Predčasne narodené deti

desgaire
6. júl 2022

Odkedy sa ráta narodené dieťa za vyvinuté? 37+0 alebo 38+0? A ráta sa to podľa MS či 1. sona? Podľa sona mám termín o 5 dní skôr. ďakujem 🙂

snehulak77
6. júl 2022

Dieťa je úplne vyvinuté ukončený 38tyzdnom. Aspoň ja som mala do v nemocnici začínajúca pôrodná činnosť pred ukončeným 38tt.

zuzana9393
6. júl 2022

Asi zalezi aj podla vahy a inych veci, ktore po porode sleduju. Kamoske sa.maly narodil v 36tt a nebol ani v inkibatore. Vsetko bolo s nim ok

snehulak77
6. júl 2022

@zuzana9393 môj sa narodil 33+6 a tiež nebol v inkubátore, avšak váha nie je jediný ukazovateľ, veľa veci sa vyvíja v tom 9tom mesiaci a potom to kontrolujú, či sa to vyvinulo dobre, naor periférne nervy, pľúca a tak. Lepšie, keď tam vydržia ako majú 😁😊

sapetka
6. júl 2022

37+0. To uz nie je predcasniatko

petkasaurus
6. júl 2022

@snehulak77 ahoj, mne sa tiez malinka narodila presne 33+6, este sme v nemocnici skoro 3. tyzden kvoli papaniu.. Chcem sa spytat, ci je vase dieta zdravucke alebo sa vyskytli nejake diagnozy neskor. Dakujem moc.

mogaa
6. júl 2022

@desgaire tak neviem či sa mýlim, ale čo ja viem tak za donosené dieťa sa už berie dieťa narodené v 37týždni...

trojnasobnamama
6. júl 2022

@petkasaurus zalezi aj prečo sa babätko narodi predcasne.Je kopec deti narodenych predcasne zdravych a aj nie.Drzim palce ,aby ste boli zdraví 🙂

snehulak77
6. júl 2022

@petkasaurus gratulujem k bábätku 😊
Ako som písala, narodil sa 33+6 sekciou, mal dobrú váhu, tak písali nie v 34tt ale v 35tt. Po pôrode bol oka, ale chvíľku na to prestal dýchať, rozdychali ho. Mal problém s papanim, cvičili sme orofascialnu stimuláciu. Predčasný pôrod bol kvôli mne (horúčky, infekcia). Domov sme išli asi po 9 dňoch, keď sa rozjedol (ale toto bol boj, bola som z toho zúfalá), mal hypertonus, strašne sa zaklanal do luku, keď som ho vybalila z perinky. Chodíme k Neuro, ocnemu, kardio, na foniatriu a na rizikové poradne, okrem normálnych u pediatra. Všade všetko oka zatiaľ. Cvičili sme Vojtovku, teraz ma rok ale už necvicime, lebo ho už neudrzim. Boli sme aj na pobyte v Dunajskej Luznej. Začína chodiť, ale má zopár zlých pohybových vzorcov, čo ale nesúvisí s predčasným narodením (vybocuje mu nožička). Inak je šikovný, zvedavý, hravý, neposedny, proste ako každé iné bábätko, nemaj strach (ja som mala obrovský), bude to dobre 😊
Môj brat sa narodil presne tak isto, v 34tt,este mal aj sepsu, už pripravovali mamu na najhoršie a nakoniec ma 34 rokov a je to normálny zdravý chalanisko, a to to s nim vyzeralo naozaj všelijako zle nedobre 😉

lejluska
6. júl 2022

Môj sa narodil 37tt kvôli nešťastnej placente, bol malinký iba 2240g a 46cm, v inkubátore síce bol ale ináč bolo všetko ok a nebol vedený ako predčasniatko 😉 čiže 37tt už je ok 🙂

heln
6. júl 2022

@desgaire takto gynekolog to rata ukonceny 38, druha vec je ako sa na to pozeraju pediatri, mne robili sekciu v ukoncenom 38 tyzdni, ale pediater povedal ze je mierne nezrely, na zaklade akych znakov to mi uz nepovedali. takze to tiez velmi individualne zalezi od dietata.

petkasaurus
6. júl 2022

@snehulak77 dakujem velmi pekne za povzbudive slova. My tiez cvicime vyse tyzdna tu orofacialnu metodu, uz trocha papa flasou, ale nic moc, nema este taky zaujem, tak ju krmia sondickou. Presne, vsetky spominane vysetrenia nas cakaju, ked nas pustia. Ja som rodila zrejme kvoli mojej tehotenskej cholestaze, mala som uz zelenu pl. vodu. Este raz dakujem a vela zdravicka celej rodine.

amelie2017
6. júl 2022

38+ sa povazuje za donosene dieta. 37+ moze byt predcasne narodene aj donosene. Zavisi to od zdravotneho stavu dietatka, pd nemocnice, porodnika.

anavixy
6. júl 2022

Dieťa sa “hodnotí” podľa ukončeného týždňa, takže keď rodíš v 38tt, dieťa je 37. Donosené je od ukonceneho 38.tt, ale zivotaschopne je dlho predtym… pre nás na odd fyziologickych novorodencov sú 36tky v pohode, pri 35kách zbystríme, tam to môže byť aj úplne v pohode aj nie dobre, nižšie týždne vždy prekladáme na JISku.

desgaire
autor
7. júl 2022

@anavixy jeej super dakujem za info z praxe 🙂 a ako to teda pocitaju doktori? napr 35+2 je 36. alebo 35. tyzden?

kamoska_z_konika
7. júl 2022

@desgaire rátajú to na ukonceny čiže musí byť 35+6...a idú podľa ms nie podľa usg (vlastná skúsenosť babo z ivf).

anavixy
7. júl 2022

Keď máme z gyndy údaj 35/2 to znamená ukončený 34., presne 34 a 2 dni. Gynekológ píše ako prebiehajúci týždeň, 35/2 u gynekológa znamená ze prebieha 2. deň 35. týždňa. U dieťaťa sa potom píše to +, ako ukončených 34 týždňov a 2 dni. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre