Umelé prerušenie tehotenstva

kikusikkk
28. jún 2023

Dobry den zeny, chcem sa spytat zien ktore si tym presli, nie moralistkam a zastupkynam Boha na zemi, ci ste sa dokazali vyrovnat s umelym prerusenim tehotenstva. Nejde o mna, ide o moju dobru kamaratku, ktora sa nachadza vo.velmi zlozitej situacii, dalsie dieta nikdy nechcela a je rozhodnuta si ho nechat vziat. Potrebujem realne skusenosti zien, aby som vedela aky postoj k tomu zachovat a popripade ju (ne) podporit vo svojom rozhodnuti.

diaszoky
29. jún 2023

@vamajka hlavne ze ty si doktorka

nessi01
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beataxxx
29. jún 2023

Z tejto diskusie plynie jedno ponaucenie- tuto temu je uplne zbytocne zakladat na MK, nic sa nevyriesilo, akurat niektore damy dost neprijemne presadzuju svoje nazory….ja si myslim, ze ked ona citi, ze je to spravne rozhodnutie, nech ide , je to jej zivot a ona najlepsie vie, co je pre nu optimalne riesenie

sharpka
29. jún 2023

@ahhola ..jasne tie 80.te, 90.te roky, boli divoke. A teraz, je tiez doba dost "sialena" z mojho pohladu,,ano viem deti sa v minulosti rodili aj za vojny. Otcova mama bola z 12 surodencov. V kazdej "dobe" sa nieco udialo a deje. Urcite nie som jedina, ktora je otvorene povedana nechcena, rodicia donuteni do svadby a podobne. Vyrastala som s deckami v mojom veku a vsade mozem povedat, ze bolo "nieco". Mlady rodicia, bez vlastneho byvavania/ alkoholizmus/ rozvedeny rodicia/ prisna vychova/ ortodoxne katolicke rodiny atd. Kazdy zijeme inak a pochadzame z inych pomerov. Aj moj muz a jeho rodicia, tiez kapitola sama o sebe, ale moj muz bol chceny aj planovany aj s jeho bratom, hoci rodicov mal tiez v mladom veku. Nie ako ja, ze "nehoda". Uz ked matka je stotoznena, ze to dieta naozaj nechce to je zaciatok konca si myslim. Jasne deti mozu vyrastat v harmonii, laske, dostatku a nakoniec su nich fetaci napriklad (a veruze poznam takych surodencov). Staci zla partia napriklad.. Rodicia tychto surodencov to ustali a detom su oporou aj nadalej. Ja som veruze nemala ani pomyslenia urobit nieco zle, otec by ma zlomil na dve polovice. Doslova. A to som nebola zle dieta a dobre som sa ucila, pomahala v domacnosti a aj tak stale malo pre mojich rodicov. Veru vychova deti je fakt narocny a zlozity proces. Zaklad je podla mna aby dieta bolo naozaj chcene, obaja rodicia dostatocne zrely, trpezlivy a zodpovedny. Aj ked spolu neziju pripadne.

vorkola
29. jún 2023

@simsalabim Chces tym povedat, ze tie zeny ,ktore maju pred sebou uz narodene deti,lutuje ze ich nezabila, prave naopak .uz väcsie ,ked rozdavaju nevinny usmev ,tak si myslim opak mamicky,ze a , to som aj citala ako sa bola mamicka podakovat k mudr. a povedala.,,dakujem za radu, pozrite toto moje krasne kucerave dietatko som chcela zabit, vdaka vam pan doktor, ze ste mi to nechceli urobit.Ale to bolo pred asi 50 rokmi ,dnes su mudr. opacneho myslenia, cest vynimkam nie vsetci,Napr. gynda Obgyn v Bratislave lieci ale jasne povedia upt t nerobime.a este aj niekde na orave,mesto uz som zabudla

simsalabim
30. jún 2023

@vorkola naozaj nemozes generalizovat. Toto nie je situacia, ku ktorej kazdy pristupuje rovnako. Su zeny, ktore podstupia potrat a maju z toho pychicke problemy a su zeny, ktore su aj po rokoch so svojim rozhodnutim spokojne (to potvrdzuju studie oboch stran). A su zeny, ktore to, ze na potrat nesli, lutuju a zeny, ktore su naopak stastne, ze nesli. Zena musi mat moznost volby, vzdy vzdy vzdy. Jedine ona si bude znasat nasledky akehokolvek rozhodnutia. Ona sa musi rozhodnut ( a mat sancu rozhodnutie pripadne olutovat).

annm81
30. jún 2023

@vorkola Veď aj tu vyššie si mohla čítať príbeh dnes už dospelého dieťaťa, ktoré bolo nechcené. Ano, sú ženy, čo ľutujú, že na potrat nešli. Sú ženy, čo nechceli byť matkami, sú také, ktorým sa narodilo choré dieťa, také, ktoré svoje deti nemilujú. Následkom sú potom aj zanedbávané deti. Alebo rovno deti, ktoré sú týrané. Novorodenci pohodení v kontajneri... Jednoducho byť oddanou matkou vždy, za každých okolností a akémukoľvek dieťaťu nie je cesta vhodná pre každého a chcená každým.

Ja napr. som deti chcela, mám ich a som im veľmi dobrou matkou - nechýba im nič ani po materiálnej ani po citovej stránke. Ale aj pri chcenom dieťati som si dala spraviť testy na niektoré genetické ochorenia s jedinou motiváciou - ak bude dieťa choré, pôjdem na potrat. Bola by to najnešťastnejšia vec v mojom živote, ale napriek tomu by to bolo pre mňa správne rozhodnutie.

V prvom rade potrebujeme už deti na začiatku puberty vzdelávať v sexuálnej výchove. Ale to sa samozrejme nepáči vo veľkej miere práve tej skupine obyvateľov, ktorá chce zakazovať potraty. V druhom rade potrebujeme, aby už aj tínedžeri mali ľahko dostupné metódy antikoncepcie (len automat na prezervatívy v budove strednej školy a vysokoškolského internátu sa zasa najviac nebude páčiť bojovníkom proti potratom). V treťom bode musí dostať každá žena pravdivé informácie a podporu a nie nátlak a kecy o zabití. A nakoniec ostáva otázka materiálnej pomoci, ale tu je to komplikovaná otázka, či naozaj chceme ako spoločnosť podporovať každú ženu v tom, aby mala deti.

vevesh
30. jún 2023

@vorkola poznam jednu zenu, uz staru pani, ktora bola vysledkom horucej letnej noci s vojakom- nechcena vsetkymi, ale katolici predsa nejdu na potrat. Tak jej mama ju donosila a supla rodicom- svoju mamu videla akurat tak z videnia, co prisla raz za rok k rodicom. Otca raz v zivote. Stary otec (aj ked u neho byvala) v zivote s nou neprehovoril a ani sa na nu nepozrel a stara matka ju castovala oslovenim "certovo plemeno". Ked si matka a otec zalozili nove rodiny, nikto o nu ani nikdy nezakopol, dokonca ju na oboch stranach vydedili- fakt vyhra pre dieta, len aby zena nesla na potrat.....

vorkola
5. júl 2023

@kikusikkk Naopak, vycitat ze nesla na potrat si nebude, Naopak bude rada ,ze ho priviedla na svet, ked zbada tu usmiatu tvaricku a povie mama. Niektore maju hned po Upt take vycitky svedomia, ze ich nevedia nijako uchlacholit ,ziadne povzbudeneie, lebo co sa ma povzbudzovat ukladna vrazda,? Ved, niektori z personalu, jej to sice nemozu povedat na rovinu, ale myslia si , vsak si to chcela, no co uz. ? zivot uz nevratis,Polial mozes ako jej dobra kamoska, porad jej, a povedz, ze to nie je prerusenie, to je ukoncenie zivota vlastneho dietata, pritom nevvinneho,lebo vlastna matka ho nechce.Joj, baby ja to slovo UPT nemozem ani pocut.Vsimla som si,ze tie mmamicky, ktore toto podstupili, akoby sa im stratil zmysel zivota, stratil sa im usmev na tvari.Stale trpia vycitkami svedomia, Ja ich neodsudzujem ,praveze ich lutujem, ze napriek tomu po rokoch im nic nechyba,myslim po socialnej stranke,mnohe maju postaveny dom ,deti uz velke, takmer kazdy auto,a nic tu zenu patrnerku, manzelku nic netesi ....v medicine zvlast na psychiatrii je to dg,,,POST ABORTIVNY SYNDRoN.TOTO sa vyliecit neda, tam mmoze odpustit len BOH, a ked vyzna, lutuje ,stale sa im to vracia do myslienok,Viem,ze by ma tu najradcej niektore ukamenovali, ale hovorte , co chcete je to ukladna objednana asistovana vrazda, To je nieco co clovek uz nemoze zvratit ,uz sa to neda.Je to strasna rana na dusi tej mamicky a.hlavne sa to stupnuje s vekom

mimka1402
5. júl 2023

@vorkola Bože už som sa bála, že "Boh" nikto nespomenie. No dobre panbožkarka. Vieš čo? Poď so mnou do centra kde sú zdravotne postihnutí dospelí a môžeme sa rozprávať. Keď ti takáto osoba hodí po tebe tanier alebo ťa začne škrtiť, či kopať. Radosť mať doma! Vieš čo? Potrat je skvelá vec a nie, nie je to vražda tie parmilimetrove bunky to fakt netrápi.😀 Mať možnosť voľby, nenechať dieťa žiť celý život v zlej rodine. To je vždy lepšie.
A o tom, že koľko detí a dnes dospelých je na svete s ťažkým postihnutím, ktorí sú nebezpeční pre svojich blízkych, finančne náročné. Psychicky ani nehovoriac ako to zničí rodiny... Neidealizujme si svet. Dnes kedy je problém umiestniť takéto osoby, hlavne ak ich rodičia sa pominú ani nevraviac. A nie, nie je to vo väčšine rozkošná a milá práca, ale poriadny zaberak na psychiku. Ak nevieš aké to je mať takéto doma dieťa neskôr dospelé, ktoré vlastne nikdy nebude samostatné tak neodsudzuj.
Vedieť o takom niečom idem v sekunde a nerozmýšľam. Načo privádza ďalších o ktorých je problém sa postarať keď na svete je milión deti o ktoré sa nikto nevie postarať a trpia? Všetci Pro life choice vás deti zaujímajú kým sú v materniciach. Ale nikto tým ženám nedá financie do minimálne 18 rokov na všetko aby to dieťa žilo slušný život s matkou. A nedajbože ak sa narodí postihnuté. To už sa hneď zatvoria oči, poľutuju a to je celé. A matka sa môže aj zblázniť z utrpenia mať postihnuté dieťa a nemať financie.

diaszoky
5. júl 2023

@mimka1402 ved ty sa dosmeejes aby sa ti to tvoje vyjadrenie raz nevypomstilo

mimka1402
5. júl 2023

@diaszoky Kde sa smejem?! Láskavo mi to ukáž. To, že píšem, že niekedy je utp najlepšia vec pre ženu a zvyšok rodiny? To je žiaľ pravdivé. Veľa rodičov takýchto deti, dospelých dokážu povedať, že keby v ich dobe boli možnosti zistenia dopredu, že čo ich čaká rozhodnú sa pre interupciu. Rozložilo to často rodiny, keď rodičia sa sústredili len na jedno dieťa s postihnutím a ostatne šli bokom, ženy ostali s dieťaťom roky doma, niekedy otcovia nechali ženy s takými to osobami samé... Život nie je rozprávka a nie vždy je krásne a super mať dieťa. Tak netvarme sa, že dieťa všetko vyrieši a bude krásne ružové a dokonalé. Nie. Dieťa prináša veľa problémov a starosti a ak človek na to nemá. Lepšie je, aby to dieťa nemal. To je celé. Kde vidíš výsmech? Ak si nebola nikdy v tejto komunite ľudí, ktorí majú rôzne zdravotné postihnutia asi ťažko budeš rozumieť tomu aké to dokáže byť ťažké a v našom štáte, ktorý nepomáha vôbec takým rodinám. A ani matkám samozivitelkam.

maminkadeticiek
5. júl 2023

Mame v rodine.Je to uz viac ako 35 rokov a stale ju to zoziera.

katuskamala1
5. júl 2023

Zalezi od povahy zeny. Ak uz teraz pochybuje ci to zvladne,tak myslim,ze nezvladne... kamoska bola na potrat 2x a doteraz je presvedcena,ze spravila dobre ale lutovala to len skrz to,ze pri potratoch jej dobabrali maternicu a ked chcela dalsie babo tak si presla asi 4x potratom..

Dalsie 2 zname to lutuju cely zivot . Racionalne vedia ze nekonali unahlene ale vekom to tak na nich prislo,casom,ze ved mohli to zvladnut,najma ked stretnu dieta v rovnakom veku v akom by mohlo byt ich dieta.

diaszoky
5. júl 2023

@mimka1402 netvarim sa ze dieta vsetko vyriesi ale hore uvwdena osoba ked ho nescela nemala mrdat a ked tak pouzit rozum

stanulienkat
5. júl 2023

@diaszoky no ty sa krasne vyjadrujes, hlavne, ze mas boha v hube. Typicka veriaca. Panbozkari nech sa staraju o svoje maternice a imaginarne osoby. Nevtlkajte nam vasho boha Šivu, Krišnu a ja neviemkoho. Keby existoval, tak by musel byt dobre zvrhly, ked dovoli to, co sa deje na svete a ake chore deti sa rodia. Ale panbickari maju aj na to vysvetlenie. Tak ako na vsetko.
Nikto nechodi na potrat z pleziru a z nudy. Ja poznam dve zeny po potrate a nelutuju. Ale ako ich poznam, tak dobre urobili, lebo tie deti by boli chudata.

mimka1402
5. júl 2023

@diaszoky No po tomto tvojom krásnom vyjadrení ani nemusím nič dodávať.😀 Ukázala si sa sama v plnej paráde, vyjadrovanie ako dlaždič, ale ide poučovať a priať niečo zlé iným. Výborne. 😀

diaszoky
5. júl 2023

@stanulienkat ja som veriaca nie svetica tou nik znas nebude a neznamena ze nezahresim

diaszoky
5. júl 2023

@mimka1402 o naozaj? No vidis?! Hlavne ze ty si dokonala ty sa vyjadrujes uzasne

stanulienkat
5. júl 2023

@diaszoky ty máš od veriacieho tak ďaleko, ako ja od medveďa. Ty mas len plnu hubu boha. To nie je viera. To je pokrytectvo. Bohužiaľ, je vás takychto takzvaných veriacich väcsina.

diaszoky
5. júl 2023

@stanulienkat hubu mas akurad ty a ty si vies kto co ma mozes sudit 🤦‍♀️Ach jaj

mimka1402
5. júl 2023

@diaszoky Prvá kto súdi si tu bola ty. Či krátka pamäť? Nemusím byť dokonalá, ale kde sa vyjadrujem zle a odsuzovačne? Rada sa ohaňaš urážaš, ale argumenty nemáš žiadne. 🤷🏻‍♀️

diaszoky
5. júl 2023

@mimka1402 nikoho som neurazala a neodsudzovala iba pisala svoj nazor ako kazdy tak sa ukludni😇

timea301196
6. júl 2023

@vorkola trstena 🙂

janinah
30. júl 2023

Tie čo píšete.ze niekto bol a neľutuje...ako viete? Lebo sa navonok tvári.ze všetko je ok? Do vnútra takej ženy nikto nevidí....
Mne blízka žena bola na upt veľmi dávno.lebo bola veľká pravdepodobnosť.ze dieťa bude poškodené.kedze v skorom štádiu absolvovala výš.ktore plod poškodzuje.nevedela.ze je tehotná.A dodnes sa s tým nevie vyrovnať.

vevesh
30. júl 2023

@janinah lutuju tie, ktore tie deti chceli a boli dotlacene okolnostami (ako napriklad ta tvoja znama). Tie, ktore to urobili s plnym vedomim a boli stotoznene s takymto krokom, vycitky nemaju. A ano, zena ktora nema vycitky svedomia, o potrate otovorene hovori, prizna sa ostatnym zenam a dokonca ti takato zena aj povie, ze to bolo v danej chvili najlepsie rozhodnutie jej zivota. Zena, ktora lutuje, zvacsa ututlava takuto informaciu, lebo sama s takymto rozhodnutim stale nie je (a ani v danej chvili nebola) stotoznena...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre