Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Škodia kortikosteroidy v tehotenstve?

lubiduch
24. feb 2016

ahojte, rada by som sa spytala ci ste niektora uzivali glukokortikosteroidy v tehotenstve a ci to prip malo nejake nasledky na dieta alebo celkovy priebeh tehotenstva...Konkretne mam na mysli liek Prednison.
Aktualne som na zaciatku 14teho tyzdna mam iste zdravotne problemy, ktore su ako keby negativna reakcia tela na tehotenstvo a lekarka mi odporucila ze by som mala brat Prednison (tabletkovo alebo injecne) az do vymiznutia problemov. este musim skocit za koznym, ale teda tvrdila mi ze podla najnovsich prieskumov je davkovanie do 1.000 mg denne pre tehotenstvo neskodlive....
ja sa dost obavam, idealne v tehotenstve ziadne lieky nebrat. Dokonca ked som v inych obdobiach mimo tehotenstva tym Prednisonom liecila vzdy sa ma lekar pytal ci nahodou nie som tehotna...

takze som si taka neista ci do toho ist ci nie, nemate niekto prosim skusenosti?

janickadr
24. feb 2016

@lubiduch 1000mg Prednisonu je extremne vela, asi malo byt do 10mg, to by mohlo byt z hladiska bezpecnosti dietata akceptovatelne, vzdy je to vsak individialne a klucova je pricina, preco treba ten Prednison brat.

molka
24. feb 2016

@lubiduch uzivala som Prednison 5mg cele tehotenstvo, uplne bez problemov, aj dojcit som mohla. Rozhodne nie 1000mg, to si sa urcite pomylila.

lubiduch
autor
24. feb 2016

dakujem za odpovede
@molka
no pozeram este raz do papierov, je tam tych 1.000mg napisanych (ale nie ako davka pre mna, ale ako maximalna mozna v tehotenstve). odporucene davkovanie mam 0,3-0,5mg/kg denne....co vychadza nejak 20-30mg denne....

@janickadr
diagnoza je erythema nodosum, ktora sa zial stale zhorsuje, velmi mi zacala teraz ta noha opuchat, mam z toho teploty a teda boli to velmi. Tu bolest by som prezila, lekarka hovorila o rizikach kvoli tym opuchom a dlhodobo zvysenej teplote v tehotenstve....

molka
24. feb 2016

@lubiduch nie som lekar, takze ti neviem odborne povedat, aka davka je este bezpecna. Ja osobne by som isla max. do 10 mg denne. Nazory lekarov na davkovanie sa dost lisia, asi by som pri vyssej davke hladala este nazor ineho lekara.

janickadr
24. feb 2016

@lubiduch Tych 1000mg je fakt extremne vela, toľko sa Prednisonu ani nedava, samotna tabletka ma maximalne 20mg, cize by si musela mat 50.tbl.denne. Ak sa davaju taketo vysoke davky, tak len vo vaznych situaciach, najma v akutnych faxach autoimunitnych ochoreni, napr.systemovy lupus, reumat.artritida a podobne, teoreticky aj tvoja dg tam moze spadat. Ale dava sa to vo forme metylprednisolonu, co je len do zily, dava sa to zvycajne 3 dni po sebe, prip.obden, pocas tecenia infuzie musi byt pac.hospitalizovany, priebezne na ekg monitorovany a podobne. A vola sa to pulzna kortikoidna liecba, po nej nasleduje liecba Prednisonom spravidla v davke 1mg/kg hmotnoti. V gravidite sa táto pulzna kortikoid.liecba moze podat podla mna len pri zivot ohrozujucich situaciach matky. Cize si myslim, ze tam fakt nema byt 1000mg Prednison v nijakom pripade. Skus im zavolat, ci sa nepomylili. A tych 20-30mg denne, to je uz realna davka, ale uz podla mna vyssia ako urcite bezpecna, tam potom treba vziat do uvahy vela kriterii, ako zakladna diagnoza, tvoje ine choroby, doterajsia tvoja liecba a pod. A urcite by to malo byt konzultovane s viacerymi dr.vratane gynekologa, hoci podla mna on tym kortikoidom az tak moc nerozumie, to skor interne ladeni lekari. Ale určite sa tu najdu maminy, ktore uzivali pre svoje dg kortikoidy a napisu ti pripadne aj davky a ako vsetko prebiehalo. Drzim palce 🙂

barus77
25. feb 2016

ahoj, ja sa tiež pridávam ku kočkám, že tých 1000mg je asi preklep.... 7,5 - 10 mg je bezpečná dávka počas tehotenstva, ja mám od začiatku (kvoli autoim. chorobe) 7,5mg a aj to ma už lekár posiela kade-tade, že je to dlhodobo užívaná dávka.... bola som na genetike, budúci týždeň mám isť na špeciálny ultrazvuk srdca a rázštepov bábätka, len kvôli tejto nízkej dávke. ale určite že treba zvážať pre a proti liečby, krátkodobá liečba zrejme nespôsobí toľko problémov / rizík ako dlhodobá. a zápal určite treba potlačiť.... tak držím palce a daj nám vedieť ako si dopadla

maja122222
3. jan 2018

Baby ahojte beriem prednison 5mg myslite si ze to moze niejako babetku uskodit ??

bunka1
7. dec 2018

@maja122222 Ahoj. Zistila si prosím dáku info k tejto tvojej otázke? Tiež mám podobný problém. Ďakujem.