Sú presnejšie výsledky sona alebo odberu krvi?

patka182
23. jún 2014

Ahojte mam taku otazocku ak by mi vedel niekto pomoct. Som v 13tt a caka ma sono na urcenie chyb plodu. Krv mi uz brali a vysla negativna na poskodenie plodu. Chcem vediet ci su presnejsie vysledky sona alebo odberu krvi?????

bambinkaa
23. jún 2014

@patka182 myslim ze na sone sleduju ine veci - detaily a z krvi zas tiez ine aj na doplnenie, tieto 2 vysetrenia sa navzajom doplnaju. Nasla som na nete ze tieto krvne testy kalkulujú iba riziko, nedokážu povedať, či dieťatko je alebo nie je poškodené. Inými slovami, testy iba predpovedajú, či je zvýšená šanca na vrodené vady alebo nie je. Je to AFP alebo tripple test. Na sone sa sleduje nostek babatka a rozne ine organy.

patka182
autor
23. jún 2014

No idu mi merat v zahlavi nahromadenu tekutinu ci jej neni viac ako by malo. Krv vysla negativne nato a pocula som ze ak je malicke zle otocene tak moze skreslit vysledky.. preto som si neni ista a mam trochu strach.
@bambinkaa

bambinkaa
23. jún 2014

@patka182 tak Vam drzim palce aby to dobre dopadlo. Ak bola krv v poriadku, tak tiez by som verila ze boli skreslene tie vysledky

patka182
autor
24. jún 2014

@bambinkaa dakujem ja si nic ine ani nepripustam...len ma znervoznuje ked malicke este ani necitim nic...ci je v poriadku 🙂

vejula
24. jún 2014

@patka182 tak z krvi vyjde len pravdepodobnosť na danu poruchu... A to že maličke necitiš v 13 tt je normálne. Prvé pohyby mamička citi až okolo 20tt

patka182
autor
24. jún 2014

Hej to viem ze ho este nebudem citit len ma to znervoznuje lebo neviem ci je vpotiadku atd 🙂 no tak hadam mi v piatok povie ze vsetko je v poriadku...ine si ani nechcem pripustit... vejula@

patka182
autor
24. jún 2014

@vejula Hej to viem ze ho este nebudem citit len ma to znervoznuje lebo neviem ci je vpotiadku atd 🙂 no tak hadam mi v piatok povie ze vsetko je v poriadku...ine si ani nechcem pripustit...

rachel978
24. jún 2014

Mne podľa sona vyšlo zle, hlavne kvôli tomu, že malý bol zle otočený. A keď som pánu doktorovi navrhla, aby sme počkali, tak že nemá čas a napísal mi výsledok sona 1:5. Na základe toho som musela absolvovať amiocentézu, ktorá vyšla dobre. Takže neriaď sa veľmi ani tým sonom. Môj malý bol total zle otočený, nedal sa vôbec dobre pomerať. Keby bol správne otočený, tak verím, že to vyjde všetko dobre.

modrofuzik11
24. jún 2014

krv je urcite presnejsia. na sone sa neda vidiet vsetko. krv neoklames 🙂

kajushka7
24. jún 2014

mne krv vyšla dobre a sono zle.. takže čakám na výsledky plodovej vody.. akože ale už aj tak začínam mať pocit že netreba moc veriť ani jednému ani druhému

sasa1983
24. jún 2014

@patka182 ak chceš istotu, odporúčam prenascan...

patka182
autor
24. jún 2014

@sasa1983 a to co je?

sasa1983
24. jún 2014

pozri na nete...prenascan. Je to vyšetrenie DNA plodu z krvi matky. Vyšetrujú sa 3 najčastejšie trizómie, konkrétne chromozómov 13,18,21. Je to náhrada amnio...

patka182
autor
24. jún 2014

@sasa1983 ale mne krv uz brali koli tomu ci nebude plod poskodeny aj koli Rh faktoru atd...teraz ma caka uz len sono a vysledky krvy mam raj dobre tak preto som ze ci su dolezitejsie vysledky krvi alebo sona...pretoze podla mna aspon si tak myslim z krvy by skor nasli nejake odchylky a pri sone ak sa zke otoci moze mat vyssiehodnoty

sasa1983
24. jún 2014

@patka182 toto nie je to vyšetrenie, ktoré robí bežne gyndoš. Toto sa robí len na pár pracoviskách, krv sa odosiela do Hongongu (zväčša tam), stojí to cez 500eur a je to bey rizika poškodenia plodu. Presnosť cez 99percent. Oproti tomu ani bežná krv, ani USG zďaleka takú presnosť nemajú...

patka182
autor
24. jún 2014

@sasa1983 fuhha... no zaujmavy napad...popitqm sa nato...dakujem...

sasa1983
24. jún 2014

@patka182 ja som bola pred 3 týždňami, lebo by ma asi dokina na amnio poslala a nato sa mi čakať nechcelo, plus ohrozenie baby, toto sa robí od 11tt, ale najlepšie takto skoro.

patka182
autor
24. jún 2014

@sasa1983 no ja som uz v 13-tom tyzdni...ako nikto z rodiny nema nijake vyvojove chyby ale bojim sa ze natom sone bude vyssia hodnota NT

patka182
autor
24. jún 2014

@sasa1983 ape je to aj dost drahe

sasa1983
24. jún 2014

@patka182 ani ja nemám v rodine žiadne vývojové chyby. Krv, ktorá sa berie ako screening určuje len orientačne riziko, že bude baby poškodené. V súlade s inými faktormi /vek matky, či je po IVF, rodinná anamnéza/ sa určí číslo, ktoré hovorí o potencionálnom riziku, 1:XYZ...ak chceš vedieť, či baby bude, alebo nebude choré, treba ísť na amnio, samozrejme, ak je dôvod, nie len tak zo srandy, ale tam je zase riziko potratu, hoci malinké a čaká sa až do cca 18tt-20tt. Prenascan je alternatíva pre mamičky, ktoré chcú mať istotu, alebo ak je indikácia na amnio a mamička sa jej chce vyhnúť. Vyšetrenie stojí, koľko stojí, ale zase nie je riziko poškodenia baby.. ja som chcela mať istotu, preto som šla, plus nie som najmladšia, plus som po IVF. Ale predchádzajúca krv mi u doktorky, rovnako ako aj USG dopadla na výbornú.

kajushka7
24. jún 2014

@patka182 to sono je take vseliake, mne nasiel nejake chyby, ale za vsetkym mi povedal, ze ono sa to moze zmenit, ze sa to same moze upravit, ze nemam stresovat.. babo je este vo vyvoji a co najde jeden tyzden, v druhom tyzdni uz moze byt v poriadku.. o tom prenascane moc neviem, ale mi to pride prehnane drahe

patka182
autor
24. jún 2014

@sasa1983 n no to sa asi budem rozhodovat podla sona...totoo je moje prve tehu o ziadnej chorobe v rodine neviem ani z mojej a ani partnerovej strany...ale uvydime a ja som este mlada

patka182
autor
24. jún 2014

@kajushka7 a krv ti vysla v poriadku? A nehovo4il ti doktor ktore testy su presnejsie tieto screeningove?

stanislavao
24. jún 2014

@patka182 sono a krv su 2 rozdielne veci. na sone ked lekar sleduje napriklad krcnu chrbticu, stavce, tak vie zistit vrodene vyvojove vady, ako napr. downov syndrom. respektive, vie ho sonom vylucit, ak aj krvne testy ukazali pozitivny nalez a rodicka odmietne amniocentezu, tak sonom sa da nalez vylucit.

kajushka7
24. jún 2014

@patka182 najskor mi brala tripple moja doktorka, tam mi vyslo rizko downovho 1:280, potom mi brali opakovane testy na genetike a tie uz boli v poriadku. ale aj napriek dobrym vysledkom som isla na 3D sono a tam zas zle.. takze ja som uz na toto vazne nemala nervy, lebo jeden tyzden dobre, a druhy tyzden uz zle.. tak som bola na amnio, nech viem uz naisto.. ale nehovoril mi doktor nic, som sa ani nepytala, najpresnejsia bude asi ta plodova voda, lebo nato mi povedala aj gynekologicka a aj doktor na sone, ze musim pockat na ne a potom sa uvidi..

patka182
autor
24. jún 2014

Mne brala krv nato neviem ako sa to volalo a ta vysla v poriadku negativna...

mimik79
24. jún 2014

@rachel978 take morfologicke sono sa ale musi robit velmi dlho, mne ho robil lekar hodinu a ked maly nebol otoceny tak ako dr. potreboval tak som sa isla na chvilu prejst, nieco zjest, pobehat po schodoch, porobit drepy, len aby sa pohol a otocil inak🙂

vejula
24. jún 2014

@patka182 aha, no každopadne nič nieje stopercentné. JA sa nespolieham na nič. Ani krv som si nedala zobrať, pretože to dieťatko je a bude moje, nech bude akekolvek. A stresovať sa nejakými výsledkami, ktoré tak či tak hovoria len o pravdepodobnosti nechcem. ˇAko ma byť bude, dufam, že bábätko bude zdravé, ale ak by aj nebolo, milovala by som ho rovnako. Nehovorím, že by to nebolo ťažké, ale preč by som ho nedala.
Čo sa týka plodovky tak tam je riziko, že ti infikuju plodovu vodu (mojej krstnej sa to stalo 😔 ) Podla mna je total blbosť, ked je riziko napr. 1:300 na Downa isť na amniocentezu, kde je riziko 1:100 infekcie plodovej vody. Čiže ešte väčšia ako riziko poškodenia plodu zistenej z krvi. No neviem, ja by som to nepodstupovala

patka182
autor
24. jún 2014

Aha...tie vysledky krvi ma trosku upokojili len mam taky vnutorny strach

adeala
24. jún 2014

@patka182 ak chceš porovnať čisto tieto dve možnosti krv/sono, tak by som povedala, že sono. Ale ani jedno nie je moc presné. Tá tvoja "negatívna" krv znamená, že pravdepodobnosť, že budeš mať postihnuté dieťa alebo nie je "v norme" na základe veku, spôsobu počatia, anamnézy atď. Je to ale čisto štatistický údaj, ktorý ti povie, že ak tvoje dieťa bude postihnuté tak bude buď 1 zo 4 alebo 1 z 134578. Maximálne ťa môže ukľudniť fakt, že nemáš zvýšené riziko. Pri sone zase môže byť mimčo zle otočené atď. Ale stresovať nad týmito vecami ti nepomôže, nič ti nedá presný výsledok, vždy sa môže niečo stať. Ale zato môžeš ovplyvniť kľud bábätka (aj po narodení), keď budeš teraz v pohode a užívať si tehotenstvo - zamerala by som sa týmto smerom 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre