Ako vysvetliť rodine, že nechceme návštevy?

21. jan 2022

Ahojte. Chcela by som sa vyspovedať. Bola by som rada aj za vaše názory či už pozitívne alebo negatívne.
Takmer od začiatku tehotenstva mám problém s komunikáciou s ľudmi. Hlavne to začalo od druhého trimestra. Nechce sa mi s nikým stretávať, mat nejaké návštevy nehrozí a keď mi neustále niekto vola tak už krútim očami že zase mi zvoní telefón a už dopredu viem čo prídu za otázky.
Chápem že sa ľudí o mna zaujímajú. Som prvý krát tehotná a pre každého je to nové. Aj pre mna, partnera, moju mamu, babku… každého. Mne ale riadne lezú na nervy tie opakujúce sa otázky ako sa mám a ako sa cítim a či je všetko v poriadku ako sa ma dieťa …
No teraz keď mám pár dni pred porodom mám sto chuti si vypnúť telefón a obmedziť akýkoľvek kontakt. Zrazu ma každý chce vidieť a telefonáty sa čoraz viac stupňujú hlavne od mojej mami. Ja ju ľúbim najviac na svete ale už sa mi ju nechce počúvať. Nie len ju nikoho. Otázky stále tie iste od každého a stále dokola “už sa ti to kráti čo? Ako sa cítiš? Zvládneš to neboj sa. Už sa veľmi tešíme. Nevieme sa dočkať. Už aby to bolo. Musíš sa šetriť.…” ja som už na nervy. Cez víkend chce prísť babka na návštevu ze ma chce vidieť. Ale ja ich nie. Nie je to tým ze by som ich nemala rada ale jednoducho nechcem byt s nikým.
A priateľ? S ním by som bola 24/7 nonstop. Chyba mi keď ide do práce alebo keď chce ísť s kamarátmi von. Chyba mi vždy keď nie je pri mne. On je moja opora, všetko. Neviem či je to tým ze predsa čakám s ním prvé vymodlene dieťatko o ktoré sme sa snažili dlhé roky alebo čím neviem. Jednoducho jeho hrozne milujem a užívam si každú jednu sekundu s ním.
Mám strach ze sa to po pôrode nezmení. Že nebudem chcieť návštevy. Lebo momentálne neplánujem žiadne a každému čo sa už nominuje k nám domov po príchode z pôrodnice hovorím ze ešte neviem ako to bude a snazim sa na to moc neodpovedať aby som ich neranila ze ich jednoducho určite nezavolám na návštevu keď sa vrátime z nemocnice. Každý sa na malé teší. Ja to chápem ale momentálne mám taký vnútorný pocit ze s ním chcem byt sama s partnerom.
Myslite ze sa tie pocity potom zmenia? Že budem rada keď nás niekto príde pozriet a budem s tým okej keď niekto bude chcieť prísť? Lebo naozaj nikoho tu nechcem mat. Chcem si užívať dni keď budeme spolu ako rodina a budovať si puto my traja a nie tu nonstop niekoho mat. Je to sebecké voči dieťaťu? Ja neviem fakt.
Som z toho celého nervózna lebo si to uvedomujem ale ja s tým nič neviem spraviť. Nedokážem sa s nikým normálne porozprávať a odpovedať na ich otázky ktoré mi lezú na nervy.

zuzumajko
7. mar 2022

Podla mna vobec nie si precitlivela a prilis naviazana na partnera, ako tu niekto pisal. Pre teba je dolezita vasa primarna rodina a tou si ty, partner a babo. Ono sa to po case zmeni, ale teraz si upnuta na tuto predstavu a takto to chces mat. Skus po 600nedeli akceptovat najuzsiu rodinu, ale zacni zlahka 🙂 ja som mala rizikove tehu a tiez som vacsinou bola sama a maximalne mi ro vyhovovalo a tesila som sa jedine na muza 😅

vanda323
7. mar 2022

Ahoj, mám to isté, som mesiac po pôrode, a nemám potrebu vidieť ľudí....pred pôrodom a počas tehotenstva to isté, ale ja mám aj diagnózu psych.
Keď mi niekto zavolá, strašne sa vyhováram až mi je to blbé....teta volá chce nás vidieť a ja stále len niečo vymýšľam .....jediná koho môžem je mamka moja .
A s partnerom ti isté mám....len on on on....jemu to už ale asi aj vadí neviem...stále som pri ňom s ním....nechcem byť bez neho....ale dnes bola čudná situácia, ako keby mi naznačil že chce byť chvíľku aj bezomna... Strašne som sa cítila on to nepovedal priamo aké cítila som to tak....asi mu musím dať vydýchnuť....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre