Prečo mi doktor nasadil Duphaston?

leeenka26
8. okt 2011

Ahojte, chcem sa opytat, pre kludne svedomie otazku, bola som v pondelok tento tyzden u doktora, robil mi aj usg, bola som v 6 tt a 2 dni, je pravda ze moja ovulacia bola trosinku posunuta. Pozerala som na ultrazvuk a bol tam plodovy vak a v nom ledva ledva vidiet nieco malinke, normalne som sa skoro zlakla, ze to tam nie je. Ukazal mi na monitore, ze z toho bude plod, ale ja som skoro nic nevidela, dlho to pozeral, premeriaval a povedal ze mam prist o dalsie 2-3 tyzdne. No a moja otazka znie, preco mi nasadil duphaston? Mne povedal, ze kvoli lepsej nidacii, resp. uhniezdeniu???? ale ja to nechapem, ved to sa dava v tehotenstve predsa pri riziku potratu ci sa mylim? Lekar mi nic nehovoril, ze nieco mi hrozi, ale nemohol nieco predo mnou v dobrom umysle zatajit v tom umysle ze sa uvidi dalej? Preto sa chcem opytat, ci mate s tym skusenost.

leeenka26
autor
8. okt 2011

@leeenka26 potom som aj lutovala ze som sa neopytala ale lekar je novy a este mam pred nim isty odstup. Mozno som sa aj bala odpovede:(

pici
8. okt 2011

@leeenka26 dal ti to na udrzanie tehu... nefantaziruj a nerob katastroficke scenare... zbytocne sa nervujes... co by bolo keby... pusti z hlavy.. urcite je vsetko v poriadku

aadulik2110
8. okt 2011

ja som bola na pohotovosti, dali mi injekciu a na druhý deň keď som bola u svojho lekára, tak mi hneď predpísal Duphaston "na podporu tehotenstva" tak to nazval... to som bola v piatom týždni, bol tam len vačok.... o týždeň na to som musela opäť prísť bo som zas špinila, spravil mi sono, už tam bilo i srdiečko, predpísal ďalšie balenie, vystavil tehu knižku a kontrola o mesiac... Neriešim to... verím, že vie prečo mi to dal...

leeenka26
autor
8. okt 2011

@pici no nefantazirujem, len uz mam strach zo vsetkeho. Ale to je asi pochopitelne. Dakujem za odpoved.

leeenka26
autor
8. okt 2011

@aadulik2110 upokojila si ma 🙂) uz to ani ja riesit nebudem. Clovek sa uz ale radsej uisti.

dianka3
8. okt 2011

Ahoj skus si precitat toto co pisu v letaku: Hormonálna substitučná liečba.
Na vyváženie následkov pôsobenia samotného estrogénu na endometrium pri hormonálnej substitučnej liečbe u žien s intaktnou maternicou, ktoré majú ťažkosti spôsobené prirodzenou alebo chirurgicky navodenou menopauzou.
Liečba nedostatku progesterónu.
• liečba dysmenorey
• liečba endometriózy
• liečba sekundárnej amenorey – chýbanie alebo vynechanie menštruácie viac ako 3 mesiace
• liečba nepravidelného menštruačného cyklu
• liečba dysfunkčného krvácania
• liečba premenštruačného syndrómu
• liečba hroziaceho a habituálneho potratu (opakujúci sa samovoľný potrat), spojeného s nedostatkom progesterónu
• liečba neplodnosti spôsobenej nedostatočnosťou žltého telieska

pici
8. okt 2011

@leeenka26 v dobrom som to myslela... urcite je vsetko v poriadku... dostala si ho asi pre istotu.. a je naozaj pri spineni alebo na udrzanie tehu... uskodit ti nemoze.. to fantazirovanie bolo skor myslene, ze urcite ti to dal pre nieco, a nechcel povedat preco...

veronika81
8. okt 2011

@leeenka26 veľa lekárov to dáva "pre istotu", na udržanie tehotenstva. Nerieš, hlavne kľud..o 2-3 týždne budeš vidieť krásne srdiečko 😉

leeenka26
autor
8. okt 2011

@pici ok thanks 🙂)

leeenka26
autor
8. okt 2011

@dianka3 ved prave preto ze som si to citala som bola trochu z toho na pochybach lebo ani jedno sa ma netyka 🙂

helsinka
8. okt 2011

@leeenka26 ahoj, ja som brala duphaston až do 18-19 týždňa, na udržanie tehotenstva. Na začiatku tehu som špinila . . . určite ti to neublíži, moja malá je zdravá a živá, a robí mamke a ockovi iba radosť 😀 hlavne sa nestresuj, neboj a teš sa zo "škvrnky" 🙂

leeenka26
autor
8. okt 2011

@veronika81 diky to je to co som si chcela overit a pocut aj nazory druhych, lebo nevedela som ze sa to dava aj pre istotu.

leeenka26
autor
8. okt 2011

@helsinka diky, aj ja ho mam brat az do 17. tyzdna.

leeenka26
autor
8. okt 2011

@helsinka asi mi ho dal aj kvoli predchadzajucemu tehotenstvu :(

helsinka
8. okt 2011

😒 @leeenka26 môže byť, oni to niekedy dávajú aj pre istotu, ako tu niekto písal . . . a ešte . .toho doktora sa všetko pýtaj, ja som bola trúba a vždy v poradni len rýchlo-rýchlo a už ma tlačili do dverí a nikdy som sa nič nestihla spýtať a potom som nič nevedela . .aj moja doktorka bola taká, že si všetko len potichu zapísala a už ma strkala do dverí . . . ja neviem, doktori sú tak nejak všeobecne skúpi na slovo (toľko môj postreh 🙂 )

michaela80
8. okt 2011

Ja som brala Duphaston do 24 tt tehotenstva a brala som ho preto ze pri prvom som krvacala 2x a maly sa narodil predcasne v 31 tt ...duphaston som brala uz 4 roky pred otehotnenim po celu dobu....ze keby sa nahodu zadarilo....pred tehu od 16 dna do 25 dna cyklu a hned ako som nasla ducha na este tak som mala nasadit rano 2tabl a vecer 2 tabl...

leeenka26
autor
8. okt 2011

@michaela80 tak uz som zas o nieco mudrejsia, dakujem za rady vsetkym 🙂) riadne ste ma upokojili.

dianka3
8. okt 2011

@leeenka26 ale zevraj sa to dava aj ako progesteron na udrzanie tehotnosti,Ani mne niekedy nepovedal dr preco mi dal tie lieky, proste ich dal a cau.Oni fakt robia to ze radsej nic nepovedia aby nas nevystrasili a radsej predpisu co si myslia 😖

dianka3
8. okt 2011

@michaela80 Avoj, mozem sa ta opytat? pozeam ze malinka sa ti narodila koncom 36 tt preco? mne sa tak obaja chalani narodili ale zaciatkom 36TT .A mala si ju pri sebe na izbe? ja nie boli na iske v inkubatore lebo si nevedeli udrzat teplotu a maly ked sa ti narodil tak skoro bol na ventilacii sak? ☹

michaela80
9. okt 2011

@dianka3 ja som bola od 25 tt v nemcmici a po duphastone som mala nasedeny najskor salbutamol a potom gynipral... moj doktor isiel na dovolenku a sa bal ze to nevydrzi kym pride , tak naplanoval sekciu na 17 teho no musela ist vo den skor a povedal ze v hodine dvanastej ju vybrali..mala 2300 a 45 cm a mala som ju na izbe ale syn bol na nedonoseneckom 3 tyzdne v inkubatore a potom dalsie tri v postielke domov isiel ako 6 tt s vahou 2220 gr

dianka3
9. okt 2011

@michaela80 Jaj ,a to si mala nejake problemy? 😕 Lebo ja som mala predcasny porod v 24tt a potom potrat v 19tt a v 9tt a zrejme v tom poslednom ked ma cistili mi tym poruchali krcok a tak mam slaby.ledva donosim do 36tt lebo je slaby a zacinam sa otvarat

michaela80
9. okt 2011

@dianka3 no hrozil predcasny porod a tvrdlo mi brucho kazdu chvilu... 🙂 🙂 babetko prezilo v tom 24 tt?

dianka3
9. okt 2011

@michaela80 ☹ oo to mi je luto tak si od 25tt lezala az do 36tt v nemocke?Aj mne tvrdlo a stale tvrdne 😒

michaela80
9. okt 2011

@dianka3 no 12 tt som lezala v posteli...navstevy a strava v posteli... napojena na infuzkach..mne tvrdlo v uplnom klude aj kazde 3 minuty..

dianka3
9. okt 2011

@michaela80 aj mne tvrdne aj v klude ale az teraz od nejakeho 7 mesiaca.Juuuj moja ☹ tak tiez si mala rizikove tehotenstvo ale so stastnym koncom 😵 Cize uz asi neplanujete dalsie babo co?

michaela80
9. okt 2011

@dianka3 tretie minimalne 5 rokov urcite nie.. a potom uz budem "stara" na rodenie plus mam za sebou 2 sekcie a tretie by trebalo vylezat mozno od 20 tt

marecek1
9. okt 2011

@helsinka úplne s tebou súhlasím, treba sa pýtať na všetko, aj keď sa to v prvom momente možno javí ako hlúposť, ale radšej si byť istá, ako potom hodinu googliť na nete, čo to asi znamená. keď sa mne zdalo, že mi môj lekár poskytol neurčitú, pre mňa neuspokojivú odpoveď, šla som na konzultáciu k druhému.

dianka3
9. okt 2011

@michaela80 ☹ To ma velmi mrzi 😔 , ale ano ako vravi manzel mate aspon 2 zdrave a to je zaklad a v dnesnej dobe je uz 3 vela,kedze sa nelahko zije 😒 Vravi sa ze jedno je malo a uz 2 su vela.Dnesny svet je na prd a stat na rodiny nehladi iba na tie romske

katka3012
13. okt 2011

Aj ja som pouzivala duphaston,na udrzanie tehotenstva.Hlavne sa moc nestresuj,a neboj vsetko bude ok 😉

feb13
13. okt 2011

@leeenka26 Tak prepacte vsetky, ale ja nevidim dovod na uzivanie Duphastonu "len tak pre istotu". Je to synteticky progesteron a synteticke hormony nie su az take neskodne (u muzov sa nazyvaju steroidy), vratane hormonalnej antikoncepcie, co sa uz dokazalo, ze tiez taka neskodna nie je... Ja si myslim, ze synteticky hormon - a hlavne v tehotenstve - by sa mal predpisat iba v naozaj odovodnenych pripadoch a nie iba "pre isotu". Progesteron sa ma davat vtedy, ked zlte teliesko slabsie funguje a produkuje malo prirodzeneho progesteronu, co ma za nasledok odlucenie sliznice ako keby pri menstruacii a to sa prejavi krvacanim alebo spinenim. Vtedy je vhodne dopomoct syntetickym progesteronom aby sa tehotenstvo udrzalo. Ale ak si ziadne take problemy nemala, ja na to nevidim dovod. To ze plod je mensi nez ma byt podla menstruacie, tak z Duphastnou rychlejsie rast nebude... To ze si mala predcasny porod, je diskutabilny dovod, ale porod v 26tt moze mat mnoho pricin a nie je velmi pravdepodobne ze sa to stalo kvoli nedostatku progesteronu, nakolko to byva problemom hlavne v 1. trimestri.
Ja ho musim brat tiez, a nie som z toho nadsena... ale krvacala som v 6tt a vnutri sa mi zistil hematom pri gestacnom vacku a nedavno som mala mimomaternicove tehotenstvo takze o dalsie babo uz naozaj nechceme prist. Nasadili mi 3x denne, ze az do konca 1. trimestra... ale uz sa hematom vstrebal, ja problemy nemam a plod sa vyvija pekne... tak som si myslela, ze mozno by stacilo len 2x ale po par dnoch som znovu zacala mat ruzovy vytok, eln trocha, ale hned som si uvedomila, ze sa s tym neda experimentovat a musim ho tak uzivat ako mi lekar predpisal. Ono sa nesmie nahle vysadit, lebo z rychleho poklesu hormonalnej hladiny moze nastat dalsie krvacanie. Ale nieco o farmaceutickom priemysle viem, a neverim tomu, ze su tie lieky az take bezpecne ako sa propaguju.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre