Mamičky zo Šale 2009

svetluska4
16. okt 2009

Ahoj kocky, nikde som nenasla tuto temu. Preberame veci o babatkach v teme porod - Porodnica v galante a my porod uz mame za sebou, huraaa 🙂 . Dufam, ze si tu dobre pokecame a hlavne poradime.

kisska
2. nov 2009

pipinka - jasne beriem, len ma mrzi, ked to maminy vzdavaju prilis skoro... ja som sa tiez trapila prve 3 mesiace, aj ked uznavam, ze to nebolo take strasne. Hlavne, ked babynovas pise, ze mliecka mala dost... Neverim na slabe, zle alebo neviemake mlieko... ale verim, ze spokojna mamina je pre babo ovela dolezitejsia ci uz s kojenim, alebo bez, takze je len na kazdej z nas, ktoru cestu si zvoli 😉

svetluska4
autor
3. nov 2009

Ahojte babusky,
len sa nepobite 😀 😀 😀 ale nie, kazda mate v niecom pravdu. My sme napriklad na tom tak ze nas maly UM velmi nemusi, vypit ho vypije az hlce, ale potom mame zapekacky a to je uz horsie. UM som mu dala len par krat a aj to na zaciatku ked mi mliecko skakalo hore dole. Teraz je moje mliecko uz upravene i ked niekedy mam prska take makke az sa mi zdaju prazdne, ale plienky su zacikane tak je to OK.
Hm, ono vela robi aj poloha pri kojeni, ja som vyskusala vsetky mozne a najviac nam vyhovuje ked ja si ruku podlozim jednym vankusom, nohy do tureckeho sedu alebo aspon jedna noha na turecky sed, do klina si dam dalsi vankus a nan maleho. Takto ma nebolia ani prska a maly ma tiez pohodlie. Kolko krat sa mi tak napraska ze zaspi na tom vankusiku 😀 tak ho len opatrne prehodim cez rameno, vyfuci sa ako balonik a sup hajinky do postielky.
Podla mna UM by sa malo dat uz ked fakt nie je ina moznost, maminkine mliecko je predsa maminkine. Ja som to tiez nevzdala,
Hm ktomu co ma maminka papat a co nie pocas kojenia, tak ja papam skoro vsetko okrem tych fakt rizikovych potravinako napr. kava, citrusove plody, strukoviny atd. Moj nazor je ze tie 3 mesiace si dietatko upravuje crievka aby mohol prijimat potravu, predsa len potrebuju nejaky cas na zabehnutie vsak neboli nikdy pouzivanie 😉 takto cez mamickine mliecko prejdu tie latky k dietatku a potom ked zacnu prikrmy tak to nebude az taka zataz. aspon dufam 😀

manika77
3. nov 2009

bre ranko baby hadam sa nebudeme vadit 😉 ja si tiez myslim ze kojenie je pre babatko to je najlepsie a najzdravsie. Alergia na materske mlieko neexistuje..ale je tu vela inych faktorov co ovplyvnuje to ako ho babatko znasa..niektore deti sa proste nahlcu a potom ich bolia bruska...vrackaju a co ja viem co...
myslim si ze to nema vyznam sa vadit..vsade pisu co je dobre..a kazda chce pre babo len to najlepsie a aby bolo spokone ak to ma byt na UM tak je to kazdeho osobna vec...a netreba nikoho sudit 😉

ja som tiez kojila len do 3,5 mesiaca..mne maleho zacali prikrmovat uz v nemocnici, lebo bol vraj velky a moje mlieko nestacilo...a to mi kisska povedali sestricky ..kedze pisees ze neveris ze slabe nieje...
noo a potom ked som prisla domov sa maly bol nonstop hladny hodinu cecal a 20 minut vydrzal..a zas dokolo tak to bolo do 3,5 mesiaca a potom sme si povedali ze nema vyznam hó trapit ze mozno sa ukludni ked sa napapa poriadne...on proste ked videl prso sa mi nechcel uz ani prisat bol strasne nervny...tak asi tolko moja skusenost...niekedy to kojenie proste nejde aj ked sa velmi chce 😉

luskacik
3. nov 2009

sakra, koľko ste toho napísali. Veď som tu iba chvíľu nebola. Baby, my máme momentálne doma slzavé údolie.
Malú stále bolí bruško, nič nepomáha. Ale asi som navine ja. Cez víkend som pojedla všetko možné a tu sú následky... 😢 Skúsim seriózne dodržiavať jedálniček dojčiacej matky. Možno umriem od hladu, ale ten plač je strašný. Mandulka, u nás je to len občas, ale ľutujem ťa, keď to zažívaš každý deň ☹
A okrem toho je malá zase celá vyhádzaná... som si istá, že je to z jedla. Ja som také trdlo!!! Nič nevydržím.
A mandulka, ani ja som malú najskôr nebalila na široko, ale keď bola u nás prvý krát doktorka, tak povedala, že radšej nech balíme, kým nepôjdeme k ortopédovi... A ten potom povedal, že netreba. Tak to trvalo asi 2 týždne.

skrutka11
3. nov 2009

Mandulak, co sa tyka toho kojenia a budenia, mne doky povedal (Szarka) ze ak babo spinka 2-3 hodiny, netreba ho budit, ak spinka 4 hodiny, treba ho budit, ale teraz nie som si ista, ci sa to netyka iba prveho mesiaca.

ako povedala svetlucka, kazda ma pravdu, lebo to ma vyskusane u seba, ale kto vie, ci to pomoze i tebe. Treba skusat skusat skusat. Hold to je nas osud, ked mame babo, vela nenaspime v noci.

Drzim palceky 😉

skrutka11
3. nov 2009

Ozaj, chodite kocikovat? Mozem sa k Vám pridat na pesej? Ja som totiz pristahovalec a poznam tu zopar ludi, ale este nemaju babatko a ked maju, tak su to uz vacsie deticky.

mandula
3. nov 2009

ahojte babulky - jeeeej, aka debata sa tu strhla kvoli mojmu Petulkovi. Noooo, to mu raz pripomeniem 😀
Ono, ja osobne si myslim, ze tie krce on ma preto, ze on strasne hlce, potom si nevie odgrgnut a ked uz sa to podari, tak sa pokaka a kym ho prebalim tak sa rozcerti, ze uz mozem robit co chcem. No a dnes napriklad som ho prebalovala lebo sa po jedeni pokakal, to bolo este ok, ale neustriehla som to a cely sa ocikal no a ked som ho zacala prezliekat, tak to zacalo. Cirkus, potom grcal z toho, no a to sa ani necudujem, ze ho potom boli brusko.
S tym mliekom neviem, ja to kojenie nechcem vzdat, stravujem sa vazne ze prikladne, tak snad to nebude v tom mlieku. Ale v pondelok idem do poradne, tak sa poradim s lekarkou, uvidim co mi povie. Ak pribera ako ma, tak to este skusim.
Inak poradili mi v lekarni, nech si kupim ten Hipp sypany caj na detske brusko a ja som si ho kupila a pijem ho ja uz druhy den. Asi liter denne, baby, on dnes normalne ze okrem toho jedneho vystupu spinka - klop klop. Boooze, asi by som umrela, kebyze to ej v tom cajiku. To si rovno pojdem kupit 20 baleni 😀 Dokonca aj v noci sa zobudil o tretej a to spal od deviatej vecera a najedol sa a zaspal v mojej posteli, tak som ho tam nechala a spal az do pol osmej do rana. Bud uz to vzdal, alebo pomohol ten caj. V nom je harmancek, aniz a rasca. Davam mu aj tie kvapky Espumisan a pravidelne masirujem brusko. Snad to uz nejak zabera. Uvidime, co mi pripravi zajtra, mozno uz zase budem volat o pomoc 😀

Ja osobne si myslim, ze ja mam jednoducho take vynimocne dieta. Pravdu povediac, ja nic nemozem mat v mojom zivote len tak, alebo uplne bez problemov. Takze aj dieta mam take. Ale je zdrave, krasne, vonave tak ja to vydrzim. Vsak uz iba 2 mesiace, snad to bude potom dobre. Verim ze ano. Dnes sa aj smial, boze, uplne som plakala od stastia. Co na to, ze nemozeme nikam ist a ukazat tie krasne veci, co som nakupila. Co na tom, ze ho musim 3x denne prezliekat, lebo sa tak pokaka alebo sa ocika. Co na tom, ze mam len par fotiek, lebo nemam ako fotit 😀 😀 😀 Milujem ho a vydrzim to.

Baby, tak rada by som isla za vami na tu pesiu, ale nemam kedy, ked sa to zlepsi, tak pridem. Ono, ja som na veci a kym by som tam prisla, to mozem ist zase naspät kojit. Ale ja raz pridem 😉
Skrutka, potom sa tam vsetky stretneme 😉

Luskacik - mrzi ma, ze malu boli tiez brusko, viem co to je 😒 Ty, skus aj ty ten cajik, ved tym nic nepokazis. Len jej pomozes.
A prosim Ta, kedy sa chodi k tomu ortopedovi?

Baby, a neviete nahodou, mozem maleho uz teraz davat do toho lehatka co vibruje? Ja som ho tam dnes dala a on tam zaspal 😝 tak som ho tam nechala hodinu spat. Trocha bol skruteny, tak pret sa pytam, ci to nie je este na neho skoro.

mandula
3. nov 2009

inak ste straaaasne zlate, ze mi tak pomahate. Aj ked vas nepoznam, mam vas uz teraz moc rada. Dufam, ze sa uz coskoro stretneme a ja vam za to nakupim nejake dobrotky 😀 😀 😀 uz nech vas poznam aj osobne 😉

luskacik
3. nov 2009

No, my sme sa ešte vôbec nestretli ☹ Keď niektoré baby sú z GA, svetluska je z Dlhej, mandula je z Veči... tak s kým mám chodiť kočíkovať?? ☹ fňuk. Baby musíte prísť do Šale a dáme to stretko?? Skrutka ty bývaš priamo v Šali?? Poznám z videnia tvojho manžela aj svokru...
A fakt je to vybrujúce lehátko také dobré?? Asi ho pôjdeme kúpiť, nech si moje ruky trošku oddýchnu... alebo skúsime to šatkovanie...
mandula k ortopédovi ťa pošle vaša doktorka, musím mať na to aj ten výmenný lístok... My sme boli v 4. týždni. a teraz pôjdeme o 3 mesiace na kotrolu.

manika77
3. nov 2009

mandula tvoj maly mi pripomina mojho Marka on je tiez taky certik 😝 ale jemu to lehatko moc nesedelo 😅 tam vobec necel byt tak neviem 😒
ja som tak pol na pol ...mandula inak ak ces sa mozeme stretnut dakde vo veci..do piatku som u nasich 😉

svetluska4
autor
3. nov 2009

ahojky kocky. maleho som prave uspala. uz mu zacina reakci ana TBC tak je nejaky maznavy a chce len maminu.
Kresielko mame aj my, z ozaciatku sme ho vel apouzivali lebo maly tam rad zaspaval ale ako zacal lepsie vnimat okolie tak sa mi tam nudi, na tie opice co su tam zakvacene este nedociahne tak robi cirkus 😀 takze ho teraz davam pod hrazdicku. No , uz z neho nie je iba babika co spi a papa, ale je zlatucky jak si mrmle s hrackami a ked na ne krici vyzera akoby sa s nimi rozpraval. Mandulka, to kresielko mas ake ? to od Fisheru ? to ma taku nozku na vysunutie a potom to je aj ako lehatko, takze neva ked tam zaspi. Inak tie kresielka si robene tak aby nezatazovali chrbticku takz epreto sa tam babo tak skruti, aj nas vyzeral jak taky opilec ale zjavne sa mu tak dobre spalo lebo ked som ho napravala tak mrmlal.
ja som tiez skusila cajik Hipp ale mna prehanal tak som si kupila obycajny sackovy pre dojcacie maminky od Leros a ten mi pasuje. Je to dobre lebo fakt potom babo boli to brusko menej.
Nam tiez v nemocke povedali ze nebalit na siroko, ale ked sme isli nasej Dr. tak ta nam povedala ze balit kym ortoped nepovie ze co bude dalej. Ten ortoped, to treba ist s babom najskor ked ma mesiac, tvoja dr. ti da papierik - ziadanku o vysetrenie. My sme boli v komjaticiach u Dr. jarosa, velmi mily doktor, so sestrickou som si dohodla termin a isli sme. Ked som prisla do cakarne , tam fuura ludi tak som si povedala ze super cakacka na cel yden. Ale som bola milo prekvapena ked sestricka vysla aze s babatkom dnu hned. Viem ze babatka maju prednost ale nie kazdy to tak praktizuje. Inak Dr. je sympaticky a pekne vsetko vysvetli.

lenoc
3. nov 2009

Ahoj kočky, chcem vás len pozdravi´t, náš krpec práve zaspal konečne (bol hore od pol siestej), niekedy mi krásne zaspinká večer a niekedy je to takéto... ☹ No vždy lepšie ako minulý pondelok - to bol hore do polnoci a posledné dve hodiny takmer vkuse plakal. ☹ ☹
Svetluš, aj Maroško už má riadnu hrču na ramienku z toho očkovania, takú čeveno-bielu, už len čakám, kedy mu to vyhnisá.
Tiež to mám s tým kočíkovaním v šali na námestí podobne blbé - kým by som došla do SA, bola by som tam tak hdinu a hneď ďalšie kojenie by možno bolo a rade. A to by som eše musela kočík najprv doviezť na aute 😀

tak pá, bo už ani nevidím poriadne.

manika77
3. nov 2009

lenoc aj mne maly prave zaspal 😝 je to opacha mala lebo jemu sa vobec nece spavat....noo idem aj ja

kisska
3. nov 2009

Ahojte babulky, mandula som rada, ze sa vam tak dari 😉
ja sa len trosicku este vratim k tomu kojeniu - priznavam, ze som sa nenatrapila velmi - len klasicke krizy v 3. a 6. tyzdni a v 3. a 6. mesiaci. Vtedy som kojila aj kazdu hodinu a pol, ale za tri dni bol maly uz v pohode a ja som chodila jak pojazdna mliekaren. Ale bola som vazne tak nastvata, ze to musim zvladnut, ze som dost otravovala annag a ta mi velmi pomohla. Dokonca som chvilu chcela robit kurz laktacnej poradkyne, ale potom som si povedala, ze sme to vlastne mali bezproblemove a tak by som nevedela z vlastnej skusenosti radit maminam, co maju vazne problemy 😉 Nakoniec som kojila 15 mesiacov, kym sa Adam sam neodstavil a ja som skoncila s pocitom, ze by som este kojila, ale uz nemam koho 😉 A ten pocit, ked si babo spokojne dudka a jednou rukou ma hladka je ten najuzasnejsi pocit na svete 😀

mandula to lehatko je super, ale ako vsetko, netreba to s nim prehanat. Vraj by tam babo nemalo sediet/lezat dlhsie ako 3 hodky denne, ale ak tam spi hodinku, je to super 😉 aspon si oddychnes.

luskacik
4. nov 2009

Ahojte baby,
svetluska tá reakcia po očkovaní TBC sa prejaví aj na správaní bábätka?? Moja malá to už má červené s hnisavým pluzgierikom... a od pondelka je ako malý čertík. Strašne veľa plače. Ja si myslím, že to je kvôli tomu čo som cez víkend pojedla.. Ale do čerta už je streda!!!
Teraz konečne trošku spinká, aj to sa budí každých päť minút, ale po chvíľke zase zaspí.
Baby, idem teraz k doktorke, lebo už som zúfalá z tej jej tváričky. Celá je fľakatá, aj vo vlasoch má vyrážky, a aj ušká má také hnisavé tuším jej to aj mokvá za uškami... Chúďa moje ☹
Baby, keď sa malá napapá, tak jej líčka špinavé od mliečka utieram čistou plienkou.. aj vy to tak robíte? Alebo jej ich mám po každom papaní umývať vodou??

kisska
4. nov 2009

luskacik - ak jej mliecko drazdi licka, tak skus umyt a aj natriet nejakym jemnym kremikom - bepanthen alebo nieco podobne. Aj plienocka nie je moc hruba? Skus nejaku jemnu bavlnenu vreckovku(my sme zohnali od bebetto velmi jemnulinke). V com peries plienky? Pouzivas aj avivaz? To vsetko moze drazdit...
Aj Adamovi zvyklo mokvat za uskami - hlavne kvoli tomu, ze mal velmi prilahnute uska k hlavicke. Tak sme ich museli "odliepat" pri kazdom kupani a natierala som to sudocremom. V com kupes malu? Pouzivas aj nejaku kozmetiku? Doktorka ti asi najlepsie poradi co s tym, alebo ta posle ku koznej... Drzim palce 😉

svetluska4
autor
4. nov 2009

Ahojky,
kocky zajtra si kuknite Damsky magazin na STV1 o 12.20 zacina, budu davat nieco o dojceni. Maju tam celkom dobre debaty tak hadam nesklamu 🙂
Luskacik, nam sestricka pri ockovani hovorila ze babo moze byt placlive ked sa muto objavi a ze moze mat aj troska teplotu. Nas maly este nema pluzgierik ale uz sa mu ukazuje taky cerveny fliacik pred tym tam nemal nic,tak hadam bude aj pluzgierik. No este sme len 5 tyzdnov od ockovania tak este mame cas aby sa to ukazalo. Inak s tymi vyrazkami co mas radsej zbehnite k doktorke, ked to je take rozsirene. Mozno to je len taka prkotina ale dr, ti moze na to predpisat nejaku fajn masticku.
Ja malemu tiez utieram pusinku od mlieka s plienockou a je dobre. Pred casom mal take male bedariky ako pubertak a dr. nam povedala ze to je akne, ze to je hormonalnou zmenou. Kurna, clovek bez toho akne ani nexistuje 😀 vsak to ma furt, ci v detstve v puberte alebo aj dospelak 😀 😀

csikike
4. nov 2009

ja tiez len utieram plienoku, ale je to zvycajne len tecie po brade 😀 , uz teraz sa zabava nato, ze mi rozduda cecok a potom pusti a uz si len vychutnava spliechajuce mlieko, vtedy uz len otvori usta a cakam kym jej to same natecie, a vyplazi jazyk a zacne sa olizovat 😀
hanka uz ma tu reakciu, aj jej to prasklo a znova zaschlo...
ona ma problem s pupkom, vcera sme je to museli ist dat vyleptat a dnes sme boli s nou aj na chire a tiez je to leptali

kisska
4. nov 2009

no csiki pekne sa Hanka prejavuje - caka, ze jej pecene holubky budu same lietat do pusinky? 😀 😀 a ked budu, dobre aj tak 😉
co ma s pupcekom? Nechce jej to zaschnut? Boooze ludia, snad nie je vec s cim by deticky nemohli mat problemy... a ked mozu, tak aj maju... 😒

csikike
4. nov 2009

kiss, prilis skoro je odpadol ten kyptik a mala to akoby zahnisane 😖
no, ved. podla mna nas tym trenuju na ich pubertu, tomi uz vyse tyzdna vzdoruje a nic neje cele dni iba 3 jogurty, rano, obed a vecer a pije mlieko rano a vecer po 200ml a cez den asi 750ml vody

svetluska4
autor
4. nov 2009

ahoj kocky,
ake ste na tom vy po sestonedeli? Nomy sme mali 6 tyzdnov v nedelu ale stale to nie je na 100%. Na kontrole som bola minuly tyzden a kvazi to je ok, dr. povedal ze aj mozme s mangelom skusit tutumutu.
Len mi povedla ze sa nejak horsie hoja stehy. Z vonka to je uzok ani nie je velmi vidiet nastrih a pritom bol poriadny. Ked dr. urobil kuk tak mi hovoril ze zvnutra tam je nieco ako dive maso ale ze sa to hoji. Ze tieto nove nite sa nejak tazsie vstrebavaju. Ako to je aleob bolo u vas? kedy to uz bude take normalne ako predtym?

luskacik
4. nov 2009

svetluska, ja budem mať 6 týždňov teraz v piatok. S manželom sme to už skúšali minulý týždeň 😅 No bolo to "jak ten krát po prvé" 😖 V piatok by som chcela ísť k svojej doktorke, som zvedavá čo mi povie.. dúfam, že ma za to nezdrbká.
A bola som dnes s malou u doktorky a poslala nás kožnej, tak to vybavím zajtra. A povedala mi, že malá je taká uplakaná a nekľudná kvôli tomu očkovaniu a môže ju svrbieť aj tá tvárička 😢 (takže mali ste pravdu)
A pribrali sme ďalších 220 g 🙂 už máme 4020 g 🙂))
aj som si myslela, je to cítiť keď ju mám vkuse na rukách 😝

svetluska4
autor
4. nov 2009

Luskacik, neboj nezdrbka ta. Mna sa doki pytal ze ci sme uz robili tutumutu, ale mi este nie bo to nemam tam dole na 100 % ciste, I ked by sme uz chceli ale som si nie ista ci to je ok. Doki sice povedal ze mozeme ale ja nechem kym to neni uplne ok,este to by mi chybalo aby som si zavliekla nejaku infekciu, ked tam videl co tam videl 😢

manika77
4. nov 2009

noo baby to tutumutu asi dost dlho nebude jak predtym aspon u nas je to tak 😅 a ja mam to sitie take vselijake sa mi to rozpadlo a tiez mi tam trci asi 2 cm ziveho masa...tak je to take ze to citim...ale mala som ist v juni k dokymu a este som tam nebola 😅 ale teraz v novembri sa chystam... 😉 tak uvidime co mi povie 😔

pipinka82
4. nov 2009

Tak baby toto vám nezávidím 😝 😅 tutumutu hm určite to je dost nepríjemní pocit a fakt asi ako po prvý krát 😀 no tak do tejto témy sa neviem pridat nakolko som rezaná z hora 😀 to pri tutumutu nebolelo 😅

S uškami sme mali aj mi problém mokvalo mu uško smerom dolu akoby sa mu odlepit chcelo no vyzeralo to dost divne ,ale natierala som mu to framikoínovým krémom a prešlo to po pár dnoch a už sa to nevrátilo naštastie 😉 mne ho poradila dr...framikoín skúste alebo ako sa píše ten krém 😀

manika77
4. nov 2009

nam doteraz mokvaju uska a tiez pouzivame framikoin 😉

svetluska4
autor
4. nov 2009

jaaj manika, tak to som rada ze som neni sama s takymto problemom. Ozaj a to zive masko mas zvonka alebo zvnutra? ja zvnutra, ale neviem kolko, dr. mi nepovedal. Ja som mala problem s hojenim aj zvonka, takmi dr. poradil nech si ranu umyvam repikovym cajom a zasypavam. Tak sa mi to pekne stiahlo a uzto nie je skoro vobec vidiet. 😉

rose86
4. nov 2009

luskacikmy sme boli vcera u koznej kvoli tej tvaricke. 😒

manika77
4. nov 2009

svetluska ja to mam zvonka skoro tam jak sa mi zacina noha..potrhana som bola totalne 😖 mne nato este v nemocke zacali davat peroxid a potom betadine a v tom som pokracovala aj doma..ale to mi tam zostalo..ja som si tiez cela davat repik alebo rosalgin ale doki mi povedal ze to nieje na take velke rany ako bolo toto...noo mal by mi to vypalovat..ale ja si to necem dat..pockam kym budem rodit zas a potom nech mi to spravii 😉

svetluska4
autor
4. nov 2009

Coo,to to ti povedal? no ja som tiez mala nastrih cca 8 cm, a nechelo sa mi to hojit tam kde sa robili vpichy od sitia normal som si videla masko. No a potom ako som sa vzdy umyla repikom tak som si na rany nasipala framikoin alebo septonex prasok, a uz to je pekne. No aspon vidiet ze co doktor to iny nazor.
Ozaj a nemas obavy z druheho porodu? my by sme tiez este chceli jedno babo ale ja mam obavy z porodu. Hehe a to ked kukam v telke ako rodia, ze dvakrat si vzdychne a babo je vonku, tak sa len smejem ako ma chcu klamat. 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre