Najkrajšie detičky na svete, marec 2009

bershka
21. aug 2009

baby, už sme za 10000 príspevkami tak šup sem, nech sa orientujeme lepšie 😉

egyptanka
1. feb 2010

lenk, pisala som ... a som druhy den. Odsavam, nasadila som homeopatika, beriem Costi, davam senovku, skusam prikladat kazdu chvilu.

maci, ja mam predmensturacny syndrom ako vysity co stale pretrvava. ☹

baskaj
1. feb 2010

maci - aj ja sa teším, že váš kubko cvičí štvornožkovanie, hlavne preto, že tým, že ste odložili chodítko a nechali ho bojovať, ste to mali ešte sťaženejšie na nervy a vytrvalosť 🙂
- a o akých dôsledkoch kiahní hovoríš? ja nechcem dať zbytočne dieťa očkovať.

diocka - presne ten problém mám aj ja - ako sa má zobudiť na tom istom mieste ako zaspal, keď zaspáva výlučne iba na rukách??? a žiadne hladkanie, ukladanie do vodorovnej polohy u nás nehrozí. všetko vedie iba k väčšiemu a vôčšiemu plaču. teraz už dva večery zaspal po válaní sa na našej posteli sám. aspoň niečo...

lenk30
1. feb 2010

fúúúúúúúha muž doniesol vínko, tak idem venovať. dúfam, že filipka nebudú boleť v noci nožičky a bude kľudne spinkať................

egy, papaj tie homeopatiká a čaj...........ja som sa tiež takto bála........asi niekedy v lete, ked som mala prvý opakujúci menzes.........od vtedy sa to vždy opakuje, ale mliečko drží..........Neboj Naty si to rozťahá 😀

egyptanka
1. feb 2010

lenk, ako v noci? ked ju celu prespi, naposledy cucla fakt len rano a to asi preto, ze bola rozospata.

munu
1. feb 2010

caute 😎

co nove tu?

citala som len tak zbezne, ze ste tu rozoberali rodicov a svokrovcov a to, ci sa staraju o vnucatka a ako sa staraju.. ja nemam ani rodicov nablizku, ani svokrovcov.. no Matko ked mal 6 mesiacov, tak bol cele poobedie a celu noc(kedze sme sa nemohli dostat skor domov, nebol odvoz) s mojimi rodicmi sam, lebo sme boli na svadbe.. Matov brat sa zenil.. zvladol to uplne perfektne, bol vraj sladky ako medik 😅 o com nepochybujem, to on je stale 😀 no u svokrovcov by som ho takto urcite nenechala.. nebudem rozoberat dovody, ze preco, ale proste tak.. nikto si rodicov a vlastne rodinu nevyberie.. aj Mato by im ho tam sameho nenechal, takze niet o com.. tu mam kamosku, co sa mi uz ponukla parkrat, ze si mozme hocikedy vyrazit s Matom do kina alebo daco a ze ona s priatelom sa o krpca postaraju, lenze oni nemaju deti a skoro mat neplanuju, tak asi tazko by som bola kludna.. hoci su to mili ludia a velmi dobri kamosi.. doveryhodni.. ale viete ako.. doveruj, ale preveruj.. zkratka bala by som sa, ze neustriehnu ho a nieco by si mohol urobit..
sestre by som aj nechala, lenze ona ma svoje dve dcerky.. jedna ma 8, to by nebol problem, hoci je ako 5 chlapcov, ale uz predsa trosku rozumnejsia hejze.. ale ta druha ma len 2 roky(dalsich 5 chlapcov) a tiez by som sa bala, ze sestra by neustrazila Matka pri svojich dvoch sidlach co ma doma a mohol by si ublizit, pripadne ta mladsia by mu mohla nieco narobit, kedze je v stadiu, ked vsetky deti okolo bije 😅 😠 no co uz.. tak si poradime stale sami...
aj by som prijala taku pomoc obcas, ze by sa rodicia postarali na 2-3 hodky a my s Matom si niekde vyjdeme, na romanticku veceru napriklad.. mmm to by bolo uzasne.. lenze tiez nie casto, len fakt obcas.. raz za cas by taketo nieco bodlo.. inac nemame problem.. na nakupy kdekolvek chodime s Matkom, ved sme uz rodinka a je nas.. ale no fakt, obcas by bolo fajn mat niekoho, kto by sa mu povenoval, aby si nevsimol, ze mamka s ockom su prec na chvilu.. a nam by to bodlo, mat cas len pre seba..
pamatam, ked sme boli na tej svadbe, co bol Matko s mojimi rodicmi, tak som volala domov asi kazde 2 hodky, ze ako sa ma, ci neplace a podobne.. ale ani to netrebalo, lebo Matko bol ukazkovy a babku a dedka velmi lubi..
nasim som kupila pred dvoma rokmi pc, lebo nemali a chcela som ich potesit, aby sme mali skype a aby mohli Matka aspon takto vidiet, ako vyrasta, co uz dokaze a su za to velmi vdacni a stastni a volam im kazdy den 1x, niekedy aj 2x, ked sme s Matkom sami doma a Mato robi.. ja sa hrajem s Matkom a popritom aj kecam s nasimi.. chvilku pokecame, nasi su stastni, ze nas vidia a Matko aspon bude pamatat stale babku a dedka, kym nepride cas, ze sa natrvalo vratime zit na svk..
Matova mama zase chodieva tak 2x do tyzdna k nasim na skype, takze ho vidi aj ona a velmi sa mu vytesuje 😀 takze kupa pc, bola zrejme dobra vec.. aspon ze ten skype existuje.. mam aspon trochu menej vycitiek, ze babky a dedkov ukracujeme o radost z ich vnucatka 😒 😉
no som sa rozpisala zase akosi.. ale este vas pocitam trochu, potom sa Matko zobudi, lebo uz spinka hodku a pol, potom mu dam pudincek a neskor mu uvarim krupicku a budeme sa hrat, az kym sa nepojde spinkat na nocny spanok.. okolo 22hej pocitam.. uvidime 😉
inac, pochvalim sa, este ma napadlo, ze Matko vcera zaspal o 22.00, tak som zalahla spolu s nim, o 01.30 pil mliecko (230ml) a spinkal do 07.00, potom zase vypil mliecko (230ml) a potiahol este do 09.00, kedy sme uz vstavali, takze prespal 11 hodin v noci.. parada.. som super vyspata dneska a bola som svieza cely den.. este stale som 😉
snad mi dozici taku krasnu noc aj dneska 😅

mgk111
1. feb 2010

baska - bolo to v mame a ja - nedali zaockovat a to dietatko pomaly bojovalo o zivot, co sa to vsetko komplikovalo... vyzeralo priserne, schudlo a este tie jazvy ktore mu zostali no brrrr... ale kazdeho osobna vec take ockovanie 😉 na choditko si uz nejako nespomenie, lebo chce rucicky a na zemi ho nechavam - uz je to ine, predtym sa vzdy chcel otocit a spadol na hlavu lebo nepouzil ruky a tie uz pouziva diky bohu 😎 a aj kubko zaspava valanim sa u nas 😉

egy - kubko tahaval kadejako a odstrekavala som, hmm mliecko nezmizne zo dna na den neboj sa, bola som aj chora, unavena, nevyspata a napriek tomu zostalo... to ze odsajes menej, neznamena, ze nebude neskor...

kubko bojuje po vypiti mliecka... tatinko ho okupal a teraz sa ho snazi uspat.. no ja by som si nieco dala a kedze doniesol cokolady tak asi padne jedna za obet - kaslem na dietu kurnik som vycerpana z celeho dna s kubikom... ked nelozi sam, tak je to tazke stale... je ine chodit za nim a sledovat ako ho stale davat sediet, zdvihat na ruky, niekam ho premiestnovat kedze chce len za rucicky a vsetko popritom robit...

lenka - namky vinko 😝

renia
1. feb 2010

tanicke vsetko naj,hlavne teraz vela zdravicka

Miska pije vodicku zo sosacika,neviem ako sa to vola.ale vnoci jej davam z klasickeho cumla,bo zo sosaka rychlo tecie a zabieha jej.davam jej tu ruzovu lucku.

Riesili ste svokry,rodicov,pomoc atd...

Tiez mam tvrdu gebulu,a radsej si uplne vsetko robim sama,lebo prosit muza nebudem.on nic sam neurobi a potom ked mam nervy,tak mi povie,ze staci povedat.

Svokrovci su 25km od nas,tak sa vidime raz za mesiac.su fajn,svokra aj kolace posle po muzovi,aj miske kupuje,ked sme spolu,tak sa s nou hraju,nic neprehanaju.len svokra mi furt dava najavo,ze miska ma radsej tatka,a chvali mojho muza,aky je vyborny tatko,no netreba to prehanat.a ked mala pol roka,mi kazala,ze mam ucit misku sediet,atd. Atd...nic moc.

Moji rodicia su od nas 200km,a chodia k nam tak raz za 3mes.a nikto mi nic nepomoze.pride mama,nevl.otec,segra,svagor.ja ich obskakujem-ranajky,kavicky,obed,vecera,kolacik,okolo misky,riady umyvat,atd.a moja mama jedine co urobila za cely vikend bolo,ze zdvihla rit z gauca a odniesla salku svoju po kave,a polozila ju na linku.ani ju neumyla.a sli sa von prejst ani misku nezobrali.a ked sme isli von spolu,tak jej vravim,mami pokocikuj,a ona ze nie,ze miska bude plakat.v sobotu vecer som bola na konci z nervami,tak som sa roztrasena vrhla na muzov strik,nikto nechapal.a to ma moja mama prve vnuca.kupuje jej velmi vela,ale lasku jej nedava ziadnu,tak ako ju nedala mne.uz teraz sa bojim,ked bude mat miska rok,a budu tu cely vikend,ze vybuchnem,ze ich nebudem od rana do vecera obskakovat.

mona1111
1. feb 2010

pisete ze ked ste mali mendzes tak vam deti velmi od vas pit mliecko nechceli, tak moj samko je v tomto iny jemu je jedno ci mam alebo nemam hlavna vec ze on je prisaty a pije svoje mliecko....

mgk111
1. feb 2010

munu - parada ze taky spanok 😉 a dobre si urobila s pc... 😵

mgk111
1. feb 2010

renia - hmm to je mi luto, ved vacsinou si dcera rozumie s matkou... nuz mozno im to dojde neskor a ak nie, tak sa netrap, vy miske davate vsetko a hlavne lasku, tak ju vychovaj podla seba a hotovo 😉

munu
1. feb 2010

aaa uz sme hore... tak sa majte super zatial

mgk hej, super spanok a pc nikdy neolutujem, hoci ma stal... ale fakt super vec, ze ho maju 😉

mgk111
1. feb 2010

jaaaj baby a este otazka, kuskus je nieco ako ryza a zapeka ci nie??? potulka kde siiiii 😀

egyptanka
1. feb 2010

vecerne kojenie ... aspon dokazala byt prisata, ale namiesto sania len dudlala, no aby som nekrivdila tak par krat potiahla ...

egyptanka
1. feb 2010

mgk, nie kuskus je nieco ako cestovina a nezapeka.

vlalu6it
1. feb 2010

vsetko najlepsie tanickam 🙂

nsocinka,,tak to ti zo srdiecka gratulujem,,,,super sa tesim...len bud zdravucka a teskaj sa

baby,,to je v prdeli zrazu,,vsak nas krpec zacal o 5rano vstavat,,,asi zdochnem

stale ziaden zub,,, 😒

zajtra idem na predoperacne,,a poobede sa idem ostrihat,,he,,,,konecne,,tie moje skuty mi lezu na nervicky,,a neznasam zimu

s angelicou a manzelom sme boli na navsteve kde boli mesacne dvojcatka a dalsie 2,4,8 deticky dievcatka,,angelica az vyskala a citila sa skvele,,ona sa nikoho neboji a je taky zivan,,cely byt im presnorila,,,skoro aj zdemolovala,,, 😀

moncicii2000
1. feb 2010

ahojte ...
- viliamko spal doobeda pol hodku a poobede skoro tri hodky :D som zvedava kedy pojde teraz v noci spat a ako bude ...
- asi nam pojde dalsi zubok viliamko kaka aj tri krat denne a zacervenal mu zadocek ..
- inak ja som mrchu este nemala , som zvedava ci sa dostavi a hlavne kedy ...

- labutka: som si precitala ze ste dali marhulovy jogurt? .. ja davam rozne druhy maly mal uz jahodove, karamelove, tiramisu, marhulove, cucoriedkove .... atd ... no fakt vsetky mozne druhy aj od roznych vyrobcov a nic mu neni ..

no idem ja kukat tv na stv je celkom dobry film tak ahojte a dobru noc 😉

vlalu6it
1. feb 2010

moncici...aj my papakame plnotucne jogurtiky smotanove vseliak miesane a je to ok,,,,

baby,,vsak nasa mala spi cez den asi len dokopy 40minut,,doobeda ak tak 20 a poobede 15-20,,,a tak ideme spat nieco pred 19,,,a rano je hore okolo 5.30 😖

denkolc
1. feb 2010

Tooooooľkoooo gratulácií má Tánička??? Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej!!!!!
Tak zajtra jej prečítam...dnes som jej čítala z FB a niečo jej ostane aj na zajtra...No ďakujeme vám veľmi, veľmi, veľmi, potešili ste nás!!! 🙂 🙂 🙂

Sme nakapaté obidve, Táničke budem musieť celú noc odsávať soplíky, má pustené oba kohútiky.... ☹ A dávala som jej aj večer Nasivin, jasné, že plač a v tom došla moja máti a že: Čo ju trápiš!!! Kokos....tak ja jej chcem pomôcť a ona to vidí ako týranie...tak fajn no...

Lubi, pekne si to napísala...ja ako svokra asi nebudem nič moc, ale ja skôr rada spomínam na časy u starej mamy, u babky, aj u dedka, ktorý síce nemal žiadne hračky pre deti, ale vždy som sa s dačim zahrala...a raz som ho chcela prekvapiť, že mu urobím poriadok v liekoch, tak som ich povyberala z krabičiek, tie som zahodila, však na čo - to zavadzia, aj tie príbalové letáky zaberali miesto....a ak v nejakom pláte liekov boli len 3-4, tak som ich obstrihala a všetko zbytočné som vyhodila...takže potom dedko išiel vziať liek a našiel dva obstrihané a na nich len IN (tak netušil, či je to Acylpyrin alebo lieky na srdce 😅 )....

denkolc
1. feb 2010

Reni a Dedde - dnes som bola pre to odrážadlo.....balík obrovský ale ľahučký....trošku som sa namakala, kým som to zložila, na to by bol vhodnejší asi muž s technickou zdatnosťou - ale nič nemožné... 😉 Táničku som do toho vložila a vozila ju po byte..konečne má nový pohľad na svet... 😀 Nuž, je to ľahunké, tá tyčka vzadu je taká divná, nie je úplne na pevno....je to trojkolka, tak možno by sa to mohlo aj prevážiť, ťažko povedať....ale lúbi sa mi to...aj krpatej...som rada, že som to kúpila.....aj keď to nie je dokonalé....možno drahšie odrážadlá budú o inom...neviem....

denkolc
1. feb 2010

Nsoci, keď ja som myslela, že Ty si furt v teréne.. 😅 😀

mgk111
1. feb 2010

vlalu - aj kubko tak zvykol vstavat a teraz je to lepsie tak o hodku ako kedy... to som ako machom prastena vsak to poznas 😠

den- pokial sa malej paci task je to fajn 😉

uz som zozrala cokoladu, kusok manzelovho chlebika s dzemom a idem supom do pyzama a este popucit drobcovi na zajtra obed nech to nerobim pri nom, ale vzdy je to masaker... staci ked ovocie spolu chystame 😝

potulka
1. feb 2010

lenk, dakujem za tip. veru, bradavky bolia. zatial to nemam take hrozne ako ty, ale su tam take minichrasticky, jedna dokonca zlahka hnisava... no uzas. 😠 zajtra si dam na ne repik (cez den uz nekojim, mozem sa kurirovat) a pojdem opacit lekaren. framykoin je na predpis? ako vas tak citam, tusim by sa aj mne zislo dostat mrchu, aby mal matejko mensie chute. 😅

den, ked to tak tanicke poctivo citas, noze ju aj od nas vystiskaj. zelame, aby kohutiky coskoro prisli na to, kde je hlavny uzaver vody. 😉
a aka nasvetsuca gazdinecka bola z teba uz v detstve. 😀

mgk, egy ti podala plne kvalifikovanu odpoved. 🙂 este doplnim, lebo sama som sa to dozvedela len nedavno a prislo mi to dost zaujimave, ze kuskus je vlastne nahrubo podrvena psenica, ktora sa navlhci a potom sa este vyvala v psenicnej muke.

ajka82
1. feb 2010

potulka, keby viem, ze nejake problemy s bradavkami ti vzniknu, tak by som ti doniesla multimam, zostali mi doma aj naplaste aj lanolinova mast, nepouzite a ja ich uz potrebovat nebudem... nemusia mi doma expirovat plne balenia

karinka buva, dostala na noc preistotu paralen, mala 37,8...tak mato povedal ze preistotu, aj ked to nebolo nad 38...

deni, rychle uzdravenie prajem

egyptanka
1. feb 2010

Pozrela som si Panelak, navecerala, teraz opat odsavam, potom sprcha, kniha a postel.

lenk30
1. feb 2010

no už som tu. a je po romantikuš. ovorili sme si vínko, napustili vírivku. no paralen asi prestal účinkovať a každých 10minút bééééééé mamaaaaaaaaaaaaa.

potulka, neviem či je na predpis. v dnešnej dobe - podľa lekárne, ale ja som ho našla doma, keď muž zváral a mal boľačku v oku 🙂 teraz mi pichol na bradavku

teplota malému nestúpa. inak ja som dosť znechutená dnes z našej doktorky. posledná poradňa v roku a nič nám nepovedala, teda čo som sa ja neopýtala. ......vy tu vždy uvádzate hmotnosť, dĺžku. ja ho vážim doma, lebo si vytiahne digitálnu váhu a sadne na ňu, takže viem, že váži 8,8kg.

deni, aj moje spomienky na babku a dedka sú úžasté.......ale radšej by som chcela žiť ako samostantá rodina a Filipka poslala na prázdniny - ale nie ako manipulovanie životov každý deň................och joj, prečo sme sa neodsťahovali niekde do Humpolce? ešte aj dom staviame tak, že svokrovcov mám po ceste......takže sa tam musím zastaviť
........a nech soplíky rýchlo prejdú!

mgk, všaáááák minule sme mali spolu, nie? tak vytiahnite nejaké červené

egy, len kľud a cicky v teple 😀

a práve som si kukla firemný outlook - a na stredu mám nahlásenú komplexnú kontrolu Hasičov vo firme, kde robím požiarnu.........takže nerva, miesto romanitkuš idem dorábať a celú stedu som bez Filipka........

katka0602
1. feb 2010

Ahojte!
Tanicke vsetko dobre! 🙂
A samozrejme aj loziacim deturencom! (vidis Mgk, Kubko sa urcite rozhybe a este prekvapi!)

Ked vas tak citam, tak s kojenim to este nie je uplne za vodou. Teda ja som vzdy myslela ze najhorsie su tie prve tyzdne, ale dajako viacere zaciname mat vacsie ci mensie problemy. Egy, verim ze sa to coskoro upravi. A rovnako aj Potulka, ja momentalne zazivam nieco podobne s malym - este to ale nie je take hrozne ako pred tyzdnom opisovala Lenka. Tiez by som este nechcela skoncit... ☹

A teda ked som ta uz, Potulka, spomenula, dufam ze sa na mna ako hlavna odbornicka na kus-kus nenahnevas, ked si ta dovolim poopravit. 🙂 "Klasicky" kus-kus je zo semoliny, teda z produktu trikitale (krizenec psenice s dacim, s jacmenom?? - kludne ma oprav 😀 ). Z psenice je izraelsky kus-kus, ktory je trochu vacsi. Tot vsjo k dolozeniu kvalifikovanej odpovedi od Egy a odbornicky Potulky... 😀

katka0602
1. feb 2010

A inak predvcerom sme dali maleho 1x strihat. Uz mal take dlhe vlasky, ze ked sa mu natiahla ta jeho vlnka navrchu tak ich mal pod nos. Takze je nakratko, kucierky mu zmyzli ☹ a vlasy ma svetlejsie (take mu vyrastaju pod tymi jeho 1.)
Pri strihani sa drzal velmi statocne, priam vazne, ani nemrnkol (dokonca ani pri pouziti strojceka). A inak uplne ho to zmenilo 🙂

asandys
1. feb 2010

ahojteeee.

Tak po dnesnej kompelt prerevanej noci, kedy adam spal iba s prestavkami pricucnuty na mojich rukach, sem rano naklusali k lekarke s tymi hnackami. Vzala mu vyter, vysledky az vo stvrtok, a ze to ai bude virusova ancka. Ze ak by mal teploty, tak by to bola infekcna hnacka. Adam teploty nema, ani ja a dedo sme nemali, ale muz mal a aj dalsi traja kamarati , co boli v sobotu u nas. Tak adamko nas vsetkych kompelt nakazil🙂)) Si myslim, ze musel chytit virus, bud z toho, ze furt bucha po odpadkovom kosi, abo z toho, jak furt berie psikove hracky do ruk, a ja nestiham ho vkuse kontrolovat. Co uz, dnes uz aspon nehnackuje a zacal papat.

k teme nechavania dietatka- ako vsetky viete, nechavam ho 3x v tyzdni po 7 hodin s mojou mamou, niekedy tak 1-2 hodky s mojim otcom, ako aj s mojou sestrou. Mame som neskutocne vdacna, lebo mu zaviedla denny rezim, a zatial neurobila nic proti mojej voli. Jedenie adamkovi stale donesiem, aj mlieko, plienky, proste vsetko.
Zvykol si na nu a ked ju vidi, tak hned tapka ruckami a natahuje sa knej. So svokrou by som nenechala, lebo ju nepozna, chodi ku nam menej casto.

Taella, priklanam sa k nazoru, ze by som karolinke zaplatila plavanie, a oliverkovi mozno v buducnosti nieco bude treba na ukor karolinky. A som velmi velmi rada, ze nova neurologicka na iny nazor na karolinku🙂)))))))))

Vodu este prevaram, ale konecen som upustila od Lucky. Paradajky este nedavam.

No a adam ma 6 zubov, a ekd enma cumlik v puse, tak skripe naschval s nimi. Ide ma porazit. Taku pyramidku palstovu, co ma 5 kociek adam posklada aj zburda🙂)) A napr. ma taky malicky xylofonik, a ked ho zbada hned vie, ze musi este pohladat palicku ku nemu. Alebo co sa mi strasne pacu je, ze na mojej posteli mam dve male zlte vankusiky. A ked adamko sa ukalda spat, rychlo pohladaa, kde su na na nich si kladnie hlavku🙂))

A stale miluje nasho psika, ktoy chudacisko ma uz o polovicu chudobnejsicu srst.

kamalita- nevedela, som sa dostat dnes z brany, potom vyjst na bus, ani vytlacit kocik k poliklinike, ale kedze vsade naookolo boli chlapi z lopatami, nebol ziadny problem, kolko bolo dobrovolnikov. Zeraz nevem, ci tymi blond vlasmi, ci lutostou, ze zena chuda s kocikom🙂))))))))

asandys
1. feb 2010

baby prepacte mi to more preklepov, ale pisem dost rychlo a hlavne uz po sebe necitam 😀

mgk111
1. feb 2010

potulka - tak a teraz som uz muuuuuudra 🙂

lenka - dnes cervene veru nie, lebo by som mala dost (teda snad dostanem 😝)

katka - uvidime budem podavat hlasenia 😉 maly musi byt zlaty, to by kubko nevydrzal ale on ma kratke vlasky...

http://www.facebook.com/album.php?aid=143410&id... zopar foteciek este do rocika...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre