Nárok na voľno v tehotenstve počas návštev doktorky

stelleluna
7. okt 2014

Baby, aký nárok má tehotná na voľno počas vyšetrení u dr, ak už presiahla 7 dní?.

kpt
7. okt 2014

narok na tehu prehliadky je neobmedzeny, treba oznamit zamestnavatelovi, ze si tehu iba a mozes chodit gyndakovi a zubar 2x.

marteenka
7. okt 2014

mne v praci povedali, ze mozem chodit k lekarovi kolko chcem, ze normalne, aby som nosila priepustky a pod. ale ze mzdova uctovnicka je o mojom tehotenstve informovana, takze lekara zohladni a ten limit 7 dni pre mna ako tehotnu neplati. 🙂

katkazh
7. okt 2014

ahoj, z vlastnej skúsenosti neobmedzene 🙂 musíš mať len tú priepustku potvrdenú gynekologom, ktorého máš na tehotenskom preukaze!!!! môžeš ich mať aj viac v mesiaci, pretože ťa doktor môže poslať po roznych vyšetreniach. Dala som si priepustku oraziť u gynekologa, aj keď ma poslal k infektologovi (keďže mám na dvore koňa, psa a iné zvery) a v práci nemali problém mi to preplatiť! A zo zákona sa to nevztahuje na klasické P-čka, máš to aj lepšie platené, než klasiku 🙂

evittam
7. okt 2014

@marteenka No neviem, to boli možno interné smernice vo firme. Nakoľko v ZP sa nepíše nič o tehotných, proste máš nárok na 7 dní a na 7 dní na ošetrenie člena rodiny.....Ale záleží od zamestnávateľa.

katkapl
7. okt 2014

Počas tehotenstva, ak si zamestnaná, neplatí obmedzenie 7 dní v kalendárnom roku, tak ako v prípade ošetrenia alebo vyšetrenia iného zamestnanca. Nárok na poskytnutie pracovného voľna máš, ako tehotná zamestnankyňa, len v tom prípade, ak sa jedná o preventívnu lekársku prehliadku súvisiacu s tehotenstvom a len v tom prípade, ak nebolo možné vykonať vyšetrenie mimo pracovného času. Čiže v skratke, máš nárok na viac návštev ako len 7, ale rovnako ich musíš preukázať potvrdením od lekára, že si u neho skutočne bola. ;)

liz_lemon
7. okt 2014

@evittam ZP o tom hovorí v § 141 odsek 2, písmeno a) bod 3
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

stelleluna
autor
7. okt 2014

Ďakujem baby 🙂 V práci to ešte nevedia,lebo knižku dostanem až o týždeň, potom o tom informujem šéfa.Je to celé zložité,lokalite pracujem v ba a doktorka mám v bs..takže potrebujem dva dni aby som to štíhla aspoň na otocku odbehnúť a vybaviť :(

libka1
7. okt 2014

neobmedzene na nevyhnutny cas, cize nie je tam ten 7 dnovy limit, to nie je o ziadnych internym smerniciach niekde v konkretnej firme, u tehotnych je to proste inak...
@stelleluna to s tym lekarom mi pride neprakticke, neviem si to predstavit pracovat v BA a na poradne chodit do BS, neuvazovala si nad zmenou?

stelleluna
autor
7. okt 2014

Libka1 Nie nerozmýšľal nad tým, lebo sa chceme po čase vrátiť do bs,blavy mám už celkom dosť 🙂 Veď rozmyslam aj nad tým čo bude,keď budem chcieť ísť na pn koli praci,lebo neviem dokedy v nej ešte vydržím..chcela by som ostať s priatelom tu v ba,ale na kontroly by som musela chodit do bs..tak to bude asi dosť veľký problém :(

evittam
7. okt 2014

@liz_lemon Jeej, tak to som si tam nevšimla, sa ospravedlňujem a som zase múdrejšia. Ďakujem. 🙂 😉

maria117
8. okt 2014

@stelleluna ak by to bolo mozne, skus si kontroly planovat na piatok al pondelok, povedz lekarke,ze pracujes v ba.

hanka_april
8. okt 2014

neobmedzene, jedna nasa zamestnankyna mala frajera zubara a ked zostala tehotna, tak mala kazdy tyzden 1-2 od zubara, smiali sme sa, ale akceptovali sme 😉

stelleluna
autor
8. okt 2014

@maria117 moja dr robí len štvrtky,takže to nieje možné :(

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre