Štvrté tehotenstvo príliš skoro po treťom cisárskom

murnice
29. okt 2016

Ahoj maminky, odkázali mě sem, že prý tady je víc maminek se zkušeností. Teď v březnu (marec) se mi narodil syn 3. císařem, takže mám doma děti 6 let, 2,5 roku a 7 měsíců. Nechala jsem si u operace vzhledem ke zdravotnímu stavu (nemůžu brát HA), 3 císařům a doporučení lékaře rovnou podvázat vaječníky. Jenže se to podvázání očividně podělalo a 5,5 měsících od porodu jsem otěhotněla (přes dost velké krvácení a špinění prakticky až do teď - prý to možná byli dvojčata). Takže jsem aktuálně v 8.tt a úplně na prášky. Doktoři doporučují interrupci, manžel se o mě strašlivě bojí a další dítě za těchto podmínek nechce. Když jsem konzultovala s doktorem svůj operační nález, přestože tam nemám nic zásadně strašného, tak mi rovnou vypsal žádost na potrat. Termín teď ve středu, že prý ať se rozhodneme. Těhotenství by bylo vysoce rizikové. Je to šílený. Už třetí miminko bylo neplánované a celá rodina mě do potratu tlačila. Horko těžko jsem to vybojovala, vlastně i proto ta sterilizace, abych znova nemusela stát před tohle volbou. Tohle je ještě horší, tentokrát bojuju i sama se sebou...rozumově vidím, jak je to riskantní, srdcem zase všechno popřu....Za každou zkušenost budu vděčná.

maciatkolulu
29. okt 2016

@murnice nerozumiem, boli to dvojcata, ci ako?

murnice
autor
29. okt 2016

@maciatkolulu Vzhledem k tomu, že jsem hodně krvácela (já myslela, že to byla menstruace a na gynekologii šla až později kvůli stálému špinění) mi doktorka říkala, že to velké krvácení možná byl syndrom mizejícího dvojčete. Jedno miminko odejde, druhé zůstává.

nice202
29. okt 2016

Pises, ze tehotenstvo by bolo vysoko rizikove, krvacas atd. ja si myslim, ze aj porod by bol pre teba ohrozenim. Ak by ti nahodou rupla maternica, vykrvacala by si a nieco sa posralo a ty by si nedajboze zomrela, tak tvoje tri deti (plus tie dve dalsie) by ostali polosiroty. V tomto pripade a su na to aj zdravotne dovody, by som na interupciu sla. Nie som proti potratom, ale musis sa pozerat aj do buducnosti, co ak by sa nieco stalo a deti by ostali bez matky. Je to moj nazor.

trisp
29. okt 2016

Neboj sa, viacnásobný cisársky zas nie je koniec sveta. Ja osobne skúsenosť nemám, ale napríklad na youtube sledujem jednu mamičku, čo má 6 cisárskych za sebou, posledné dve tehotenstvá aj s cukrovkou, a s tým posledným otehotnela tiež myslím že pol roka po piatom pôrode: https://www.youtube.com/channel/UCFFqVhg0q8Pwx2...
Môj gynekológ mi tiež hovorí, že ak nebudú veľké komplikácie, kľudne 4-5 cisárskych sa dá. Tu na Slovensku je móda dať ženu sterilizovať už po druhom pôrode. Inde to tak neberú. Chcem ťa povzbudiť, aby si bola pokojná. Dá sa to zvládnuť.

maciatkolulu
29. okt 2016

@murnice jaaaj, nuz uplne na prd situacia, tiez ma tri cisarske a nevedela by som co robit... Maly uz ma tri roky a aj tak by som sa asi zblaznila, pretoze viem ze je to riziko, ale neviem, ako by som zvladla interupciu....Tazko radit, velmi tazko, zelam ti vela sily...

trisp
29. okt 2016

Skús sa popýtať v tejto skupine "mnohodetné rodinky" - tam sa určite nájdu mamičky, čo majú viac cisárskych: https://www.modrykonik.sk/group/1959/detail/

senta_sofia
29. okt 2016

@sasienka1 ak by si mala cas,prosim,tvoj odbornejsi pohlad 🙂

jamika27
29. okt 2016

@murnice keď to bábo tak bojuje, že napriek podviazaniu, napriek krvácaniu, napriek všetkému takto bojuje a žije v tebe ... nemala by som to srdce ... (ľahko sa mi hovorí, nie som v tvojej situácii)

ja by som mu dala šancu - v dnešnej dobe nie je problém odrodiť aj viac cr, budú ťa riadne sledovať...

možno niektorých pobúrim, ale môj názor, že nie pre teba - ale pre doktorov by to bolo ľahšie riešenie aby si šla na potrat

murnice
autor
29. okt 2016

@nice202 Toto mi říká i manžel. Pro něj je to hororový scénář, jezdí pryč za prací a bojí se. Pro něj je to naprosto neúnostné riziko, které nechce podstoupit, nechce dětem oznamovat, že maminka už se nevrátí. Ona ta ruptura děložní je vzácná, spíš dochází k rozchodu jizvy (udělá se díra, ale dítě zůstává uvnitř plodových obalů). Potom je potřeba nastoupit do nemocnice a sleduje se, jestli to vydrží nebo ne. Četla jsem už mnoho zahraničních článků, protože tam je těch císařů víc. V zásadě tam nikdo počet císařských řezů neomezuje, ale ten rozestup mezi dalším těhotenstvím je doporučený aspoň na rok, těch 6 měsíců je minimum. Četla jsem případy žen, které otěhotněly brzy po císaři a donosily miminko, ale četla jsem i případy, kdy to nezvládly a dítě se narodilo předčasně. V 80% případů rupturu ohlašuje snížená tepová frekvence miminka, nebo hůř zastavení pohybů, krvácení a bolest je v menší míře prvním příznakem....ve většině případů dneska už ženu zachrání (i když jsem četla případy, kdy se to nepovedlo), ale děti dopadly o dost hůř...tam bylo právě zdravé dítě spíš výjimkou☹ Pravděpodobnost pro takovou komplikaci není vysoká, ale pravděpodobnost pro otěhotnění po sterilizaci je ještě menší...je to fakt jako ruská ruleta, kdybych neměla doma už 3 děti, tak bych nezaváhala ani minutu a šla do toho po hlavě.

murnice
autor
29. okt 2016

@jamika27 Ani já nemám, věř mi, já to vím....Vnímám to jako strašnou situaci, tak ráda bych mu dala šanci...brečím nad tím, pořád se v tom plácám. Všechno se mi to přehrává v hlavě, čím je ten posraný termín blíž, tím je to horší☹ Jsem ta, co by měla to miminko chránit, jsem tu od toho, je to naprosto neodpustitelné jen ta představa interrupce mě ničí. Ten doktor, který mě operoval a sterilizoval je přednostou gynekologicko-porodnického. Byla jsem přímo za ním i s manželem a s nejmladším (nemáme hlídání) a on byl naprosto v pohodě, prostě další do počtu. Mám zvolit sama a případně se ve 36. tt ozvat. Absolutně si nedělám iluze, že by se o mě někdo postaral v případě komplikací.

nice202
29. okt 2016

@murnice ja som ti svoj nazor napisala a suhlasim s tvojim manzelom. Nech sa rozhodnes akokolvek, drzim palce a prosim ber ohlad aj na svoje narodene deti a manzela, co chcu oni.

ixayxa
29. okt 2016

Skús ešte názor iného lekárav(hoci aj 2). My nevieme v akom si zdravotnom stave, či ďalšie tehotenstvo by naozaj ohrozilo tvoj život. Môžme ti radiť, že ťa to ovplyvní a dôjdeš k zlému rozhodnutiu.

luciamic
29. okt 2016

Tu je lahko mudrovat ale po precitani srdce mi hovori ze musim napisat na tvoju podporu ze chod do toho a dieta si nechaj. Podla tvojho prejavu nicivejsia by bola pre teba a tvoju psychiku skusenost z potratu nez prijatie dietata so vsetkym co to obnasa. Spominas ze boli problemy a tehu je rizikove - mozno anjelik bude musiet odist predcasne sam od seba, ale ty budes na neho moct mysliet ako na dietatko ktore si prijala. Su taketo pribehy...nic sa nedeje nahodou a tato skuska ti nebola nedelena len tak, neexistuje spravne ani nespravne rozhodnutie len ciny a nasledky. Nech spravis cokolvek, bude to spravne, budem na Teba mysliet a velmi Ti prajem stastie...

jamika27
29. okt 2016

@murnice dnes je už medicína úplne inde, nemusíš sa báť, určite by to dobre dopadlo. Ale rozumiem tvojmu strachu, je to zodpovednosť už nielen zaz seba, ale aj za celú rodinu. Možno to teraz poviem úplne ,,sproste,, ale ak by si si to pre teraz nechala, a niečo by sa nedajbože zhoršovalo - ukončiť tehotenstvo môžeš kedykoľvek zo zdravotných dôvodov myslím - respektíve si neskôr zvoliť radšej svoj život (aj keď vo vyššom štádiu to už bude ťažšie). Každopádne ti strašne držím palce aby si sa rozhodla správne, a budem na teba myslieť

murnice
autor
29. okt 2016

@ixayxa Rozhodila jsem sítě a konzultuju to všude. Odpověď by se dala zatím shrnout jako "my nemáme věšteckou kouli". Pravděpodobně bych skončila na dlouhodobém pobytu v nemocnici cca od 26. tt, bylo by potřeba ohlídat jakékoli kontrakce dělohy, takže se prolévat magneziem. Jestli to ty 3 jizvy vydrží nebo ne, to se dá sledovat jen těžko. Jizvy můžou být tlusté a kvalitní, no přesto rupnou a můžou být papírové a vydržet. Jsou jen faktory, které riziko umocňují, jako například právě krátký rozestup od císaře, váha miminka, věk rodičky, hojivost, aktivita v těhotenství...všechno to zvyšuje riziko. Předchozí těhotenství mi jizvy problém nedělaly, jenže kdoví jak to doktor tentokrát říznul a jestli si dal záležet na šití vzhledem ke sterilizaci....mohl, ale taky nemusel. On si to nepamatuje. Má sice mojí operační zprávu (a mám jí i teď doma), ale tam je prostě stručně popsaná operace, nic určujícího☹
Já si nemůžu dovolit nechat se zavřít do nemocnice. Nemám hlídání, jedna babička slepne a přesto musí pracovat, aby zaplatila nájem, navíc žije 450 km od nás. Druhá má jakoby počínající demenci a na tu se naprosto nedá spolehnout jako hlídací sílu:( Manžel nemůže mít dlouhodobé volno z práce. To těhotenství by muselo být úplně bezproblémové, jinak bych určitě musela jít na revers domů...tohle jsou ty racionální důvody. Fakt mě to ničí.

pribinak
29. okt 2016

Moja kamoska ma 4sekcie. Niektori doktori proste radi strašia, urcite chod na konzultáciu k nejakému odborníkovi
U nas su 3 sekcie uplne nievo raritné, 4 nieco nepredstaviteľne
V zahraničí nic výnimočne

Je modernejšie medicína, lepsie a kvalitnejšie ultrazvuky, keby sa aj babatko narodilo skor, tak sj prenatálna starostlivosť je uz niekde inde ako pred par rokmi
Dnes prežijú aj deticky, ktore narodia s váhou pod 1kg

Biele zeny su strašené sekciami, Rómka kdesi na východe v osade porodí 10 deti, polovica sa narodi sekciou a zena prežije
Jej sa doktori nic ani neodvážia povedat, lebo by im "otec" rodiny prišiel rozmlátit ciferník, tam su deti biznis

Dieta je dar, ak mas 3, to štvrte sa uz tiez naje aj oblečie po tych 3

kondaska1
29. okt 2016

@murnice citim s tebou, si pred najtazsim rozhodnutim, podla tvojich odpovedi uz si ale asi rozhodnuta, len tvoje srdce to este nechce pripustit a bojuje. Inak pristup pana prednostu je sokujuci, vsak to je na zalobu, miesto toho aby ti skakal okolo zadku a vybavoval vsetky mozne vysetrenia a konzultoval to s tebou, tak sprosto povie ze ohlaste sa v 36tt... K tomu by som sa uz neohlasila nikdy alebo iba s pravnikom

kajabartal
29. okt 2016

@murnice ka by som toho lekara zazalovala,

pribinak
29. okt 2016

@murnice inak, este mozes zažalovať nemocnicu za zle urobenú sterilizáciu a z vysúdené prachy si zaplatiť pomocníčku do domácnosti
Ale inak, najstaršie pojde do skoly, to druhé do MS a doma ti zostanú 2 deti ;)

sumienkova
29. okt 2016

ja suhlasim s nice202. Pozeraj na to aj racionalne. Nejde len o teba a tvoje potreby, ste v tom spolocne vsetci.

maciatkolulu
29. okt 2016

@pribinak tak u nas uz davno nie su 3 sekcie raritne, inak uplne chapem autorku, nema kde dat strazit tri male deti, je vysoky predpoklad, ze bude hospitalizovana, ma problemy uz teraz, ze sa boji a to, ci su a nie su v zahranici tri a viac sekcie bezne jej teraz vobec nepomoze, to zahranicie ma aj iny pristup, ine pristroje a vseobecne trochu ine zdravotnictvo. Dieta je dar, to je uplne jasne, ale, je tu velke ale a ja ako matka troch deti po sekciach ju uplne chapem, musi to byt desny pocit a ja by som bola v kasi uplne rovnako, len s tym rozdielom, ze maly uz ma tri.... Neviem, co by som robila, fakt neviem....

slaves
29. okt 2016

Su to tazke racionalne dovody, ale tvoje babo uz zije, ma rucky, nozicky, vsetko, uz ma aj svoju povahu, dna, je to tvoj syn alebo dcera, rozhodnutie je na tebe.

pribinak
29. okt 2016

@maciatkolulu neviem, ale vzdy sa najde nejake riesenie, ved nežije vo vzduchoprazdne
Nemusi byt vobec hospitalizovaná, moze to prekvapivo dobre zvládnuť

maciatkolulu
29. okt 2016

@pribinak tak ako tretorodicka po cisarakoch ti poviem, ze minimalne by mala mat kludovy rezim a pri takom malom rozdiely zarucene, to nie je stvrte klasicke tehotenstvo...a ked uz teraz vykazuje problemy, tak rizikove ju zarucene neminie a kazda vieme, co to obnasa pri troch malych detom a to jedno nema ani rok! To nie je sranda, hej to riesenie sa najde, vzdy sa vsetko vyriesi

maciatkolulu
29. okt 2016

@slaves myslm, ze jej to neulahcujes, ako matka troch deti vie, co jej dieta ma a co nie. To co pises nie su ani trosssicku skusenosti. Skus z ineho konca....

musichetta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
salsa82
29. okt 2016

@murnice Môj bratranec s manželkou boli v takmer rovnakej situácii. Nevydarená sterilizácia a po tretej dcérke po jedenástich mesiacoch pribudol syn. Tehotenstvo prebiehalo našťastie úplne bezproblémovo..... maličký je najlepšie dieťatko, aké si mohli priať 😉

murnice
autor
29. okt 2016

@kondaska1
@kajabartal
@pribinak
zažalovat nemocnici je podle mě nemožné. Když jsem tam vlezla s manželem tak velmi brzo a 2x nám sestřička opakovala, že když jsem podepisovala žádost o sterilizaci, tak tam je uvedené, že to není 100% ochrana před početím....my tam šli psychicky úplně v prdeli a fakt peníze a žaloba bylo to poslední, přesto to pořád vytahovala.
Strašně dlouho jsem se sterilizací váhala. Vlastně jsem to skoro nestihla podat vzhledem k posuzovací lhůtě..přišlo mi to jako sebemrzačení a příliš definitivní. Rozštípnul to až lékař (operatér), který nám s manželem (chodil na kontroly se mnou) rázně řekl, že počtvrté těhotná být nemůžu, že o nelze. Bála jsem se toho, že bych musela někdy volit potrat, tak jsem do toho šla. Je to úplně tragikomický. Ten samý lékař mi teď v pondělí říkal, že je to "v pohodě", když to vydrželo 3x, vydrží to i počtvrté, ale že by mi to teda vůbec nedoporučuje a vypsal papíry na interrupci.

kondaska1
29. okt 2016

@murnice samozrejme že sa este teraz natahovat po sudoch je to posledne čo by prichadzalo do uvahy, ale ide o to, že proste ON niekde pochybil a teraz sa snaži z toho vyvliect a chova sa , že ved ako čo robite paniku a stres, samozrejme že interupcia by bola pre neho to najlepsie co by si mohla urobit, jedna interupcia hore-dole, pre neho je to jedno. Ale nie pre teba, ty si musis prejst vsetkými tými stavmi, pochybnostami. rozhodnutiami, následkami. Ty sa doma hadas s rodinou, vsetko co urobis bude mat dopad na tvoju rodinu, nie jeho. a on sa tvari ako že ved nic hrozného sa nedeje.
Mam pocit, že takýto pripad sa už stal, dokonca tušim u vas v ČR, že sa žena sudila, kvôli zle vykonanej sterilizacii, neviem ale s akým výsledkom.
Ako je to jedno, lebo žial stalo sa čo sa stalo a teraz treba riešit situáciu, len keby možno mal k tomu iný pristup.
v každom pripade, ti silno držim palce, aby to dopadlo dobre, nech to rozhodnutie bude akokolvek

popolusska
29. okt 2016

Ja by som to s tou zalobou aj tak skusila. Nemate nejakeho znameho pravnika? S interrupciou neviem, tazko ti mi poradime, nie sme v tvojej kozi...ale uz len skutocnost, ze tolko vahas...niekto to TU uz pisal- ma uz rucicky, nozicky, cast z teba🙂. Prajem vela ludi okolo, ktori ti pomozu sa rozhodnut.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre