Decembrovky 2005. Pridajte sa!

nici
10. jan 2007

Ahojte maminky,

tak som si dovolila otvorit tuto temu, kedze vidim, ze v sekcii "Spolocny termin" sa diskutuje jedna radost...ale co tak sa podelit o svoje uz narodene ratolesti, ktore sa narodila v rovnaky mesiac....
tak piste, piste, piste, nech tato tema ma co najviac stran 🙂

zdenkaamarosko
12. feb 2008

S tými fotkami je to naozaj tak. Ja som mala na predchádzajúcej len chlapcov. Podmienkou je, aby si tam bola hlavne ty.

zdenkaamarosko
12. feb 2008

My sme malému strihali vlásky prvý krát minulé leto a odvtedy už asi zo dva krát. Všetci nám vždy hovorili "prečo mu striháte tie krásne kučierky?" No on by mal teraz z toho už riadnu hrivu 😎 Starká mu vždy hovorila - pražské jezuliatko.

Lefika, aj tak musím uznať - klobúk dolu, že Saška ako dvojročná kreslí hlavonožcov 🙂 a dokonca aj stavá puzzle. Ona je fakt šikulka. 😉

lefika
12. feb 2008

zdenka, dakujeme 🙂 ja mam radost hlavne preto, lebo som sa dlho bala, ze s nou nieco nie je v poriadku: lozit zacala v 11 mesiacoch, chodit vo vyse 15, do 9 mesiacov odmietala prikrmy, doteraz nema uzavretu fontanelu....tak sa mi dost ulavilo, ked mi teraz takto robi radost 🙂
a kludne si ulavuj na dusi aj nedalej. ja ked som mala problemy so svokrovcami, ktore boli neskor psychologom oznacene ako psychicke tyranie, tiez som sa nemala komu vyzalovat, tak som na jednom fore na tuto temu zo seba vysukala asi 200 prispevkov, ktore mi straaasne pomohli si uvedomit, co sa deje a aj to potom vyriesit 😎 inak aj moj manzel je domased, a niekedy som uz unavena z toho, ako na kazdy vikend vymyslam program ja, a on povie len: tak dobre, ked chces 😒 potom mam pocit, ako keby som ho nasilu niekam tahala ☹

lefika
12. feb 2008

ked tak nad tym rozmyslam, u sasky spolahlivy sposob, ako vyvolat zachvat zurivosti, je chciet po nej, aby sa hybala 😕 napr. padne jej zo sedacky knizka, tak zaveli: mama da. a ked mama neda, lebo ju to uz nebavi 😅 , tak mlada dama je nastvana, ze musi zliezt dole 🙄
takisto ked sa rozhodnem, ze na prechadzku neberieme kocik...asi bude po tatovi 😀 ten ma pocitac ako sucast tela 😝
a to nadsenie v jej ociach, ked jej poviem, ze uz ideme domov a budeme sa hrat (tj skladat puzzle)

kym som nemala vlastne, myslela som si, ze tak do 3 rokov su vsetky deti zhruba rovnake....

zdenkaamarosko
15. feb 2008

Ahoj 🙂
Lefika, ten strach je skľučujúci.Každodenná realita je taká, že sa raz s nimi tesíme, potom sa nahneváme, vzápetí nam vyčarujú úsme na tvári .... Ale keď rodič prežíva obavy, strach o dieťa .. 😔 vtedy nám nieje všetko jedno. Ja mám úzkosť, keď vidím ako si Maroško búcha hlavou. Neviem prečo to robí 😔 Niekam príde a začne tam búchať hlavou. Nieje dňa aby to neurobil. Najčastejšie na našej manželskej posteli o madrac. Neviem, či sa mu pozdáva, ako to péruje, alebo čo???Alebo keď kojím, ležím na boku, tak si mi sadne na nohy a zase začne čelom udierať o moje nohy. Žeby takto prejavoval žiarlivosť??? Stále sa pýtam ako mu pomôcť? Ako by som v danej situácii mala na to reagovať? Neviem. Mám v pláne napísať do časopisu Dieťa alebo Mamaaja, nech mi poradia v poradni psychológa.

lefika
15. feb 2008

zdenka 😕 aj saska nam to robila pred par mesiacmi, bola som z toho dost mimo: proste si naschval tresla hlavu o stenu, o podlahu...ale prestalo to samo napokon. ale ked som videla, ako si sadne na zem a buchne si hlavu o tu tvrdu dlazbu v kuchyni, nebolo mi vsetko jedno 😕

zdenkaamarosko
15. feb 2008

lefika, dúfam, že je to fakt len obdobie. 😕 Maroško si v kuchyni pre zmenu to čelo ťahá po dlažbe a ono mu to vydáva taký trený zvuk. Žeby sa mu páčil ten zvuk?? 😨
Reagovala si na to nejako?

lefika
15. feb 2008

reagovala, ale saska ma ignorovala. poviem: saska nebuchaj si hlavicku, a ona treeesk, znova 🙄 ak som zrovna nevarila, zavolala som ju hrat sa s niecim. inak teraz prisla na to, ze sa da skripat zubami, ide ma porazit. ked jej nieco poviem, uskrn od ucha k uchu a skripe znova. tiez sa jej asi paci ten zvuk (ale mne teda rozhodne nie 😠 )

zdenkaamarosko
15. feb 2008

aj on sa tvári, že čo, však nič sa hrozné nedeje.Našťastie mi neškrípe zubami, to by ma porazilo ☹
Lefika, a ako si zistlila, že Saška nemá doteraz uzavretú fontanelu?

lefika
15. feb 2008

zdenka, rano, ked celu noc nic nepila, tam ma priehlbinku, asi tak 1x2cm.
a este ma napadlo, isteho casu ju bavilo skriabat vidlickou po tanieri: to islo zas pre zmenu porazit manzela. ale niekolkokrat sme jej zobrali tanier a nechali ju o hlade a prestala 😝

zdenkaamarosko
15. feb 2008

no teda ☹ . A čo na to doktor? Kedy by sa mala fontanela po správnosti uzavrieť?

zdenkaamarosko
15. feb 2008

Lefi, dobrú noc. Zajtra si to tu prečítam. 🙂

lefika
15. feb 2008

zdenka, nasa dr. ma vsetko na haku, zvazujem zmenu ☹
ale sondovala som v mc a na nete, vraj normalne sa uzatvara do 18-24 mesiacov, ale vynimocne do 3 rokov. dovod nemusi byt ziadny, ked je, vacsinou nedostatok vapnika, co pri nasej velkospotrebitelke jogurtov asi nebude.
tak som to zatial nechala tak a v marci-aprili, ked pojdeme k inej dr., sa na to spytam.

kitka123
18. feb 2008

Zdenka, s tim buchanim hlavy o cokoliv jsem tu uz davneji cetla diskuzi na konikovi a bylo tam dost mamicek, co mely stejnou zkusenost a vsechny pisaly, ze to casem deti preslo. Nasa Adelka to taky parkrat zkousela, ale kdyz si ji nevsimam, tak hned prestane. Jak dlouho to Marosko robi? A v jakych situacich? Kdyz se venujes Adamkovi treba? Muze to byt upoutavani pozornosti, zarlivost nebo tak neco. Nevim, jak celkovo Marosko zvladol prichod sourozence, ale u nas by to Adelka tezko nesla, ona je od toho roku a pul dost zarliva a potom deti delaji cokoliv, aby si jich maminka vsimala. Ja bych asi v danej situaci to buchani nekomentovala, aby si nemyslel, ze tim upoutal moji pozornost, ale rychle mu nasla nejakou cinnost
To mi pripomelo, pred dvemi tydny jsem tu mela na par dnu neter 5 roku a Adelka absolutne nezvladala jeji dlouhodobejsi pritomnost (pritom jinak se miluji), tak naschval stale zlobila, vsude cikala, dokonce se ji dvakrat vycikala do postele, no hruza, po trech dnech jsem ji zase odvezla zpatky

lefika
19. feb 2008

no, nasa saska sa tusim dostala do veku, ked zacina sposobovat trapasy na verejnosti: dnes vo vlaku prisediacej pani v kupe vysvetlovala, ze mam kvetinkove nohavicky a pasikave ponozky 😅 😅 😅 aby toho nebolo malo, prdla si a zahlasila: sasa prdla, fuuuj" samozrejme najhlasnejsie, ako to slo 😎 no, aspon mala teta zazitok 😀 😝

zdenkaamarosko
19. feb 2008

ahoj,
Kitka zostávam v nádeji, že je to nejaké obdobie, ktoré časom prejde. Ten postoj nevidím- nepočujem využívam aj v iných situáciách. Oni si chcú niekedy fakt len vyžiadať pozornosť. No a s tou hlavou je to obdobné a tiež to beriem ako určitý prejav žiarlivosti.
Príchod súrodenca myslím zvládol dobre a teraz je to tiež fajn. Majú krásne obdobie, vyhlľdávajú sa pohľadmi, blískajú na seba očami. Maroško ma veľmi napodobňuje v prístupe k adamkovi. Mnohokrát keď A. plače, on k nemu príde, hladká ho a hovorí noó-noó-noóó. Veľmi rád si líha k nemu na postel, stíska ho, mažorí, šteklí ... a viete si ich predstaviť, obom len tak oči blískajú a rehocú sa.
Na druhej strane Maroško bojuje určo aj so žiarlivosťou.

zdenkaamarosko
19. feb 2008

Kitka, Adelka je už bez plienok??? 😕

zdenkaamarosko
19. feb 2008

Lefika, to u nás nehrozí. Maroško je stále zdatný partizán 😀 A prdenie? To považuje za svoju normálnu biologickú funkciu 😉 hocikedy a hocikde 😎

kitka123
19. feb 2008

Zdenka ani se neptej, ano je bez plen, ale utirame stale louzicky. Respektive ona ked chce cikat nebo kakat, tak jde do koupelny, sunda si gate a nestastne tancuje okolo nocniku a pusti to vedle na podlahu. Pak si to po sebe uprace, ritku si utre toaletnim papirem, vse nahazi do zachodu, splachne ... proste ma porad nejaky blok pustit to do nocniku a ja nevim jak ji pomoct. A nekdy si proste vypyta plenu, vycika se a da ji zase dole. Nechapu

kitka123
21. feb 2008

Lefi,
ad trapasy, jeste nedavno sis stezovala, ze Saska velmi nerozprava 😀 😀 😀

lefika
21. feb 2008

kitka 😉 tak nejak. ale ma tesi, ze konecne hovori, aj ked sposobuje taketo situacie.
ja mam dnes v sebe 4 kavy. saska sa totiz o polnoci zobudila a do tretej nie a nie spat. nic jej nebolo, nic ju nebolelo, chcela sa hrat a pozerat vcielku maju. ked som jej nedovolila, zacala trucovat 😠
a neskusala si ju dat cikat na zachod? mozno to by jej nevadilo...

kitka123
21. feb 2008

Lefika, uz jsem dneska cetla v jinych temach, ze bylo v noci nejake zatmeni mesice a ze vetsina deti spatne spalo 😕
Zachod jsme zkouseli taky ☹

lefika
21. feb 2008

kitka, ozaaaj, ze ma to nenapadlo. este sme si s manzelom robili srandu, ze sme uz tu hodinu mohli ostat hore a pozret zatmenie 😉 no idem spat, uz som total hotova 😔

lefika
29. feb 2008

ahojte baby. co mate nove?
ja sa teraz snazim sasku "odstavit" od kocika, ked sa uz oteplilo a chodime pesi na vychadzky. no, ale vraciam sa unavenejsia ja ako ona. totiz asi po stvrt hodine si doslova vynuti, aby som ju zobrala na ruky, odmieta sa dalej pohnut ☹ tak mi neostava ine, ako ju zobrat a ist domov 😒 ako dlho vam vydrzia deti chodit pesi? tak rada by som ten kocik dala do pivnice 😔
kitka, ako ste pokrocili s nocnikovanim? 😉

zdenkaamarosko
3. mar 2008

ahoj 🙂
Kitka, nám cikanie ide OK, ale na kakanie má blok. Tiež nechápem. Asi pred týždnom sa naučil spávať bez plienky po obede 😵 , takže plienku dávame iba na noc. Večer chce ísť spať bez nej, ale ja ked sa o pol noci zobudím, tak mu ju dávam. Bojím sa aby si neočúral každú noc posteľ. 😒
Mám nádej, že sa už pomaly odburava aj blok s kakaním. V poslednom čase sa už pár krát vypýtal. Inak vždy celý deň aj nekakal, ale čakal kedy mu dám na noc plienku, aby sa do nej mohol vy---.
Lefika, my sme kočík odstavili minulé leto, ale zvykol si v pohode. Maroško je v chodení a behaní neúnavný. Pohnúť ho z miesta nemôžem len vtedy, keď vidí na poli orať traktor. 😀 To celú vychádzku prestojíme na jednom mieste 🙄 Saška si zvykne. Trénujte krátke vzdialenosti. A ked je doma, viac sa hra na mieste alebo stále chodí? Ešte ma napadlo, že ju môžeš nechať na vychádzke tlačiť kočík alebo si zobrať na vychádzku nejaký detský kočík, trojkolku, hmm?...

lefika
3. mar 2008

ahoj zdenka,
vidim, ze vy ste na tom uz s nocnikovanim super. gratulujem 🙂 my este stale davame na noc a na von plienku.
s tymi vychadzkami, bude to asi tym, ako sme sa minule bavili, ze moja saska mozno krajsie kresli, ale zato je neuveritelne leniva 😔 ona ja doma si vybera take hry, kde sa nemusi hybat. ale bude chodit na prechadzky s manzelom, ked sa bude dat: on sa totiz nenecha presvedcit k tomu, aby ju zobral na ruky 😝 tak mlada dama musi cupitat...tlacit kocik ju nebavi, trojkolku sme neskusali, dostala na vianoce a pobehala v nej obyvacku, tak skusim, dufam, ze nepovleciem v jednej ruke dieta a v druhej trojkolku 😒

lefika
4. mar 2008

ja sa na to vykaslem. vcera ani dnes som ju nemohla dostat dobrovolne von. postavila sa vzdy pri okno a zahlasila: "pisi, fuka, zima, sasa ostat doma" 😀 to ze jej pritom svietilo slnko do oci jej vobec neprekazalo 😎 este ze nepovedala, ze je burka a krupobitie 😝

zdenkaamarosko
4. mar 2008

ahoj lefika, s tým nočníkom som fakt rada. A už sa mu asi odbúrava aj blok s kakaním. Ale musí byť v kúpelni sám, aby sa mohol chudák sustrediť 😉 . potom už len počujem, ako aj tri krát splachuje. 😀
Lefika, myslím, že je to ako píšeš. Saška má blízko intelektuálnym činnostiam. Pohybové aktivity ju až tak nefascinujú 😕 😉

kitka123
12. mar 2008

Ahojte, ja uz jsem se sem dobre davno nedostala, dva tydny jsme na stridacku vsichni marodili, Adelka mela prvykrat vysoke horucky a minuly tyzden jsme byli v Nizkych Tatrach. No moc jsme si to neuzili, protoze jsme byli chori, takze komu bylo min blbe sel s Adelkou sankovat a to bylo asi tak vsechno, co jsme tam zvladli podnikat. No smola.
Lefi, ja bych to s tim kocikem az tak neresila, teda jestli ti to vylozene nevadi, vsak Saska se sama rozchodi, pockej ve skolce, tam bude muset pekne chodit na prochazky a hotovo. Me se to dobre radi, my uz jsme kocik davno nepouzili, ale fakt tu vidno, jak je kazde dite uplne jine, to je jako kdybych ja nutila Adelku na silu skladat puzzle 😀 Asi by to melo stejny efekt.
Jinak to je u nas naprosto normalni, ze se zacnu chystat na prochazku a dceruska se rozhodne, ze nikam nejde. Jeste nedavno jsem ji na neco nalakala, co zajimaveho venku uvidi atd, ale momentalne ji podezrivam, ze trpi hluchotou, ja ji neco vykladam a ona me uplne ignoruje. A kdyz zvysim hlas, tak se otoci a jde pryc. No radost. Tak jsem si tu postezovala, napiste radeji neco veseleho 🙂

lefika
12. mar 2008

ahoj kitka,
ja som bola tyzden u nasich, tak som sa sem tiez nedostala. ale bolo fajn, oddychla som si trochu 🙂
no s kocikom sme nepokrocili, ked neratam to, ze som stretla mamicku, ktora sa mi stazovala, ze jej dvojrocna dcera neprejde viac ako 5 minut...tak nie sme na tom najhorsie. len ten chudak sa uz pomaly rozpada 😅 kupovala som lacny, kedze sme vtedy brali hypoteku a peniazkov nebolo nazvys 😒 a teraz pre vyse 2rocne dieta je mi uz blbe kupovat aj lacne golfky...
este k tym rozdielom, bola som so znamym, ktory ma o pol roka starsie dievcatko a uplne na sasku cumel: ze jeho dcera v tom veku uplne plynulo rozpravala, dokonca odvravala, ale kreslit nevie ani teraz tak ako saska, nehovoriac o puzzle. a kamoska z mc ma 2 chlapcov, rocneho a 3rocneho, a ten mladsi ma lepsiu slovnu zasobu ako starsi 😕 a potom dostanem u nasej uzasnej dr. vynadane, lebo dieta sa mi nevojde do tabuliek...no ved onedlho tam ideme naposledy: zobrat kartu a hajde inde 😝
inak doviezli nam novu sedacku, tak ju saska samozrejme pokrstila: najprv sa na nej pocikala a potom po nej skakala, zletela na zem a rozbila si hlavu ☹
ale bola sranda, ked manzel montoval luster v obyvacke, doniesol taky ten skladaci rebrik, saska nan vyliezla a straasne prekvapene sa pozrela dole pod seba a spytala sa: "kde je smykalka?" 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre