Mladí rodičia - vysokoškoláci

3. feb 2022

Ahojte,
S priateľom sme sa dozvedeli, že čakáme bábätko, dosť nás to zaskočilo ale tešíme sa. Obaja sme VŠ študenti dennej formy.
Nájdu sa tu maminky vysokoškoláčky? Ako ste to zvládli? Doštudovali ste? Venovali ste sa radšej rodine? Ako sa to dá finančne utiahnuť? Pomohli rodičia/svokrovci?
Ďakujem za odpovede.

im709vf
3. feb 2022

Ahoj, tiez som s prvým otehotnela počas prvého semestra 🙂 len s rozdielom, že manžel uz v tom čase pracoval, nechodil na vš, takže z finančného hľadiska ti neporadím. Avšak, teraz už mám 2 deti, a končím Bc. Určite budem aj pokračovať, škola sa dá zvládnuť 🙂 len tie financie budete musieť nejako poriesit

zuzana9393
3. feb 2022

Ja som odovzdala bakalarku a o tri dni sa maly narodil 🙂 skolu som zvladla, da sa vybavit individualny studijny plan, chodila som len 2 dni v tyzdni do skoly. Ale samozrejme potrebujes niekoho spolahliveho na strazenie. Hlavne ten prvy polrok, kedy dieta treba len kojit je zlozity. Ale da sa to. U mna dost aj ucitelia prihladali nato, ze mam dieta.

zuzana9393
3. feb 2022

A co sa financii tyka, mne hadam vsetky veci na oblecenie darovali sesternice, kamaratky atd. Podla mna mat dieta nie je az tak hrozne financne narocne. Pokym mas kde byvat, nemusis kupovat sunar - moj to nikdy nemal, tak netusim co to stoji. Aj plienky sa daju kupit latkove a prat. Ja to teraz chcem skusit pri druhom, aj ked ratam s tym, ze to mozno vzdam :😄

mamina0078
3. feb 2022

Sestra teraz tak bola minulý rok tehotná, prešla od tohto roku na externú formu štúdia, po 12tt požiadala o tehotenské štipendium (200€ mesačne až do pôrodu vrátane mesiaca v ktorom rodila), veľa vecí ako postieľku, jedálenskú stoličku, nejaké oblečenie "zdedila" a zvyšok zaplatili zo štipendia a ešte im aj ostalo. Jej priateľ mal už predtým počas denného štúdia brigádu tak tiež prispieva na stravu a bývanie ale žijú v dome u rodičov lebo podnájom by zatiaľ samy neutiahli. Avšak pokiaľ študuješ odbor ktorý sa nedá externe napr. Veterina, zubárina, medicina tak to by som študovala naďalej a požiadala by som o IŠP pokiaľ by ti ho neposkytli tak podľa toho ako by som sa cítila by som prerušila štúdium na rok a potom sa vrátila naspäť (nárok na štipendium máš aj počas prerušenia štúdia kvôli tehotenstvu)... Predsa potom malé bude väčšie a budeš ho môcť nechať postrážiť rodine alebo zabezpečiť jasle, opatrovateľku... A vecičky sú aj tu na MK veľmi výhodné, malo nosené alebo úplne nové len treba pokukať bazarik a tak budete tiež vedieť ušetriť

ddaassuullaa
3. feb 2022

Ja som si pocas VS uzivala sladky studentsky zivot popri studiu, cizu tuto situaciu som na vlastnej kozi nezazila a uprimne, ani by som nechcela. Nic by som nerobila poriadne, ani skolu, ani starostlivost o dieta a toto by pre moju naturu naozaj nebolo splnenie mojich predstav. Mali sme vsak kamaratov, ktori toto skusili...byvali na manzelskych internatoch, priserne podmienky, pre mna nepredstavitelne, aby dieta vyrastalo v malej izbicke sluziacej na vsetko, kde vsade v okoli bol neustaly krik dalsich deti. Rodicia podporili svoje deti financne len standardne, nic navyse kvoli dietatu. Otecko (oteckovia) si nasiel pracu popri studiu, zena sa starala o dieta, my sme ako spoluziaci obcas strazili deti. Spolocensky zivot ziadny. Mozno aj preto som dozrela mat vlastne dieta az niekolko rokov po nastupeni do realneho zivota. Celkom dobry odstrasujuci priklad, a este visiet na krku rodicom? Hanba by ma fackovala...a hlavne ani jeden z tych parov uz v sucasnosti nie je par, kym my sme spolu stale, vsetky pocas VS bezdetne pary.
Uz sa vam stalo, nevezmes spat...ale pokial mas narocnu VS, ochudobnis aj seba aj dieta o zivot v pohode

im709vf
3. feb 2022

@ddaassuullaa Ježiš, no ty si jej pomohla. Dievča sa snaží postaviť k situácii zodpovedne a hlavne s entuziazmom, a ty jej napíšeš ze uz to nevráti späť. Dieťa a ani ona nemusí byt vôbec ochudobnene, uz ci materiálne alebo psychicky.

ddaassuullaa
3. feb 2022

@im709vf prepac, ale pisem racionalne, ako to vidim, nebudem sa tu rozplyvat a falosne kecat dristy, ktore tak.necitim. stresove prostredie, do ktoreho clovek privedie dietata, rozhodne nikomu neprida, najmenej dietatu

im709vf
3. feb 2022

@ddaassuullaa moje deti sú napríklad úplne v pohodicke 😄 nič im nechýba, a určite na nich neprenasam stres zo školy a iných povinnosti. Takisto to môže byť aj v jej prípade. Tu hlavne ide o podporu, ktorú si ty v tvojom príspevku pre ňu vobec nevyjadrila. Ja si myslím, že ona sama dobre vie ze to nebude vždy jednoduché. To neznamená ze to bude cele na hovno

ddaassuullaa
3. feb 2022

@im709vf no, zial som zazila.spoluziakov, ale narocne skoly, nie nejaka sv. Alzbeta a podobne a teda toto by som svojim.detom nikdy nespravila. A to, ci su deti v pohodicke....hm, to asi posudia skor ini😉 a opakujem, pisem ako to vidim, nebudem vyslat talafatky a prazdne reci, uz vobev nie falosnu podporu. Na to som.prilis pragmaticka.

im709vf
3. feb 2022

@ddaassuullaa no tipujem ze v tvojom svete by si ty bola úplne najlepší adept na posúdenie mojich detí 😄 tak toto by si svojím deťom nespravila, a akoze co si poradila svojim príspevkom autorke? Ze ma ist na potrat? Alebo aký účel mal ten tvoj komentár?

ddaassuullaa
3. feb 2022

@im709vf a tvoj? Koncim, s tebou je strata casu kazde slovo😉. Odpovedala som.autorke

evkamotka
3. feb 2022

Poznam tri, jedna studovala stavebnu, dalsia ekonomiu, dalsia tlmocnictvo. Vsetky dali skolu aj dieta

matkahelka
3. feb 2022

@ddaassuullaa to, co pises, je total od veci a tvoj prispevok sa sem hodi asi tak, ako v lete sane. v com je rozdiel, ci otehotnie vysokoskolacka, ktora ma frajera, ktory sa k situacii postavi zodpovedne ako x zien, ktore sem denne pisu, ze otehotneli a chlap sa na ne vyprdol. ona ma tu startovaciu poziciu lepsiu, lebo ma asi nieco v hlave a ambiciu mat sa lepsie, kedze studuje na VS. Otehotnela, stalo sa. Ked sa to stane tvojej dcete, posles ju na upt, lebo zvolila zlu postupnost?

Autorka, zvladnete to. Vlastnu skusenost nemam, ale mala som spoluziacky, ktore otehotneli pocas VS, vsetky sa vydali, poniektore si potom uz aj cielene urobili druhe deti a vsetky uspesne dostudovali (strojarina). A poniektore funguju v 15r.-17r. manzelstvach od VS doteraz. Zaklad je mat fakt zodpovedneho a napomocneho chlapa a ak vam vasi rodicia pomozu, je to fajn bonus. Ja som mala v detstve susedu, aktualne je to uz pani po 70, ktora otehotnela hned v 1.semestri. dostudovala, urobila doktorat, dnes je z nej uznavana profesorka v SAV, obcas sa vyjadrujuca aj v mediach. A cuduj sa svete, s chlapom, ktory jej vtedy v 18 ci 19 rokoch na VS robil dieta, je doteraz.

jaskolka
3. feb 2022

Da sa to, samozrejme ze to bude aj náročné, ale zvládnuť to pôjde. Spolužiačka otehotnela na výške v 1.rocniku, ešte ho ukončila, dva týždne pred pôrodom a od septembra už dostala individuálne štúdium. Pomáhala jej mama, aj babka, s otcom dieťaťa sa síce vzali, ale bohužiaľ ešte pred ukončením štúdia sa aj rozviedli 😔.Ona s nami statnicovala, normálne v termíne, ale sama povedala ze to boli veľmi náročné, hoci mala individuálne štúdium, aj orufesori na ňu brali ohľad, len prax mala povinnú s nami, vtedy mama ta nou chodila s malou, nakojila ju, a ďalej na oddelenie
Ona mala šťastie, že mama robila z domu, takže vedela pribehnut za ňou, aj babka bola relatívne mladá tak im pomáhala.

ddaassuullaa
3. feb 2022

@matkahelka necitala som.ta, len prvu vetu, vseobecne klise. Viac ani reagovat nebudem. Iba podotknem, ak tu chcete rozletne pohlady na ruzovu sladku buducnost s laskou az naveky, treba to napisat. V zivote vsak pridu tazkosti a nie je v mode sa im postavit celom, ale utiect, hlavne v mladosti. Na margo celeho uvediem, ze potom tu citam nareky, z coho mame zit, 23 rokov, 2-3 deti a stat sa nestara. Nebolo mi prijemne ani mile pocuvat nareky, vycitky partnerovi, nekonecne hadky. A nakoniec prislo to, ze sa nas dotklo ako.partie vsetkych, co mnohych mrzelo. Mne to je jedno, nech si robi kazdy co chce, ale realita casto byva uplne ina ako tu malovane obrazky. Ja mam radsej pravdu a triezvy pohlad na vec, co je zjavne kamen urazu. Ale, kazda minca ma 2 strany, a nie je ani na koni (ku podivu) zakazane ukazat aj tu druhu. O tom je zivot. Nech ide do boja ten, co bojovat chce😉
Tymto koncim, uz som.napisala vsetko k veci a zvysok uz nech prefiltruje autorka, jej sa to bude tykat, nie kona, nie slubov aky to bude krasny zivot🤷‍♀️
Pekneho dna vinsujem, idem vyvencit hlavu na slnko a uzasnych 10⁰🌝

pipistrel13
4. feb 2022

@ddaassuullaa to je ale hlupost...
moja mam otehotnela na strednej v 2.rocniku,maturitu koncila s dvomi detmi,je pravda,ze tatko bol o 10rokov starsi,no nepomohol im nik,postavili doma,vychovali tri deti,mama cely zivot pracovala a ak by tatko nezomrel boli by spolu uz 43rokov...
nemali to vzdy idealne samozrejme,ale to neznamena,ze sa to neda zvladmut a najma ked sa obaja tesite...co je dobry zaciatok a hoc to nemusi dobre skoncit,zvladaju ludia aj ovela narocnejsie a nepeknejsie zivotne situacie
prilia rozmaznani sme akurat vsetci,kazda vacsia namaha sa stava problemom
vase dieta aj vase studium bude mozno na ovela vyssej urovni ako u starsich zien 100% pripravenych a vyplanovanych matiek
a mozno aj nie,ale to zavisi len od vas
zvladnut to urcite ide
drzte sa😊

kronkaja
4. feb 2022

Ja som otehotnela v treťom ročníku na VŠ....po bakalárskych skúškach som na rok prerušila štúdium,keďže syn sa narodil v novembri,ďalší rok som požiadala o individuálny študijný plán,takže som nemusela platiť za externé štúdium...chodila som do školy dva dni v týždni ....pomáhala mama,sestry....keď to naozaj chces tak to zvládneš ......a tá radosť keď počas promócii na teba pozerá tvoje dieťa je na nezaplatenie 😃....

ema22270
11. feb 2022

Samozrejme všetko sa dá zvládnuť, ja som študovala externe popri práci a potom počas celej materskej a rodičovskej až do 4 rokov malého. Ľahké to nebolo, mne bol oporou manžel, on bol s malým, keď som išla v piatok a sobotu do školy, alebo na skúšky. My sme nemali pomoc od rodičov vôbec. Ak vy budete mať pomoc od rodičov, myslím, že by sa to dalo, keďže obaja budete študovať. Záleží, ale aj od Vašej finančnej situácie, či budete nútení ešte si aj niečo zarobiť, alebo sa môžete spoľahnúť aj v tomto na rodičov. A tiež je dôležité zhodnotiť akej ste povahy, je pravda, že ak ste príliš zodpovední, alebo perfekcionisti, potom môžete byť sklamaní napr. zo známok (ja som Acka nemala, len z niektorých lahsich predmetov) alebo z toho, že budete mať pocit, že sa málo venujete dieťaťu. Ale to je všetko individuálne. Držím Vám palce 😊

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre