Júlovo - červencové slniečka 2009

adka12
15. aug 2009

Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵

zaba2707
10. dec 2009

nebojte zvladneme to a teda nasi drobci hlavne 🙂

majkas
10. dec 2009

rius no na tej stranke je s davkovacom len to tretie tiez atoderm ale nejake ine http://www.mojalekaren.sk/ekzemy-vyrazky/?sort=...

sak ak je nazov rovnaky tak mozno len oni to nemaju

lusia_99
10. dec 2009

ahoj babulky ja len na skok prisla som sa vyzalovat lebo som prave prežila ŠOK ☹
Mišulko dnes zaspal krasne pred osmou ako obvykle okupkany napapkany bez nosenia pekne som ho prelozila do postielky a sla sprchen a ked som dosla po chvili pozriet na neho lezal tam v zvratkach ale komplet cela hlava v grckach no brutal som sa tak nalakala keby nespal na boku tak sa zadusi ☹ 😢
som ho okupkala a nacickal sa a hned zaspinkal po 15 min. plač tak som ho vzala na ruky a zgrckal sa zasa a zasa hned zaspal ja neviem teraz spinka asi pol hodku dufam ze to uz bude ok ale aj tak ho vezmem na noc k sene na postel
gratulujem oslavencekom 😵

lucim
10. dec 2009

lusi moooja, si sa vylakala ... ale ked bude pri tebe, urcite aj on bude lepsie spinkat aj ty budes kludnejsia, zelam, nech sa to neopakuje.

majka rius v com vam poradim???

a vsecky cmukjaaaaaaaaaaaaaaaaam 😵

lucim
10. dec 2009

rius majka, link je dobry , atoderm krem 500ml, ale obrazok je naprd, ma tam byt aj ten davkovac, a teraz je akcia 2 balenie za cenu 1, pol litra teloveho kremu zadarmo. najdite si lekaren, v ktorej to maju. atodermov je vela, toto je zakladny krem, my sa s nim mazeme stale po kupani ... a ked ma matko cervene fliacky po bazene, toto to da hned do poriadku.
este nespi, ale tato sa snazi ho ukecat, ze je noc. ale podla mna - matkov cas je az za 45 minut, snazi sa darmo. 😉

riusik
10. dec 2009

no, lucim ze sa ukazes....som ta cakala 😉

majkas
10. dec 2009

lusi somti pisala nech je vsetko OK a padol mi net, tak teda este raz nech je vsetko OK 😉

luci sa bavime o tom kreme od Biodermy na suchu a citlivu pokozku, ze ktory je ten spravny? vsetky sa volaju atoderm, v com sa lisia? pls nemate z toho v lekarni nejake vzorky?

majkas
10. dec 2009

luci si ma predbehla 🙂 tak sa skusim popytat na to dvojbalenie, u nas v lekarni maju z biodermy dost vela veci

majkas
10. dec 2009

no dalsiu hodku apol mame za sebou a Tami zatial spinka... dyfam ze jej to vydzi
idem uz aj ja haji

papa a dobru nocku vsetkym

lucim
10. dec 2009

Maji akurat vcera a predvcerom som naskladnovala biodermu, vzorky nejake prisli, ale nie som si ista, ci mali aj atoderm. ono - cely rad na atop.pokozku (alebo len suchu) sa vola atoderm ... a potom sa volaju podla urcenia.
nieco j na podrazdenu, nieco je na tvar, nieco je do kupela ... a tak. este uspesne predavam atoderm p.o.zink - na podrazdene miesta, perfektne ukludni. - vyskusane na mne pod prstenmi, ked ma svrbia.
a kde je to u vas v lekarni?

lucim
10. dec 2009

papapa maji, uz len 1 a pol dna. 😀

lucim
10. dec 2009

rius si ma cakala? 🙂 a co moja co? ja som uz workoholicka a kucharka ... a som fculeky ukojila dieta k spanku. 🙂

lucim
10. dec 2009

uz som gratulovala? neeeeeeeeeeeeee? petko rei cmuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuukkkkkk seckeho vela, slziciek malo 😵
adamko secko naaaaaaaaj. tiborko tak istooooooooo. 😵 😵 😵

riusik
10. dec 2009

sakra, ja som v pondelok kupila a ziadne dvojbalenie 😠

riusik
10. dec 2009

lucka, ze poradis... a uz si 😉
my mame veselo, tomasko dost tazko znasa noci, pekne zaspi, ale sa zobudi a strasne place, asi sopliky stekaju alebo co... a nie a nie sa utisit ☹ taaaaaaaaak mi je to luto 😢 on este nebol chory (pre vysvetlenie)

lucim
10. dec 2009

rius odlozim ti? mam dve. 😉 a este sme neotvorili. inak, nevonia ti to tak nejak po vine ... alebo neviem k comu inemu by som to prirovnala. 🙂

lucim
10. dec 2009

neboratko malinke. 😕 co mu davas? by som mozno skusila coryzaliu.

riusik
10. dec 2009

lucka, no mohla by si, ak budes taka dobra 🙂 no, mne to vonia pekne, mozno je to po vine, ze by prave pre to?? 😕 😎

lucim
10. dec 2009

rius donesiem ti to na stretko? prezvonis ma zajtra nech nezabudnem hodit to do kocika?

riusik
10. dec 2009

dr predpisala fromilid, ano zial prvykrat ma atb a ambrobene sirup... a dala som mu troska nurofenu sirupu, lebo sa stazoval, ze ho boli hlava a vcera v noci mal teplotu, tak aj vtedy, nasa dr v cechach odobrila...

riusik
10. dec 2009

to by bolo super, lucka... prezvonim

riusik
10. dec 2009

a davam nutrolin b

riusik
10. dec 2009

Nemliečne príkrmy dojčiat

Výlučné dojčenie predstavuje najideálnejší spôsob ako zaistiť všetky výživové nároky rýchlo rastúceho organizmu. Od istého veku je vhodné začať podávať okrem materského mlieka (resp. umelého mliečneho prípravku) aj nemliečne príkrmy.

Prvá zásada

Čas zavedenia prvého príkrmu

U detí dojčených zavádzame 1. príkrm od ukončeného 6. mesiaca, u detí na umelej mliečnej výžive od ukončeného 5. mesiaca. Uvedený vek rešpektuje istý stupeň zrelosti obličkového, tráviaceho a imunitného systému, ktoré sú schopné adekvátne spracovať zložky inej stravy ako mliečnej. Predčasné, rovnako ako aj veľmi neskoré zavedenie 1. príkrmu prináša so sebou viaceré nevýhody. Skorým zavedením príkrmu vytláčame materské mlieko (resp. umelé), ktoré v prvých mesiacoch zavádzania príkrmov zohráva ešte stále dominantnú úlohu čo sa týka príjmu energie, vitamínov, minerálov a vody. Veľkým problémom skorého zavedenia príkrmu je nezrelosť uvedených systémov detského organizmu. Môžu sa objaviť hnačky, vracanie, neprospievanie dieťaťa, alergické prejavy a pod. Ani oddiaľovanie podania nemliečneho príkrmu nie je pre dojča prospešné. Materské mlieko či umelé prestáva kryť potrebu prísunu energie, vitamínov a minerálov, hmotnosť dieťaťa zvyčajne stagnuje. Veľa detí taktiež odmieta prijať inú potravu ako mlieko, pretože neboli nútené zvykať si na iné chute a inú konzistenciu a je pre nich väčším problémom žuť potravu ako sať mlieko. Napriek uvedeným nevýhodám stále veľké percento matiek z rôznych dôvodov a pod vplyvom rôznych osôb (žiaľ, v niektorých prípadoch aj zdravotníkov) rieši prechodnú laktačnú krízu, resp. krátkodobé stagnovanie hmotnosti dieťaťa skorým zavedením príkrmu.

riusik
10. dec 2009

Druhá zásada

Poradie jednotlivých príkrmov

Ako prvý príkrm podávame zeleninu. Pri zeleninovom príkrme zotrvávame dlhší čas, minimálne tri týždne, ideálne mesiac. Dôvodom je neutrálna chuť zeleniny, na ktorú si musí dieťa postupne zvykať. Nerešpektovaním uvedeného času a skorým podávaním ovocia, ktoré má sladkú chuť, matky vytvárajú základ neskoršieho odmietania zeleniny. Odporúča sa začať mrkvou, potom pridávame zemiak, kaleráb, karfiol, brokolicu, špenát, cuketu a pod. V zimných mesiacoch uprednostňujeme mrazenú zeleninu. Nepoužívame zeleninu dlhodobo skladovanú ani jarnú rýchlenú pre vysoký obsah dusičnanov. Dusičnany poškodzujú červené krvinky, ktoré nie sú schopné prenášať kyslík. Vzniká tzv. methemoglobinémia (modré sfarbenie kože a slizníc, ťažkosti s dýchaním) vyžadujúca si rýchly lekársky zásah.

Zeleninovo-mäsový príkrm

K zelenine postupne pridávame mäso (kuracie, morčacie, králičie, prípadne chudé hovädzie a chudé teľacie), pričom ho raz týždenne vymeníme uvareným vaječným žĺtkom. Vaječný bielok do 1. roka nepoužívame pre vysoké riziko vzniku alergických reakcií.

Ovocný príkrm a bezlepkové kaše

Druhá dávka materského alebo umelého mlieka je zamenená ovocným pyré. Využívame zelené a žlté jablká, hrušky, banány (ako jediné z citrusového ovocia je dobre tolerované), broskyne, marhule. Ovocie nesmie obsahovať kôstky, zrniečka, šupky, aby nedošlo ku vdýchnutiu.

Krátko po zavedení ovocného príkrmu je u umelo kŕmených detí možné vynechať večernú dávku mlieka a nahradiť ju bezlepkovou kašou – ryžovou alebo kukuričnou – sú bez lepku a ľahko stráviteľné. U dojčeného dieťaťa je vhodné zaviesť kašu neskôr, ideálne je poradiť sa s pediatrom. Od ukončeného 7. mesiaca u nedojčených detí a od ukončeného 8. mesiaca u dojčených nahrádzame bezlepkovú kašu mliečnou obilninovou kašou. Ak sa kaša riedi mliekom, u dojčených detí používame materské, u nedojčených iba umelé mlieko, v žiadnom prípade nie kravské mlieko. Detské mliečne kaše sú obohatené o vitamíny, minerály, niektoré aj o probiotické kultúry. Príliš veľké množstvo cukru v nich však vedie k návyku na sladké a k nadmernému energetickému prísunu a „prekŕmeniu“. Preto by sa nemali stať každodenným večerným štandardom.

Olej

Od ukončeného 10. mesiaca pridávame do hotových zeleninových a zeleninovo-mäsových pokrmov tuk. Ide o 1 lyžičku kvalitného, najlepšie olivového oleja. Nepoužívame maslo (hrozí alergia na mliečnu bielkovinu).

Mlieko a mliečne výrobky

Ich zavádzanie je odlišné u deti dojčených a nedojčených. Pre obe skupiny platí: do 1. roka nepodávame nepasterizované kravské ani kozie či sójové mlieko, ďalej vaječný bielok (riziko alergie), tvaroh (príliš vysoké množstvo bielkovín), syry (veľké množstvo bielkovín ako aj soli) a smotanu. U nedojčených detí, ktoré sú už v kontakte s bielkovinou kravského mlieka (tým, že pijú umelé mlieko vyrobené z kravského mlieka) sa odporúča pridať do jedálnička biely jogurt okolo 8. mesiaca, prípadne ovocno-jogurtový príkrm. U dojčených detí je vhodné pridať jogurt o niečo neskôr ako u detí nedojčených, v niektorých prípadoch až po 1. roku života. Pasterizované mlieko podávame od 10. mesiaca ale iba ako súčasť prípravy pokrmov, nie ako tekutinu. Mlieko a mliečne výrobky majú byť do konca 2. roka života plnotučné. Nízkotučné mlieko a mliečne výrobky nie sú pre deti vhodné.

Príkrmy do jedného roka nikdy nedosoľujeme (samotné potraviny isté množstvo soli obsahujú, dosoľovaním zaťažujeme obličky, srdce, cievy, vedieme k návyku na slané) a nedosladzujeme (návyk na sladké a riziko vysokého energetického príjmu s nárastom hmotnosti až obezity). Na dochutenie sú vhodné zelené vňate – petržlen, kôpor, pažítka.

Tekutiny

Až do obdobia zavedenia príkrmu je zdrojom tekutín materské alebo umelé mlieko. Tekutiny v tomto období dopĺňame iba v raritných prípadoch – ochorenie dieťaťa, horúčka – vždy po konzultácii s pediatrom. U dojčených detí podávame tekutiny od 10. mesiaca, u nedojčených od 6. mesiaca. Používame dojčeneckú vodu, tú využívame aj k príprave umelých mliek. Druhou možnosťou je detský čaj, ktorý podlieha prísnejšej kontrole ako čaje určené pre väčšie deti a dospelých. Prednosť dávame detským čajom v sáčkoch pred granulovanými čajmi, ktoré obsahujú i cukry. Tekutiny nedosladzujeme.

Čo nepodávať

do 1. roka: citrusové plody (výnimku tvorí banán), kiwi, ananás, mango, figy, ďatle, červené a červené bobuľovité ovocie dopestované u nás (červené jablká, jahody, višne), ríbezle, egreše; paradajky, zeler, papriku, reďkovku, chren, strukoviny, orechy; korenie (vanilka, škorica, muškátový oriešok, karí, bazalka); sladkosti a sladkovodné ryby;

do 3. roka: morské ryby a kôrovce, bravčové mäso, zabíjačkové špeciality, údeniny, huby.

Novú potravinu je nutné zavádzať s odstupom 3 – 4 dní. Uvedený časový úsek umožní sledovať reakcie tela, trávenie, rýchlosť presunu potravy črevami, jej spracovanie až po konzistenciu, frekvenciu a sfarbenie stolice. Badateľné sú aj zmeny na koži (kožná alergická reakcia). Prvé mesiace by malo dieťa dostávať výhradne doma pripravené príkrmy, priemyselne vyrobené sú určené k preklenutiu istých situácií (návšteva, nákup...) a nemajú tvoriť základ jedálnička dojčaťa.

lucim
10. dec 2009

rius ten clanok je zo zzz 🙂
a skus kupit tu coryzaliu, homeopatia, riesi aj tu zadnu stekajucu nadchu.

riusik
10. dec 2009

Tretia zásada

Spôsob prípravy príkrmov

Dodržiavame hygienické zásady prípravy a skladovania príkrmov (používame čerstvé potraviny; zeleninu a ovocie umývame pod tečúcou vodou; prípravu pokrmov realizujeme čistými rukami; pri podávaní stravy umývame ruky sebe a dieťaťu; používame nerezové strúhadlo, ideálne z plastu; už raz uvarený pokrm opakovane nezohrievame, neuskladňujeme; mrazenú potravinu je vhodnejšie rozmrazovať vo vode – urýchlime proces rozmrazovania, kým pri rozmrazovaní pri izbovej teplote dávame možnosť rozmnoženiu baktérií; na prípravu príkrmov a ich podávanie používame vyhradený riad, ktorý neumývame silnými čistiacimi prostriedkami, radšej používame iba horúcu čistú vodu). Začíname podávaním varenej stravy, až po čase podávame zeleninu a ovocie bez tepelnej úpravy; využívame hlavne varenie nad parou – parením (zachovávanie cenných látok), prípadne dusením v malom množstve vody (bez oleja); pokrmy zahusťujeme zemiakmi, ryžou, zátrepkou z kukuričného škrobu – tie neobsahujú lepok. Do 3. rokov nepoužívame zápražky kvôli preprážaniu tukov.

Štvrtá zásada

Správne podávanie príkrmov

Stravu podávame iba v polohe v sede, lyžičkou, tekutiny z hrnčeka, nikdy nie bez dozoru. Dojčaťu stravu podávame, staršiemu dieťaťu pomáhame, čím ho vedieme samostatnosti pri jedení. Postupne meníme konzistenciu stravy. V 5. – 6. mesiaci podávame hladké, polotekuté kaše bez hrudiek. Využívame mixovanie a pasírovanie. V 7. – 8. mesiaci jedlo roztlačíme vidličkou, mixujeme tak, aby vznikla jemná hrudkovitá konzistencia. Začíname podávať dieťaťu aj „jedlo do ruky“ – podlhovasté kúsky zeleniny a ovocia. Od 9. – 10. mesiaca začíname jedlo iba sekať na malé kúsky. Okolo 1. roku konzistencia potravy pripomína jedlo dospelých. Podávanie potravy nevhodnej konzistencie spôsobuje rýchlu únavu dieťaťa v dôsledku čoho skonzumuje menej.

Množstvo stravy

V 6. mesiaci ide o príkrm veľkosti 1 – 2 lyžičiek 1 – 2-krát denne. Väčšina detí po podaní príkrmu vyžaduje mlieko, ktoré nemá byť dieťaťu odopreté. V 7. – 8. mesiaci je to 2 – 3-krát denne, v 9. – 11. mesiaci 3 – 4-krát denne a v 12. mesiaci 4 – 6-krát denne. U nedojčených detí môže byť počet o jeden, maximálne dva príkrmy denne viac. Okolo 1. roku života má jeden príkrm približne 150 – 200 g. Dôležitejší je však energetický obsah v príkrme než jeho celkové množstvo. Dieťaťu podávame stravu pomaly, trpezlivo. Prvé príkrmy môžeme kombinovať s materským alebo umelým mliekom. Ak dieťa odmieta potravinu, pokúšame sa ju podávať opakovane niekoľkokrát v rôznej kombinácii, rôznej chuti alebo štruktúry. Dieťa do jedla povzbudzujeme, ale nenútime. Nútenie k väčším dávkam vedie často k odmietaniu jedla či ku zvracanie. Dlhodobejšie zvyšovanie množstva prijatého jedla zase k vysokému energetickému príjmu. Ak naučíme dieťa, aby zjedlo to čo má na tanieri, učíme ho, že množstvo potravy, ktorú má zjesť je dané tým, čo je na tanieri. Dieťa tak prestáva rešpektovať vlastné pocity hladu a sýtosti. Podávanie stravy má trvať maximálne 15 – 30 minút, prebieha v príjemnom prostredí. Príjem stravy je pre dieťa aj sociálnym stimulom, preto je nevyhnutné s dieťaťom komunikovať, usmievať sa, nadväzovať očný kontakt a prejavovať mu takouto formou svoju lásku.

Nedodržanie uvedených zásad predstavuje veľkú záťaž organizmu ako celku a prispieva k rozvoju alergií, hnačkových ochorení, neprospievania a v neskoršom veku aj k ochoreniam srdcovo-cievneho systému a obezity.

A

riusik
10. dec 2009

lucim: ano, prepac...

lucim
10. dec 2009

rius co by som prepacovala, vsak to je mudre, treba sa pripravit. 😉

a uz je po 22hej, tak vtipek na noc:

Nový farár bol pri svojej prvej kázni tak nervozny, že takmer

ani nedokázal prehovoriť.Dalšiu nedeľu, pred druhou káznou sa

spýtal prítomného arcibiskupa, že čo by mal urobiť, aby sa

uvoľnil.... Ten mu poradil:"Kvapnite si do vody trochu

vodky,uvidíte,že po niekoľkých hltoch budete trochu kľudnejší"

Farár posluchol radu a skutočne, cítil sa výborne, že by dokázal

rečniť aj vo víchrici uplne kľudne.Po bohoslužbe sa vrátil do

sakristie,kde našiel lístok od arcibiskupa,ktorý mu odkazoval:

Vážený otče.... nabuduce si nalejte vodku do vody, nie vodu do

vodky.V dalšom texte pripájam niekoľko poznámok,aby sa už neopakovalo to,

čo som videl na dnešnej omši:

-na okraj kalicha nie je nutné dávať koliesko citrona

-tie kabínky v bočnej lodi su spovednice,nie toalety

-snažte sa neopierať o obraz Panny Márie,a už vôbec ju nemusíte

objímať a bozkávať

-máme 10 prikázaní ,nie 12.

-apoštolov bolo 12,nie 4 a žiadny z nich nebol trpaslík

-našeho Pána Ježiša Krista a Jeho Apoštolov nenazývame "JC and His

Boys"

-Dávid porazil Goliáša prakom a kamenom,nie je pravda,že by ho

"dojebal"

-Judáša neoznačujeme za "zkurveného zmrda"

-Svätého Otca sa nepatrí nazývať "Papa Ratzi"

-Bin Ládin nemal nič dočinenia s Ježišovou smrťou

-Svätená voda je na požehnanie,nie na osviežovanie zátylku

-nikdy sa nemodlite sediac na schodíkoch pred oltárom

-hostie sa majú rozdať veriacim,nemajú sa prikúsavať k vínu

-veriaci hádžu príspevky do pokladničky dobrovoľne,odstránte

nápis "Vaše sprepitné je môj plat"

-hriešnici pôjdu do pekla,nie "do piče"

-pri otčenáši je možné dvíhať ruky k nebesám,ale nie sa kývať

do vlny

-vašu iniciatívu,aby si všetci prítomní zatancovali hodnotím

kladne,ale robiť vláčik po celom kostole,to NIE!

Dôležité!!!...ten čo sedel v kúte pri oltári a o ktorom ste

tvrdili, že to je "buzík v sukni a trasvestita bez make-upu", to som

bol ja.Dúfam že do budúcej nedele tieto nedostatky napravíte. Inak, na

druhú kázen to bolo celkom dobré

S pozdravom

Arcibiskup,

riusik
10. dec 2009

😵 😵 😵

riusik
10. dec 2009

kojim, inak

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre