Ako ste zvládali rizikové tehotenstvo?

jessie222
30. jan 2012

Tyka sa to asi aj mna, som v 8 tyzdni, pred tyzdnom som zacala spinit, mam hnedy vytok uz vyse tyzdna. Bola som u lekara, ten nasadil duphaston, vypisal ma a mam mat rezim na lozku. Nie je to jednoduche ani psychicky, kedze clovek len lezi a nesmie nic robit, len premysla, ako sa to vsetko skonci.. Samozrejme som uplne dolamana z toho, ze cely den len lezim, vsetko ma uz boli....ako to zvladate vy, ja zatial naozaj len lezim a jedine sa postavim ked idem na wc. Teraz uz ide aj manzel do prace, tak sa ale predsa len budem musiet postavit a navarit si obed atd... Len neviem, ci sa mi kvoli tomu nic nestane.. A ked si predstavim, ze mozem takto lezat este zopar tyzdnov.... Budem rada, ak mi niektora z vas napise a podeli sa so mnou o to, ako to zvladate

feb13
7. feb 2012

@gabuci Ale ved ja nehovorim o lenivosti. Neviem ci si citala moje predchadzajuce prispevky, s obidvoma som bola na rizikovom a nie preto ze som sa dala vypisat... s prvym som robila do 30tt ked sa mi zacal skracovat krcok lebo hlavicka uz bola zostupena do malej panvy. S druhym som krvacala v prvom trimestri a bola som doma sama s 9,5 mesacnym dietatom takze ziadne vylozenie nohy nehrozilo. O tom zehleni nam hovorili na predporodnom kurze a ked sa nad tym zamyslim tak moze to byt pravda ale za mna to tiez nikto neurobil ani nikdy som nic nedovolila robit v mojej domacnosti ani mame ani svokre.

gabuci
7. feb 2012

A ty si mohla na predpôrodny kurz ked si bola na rizikovom?Nám v nemocnici bolo povedané,že aj tak žiadne cviky nič...takže zbytočne tam ísť.Ja som ti nepísala,že z lenivosti,ah keby som ja mala tak maminu alebo svokru ktorá by zvládala trocha pomôcť,aj by som prijala,pri druhom tehotenstve.Pri druhom aj mne presne v 30tt to zistili,že je tam problém a ako som písala hned ma chceli do nemocnice,so slzami v očiach som prosila moju doktorku ja nechcem však nejak to bude doma,ako sa dá budem sa šetriť,ale ustúpiť ani ona nemohla,tak som hovorila,že podpíšem reverz,na vlastnu zodpovednosť zostavam doma,bude čo bude...Každý večer som sa tešila,že jeden den máme vyhraté,o den sme staršie v maternici...a vydržali sme.A prvýkrát som sa chystala do nemocnice 1-ho januára,boli u nás príbuzný, k novému roku zablahoželať a mne len tak slzy tiekli,že som balila tašku do nemocnice.Nastupila som 2 -ho januára a došla som domov 13-ho marca. 😒 Potom som z domu išla naspäť rodiť o 9 dní neskôr.Ja som tu len o tom písala,že voľakedy nebolo toľko mamičiek na PN-ke ako teraz.Veľa ich muselo do roboty a občas na kontroly aj na rizikovú poradnu.Komu už našli niečo vážnejšie dlho doma byť nemohla ale hned ju šupli do nemocnice ☹ Fakt dalo sa tam vydržať,najmä ked niekto čakal 1.dieťa,ale ked už doma nechávaš dieťa a ty musíš do nemocnice,tak je to veľmi zlý pocit.Tak preto som sa rozhodla aj ja zostať doma,hoci mi srdce išlo vyskočiť ked som podpísala papier.Teraz je to trocha ináč,susedka tam pribudla 10 dní,dali jej infuziu,injekcie,magnezium 800 nie Magne B6,na to hovorili,že je slabé pri problémoch a ležká doma.Ten magnézium má brať každý den 3x.Aj nejaké lieky k tomu.Vraj sa otvárala,zaznamenali kontrakcie každých 5 minút a zašiť ju už nemohli 33tt.Takže ja len toľko,treba si dávať pozor,naštastie,že svet sa hned nezrúti.si zlatá že si reagovala na môj príspevok.

feb13
7. feb 2012

@gabuci Ja som nechodila na cvicenie, bola to skor taka psychologicka priprava. A inak ta viem pochopit, ja som tiez lezala doma pri prvom od toho 30tt no bola som sama mohla som... rodila som 41tt. Ale pri porode sa mi krcok velmi poranil a odvtedy som uz mala aj kyretaz co asi tiez nerobi dobre takze sa bojim aby som s nim zase nemala problemy, pred kazdou poradnou mam trocha strachu co mi doktor povie, naposledy asi pred tyzdnom uz bolo babo zatocene hlavickou a prvy mi zostupil este pred 27tt takze nejak tak ako som teraz a potom uz tlacil na krcok. Tak sa tiez niekedy rozmyslam co ked mi raz zahlasi ze krcok nedrzi dobre a musim lezat alebo ist do nemocnice, co by som spravila neviem, raz som bola v nemocnici 4 dni a maly sa so mnou nebavil dalsi tyzden. ☹ Ale doma ziadne lezanie nehrozi a aj dvihat ho musim. Na druhej strane este zo skoly mam skusenost s predcasne narodenymi detmi, aj na intenzivke, take babatka pod 1 kg... a myslienka ze by som tam mala stat aj ja pri inkubatore kde lezi moje dieta napojene na pristroje ma tiez riadne desi. ☹ Ach bolo by to velmi tazke rozhodnutie, dufam ze nikdy nebudem potrebovat ho urobit, to je najhorsie ked matka si musi vybrat medzi svojimi detmi. ☹ ☹ ☹

gabuci
7. feb 2012

@feb13 ja som mala prvé dieťa dosť dlho otočené šikmo ,ani sa nepamätám v ktorom týždni sa mi otočilo ale poriadne to tlačilo dole.Aspon ten pesar mi pomohol.Viem o čom hovoríš o tých bábätkách,moja dcérka hned prvu noc sa stahovala do inkubátoru,mala žltačku poriadnu,ako som jeden a pol dna chodila za nou,akože mi ju vybrali a mala som ju kojiť,tak som tma videla detičky tak 1200-1500 gramové,bože,a moje malo 3,95!No vieš si predstaviť ten šok. ☹ akou láskou tam chodili tie mamičky bože!)Veru tie prístroje,hadičky..nie je to jedno.Do konca života dakujem Bohu,že sa mi narodili v termíne a bez väčších problémov ,spontánne a ľahko...ale to tvrdím,že doma sa nedá jednoducho ležkať 24 hodín denne ked máš dieťa pri sebe.No s tým dvíhaním,snažila som sa nedvíhať,moja mala viac ako 2 roky,ale aj tak...zas málo spinkala a tak som veľa nemohla lenošiť.Je mi strašne ľuto ked niektorej to tak nevijde...ináč v nemocnici nám raz premietali film o tehotenstve o pôrode,niečo aj vysvetlili,no z psychickej stránky moc nie,bolo povedané,že pri pôrode aj tak nám vysvetlia čo a ako,kedy tlačiť,zadržať dych..ja som mala viac kníh o materstve tak som preštudovala čo sa dalo.Ked som išla na sálu,hovorím sestričke potom mi povedzte čo a ako,kedy,či to robím dobre...ja som nebola na predpôrodnej príprave.Ona bola papulka ale zlatá pri tom a všetko nahlas vysvetlovala,zopakovala,išlo nám to.Lahla som si,zavolala lekára a presne o 15 minut bola dcérka na svete.Som sa nestačila čudovať.Prajem aj tebe ozaj len všetko naj...dobrý pôrod,ale predtým ešte uspešne dokončené tehotenstvo bez väčších problémov./To čo si písala o tom žehlení,no škoda,že som o tom nečítala,nepočula,bola by som rada keby niekto to spravil miesto mna,aj tak nerada žehlím,radšej spravím hocičo iné... 🙂 /

sue250
8. feb 2012

baby drzim palce ja som lezala od 8 tt nohy hore a vankus pod zadkom pribrala som velmi vela kil ale stalo to za to teraz planujem otehotniet a bude to take iste este ze byvam u mamy ze mi s malou pomozu 🙂

mirulka147
8. feb 2012

@ peggi ahoj dnes som bola na kontrole ale doktor povedal že dalšie sono urobi až v 20 tt že do vtedy by sa mohla placenta posunut a vy sa mate ako už citiš pohyby .

1kwietocek1
12. feb 2012

babenky hovori sa ze nelezat na chrbte v tehotenstsve..ale ak mate nohy vylozene hore je to povolene? ci ako to vlastne je????

gabriella7
8. dec 2012

ahojte baby, najde sa tu niekto kto je na rizikovom este,či ste uz všetky porodili?🙂 ja mám problémy s krčkom tak musím lezat doma s vyzdvihnutou panvou

ajabaja
24. jan 2013

Ahoj, ja som tu este na skoro rizikovom. zatial ofic. nie som na PN, ale nemozem nic robit. mam malu velmi nizko, to aj citim... sama neviem ako sa mam spravat, co robit... prve tehotenstvo som mala uplne ok, takze som prekvapena, zaskocena.. ☹

992sajmona
11. feb 2013

ahojte vedel by mi niekto prosim pomoct?
som na rizikovom na pn-ke..chcela by som sa spytat ci my moze prist nejaka kontrola, ci mam mat stanovene od dr nejake vychadzky alebo nie..dakujem

e_z
9. aug 2013

Ahojte, do Wiki dnes pribudli články o tehotenstve. Kočky, napíšte prosím svoju skúsenosť do Wiki dole pod článkom. O tom, ako ste zvládali byť doma alebo v nemocnici a čakať: https://www.modrykonik.sk/rizikove-tehotenstvo/
U nás malo to ležanie nakoniec dobrý koniec🙂 A ten želám aj ostatným maminám.
@feb13
@happy8051
@gabuci
@sue250
@ajabaja
@992sajmona

dagmara2011
15. máj 2014

ahojte aj ja mam rizikove tehotenstvo som v 11 tyzdni tiez mam klud na lozku ale tentokrat to dodrziavam lebo som uz po 3 potratoch a o to dieta nechcem prist tak kazdej radim ak ma rizikove tehotenstvo tak radsej nech prelezi aj mna vsetko boli lebo musim lezat a mat klud

dagmara2011
15. máj 2014

@jessie222 ahoj moja aj ja mam rizikove tehotenstvo som po 4 krat tehotna a tiez mam klud na lozku tak lez aj oddychuj nestresuj sa ja mam s tym skusenosti a potom som potratila sice teraz zijem v gb ale tu mi lekari pomahaju neboj sa bude vsetko dobre lem dodrziavaj klud na lozku aj ja to robim uz som v 11 tyzdni a dufam ze to dotiahnem do konca

nikus_123
4. jan 2015

Ahojte... Ako zvládate to ležanie na posteli? Ja som na rizikovom už skoro mesiac. Našťastie ležím doma. Stále mi tvrdne brucho a mám bolesti v podbrusku . Som z toho už riadne unavená. Je to pre mňa dosť stresujuce či bude všetko v poriadku a malý nech sa narodí v poriadku. Ešte ma čakajú 2 mesiace pôrodu. Tak musíme to vydržať

loui128
10. feb 2015

Ja som práve začala rizikové tehu lekár odporučil ležať a manžel na tom trvá. O dcérku sa stará viac menej on ale mala behá po dome pekne sama a na chvílku si nesadne a aj navarí manžel. Uvidím čo mi povie gynda ale zatial mam kludový režim. No radšej ležím doma ako v nemocnici tam som bola skoro týždeň.

petrofka
22. apr 2015

Ahojte. Mna by zaujimalo, ze ked ste boli na rizikovom az do porodu a teda ste necvicili, ale v podstate prelezali vacsinu tehotenstva, ako ste zvladli porod? Nebol problem babatko vytlacit tym, ze brusne svaly boli ochabnute?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre