela tak som sice nejedla vela,ale vsetko. skus si spravit taky jedalnicek vyvazeneho stravovanie. a rozkladaj si jedlo na 5 porcii denne. a skus aj nejake tehu cvicenie. drzim palce nech sa ti to spomali.

renatka737
1. mar 2012

@22beba poradit ti neviem ako nepriberat ale mam znamu kt. pribrala 43kg a za pol roka nemala nic navyse co pribrala a to iba kojila, vobec necvicila. A moja sesternca pribrala 56kg a schudla len 20 od vtedy jej ostalo 36kg navyse a tomu je uz 8rokov....

22beba
autor
1. mar 2012

@renatka737 ty kokos tak to pre nu muselo byt tiez neprijemne .... to fakt nechapem ze niektore priberu vela a niektore nic :/

zuzikak
1. mar 2012

Ahoj Beba, myslim, ze to moze byt tymi tabletkami. Nicila si tuk v tele a tvoje telo ho teraz nabera viac ako je treba. Asi to bude taka obrana tvojho vlastneho organizmu, aby malo dostatok zasoby na to aby babo prezilo, keby si prestala jest a prijimat tuky (co si pamata z obdobia tych tabletiek). Ale nie som odbornik. Ak mas pocit, ze to priberanie nejakym sposobom sama nezvladas (strava a prechadzky nepomahaju), spytaj sa Dr. nech ta niekam posle, Mozno potrebujes specialnu diabetologicku stravu v tehotenstve alebo ti kludne moze nieco byt, napr. so stitnou zlazou a tak. Nechcem ta v ziadnom pripade strasit rozmymi chorobami ale ide o to ako sa budes citit neskor, ked logicky priberies v dalsich stadiach....

22beba
autor
1. mar 2012

@hoogy prAveze sa snazim jest zdravo , davam si male porcie . prechadzam sa a kupila som si aj fit loptu ... no a furt :/ hruuuuza ale dakujem 🙂

lujza123
1. mar 2012

nemusis drzat dietu ale urcite skus racionalnu a zdravu stravu- sladkosti, mastne, vyprazane, biele pecivo naozaj ziadna tehotna zena ku zdraviu nepotrebuje
Cize namiesto cerstveho rozteka s maslom platok cierneho chleba s lucinou namiesto rezna s majonezovym zemiakovym salatom chude masko na prirodno spolu cerstvym zeleninovym salatikom a 2 -3 uvarenymi zemiackami, sladke ovocie len doobeda atd

ja som tiez bola ako hroch..spolu 30 kg...nedalo sa to zastavit ..tiez som mala problemy s opuchanim, oblicky nestihali...jedla som rovnako ako pred tehu ale sialene som priberala ...od zaciatku 7 mesiaca som uplne vyhodila vse sladke a mastne a presla na podobne veci ako som pisala vyssie a priberanie sa trochu spomalilo

22beba
autor
1. mar 2012

@zuzikak ja uz som to doktorke hovorila ale ona len mavne rukou že ona to nevie posudit ze ona ma nevidi ci jem alebo nie ... :/ tak zatial som zdrava nic mi nie je bola som aj na testoch vseliakych tak uvidime co bude dalej ale haadam bude vsetkook 🙂

zuzikak
1. mar 2012

@22beba no ona nevie posudit ci jes alebo nie 🙂 - to je fakt. Ale tak snad ked jej ty povies, ze nie.... Hlavne, ze testy mas o.k Drzim palceky. Skus to nejako s tou stravou a prechadzkami ak sa ti da. Alebo po 25tt aj tie tehotenske cvicenia su velmi dobre. Mne pomohli na zmiernenie opuchania noh. A ci ti tie kila ostanu po porode alebo nie, tak na to teraz vobec nemysli. Ak tak sa to uvidi az potom. Ale ja si myslim, ze nie 🙂 - lebo ti na tom zalezi. A este jedna vec - vela z tvojich kil moze byt aj zadrziavana voda...

22beba
autor
1. mar 2012

@zuzikak a ako sa da ta voda dostat z tela von? ci asi nie :D no veed sa uz chytam cvicit aj na tej lopte 🙂 a dakujeem 🙂

dai
1. mar 2012

@22beba dietu by som nedrzala, skus sa ale zdravo stravovat a casto v malych porciach - zrus sladkosti, pi len cistu vodu a papaj potraviny ktore odvodnuju a startuju metabolizmus - napr. brokolica, grep etc. ...to je strasne velky pribytok na hmotnosti - a to po 25tt sa este len zacina priberat ( dovtedy by si mala pribrat mozno 4kg...)
😖

estterka
1. mar 2012

@22beba a kolko si vazila pred tehotenstvom? chuducke zeny zvyknu priberat viacej.

zuzikak
1. mar 2012

@22beba no vodu z tela von dostanes az pri porode...😀 inak je ulozena aj v tkanivach.... Inak co sa tyka tej lopty, mne vravela Dr. na cviceni, ze porodnici tu loptu pred porodom neradi vidia. Vraj hlavicka babatka prilis zostupuje tymto cvicenim...

zuzikak
1. mar 2012

@dai joj, tak 4 kg do 25 tt sa asi malokomu podari. 🙂

dai
1. mar 2012

@zuzikak fakt? ja som myslela ze som to este nadhodnotila 🙂 ja som sice pri dcere pribrala celkovo len asi 8kg, prve kila sa zacali lepit az koncom 7-meho mesiaca... ale pri synovi som pribrala poctivych 20kg - ale tiez som zacala myslim az potom 25-tom tyzdni priberat... tak neviem 😖

zuzikak
1. mar 2012

@dai tak to si myslim, ze to si jedna z tych stastnejsich.Teda aspon pri dcerke 🙂 Akurat, co sa nepribera, tak to su prve 3 mesiace bo ti je z jedla zle. Inak kazdy potom pribera rozne. Mne 4 kg mi pride malo 🙂 ja som pribrala 8 🙂)) a to nie ze by som sa prejedala a v kuse lezala.

drakryba
1. mar 2012

ahojte, myslim, ze priberanie sa velmi ovplyvnit neda, je to dane asi aj geneticky, takze pokial sa stravujes ako hovoris, malo by to byt ok. Ja som pribrala iba 8 kg do 8 mesiaca, ale potom u mna zacala preeklampsia a to uz islo hore rapidne, myslim, ze zacina aj tebe, ked ti opuchaju nohy, s tym nic nespravis. Po porode mi to vsak odislo, do tyzdna som odpuchla a bola tazsia o nejake 3 kg, u mna nastak vsaj probelm, ked som prestala kojit a to to som rapidne za tyzden pribrala 10 kg a naozaj neviem z coho a odvtedy som pribrala znovu, takze mam teraz viac ako na konci tehotenstva:((( a z toho som uz zufala, stale beham okolo maleho a nezhodim ani deko. Ale neviem ci to nebude tym, ze on stale v noci nespava, je hore aj 10x a moj organizmus mozno nestiha spalovat, tak si drzim palce aby sa to zlepsilo......

mima1311
1. mar 2012

@drakryba No u mna to iste , po porode som mala uz len o 5 kg viac ako pred teho a do 5 mesiacov + 15 ...som z toho na nervy , nechapem , este tak prirastok okolo 5 kg by som brala kedze menej pijem ale toto ? uz sa to zastavilo ale ja mam teraz + 20 kg ako som otehotnela a riadnu depku , tiez si myslim ze telo nespolupracuje , maly zle spi , spim par hodin denne aj to trhano , tak asi telo setri , alebo co ...snad to zacne klesat , stravu si sledujem , tak o to ma to mrzi viac :O(

bambi2
1. mar 2012

@22beba vyrad ocot, cukor a vsetky potraviny co prekysluju. snaz sa jest vela suroveho ovocia, zeleniny, salatov alebo bez octu a vecer iba parenu, varenu, dusenu zeleninu... pomoze to... aj ja som na tej strave a aj zostanem behom tehu, lebo tiez som pribrala pri prvom 25 kg a to by som teraz nerada... 😉

renatka737
1. mar 2012

@22beba vsak to je tak ja som pribrala 27 a do roka to bolo fuc ale vravi sa ze tie ktore koja tak to ide rychlejsie. No ja som kojila 4dni☹ Drzim palce

zuj
1. mar 2012

@zuzikak Mne sa to podarilo, do 23tt som sa vytesovala, ze som nepribrala, ale potom sa to teda rozbehlo...posledny mesiac, dva to uz islo riadne, celkovo som skoncila s +17kg, ale z porodnice som prisla s minus 12kg, takze vela z toho bola len voda...takze je to velmi individualne

leeenka26
1. mar 2012

@22beba Ahoj, ja si tiez myslim, ze to moze byt tabletkami. Kolko si vazila pred otehotnenim? No pribrala si dost ale ako pises, ked sa neprejedas a hybes, jednoznacne nie si na vine a doktorka bola tiez k tebe velmi mila teda naozaj 😒 nechcem ta strasit, ale nemozes mat tehotensku cukrovku?Neriesila to nejak tvoja doktorka? Viem, ze OGTT sa robi az v 26. tt, ale ja neviem, neda sa to nejak skor zistit? Lebo toto nie je velmi bezpecne taketo pribratie, za ktore evidentne nemozes a este si len v 2. trimestri. Ved ja si napr. vobec nedavam pozor a jem normalne az viac by som povedala a pribrala som len 4 kg, takze podla mna to urcite s tym nesuvisi. Aspon teda podla seba porovnavam.

drakryba
1. mar 2012

@mima1311 presne toto isto je u mna, tiez som uz zufala, mam plus 25 kg

hoogy
1. mar 2012

@22beba ja napriklad viem ze velmi priberam z peciva. kedze mi teraz nechuti maslo nemam s cim to pecivo jest lebo len tak mi je suche tak som pribrala zatial len 2 kila. ale po synovi som dala tie kila dole bola to sice drina,ale islo to. skus nech ta dr. (moze byt aj obvodna nemusi byt gyn)posle na vysetrenie stitnej zlazy ci neni problem tam.

22beba
autor
1. mar 2012

@estterka ja som vysoká mam 180 cm a 78 kg som vazáila takze to bol ideal ani chudá ani tučná som nebola ... a teraz mam skoro 100 .... :/

22beba
autor
1. mar 2012

@leeenka26 pred otehotnenim som vazila 78 kg teraz mam skoro 100 :/no zajdem si ku doktorke ked hovoris .... ale zase moja mama tiez takto pribrala a potom v tretom trimestri nepribrala skoro nic tak mozno je to aj genmi alebo cim no uvidime co a ako .. lebo sa už aj celkom bojim :/ a cukrovku asi nemam lebo sladke nejem vobec mi to nechuti ani caj necukrujem nic : ale dakujem 🙂

leeenka26
1. mar 2012

@22beba ale cukrovka sa nevyvinie z jedenia sladkeho. Tehotensku cukrovku mozes dostat aj tak, to je komplikacia v tehotenstve. Ak ju zene zistia, musi drzat specialnu dietu, navstevovat dietologa a chodit do rizikovej poradne, lebo hrozia komplikacie pre plod aj matku. Ale samozrejme to vobec nemusi byt tvoj pripad.

boka79
2. mar 2012

@22beba

Ako pise leeenka26 cukrovka nema s tym, co jes docinenia, urcite by som si dala urobit test, ked si tolko pribrala naraz, lebo to patri k jednemu z rizikovych faktorov...

A nemozeu to byt prevazne opuchy, voda? Co si pribrala, nechce sa mi verit, ze by si na tuku mohla tolko pribrat za taky kratky cas..

hoogy
2. mar 2012

@22beba a este som ti chcela povedat ze ja som najviac priberala na zaciatku tehu a ku koncu som nepribrala uz skoro nic.

22beba
autor
2. mar 2012

@boka79 neviem cim to je fakt .... možnoze to je aj voda neviem este som to neskumala retoze mi to prislo normalne že žena v tehotenstve pribera kedze som nebola dostatocne informovana ... az tera som to zacala riesit ... a ak si citala uvodný prispevok tak v nom pisem ze som uzivala lieky na chudnutie tak je to asi ten jojo efekt .... lebo som aj cvicila a zrazu som ostala doma a vyvíjala menej fyzickej aktivity lebo mi vsetci hovorili az ssa setrim az sa nenamaham .... tak si myslim ze aj pre to telo je to šok :/ 7. 3. idm na poradnu tak sa dam naporiadok vysetrit

zuzikak
2. mar 2012

@zuj
Ale ano, mas pravdu. Vela z toho je voda. Ibaze kym si tehotna, tak aj napriek tomu, ze toto vies ta vaha stve 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre