Prvý tehotenský ultrazvuk

alexandra1984
17. júl 2012

ahojte babenky, pred tyzdnom som si robila test, a zistila som ze som v tom, bola som dnes u gynekologicky, ale nerobila mi ultrazvuk, nakolko som len v 5 tyzdni, zaujimalo by ma teda ze kedy mi urobi ultrazvuk, kedze by som velmi chcela aj fotku z prveho ultrazvuku 🙂 a je potrebne si tu fotku potom vypitat, alebo mi ju da automaticky za niejaky poplatok? dakujem vam za odpoved

katren
17. júl 2012

@alexandra1984 zalezi to od lekara, ja si musim pytat a stoji 3,30€
infosky o tehu najdes tu 😉
http://www.choredieta.sk/index.php/tehotenstvo/...
a urcite aj vygooglis 😉

pizik
17. júl 2012

Môj lekár robí prvý tehotenský ultrazvuk v 13. týždni, druhý v 19. týždni a tretí ak si dobre pamätám v 30.týždni tehotenstva. A fotku si musím pýtať a stačilo za ňu len poďakovať.... 😉

rheia27
17. júl 2012

mne v 6tom na vyvratenie mimomaternicoveho tehotenstva a potom v 8m na potvrdenie vitality 🙂 poistovna preplaca iba 3 utz inak som paltila 7eur za utz a 5 eur za fotky 🙂

miss_stanya
17. júl 2012

dievcata, tak to pozeram, ze medicina v "zaostalom" arabskom svete to vyhrava. Ja som bola na uzv v 6tt, 7tt. 9tt, 12tt, 15tt, teraz v 18tt 🙂)) je pravda, ze u sukromnika platime cash (ak je ta navsteva v rozhrani viac ako tyzden), ale cez poistku to mam ani nie za euro aj s konzultaciou..... Tu sa prvy uzv robi co najskor, v 5-6tt, kedy sa prave musi vylucit mimomaternicove....

usacek79
17. júl 2012

baby, budte rady, ked vam gynekolog bude robit utz co najmenej... akoze pre vas pokoj v dusi to je sice iste fajn, ale pre babatko je to totalny stres. Nie je sice zatial dokazane, ze by utz mohol plod poskodit, ci viest k potratu, no je vedecky fakt, ze utz plod stresuje - jednak tepelne, no NAJMA - plod pocuje utz asi tak, ako keby ste si vy prilozili ucho na reproduktor na rockovom koncerte!
a toto nie su dohady, to je pravda - preto tie babatka mavaju rucickami nozickami, ked ste na utz - to vam "nemavaju" od radosti, ako to mamicky rady hovoria, to su zdesene z toho hluku 😒
preto sa odporuca robit len tie 3 utz za tehu - pre pokoj vyvijajuceho sa plodu.. a preto by utz mal trvat co najkratsie..
u nas praveze vacsina lekarov robi utz pri kazdej poradni, tj kazdy mesiac a aj hned v pociatocnych stadiach, co je uplne zle (vaginalny je znacne horsi, ako brusny) - v zapadnej Europe robia prvy utz najskor v 11-12tt...
ale teda kvoli vyluceniu mimomaternicoveho dajme tomu v tom 6tt jeden rychly utz je OK..
robit utz tak casto, ako to popisuje @miss_stanya je od lekara absolutne nevhodne, ultrazvukom sa nic nevyriesi, aj keby sa javil problem (okrem spominaneho potrvdenia mimomaternicoveho, ale na to staci jeden utz..)

takze tolko z osvety o utz - na prvom mieste by malo byt babatko, nie mamina potreba upokojovat si nervy..

katren
17. júl 2012

@usacek79 😀 😀 😀 ze zdesene z hluku 😀 😀 😀 😀
ja mam o 3tt mensie babo a ako zisti, ci sa spravne vyvija.....hmatom???

@miss_stanya mne tiez dr. ma ochotu robit kazde 2 tt na poradni UTZ, bo je babo mensie o 3tt, tak ci "nezastalo" na vyvine, ale nemam taky pocit, kedze si pokojne kopka 😉 a vzdy poviem, ze staci nabuduce

usacek79
17. júl 2012

@katren hm, no neviem co je na tom take smiesne, ono to tak fakt je...
asi najlepsi neonatlog v SR to myslim v tejto prednaske hovori (okrem ineho)

https://www.youtube.com/watch?v=3bOcT2qZNto

ultrazvuk babu v lepsom vyvoji nepomoze, akurat to zistite, nijako jeho vyvoj neurychli - je to proste zbytocne, ale ako hovorim, mamicky potrebuju mat vsetko pod kontrolou..
keby nebol utz, ani by si nevedela, ze je babo o 3tyzdne pozadu, na co je dobra ta informacia? nejako ho teraz stimulujete, aby tie tri tyzdne dohnalo..? a teda myslim, ze aj tie tri ultrazvuky by to zistili, netreba do neho vrtat kazdy mesiac, ci?
proste sa narodi o 3 tyzdne neskor (ak by chcelo byt presne..) a vsetko bude OK

miss_stanya
17. júl 2012

@usacek79, keby ten ultrazvuk nerobili tak casto, neprislo by sa na to, ze dietatko napr; v 1. trimestri odumrelo v maternici (vtedy to podla pohybov nespoznas) a mamka ho takto nosi uz cca 3 tyzdne. Nie je dokazane, ze by klasicky ultrazvuk (jeden dr, mi do 10 tt robil vaginalny a potom brusny, druhy mi od zaciatku robi brusny) poskodzoval babatko. Na prvej prehliadke sme to rozoberali aj s tym mojim dokim, ze uzv ani zdaleka neobnasa take rizika ako napriklad rontgon. Staci si dat aj do vyhladavaca na nete "danger by ultrasound in pregnancy" a vsade zdoraznuju, ze uzv v ziadnom pripade babatko nestresuje a neposkodzuje. Nejde o pohodlie ci nerv mamicky, ale uzv sa zistuje viac faktorov, meria sa napr cervix, co je dolezite u tehotnych, ktore prekonali predcasny porod, maju poskodeny krcok maternice, problemy s placentou....Lekar moze podla vysledkov reagovat rychlejsie, pretoze ide aj o zdravie tej ktorej zeny. Nosit v tele mrtvy plod = napr. riziko otravy krvi

usacek79
18. júl 2012

@miss_stanya ja som dva krat asi 3-4 tyzdne nosila mrtve plody a nic sa mi nestalo (amilion dalsim, ktore pockali na sponatnny potrat) - to je zas na hodinovu dbatu o kyretazi, ktorej som tiez absolutny odporca - 95% plodov odide spontanne, ja som absolvovala jeden kyret v 12tt, lebo som nevedela, aky je to nezmysel este vtedy a druhy krat som uz pockala na spontanny potrat a stalo sa v 11tt, uplne bez problemov..
rizika kyretu su niekolkonasobne vyssie a castejsie ako rizika "mrtveho plodu", to su take oblubene lekarske dristy o otravach krvi atd 😠
pochopitelne, ze utz neobnasa rizika ako rontgen a tiez som napisala predtym, ze viem, ze oficialne nie su dokazy o skodlivosti utz - presne som aj napisala, ze predsa nemusi ist az o poskodenie plodu, proste len o stresovanie babatka, ktore sa rozhodne deje a teda nie je uplne idealne a urcite mu radost nerobi..
vsetky ako si tu piseme sme boli bud nedotknute utz (ako plody), alebo mozno tak raz a nemyslim, ze nase matky o nieco prisli...
a stav krcku maternice sa da zistit hmatom...
opakujem - nehovorim, ze utz vobec (ked uz ho mame..), ale rozhodne na zistenie vsetkeho, co treba stacia tie tri (styri..)

miss_stanya
18. júl 2012

@usacek79 mrzi ma co sa ti stalo, moja kamaratka takto potratila v 13tt, na uzv zistili, ze babatko sa uz dva tyzdne nevyvija, dal jej dr par dni, ci sa telo same plodu zbavi, ale bolo jej horsie a horsie, aj psychicky aj fyzicky, nakoniec na ten kyret do tyzdna predsa len musela :( Stav krcku pohmatom-a to ti povedia porodnici z tych najlepsich centier, sa presne zistit neda- jedine cervikometria ti da presne cislo, v tomto viem, o com hovorim, z osobnej skusenosti zase ja :( kazdy nech si vyberie, ale pravidelny uzv ma predsa len viac vyhod ako nevyhod. najma ked ma zena anamnezu neuspesnych tehotenstiev....vysetrenie napokon trva len par minut, urcite by to bolo o inom, keby sa robili hodinove screeningy a pod.

erickka11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gubcikova
18. júl 2012

pri prvej dcérke som bola na usg v 6tt potom v 9tt a potom v 20tt a v 33tt.pri synovi každý mesiac,od 8mes.každých 10dní a nič som neplatila,len pri dcérke ked som chcela vedieť pohlavie 7€.a pri synovi ctg

slniecko77
18. júl 2012

@usacek79 ahoj, jedna americka studia dokazala, ze ultrazvuk uplne neskodny nebude - takze ti davam za pravdu 😉
..robili ultrazvuk muzom na semenikoch, ich spermie boli niekolko dni nepohyblive, ale nie mrtve (beru to ako jednu z moznosti muzskej antikoncepsie), tak si predstavme co to asi robi z bunkami, ktore sa vyvijau
..samozrejme pokial je na ultrazvuk vazny zdravotny dovod tak preco nie..ale ''fascinuje'' ma ako si zeny na SVK vyslovene pytaju ultrazvuk pomaly kazdy tyzden 😖

maroli
18. júl 2012

Pred rokmi sa hovorilo,ze rontgen je pre tehotne neskodny,potom medicina zistila,ze sa mylila a nahradila ho ultrazvukom.Co bude o par rokov?Ultrazvuk narusuje DNA,poskodzuje geny,takze cakajme este chorlavejsie deti...asi tak. 😒
Pri prvom dietati mi ho robili na kazdej poradni,len tak,ze kuknime ako sa ma,mi to pripadalo.Lutujem,ze som vtedy nemala informacie ako dnes.Teraz cakame druhe a na poradni si pripadam ako krkavcia mater,co sa nezaujima o svoje dieta.Proti prvemu sonu som protestovala,...ale nie to musime to je povinne...no dobre,tak som zistila,ze male sa nachadza tam kde ma byt.Ale viac nie,podpisem im co budu chciet.Tiez som odmietla geneticke testy,lebo tie su tiez len na stres.Mozno niekomu pripadam ako hrdinka co chce rebelovat,ale aj keby malinke bolo poskodene,na potrat by som nesla.Je nase a co sme si upiekli.. 🙂 Dnes sa uz kazdy dokaze dostat k roznym informaciam,zistit si co nam skodi.Ja uz budem bojovat proti kazdemu zbytocnemu zasahu,ktory by mohol ohrozit moje dieta,nech si kto chce mysli co chce,nemozem inak!

dejka77
18. júl 2012

@maroli Tiez som sa dostala k informaciam, ze utz je do istej miery skodlivy. Uvazovala som, ze pri druhom babu pojdem len na jeden, ale nakoniec som bola na dvoch. Tu v uk sa robia iba dva, prvy 11-13tt, druhy vo 20tt. Viac sa ich robi len ak su problemy, trebars ak dieta malo kope.
Nevidim na tom nic zle ked uz dalsie utz nechces, je to tvoje rozhodnutie. Ved kedysi to nebolo vobec.
A nejako neviem prist na chut tym 3D utz, to sa mi zda uz privela.

maroli
18. júl 2012

@dejka77 3D to je iba ryzovanie penazi..Nasa neterka mala od narodenia problem s oblickou,chodili s nou rodicia na kontrolu,kazdy rok jej oblicku kontrolovali ultrazvukom,teraz to ma nastastie uz v poriadku,ale naraz doktor zahlasil,ze treba chodit na utz kazde tri mesiace.Bezdovodne,proste si asi potrebuje splatit novy drahy pristroj.

slniecko77
18. júl 2012

@katren moc by som sa nesmiala nad ,,zdesenim z hluku'' co myslis, ze vlastne ultrazvuk je??
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrazvuk

alexandra1984
autor
19. júl 2012

dakujem vam baby za vsetky nazory a rady, vezmem si to k srdcu 😉 momentalne ma najviac trapi to, ze sa vobec necitim byt tehotna, keby mi pozitivny tehotensky test nepotvrdila gynekologicka, tak tomu ani neuverim, nepoznam ziadne nevolnosti, priberanie, ani ine bolesti, ani caste mocenie.... viem sice ze tato tema nepatri do tejto diskusie, ale ako si mozem overit, ci je vsetko v poriadku? na dalsie vysetrenie idem az o 2 tyzdne :(

slniecko77
19. júl 2012

@alexandra1984 nevolnosti ti mozno este len zacnu, bud rada, ze este nemas..mne skoncili okolo 19tt 😝
..ja som za cele tehu pribrala cca 5.5-6kg, kedze som skor schudla..brusko sa mi tiez objavilo neskor 😉 prsia som mala trosku nafuknute a s tym castejsim mocenim uz ani neviem 😉
..pokial nebudes krvacat, mat velke bolesti..zrejme bude vsetko v poriadku..aj keby si sla na sono teraz, zrejme este nebude akcia srdiecka a aj keby bolo vsetko v poriadku teraz este to neznamena, ze aj o hodinu..preto by som zo sonom pockala
..urcite mas bolesti ako pred mestruaciou, to sa ti maternica zacina roztahovat a babo si robi pohodlie 😉
..neboj vsetko bude v poriadku, doveruj svojej intuicii 😵

poisonblu
19. júl 2012

@alexandra1984 mne nevolnosti zacali cca v 7tt a skoncili asi v 14tt..takze to este moze prist na teba...ja som napr. nevyzerala ako tehotna do 20tt, takmer ziadne brusko..az potom mi vyskocilo

moncicip
19. júl 2012

@alexandra1984 Povinne su 3ultrazvuky v 10-12 tyzdni, 20-22tyzdni a 30-32tyzdni. Ak je babo o.k. nieje dovod na zbytocne vela UZV vysetreni lebo ultrazvukove vlny vraj babatko rusia. A ja ked som chodila tak som za kazdu fotku platila tusim 2eura a musela som si pytat,sam od seba mi nedal.

sendym
19. júl 2012

@alexandra1984 mne robili 1.ultrazvuk uz v 5tyzdni v Ruzinove

usacek79
19. júl 2012

@alexandra1984 pockaj casu.. 😉 uplne bezne sa zacinaju prejavovat tehu stavy az okolo 8-9tt, niektorym zenam vobec nikdy, inym skor...
jediny a taky uplne zakladny, ktory nastupuje relativne skoro je brutalna unava - take zaspavacie stavy 😔
ale ani ten nemusia mat uplne vsetky mamicky...

neexistuju na to ziadne normy, kazde telo je ine, kazde sa so zmenou hormonov vyrovnava inak - mala som za poslednych 15 mesiacov okolo seba 8 tehotnych kolegyn - len dve mali napr. nevolnosti/zvracanie v prvom trimestri.. vacsina mala tu unavu a citlive prsia, ale tiez az niekedy od 7-8tt im to zacalo, hladina hormonov musi dosiahnut urcitu vysku, aby sa zacali prejavovat.

ja osobne som pri oboch tehu bola hned od zaciatku komaticky unavena, a od cca 8tt som mala megacitilve prsia.. A teda este grganie besne 😀 obcas kde tu pichnutie okolo maternice, ale ledva citelne..

katche
19. júl 2012

Ak mozem, tak prispejem aj ja. Ja som vracala a to som este nevedela, že som tehotná, dva tyzdne pred potvrdením mi bývalo zle a tyzden predtým som celu noc prevracala. Dr mi povedala, ze to bude viroza a nie tehu, no a ona ta viroza je so mnou už ôsmy týždeň 😀.
Ale spat k téme. Ked som bola na odber krvi, bola som podľa dr 5+5 rovno má odpinkali s tým, že na utz skoro. A dali mi termín 8.8. kedy by som mala byť podľa dátumu poslednej mrchy v 10+4tt.... No neviem, nie som sice zástanca toho, aby do mna dr pchala sondu kazdy týždeň, ale nie je to na zistenie mimomaternicoveho tehotenstva neskoro? Mam z toho trochu stres, aj kvoli tomu, že maju do 20.7. dovolenku, ale i tak mi dali termín až dva týždne po nej a dovolať sa tam je priamo nemožné... Tak snad bude maličké v poriadku

usacek79
19. júl 2012

@katche pri mimomaternicovom stupa hcg spravidla pomalsie a teda hodnoty su nizsie ako pri normalnom tehu, takze zrejme ich tvoj krvny obraz presvedcil, ze je vsetko OK 🙂

katche
19. júl 2012

@usacek79 tak dufam,.že áno a mna zas presviedča to, že vďaka rychlo stupajuemu hcg a progesteronu su nevoľnosti stale výraznejšie, že je drobec ok, lebo až na pár výnimiek mi ke zle non-stop, buď spim, zvraciam alebo jem 😀
Dobre sa zadrapil a dufam, že ma tak skoro nepusti a na sone bude vidno už malého cloviecika...

usacek79
19. júl 2012

@katche presne tak, to su vsetko dost presvedcive prejavy 😉 nemusis sa bat, ono to mimomaternicove je len 5% cca, isteze nikto nevie, ci nebude prave tych 5%, ale netreba na to ani mysliet 🙂
no v 11tt to uz nebude maly cloviecik, to uz bude poriadny valibuk 😵

lenka_b
19. júl 2012

Mna nesmierne zaraza to, ze niektori ludia jednoducho doveruju lekarom. Ja som totizto jedna z nich. Stale som im verila, az kym som prisla na to, ze ani oni nevedia vsetko! Pri mojom tehotenstve som mala ultrazvuky stale. V irsku sa robia len v 13tt a potom 20 tt, ale chodila som aj do sukromneho centra a to som bola v 6tt, 12tt, a doma v 23tt tusim na 3D. A pred porodom este som bola raz, ale uz nepamatam, ktory tyzden to bol.... Mna ani by len nenapadlo, ze to moze byt skodlive. Lekar stale, ze ano, spravime, budete kludnejsia... Tak ja davaj vytasit penazenku a plat... 160€ za kazdym... Na SK to bolo len 61€ za ten 3D... Niekedy si myslim, ze ten farmaceuticky priemysel je ako taka mafia... Vtiahne vas dnu a von sa len tak lahko neda,, lebo kazdy si chce byt isty, ze vsetko je ''tak, ako byt ma'' a pod... Neviem, ako to bude pri druhom, ale uz tak casto nepojdem. Raz na potvrdenie a potom tie 2 razy a staci... Teda pod podmienkou, ze vsetko bude ok....

usacek79
19. júl 2012

@lenka_b hoci mam otca, babku aj dedka lekarov, som najvacsi odporca lekarov na svete (oni o tom vedia a velmi sa ani necuduju... nastastie ich specializaciu som nikdy nepoterbovala.. 😉 )
lekari mi v podstate NIKDY nepomohli, naopak - vzdy stav zhorsili, resp. ani neriesili, nehovoriac o tom, ako sa k ludom spravaju..
vrelo odporucam knihu od Roberta S. Mendelsohna "Never doktorum" - on sam je lekar a teda fakty, ktore v knihe udava su sokujuce... stoji za precitanie, aby clovek tu bieloplastovu kastu prestal tak glorifikovat... 😠
Par citatov -
- Přibližně 2,4 milionu operací prováděných každý rok je zbytečných a stoji okolo 12 000 životů.
- V šesti newyorských nemocnicích bylo zjištěno, že 43% vyhodnocených hysteroktomií bylo neoprávněných.
- Kdykoli v minulosti šli doktoři do stávky, úmrtnost poklesla...

ale uz ideme od temy, tak aby nas nezatrhli admini 🙂

lenka_b
19. júl 2012

@usacek79 Ja si lekarov vazim. Ale je pravda, ze som sa tiez sklamala z tej dovery v ich schopnosti a znalosti. Na Slovensku ti lekar povie tak a na Zapade zas uplne inak. Na slovensku nas dost strasili a tu zase upokojovali, ze vsetko je ok. To hovorim o dcere - ma hemangiom a na SK ma lekarka vykricala, ze co som to za matku, ze som jej to nechala tak a tu zase, ze nemam stresovat, ze je to normalne. No a ja mam vediet, komu verit, nie?
A taktiez ohladom toho ultrazvuku. Ked som bola v 23tt tusim, bola som na SK a isla som na 3D a sestricka, co ma vybavovala ma zacala strasit tiez, ake je dolezite si davat ultrazvuky co najcastejsie, nech je vsetko ok a podchytene, nech nie su ziadne prekvapenia....A pri tom si hned vyberala Doklad o zaplateni 🙂 Mna tie ultrazvuky upokojovali - to sa priznat musim.
Mna len stve to, ze doktori nam nepovedia vsetko, co by mali. Napriklad nikdy ta nepoucia o rizikach a tak.. Teda mne sa este nestalo, aby ma poucili a upozornili. Taktiez je to pri ockovani.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre