Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

katie555
22. jún 2012

@radusiq 6 dni iba, to len na svadbu bratrancovi a spat v podstate ... u mna zo spankom je to dost zlozite, ja sa stale prehazdujem a menim polohy. Takze ked aj zaspim na lavej strane tak garantovane sa tak nezobudim ☹ Pomohlo ti to spat na lavej strane?

radusiq
22. jún 2012

@katie555 jeej tak si uzite svadbu 🙂
Prave ze ja som si kupila uz davnejsie ten dlhy vankus, a spavala som na lavom boku podlozena tym vankusom, a prave ze z toho ma ten klb zacal boliet ze som stale rovnako bola a stale som davala tlak na ten klb. Teraz spim ako pride - na chrbte, na pravom boku, s vankusom aj bez, a je to ovela lepsie...

lu2112
22. jún 2012

@katie555 tak ako hovori @radusiq mna tiez bolel bedrovy klb ale odkedy lezim ako mi vyhovuje to je aj na chrbte aj na pravom nema stym problemi 😀.
No zevraj tak teplo ma bit doma este aspon tyzden tak to naozaj nezavidim my sme boli doma v maji a bolo prijemnych 25 to sa dalo ale tiez obcas bolo velmi mi horko.
Ja mam pred sebou 15 tt ale je to ako vecnost este no musime si poradit ako vieme.
Inak na opuchnute nohy mne sa osvedcil zapal studeny kazdy vecer si dam na clenky studeny zapal a som v potom v pohode. Ale neviem co robit z rebrami nas Maxik sa rozhodol ze tam sa najlepsie kope a mam tam uz aj opuch tak som zvedava co mi na to doktor povie buduci tyzden urcite ze to je normalne v tehotensto boze ako neznasam tuto frazu 😠

radusiq
22. jún 2012

@lu2112 mas GPho na dalsi tyzden? Ci akeho lekara? Maxika nechaj trenovat, bude z neho uspesny kickboxer 😉
Mne este nohy nepuchnu nastiastie (aspon nieco), len ma po nakupe vo Waitrose bolia chodidla ako keby som vyslapala na Krivan...

lu2112
22. jún 2012

@radusiq hej mam GP lebo v 25 tt sa muis ist ukazat tak sa idem postazujem sa a on mi povie ze je to normalne a potom o mesiac zase k midwife. Inak dosiel mi termin na tu glukozu tak 11.07 si berem volno a idem tam. 😀

lucia198307
22. jún 2012

@katie555 ahoj...mozem sa ta spytat ake obcianstvo bude mat tvoje babo?? Ja mam tiez priatela brita a pre babo chceme vybavovat britsky pas aj obcianstvo britske. Ale stale neviem ci moze mat potom aj slovenske obcianstvo /dvojite/ lebo vsade inak citam. Vies mi poradit?

radusiq
22. jún 2012

@lu2112 aha ok, mna este k gp neposielali...mno uvidime co povie v utorok midwife, vybafnem na nu hned s tymi bolestami, MAT B1 formom, listom pre airolinky ze mozem lietat, tak skoro sa ma nezbavi 😀

este hodinka a budem mat ten najzasluzenejsi vikend 😀 rozmyslam ze skocim do Westfieldu si zrobit radost...

katie555
22. jún 2012

@lucia198307 prve obcianstvo ja chcem britske bo je to jednoduchsie a nakolko budeme zit tu tak aj logicke. Potom ked pojdem na svk dufajme ze v januari tak chcem vybavit slovenske. Je to povolene, ono sa len jeden cas o tom dost kecalo ze nemozeme mat ale ta novela zakona nikdy nepresla. Postup ako to chcem ja spravit (a ako som to pochopitla citanim roznych forums ) vybavit normalne britsky rodny list (len si pytat viac kopii) potom to poslat na apostilovanie do Milton keynes. Nasledne prelozit uradne do slovenciny - ja si davam vacsinou v blave veci prekladat (teda vzdy vyslem segru) a stoji ma to cca 15 eur. (samozrejme notarom overene) Potom ked pojdeme domov na svk, tak skocim bud na normalnu matriku a oni to odoslu do blavy na tu specialnu alebo mozno poslem segru priamo na tu specialnu v blave (so splnomocnenim) o ziadost o rodny list. Kedy pride uz tedy pride, bo nas to ovplyvnovat nebude vzhladom na cestovanie. Ja viacmenej chcem slovenske obcianstvo aby mala ho mala, pas neplanujem robit, nemyslim si ze by to bolo zapotreby.
Kde v uk sa nachadzas? A ako zatial tehotenstvo ?? kedy mas datum? 😉

lu2112
22. jún 2012

@lucia198307 sorry ze sa pletiem do toho. Podla zakona slovenskeho moze mat dieta dvojite obcianstvo vtedy ak ho nadobudne narodenim to znamena ak jeden s partnerov je obcan druhej krajiny a dieta sa narodi v danej krajine alebo ak splna podmienky danej krajiny ako napr my z mojim manzelom ze zijeme tu viac ako 5 rokov a mame narok na britske obcianstvo a mali moze mat aj slovenske. Je to v zakone takze to plati ja som to studovala velmi podrobne lebo sme to od zaciatku chceli 🙂 dufam ze som poradila.

katie555
22. jún 2012

@lu2112 no mne nastastie clenky/nohy zatial neopuchaju, sem tam ruky ale to som mala uz aj predtym, takze minimalne to mam pocit ze to nie je 'normalne v tehotenstve' ...
@radusiq takze sa neoplati investovat do takych vankusov? no ja sa najlepsie vyspim ked drahy pracuje v druhej izbe a zaspi tam 😉 tak a mne ostane cela postel len pre mna ...ale tiez cestujem v noci dost 😎

lu2112
22. jún 2012

@radusiq juuj tak toho mas vela pre nu sa ta tak rychlo nezbavi 😀 ja akurat varim dostala som chut na sulance 😀

lucia198307
22. jún 2012

@katie555 ahoj...velmi pekne dakujem za odpoved 🙂 . My tiez chceme dat hlavne britske obcianstvo lebo ako hovoris aj ty je to jednoduchsie nakolko zijeme tu a na slovensko neplanujeme ist zit. S tym slovenskym bude asi dost vybavovaciek ale ak sa to da tak to zrejme vybavim aj ja. Len mi hlavne islo aj o to, ze ak poziadam o slovenske aby nestratilo potom britske obcianstvo.
Ja som zo Severneho Irska. Termin mam 26.oktobra...a inak vsetko ok, tehu si uplne uzivam 🙂 .

lucia198307
22. jún 2012

@lu2112 dakujem...podmienku teda splname...ja som tu aj tak viac ako 5 rokov a priatel je brit takze s tym problem nebude 🙂 A aj vy davate britske obcianstvo?

katie555
22. jún 2012

@lucia198307 ono podla otca ma automaticky narok na na britske. Co spomina lu2112 je v pripade ked by ste boli obaja slovaci. Vtedy ked aspon jeden je tu 5 rokov tak mas narok na britske. Inak nie. A nestratis, bo ty pokial nemas britsky pas tak si stale obciankou slovenskej republiky (a mas tam trvaly pobyt) tak male po tebe ma narok na slovenske. Ono je to len podla vsetkeho len kopec vybavovaciek. Normalne lutujem tych co nemozu dostat hned britsky pas 😒
Ako to funguje z tehotenskou starostlivostou v sev. irsku? spokojnost?

lucia198307
22. jún 2012

@katie555 s tou starostlivostou to celkom ujde. Nie je to sice ako na svk ze tam baby chodia na kontroly ovela castejsie ako tu ale uz som si zvykla. O 3 tyzdne ideme na dovolenku na svk a pojdem aj na ten 3D scan....uz sa tesim 😵 .
A este jedna taka otazocka. Ked vybavis malej ten slovensky rodny list, budes si ziadat aj ten prispevok pri narodeni dietata? Lebo napriklad my tu urcite nedostaneme ten prispevok Sure start maternity grant.

katie555
22. jún 2012

@lucia198307 hej ja chcem on ziadat. My tu nemame narok na nic, zial okrem 20.30 £ tyzdenne prispevok na dieta, aj o ten asi prideme v aprili 2013 kedze to chcu urobit income related. Mne to pride tak strasne nefer ze niektory ludia co v zivote nepracovali maju narok na vsetko a my obaja pracujeme a len koli tomu ze sme nad hranicou prijmov ktore oni povazuju za adekvatne nemozeme dostat nic 😖
Ja tiez idem na 3D scan, ak vsetko vyjde ako ma, o 10 dni, ale tiez na svk, v blave ked sa budeme vraciat do UK. Segra to mala dnes booknut, len este nepisala. Doma to robia okolo 25tt, tu v uk co viem tak trosku neskor 26-32 ak sa nemylim 😝

lucia198307
22. jún 2012

@katie555 ja viem, my tu nemame narok na nic. Ti co nerobia dostanu viac benefitov ako my co robime. Budem si musiet aj ja vybavit ten prispevok na svk. Len neviem presne ake podmienky su tam. Musim nieco nastudovat na forach.

lu2112
22. jún 2012

@lucia198307 ano davame zijeme tu a ked mame narok tak preco nie nikdy nevies kedy sa malemu zide a kedze sa neplanujeme vratit domov tak aspon bude patrit aj sem 😀

lu2112
22. jún 2012

@lucia198307 ten prispevok sa da vybavit len potrebujete na to slovensky rodny list a dalsie veci a potom to treba podat na slovensku takze treba splnomocnit niekoho ale urcite aj mi o to budeme ziadat len treba na to vela papierov ale myslim ze to stoji za tie peniaze

lucia198307
22. jún 2012

@lu2112 a budes aj slovenske vybavovat?

katie555
22. jún 2012

@lucia198307 no co viem tak potvdenie od gp/mw ze si pravidelne chodila na prehliadky, potvrdenie ze si nedostala tu prispevok co moze byt zamietnutie alebo cestne vyhlasenie (to zalezi na ako 'milu' tetu doma narazis),slovensky rodny list a dieta sa musi dozit 28 dni, ale musis poziadat pred 6tym mesiacom zivota. Tiez poslem mamku ja na slovensku nemam na vybavocky nervy....Malo by to byt okolo 800 eur, zide sa aj to. 😀

lu2112
22. jún 2012

@lucia198307 ano to hlavne kvoli tomu prispevku 😀

lucia198307
22. jún 2012

@katie555 peniazky sa urcite zidu len keby nebolo okolo toho tolko vela papierovaciek ☹ . Ale tak ked mam na to narok tak preco nie 😉 .

anglicko79
22. jún 2012

@katie555 Ja to Mrs.mam na papiery a mas pravdu ked sme doma tak to vieme lepsie a rychlejsie vybavit a nie stale pripomynat polovickam ci to uz vybavili...; 😉 pekny vikend

katie555
22. jún 2012

Mate niekto tu changing bag co sa da dostat z boots ako freebie? (tusim si musis kupit male balenie bud hugies alebo papmpers)? 🙂

sarifa
22. jún 2012

@katie555 jej aj ja som uz nanu pozerala...tusim sa musis najprv zaregistrovat do parenting club a oni poslu kupon ak sa nemylim ...

slivka233
23. jún 2012

Ahojte tehulky, vidim ze vy uz tu mate zabehnutu debatu, dufam ze sa mozem ku vam supnut. Chodila som sem davnejsie ani neviem preco som potom prestala...
Ja som momentalne v 32tt ktory mi dnes zacal a datum porodu je 19,8,2012, cakame chlapceka a bude sa volat Domenico. (Dominic).
Co sa tyka tej tasky z boots, musite mat members card v boots a nasladne sa zaregistrovat do parenting clubu kde ked kupite veci pre mimino za 1libru mate 10 bodov. +som obdrzala rozne voucher napr.nakup nad 30 libier 500 bodov + atd...co je super lebo lebo som tam vsetko nakupila a nasetrila body na odsavacku na mlieko co mi usetrilo skoro 100 libier.
Na tu tasku pride kupon a v boots ju dostanete kupit treba len jedny plienky napr. new born. Odporucam registraciu na strake bounty.co.uk a tiez pampers.co.uk kde chodia zaujimave maily, akcie a aj uvitaci balicek s plienkami a utierkami...
A spanook?? ja som kazde rano hore o 5 pretoze maly mi neda spat, brusko je uz velke a spanok nieje moj kamarat, ale okolo 7 opat zaspim tak na hodku dve este. dnes je vyjnimka lebo cakame navstevu.
ako si inak uzivate tehulkovanie??nechcem strasit ale posledne 2 mesiace su nic moc. ja mam strasne bolesti panvy kosti , a kym sa nerozhybem je to utrpenie a ked to prezeniem s pohybom tiez...uff uz nech je august...ooo nejak som sa rozpisala tak sorry za dlhee citanie. prajem pekny den
inak v UK som 2 roky a zijeme vo West Yorkshire Leeds area.

slivka233
23. jún 2012

este by som sa predsa spytal, tiez mam strach s dlllhym vybavovanim papierov, my sme obaja slovaci, partner je tu uz cca 8 rokov, myslite ze maly by mohol dostal britsky pas?? ale co viem partner nema vybavenu resident card i ked neviem ci to vobec treba. chceme ist na SK skor ako o 4 mesiace uuf to je dllha doba. kym sa papiere tu vybavie myslim pas.

lu2112
23. jún 2012

@slivka233 Ahoj medzi nami vidim ze tebe sa to uz pekne krati. Pitas sa na tehulkovanie no ja si to velmi neuzivam ja mam asi vsetky mozne bolesti a Problemi co su normalne pre tehotenstvo sa citim ze stale mi nieco je 😀 Ale co clovek neurobi pre nase male 😅 Pokial viem nemusis mat resident card pokial viete s dokladovat ze partner je to uz 8 rokov. Tak som to ja pochopila to co som vsetko citala. My chceme vybavit najprv anglicky pas lebo to trva najkratsie a potom na slovensku doriesim slovenske papiere kedze chceme aby mali mal dve obcianstva. 😀

sarifa
23. jún 2012

@slivka233 Ahoj.Ja mam tiez termin v auguste a zijem v Northamptone uz 7 rokov.Tiez som uz rozmyslala o pase ale este som sa nato poriadne nepozrela.Ja chcem len jeden pas.Pas pre deti ma tusim aj kratsiu dobu nez pre dospelych.A vies ako skoro sa moze s babatkom lietat?ja by som chcela ist v january.
Tiez sa mi zle spi a ja mam male ako budicek 🙂 vzdy ma zobudi 45min predtym nez moj budicek ma zazvonit 😀 tak cez vikend si to najviac uzivam haha inak tehotenstvo je ok len tiez uz cakam na august.Brusko mam privelmi tazke a zavadzia mi pri praci ale este 2 tyzdne v praci a budem si doma vegetit 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre