Tvrdnutie brucha z odborného hľadiska.

evitka83
2. mar 2020

Ahojte kocky, prosim Vas, man otazku na tie, ktore su trochu fundovane v medicine 😊 zaujimalo by ma z odborneho hladiska, aky ne/ma vplyv tvrdnutie brucha na dieta. Standardne vysvetlenie poznam, ze su to kontrakcie, co ich sposobuje a pod. Co sa neviem dopatrat, aky to ma realny dopad na dieta. Maju tieto kontrakcie nejaky vplyv na pupocnik, placentu a cievy v nej? Moze to nejak ohrozit tok zivin, alebo kysliku k dietatu? Hrozi nejaka hypoxia dietata? Tie co tomu rozumeju asi vedia na co sa pytam 😊 dakujem

juliet86
2. mar 2020

zaujimqva otazka. pripajam sa

lelicav
2. mar 2020

Dobrý večer.Nie som odborník, ale kvôli tvrdnutiu brucha som strávila 8 týždňov v nemocnici.28-36tt.Z vysvetlenia,ktoré som dostala - Pokial sa tehotenstvo podarí udržať čo najdlhšie, dieťa vraj nie je inak ohrozené.Nema to vplyv na jeho vývin.Samozrejme bola som denne monitorovaná.Prietoky boli v poriadku,placenta plnne funkčná.Dcera bez akýchkoľvek problémov,zdravá.

evitka83
autor
2. mar 2020

@lelicav ja s tym tiez mam problem pro oboch tehu, ale kazdy dok sa vyjadril, ze nebezpecne to je len z hladiska toho, aby som predcasne neporodila, nikto mi nikdy nevysvetlil, ci to ma realny vplyv na vyvoj dietata a neonatologovia sa vyjadrili mojmu muzovi, ze pri tychto kontrakciach dochadza k hypoxii dietata a tym ohrozuje vyvoj, kedze mu to ma vraj ovplyvnovat privod kyslika a tlaci ma do sekcie, lebo sa boji o maleho. Osobne sa mi to nezda, lebo ziadne gyn mi nikdy nepovedal, takyto argument, iba to, ze pokial to nie je pravidelne a pomaha magnezko a kludovy rezim, tak to nie je problem, lebo je to v podstate prirodzeny fyziologicky jav v tehu.

mima172
2. mar 2020

@evitka83 Ahoj, nie som síce odborníčka, no nakoľko mi bruško tvrdne už cca 5t (aktuálne som v 28tt), tak som si toho veľa čítala a taktiež som sa pýtala mojej gynekologičky. Aj co som vyčítala (najmä zahraničné zdroje, inak je toho fakt malo) a aj co ma ubezpečila gyn je, že riziko je skutočne "len" možnosť vyvolania skoršieho pôrodu. Pýtala som sa vyslovene na vplyv na babo a povedala mi, že sa vôbec nemusím obávať a doplnila, že za svoju prax mala milión pacientiek, ktorým tvrdlo bruško a maju krásne zdravé detičky 🙂 Tak, hoci ma to tvrdnutie štve, tak ma to ukľudnilo a dúfam, že babo vydrží "dnu" aj napriek tvrdnutiu aspoň do toho 34-36tt 🙂

kika691
22. apr 2020

Tiež som si tým prešla. Od tuším 25tt. Utešovali ma že malej sa nemôže nič stať tak som sa ukľudnila. Brala som veľa magnézia aj guaracujan. Mne tvrdlo ozaj nonstop. Potom došla ešte preeklampsia a už som ležala v nemocke do 36tt . Mala sa narodila síce skôr ale nič jej nechýba

masha123
23. apr 2020

@kika691 dobry den mozes sa spytat aky guajacuran ste brali resp to vam odporucil doktor? Pri prvom tehu mi strasne tvrdlo bruchu aj sto krat denne bola som v nemocke na infuzkach, skracoval sa krcok ak som predcasne porodila nakoniec a nimto mi guajacuran nepredpisal. Pomahalo to? Teraz som v 17 tt a mam pocit ze zacina opat tvrdnjt a doki mi kazal len magnezko len a ani nepovedal ake tak som si kupila to co pri prvej od Galvexu

kika691
23. apr 2020

@masha123
Taký som brala ...áno dala mi ho gyn a dotiahla som to do 36 tt

masha123
23. apr 2020

@kika691 dakujem pekne. To je na predpis? Alebo sa da volne kupit

kika691
23. apr 2020

@masha123 to teda neviem skúste sa spýtať dr

evitka83
autor
24. apr 2020

@masha123 ja som to brala pri prvej dcere kvoli tvrdnutiu, doteraz riesim dcerin vyrazne oneskoreny vyvoj cns a psychomotoriky. Ci to malo nemalo vplyv na nu mozem iba hadat. Teraz som sa bavila s neonatologickou, mam 6t syna a zas mi tvrdlo brucho pocas tehu. Ta sa vyjadrila, ze tieto relaxanty typu guajacuran, diazepam apod co davaju tehulam nie je prave najstastejsie riesenie a ked to brat, tak naozaj v nevyhnutych pripadoch. Pokial brucho tvrdne, ale vie to zena ovplyvnit kludovym rezimom, treba si vylozit nohy a gaucovat, tieto lieky su skor nutne zlo, keby sa nahodou skracoval krcok, zeby hrozil porod. Gynekologicka mi vravela, ze tvrdnutie brucha je prirodzena sucast tehotenstva, pokial nie je pravidelna. Dieta neovplyvnuje. Pri druhom tehu som mala za cely cas asi 3 tabletky, pri dcere som to brala 2x denne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre