Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

andie25
6. júl 2012

@wewe8584
@sarifa waterbirth je super! Uz som ich pár zažila ako pozorovatel, a ked so mnou bude všetko ok, idem do toho aj ja. Voda fajne nadlahci a tlmí bolest, a takisto je možnosť pocucavat gas&air. A nieje nad viac, ked vidim zenu ktora hned ako vlezie do vane tak si oddychne🙂 Ja mozem len odporučiť z praxe a mamičky boli všetky nadmieru spokojne, pôrod je krásny, krvi veľa nie je, ale to je individuálne. A keby sa nieco nebodaj stalo, tak MW su trenovane na emergency situations🙂 No opytaj sa svojej MW že či maju k dispozícii birth centre v nemocnici, my napríklad mame na 3 poschodí Birth centre a na prízemí porodnicu, takze ak nastanu aj nejake komplikácie tak doktori su po ruke. Väčšina nemocníc uz má k dispozícii birth centre. A samozrejme sa za to neplatí🙂 Nie ako doma, kde za všetko musia priplacat a podplacat...🙂

sarifa
6. júl 2012

@andie25 a co maju zeni oblecene ked su vo vani? ci nic? 🙂

slivka233
6. júl 2012

@sarifa
@andie25 aj ja som sa pytala na porod do vody a midwife mi to veeelmi odporucila, vraj maju iba jeden bazen sice ale mozno bude prave volny tak si mam hodit ta hospital bag aj plavky ale ze staci iba vrch alebo ak chcem okolo pasa co sa nosi ta suknicka ale ze netreba vrsok uplne staci....tak sa modlim aby bolo volne. presne ako pise andie25 voda sposobuje ulavu od bolesti a myslim ze vo vani si kazda trosku oddychne...mw hovori ak nebude busy urobime ti aj atmosku,hudba sviecky a taaak....hehe ale to asi zartovala...ale je velmi mila......
baby aj vy mate pocit ze cim dalej tym viac krpci viac kopu?uz nemaju tolko miessta ale ten moj maly sibal stale kopee co sa tesim ale bojim sa hlavne v noci lebo ked lezim na boku citim ako ma na boku kde lezim kope, otocim sa opat to iste a potom mam strach aby som ho netlacila a nespim celu noc...ale on potom spinka....uz neviem nooo......ale neviem sa uz dockaaat.

wewe8584
6. júl 2012

@andie25
@sarifa
@slivka233
co som pozerala videa (nenormalne nie? 😀), tak zeny maju plavky alebo nieco tak..presne ako povedala slivka 😀. U nas je to tiez v nemocnici...teda v Oxforde az. Obavam sa toho ci ten gas and air utlmi tu bolest natolko, aby som to zvladla..a tiez, co ked bude treba nastrihnut a milion otazok...a potom ked uz som predsa rozhodnuta, precitam, si, ze baby odporucaju epidural a som opat na zaciatku 😀. Ja by som potom rada ostala v nemocnici..ved co ked bude male potrebovat nejaku odbornu starostlivos.... toho sa obavam, ze ked tak rychlo pustaju zeny domov, no co si pocnem s takym babatkom, ekd ani neviem, ako ho spravne drzat 😀.... este som len v 15tt, ale uz mi asi zacina sibat...v nocim snivam o kojeni 😀 😀 😀 aj vy ste to mali? uz som nakazila aj manzela, ten uz ma tiez sny ...nie o kojeni sice, ale o malom 😀

katie555
6. júl 2012

@sarifa ja som tiez na tom tak isto. Uvazujem o tom, len krv ma trosku odradza. Som pozerala par porodov do vody z One born every minute. Ono to vyzeralo super kym sa babo nenarodilo. Co sa tyke epiduralky - to iste su dni ked hovorim ano potom nieco pocujem a naplasim sa ... 😒 takze ked to takto pojde mala sa bude musiet asi sama rozhodnut ako chce byt porodena ...xixi ...
@wewe8584 ja mam tiez take sny, napriklad ze sa nam narodili dvojicky. A drahy uz tiez zacal snivat o malej. Vraj prepsal porod a ked sa zobudil tak mala uz rozpravala a mala rok ... 😉

wewe8584
6. júl 2012

@katie555 😀 😀 to je teda poriadna haluz 😀... ty si uz aspon v 26tt, ale ja kym budem tak daleko, tak o com budem snivat, ked uz teraz kojim 😀 😀

andie25
6. júl 2012

@sarifa mozes mat vrch z plaviek, alebo aj nic, normálne na holaky 🙂 to ti je taky čas jedno🙂
@slivka233 určite neolutujes, zážitok na cely život 🙂 a my veru robíme aj aromatherapy a ženy si počúvajú vlastnú hudbu co maju na mp3
@wewe8584 jednou z výhod pôrodu v UK je že tu sa rutinne nebastrihuju prvorodicky, musí byt na to fest dôvod, a vo vode sa hrádza pekne roztahuje, takze nástrih nie je potrebný .
No som po nočnej, idem hajat s babatkom, chudák ešte ani na svete nie je a uz ťažko maka🙂

wewe8584
6. júl 2012

@andie25 veru, chudiatecko...tak sa vyspinkajtepekne .... 🙂 si si zobrala na seba privele, ked si prezradila, ze budes mw 😀 😀 Ked sa vyspinkate, este mam otazku....nikde som sa nedocitala, aby sa vo 4.mesiaci tehu malo tazko dychat....mne je tatko uz asi 2tt :( ...aj ked som v klude a nic nerobim..mam pocit, akoby mi nieco tlacilo na hrudnik a neviem sa poriadne zhlboka nadychnut...bojim sa, co to je a ci to nejak neuskodi dietatku, ked sa mi nedostava dostatok kyslika :(. Nic ma neboli, ani nevydavam nejake zvuky pri dychani...akurat, ze musim otvorit usta a poriadne sa nadychovat a ten vzduch neprejde az tam, kde mi mal :(, neviem co s tym ...

slivka233
6. júl 2012

@andie25 takze mw nestrandovala tak skveleeee a ja ze si robi srandu...tak sa tesim a snad bude volno..;
Mozem sa spytat?? dnes som dostala papier z nhs, mala som mat app. 11.7.u mw, ale poslali mi ze nemam chodit ale ze pride health visitor ku mne, nie je to zvlastne ze pride este pred porodom?>?? ako mne to nevadi len som prekvapena a chcela som ze by ma zmerala tak...vam neprislo nic take o tejto navsteve??

lu2112
6. júl 2012

@radusiq ahoj dufam ze sa mate dobre a davate na seba pozor.
Ja mam zasebou dva zle dni vcera do mna naburala jedna zenska n akruhaci ze ma nevidela krava tak som zlakla. Ale po tom strese som doma zaspala ako babo. Dnes som sa zonudila z bolestami tak hned sme utekali k GP ze nech ma pozre a pocuvnu maleho nechcela som do nemocky lebo tam by som sedela este do teraz. Mali je v pohode srdiecko bije ale v moci mi nasli bielkovyny takze v utorok si mam zavolat a dufaju ze nemam niaku infekciu. Tak som dnes sick z roboty lebo som na mervy a zajtra tiez musim si odychnut a dat sa do kopy a hlavne to zacat brat easy. 😅 Dnes som prerevala cele rano ako som sa bala takze teraz idem spat vsetko je v poriadku takze sa ide odychovat 😅

katie555
6. júl 2012

@wewe8584 no ved to ...dufajme ze vsetko zvladnem. Akurat teraz sa pokusam vybavit antenatal classes, ale evidentne ludia co to maju na starosti predpokladaju ze 3/4 tehotnych je asi na benefitoch. Na celom okoli len jedine miesto ich robi vecer. A to su booked out do oktobra. Napisala ma na 2heho aj napriek tomu ze nestihneme cely kurz-kedze mam due date 17teho. Vsetky ostatne centra robia kurzy len cez den. Neviem ci je to tak aj vo zvysku anglicka, ale ak chcete ist z partnerom tak mozes zacat vybavovat 😉

slivka233
6. júl 2012

@wewe8584 ked mam povedat pravdu ja sa uz neviem dockat, viem ze to bude bolest ci vo vode alebo na posteli ale vydrzime je to len niekolko hodin ale ten pocit ked si predstavujem akomaly vyzera, aky bude a tak vsetko predci ked ho uvidim..zvladneme toooooo nebojte sa baby...
ja mam dnes trosku bolesti dole niekde v panve neviem co to je...a na pravu stranu sa mi maly velmi tlaci a dost to boli, mam aj tvrde brusko ... dufam ze este vydrzime 2v1 aspon do zaciatku augusta a potom uz by som aj isla.
inak tiez sa obavam toho odchodu z nemocky ale asi budem aj rada v domacom prostredi urcite neodidem ak budu nejake problemy s malym ale ak bude vsetko ok, mne totizto namiesto maminy pride pomoct svokra co som rada z jednej strany ze nech navari a tak ale na maleho mame trosku odlisne nazory. Ale ked som jej minule povedala ze vsetko je inak teraz trosku sa ukludnila tak snad sa mi nebude montovat do nicoho.Moja maminka nemoze prist bola na operacii a este nie je fit co ma mrzi lebo brat mal nedavno male babatka a mamina uplne super pomohla svagrine a ja som potom strasne tuzila tiez..ale snad v semptembri pride a so svokrou vydrzim, ako ona je super co si musim zaklopat len toto je prve vnuca a babo nemala na rukach 27rokov co je moj najmladsi svagor heheh.... wewe ty to mas este dalekooo...december ale vies ako velmi to letiiii..ja som si ani neuvedomila a uz to mam za cca 5tyzdnov.

wewe8584
6. júl 2012

@katie555 vazne? a to mam u mw vybavovat tie hodiny? alebo cez koho to vlastne ide? Co sa tam vlastne dej 😀, ja som uplne nevediaca v tomto...hm...a to je uplne jedno, kedy zacneme chodit, alebo je to nejak obmedzene?

wewe8584
6. júl 2012

@slivka233 no ja citim take divne tlaky...tal to sa mi asi maternica roztahuje, ze? Ja mam naopak pocit, ze to teraz strasne pomaly ide..neviem preco, uz keby bol aspon august...alebo co 😀 prvy trimester zletel, ale ten 4 mesiac je nekonecny pribeh....ratam den po dni 😝 Ja by som brala taku pomoc maminky, ale ta pride asi az po novom roku...tak to varenie bude na manzela 😀 chudiatko moje 😀
Len sa bojim toho, ze ma z nemocnice vyzenu...budem sa pytat byt tam dlhsie, aj kvoli zltacke a tak (keby nahodou)...ale ked nhs...ako andie pisala, setria na vsetkom

wewe8584
6. júl 2012

Inak baby..uz by som si mala asi pomaly kupit aj tehotenske nohavky 😀 😀, bola som v par tehu obchodoch, ale toto co som ta videla...to som videla hadam doma v dedine na starej 60 rocnej babke na ceste do kostola.....hnusne obrovkse cierne tesilove nohavice ako za socializmu 😀 😀 humus...kde si mam kupit normal rifle, ktore budu aspon troska stylove....lebo toto co som videla tu v obchodoch..tie farby rifli ...hotova katastrrofa ... bleee ... kde ste nakupovali vy?

katie555
6. júl 2012

@wewe8584 no ja som si tiez myslela ze mam cas. Vcera som sa pytala u local midwife ale ti robia len cez den. Dnes ked som volala tak mi dali cislo do nemocnice. Tu v juznom manchestri - mozes bud local - kde mas midwife wacsina z nich to robi, alebo potom v nemocnici. Ale naprilad mne teraz horko tazko dali na 2heho oktobra, a je to 4 krat 2 hodiny, vzdy v utorok. Takze nasa mala zlata aj aj bude len nacas tak stihneme 3 zo 4. Som teraz obvolala vsetky sure start ale vsetci len cez den, a potom jedine ak si ochotna platit tak NCP - ti robia celodnove soboty ale je to cca 10 libier na hodinu - takze rataj okolo 100.
Ja som sa normalne vytocila - bo odporucaju ze partner s tebou pojde - ale ako?? ja viem chodit cez den a mam narok na volno z prace nato, ale pochybujem ze by to drahemu preslo... 😒

katie555
6. júl 2012

@wewe8584 no ja mam nohavice do prace z new looku, plus rifle odtial. Zacala som ich nosit ked som bola okolo 16tt, kedze do vtedy som nemala ziadne brucho. neviem cenovo presne ti povedat, bo ja som to kupovala spolu a plus mala som studentsku zlavu tak viem ze som platila okolo 17 libier za oboje.
Tricka sa mi najviac pacia z primaku - su elasticke a dost dlhe takze aj ked teraz mam dost velke brucho pekne zakryju. 😉 podla mna zbytocne vyhadzovat vela prachov za to, takze ja som normalne velkost 8 tak som kupila 12tky a pohoda ..

slivka233
6. júl 2012

@wewe8584 ja mam jedny nohavice s mothercare...ale ani raz som ich na sebe nemala lebo su dlhe a ja som mala...
Ale v HMku odporucam mam asi 4 rifli a su skvele, jedny mam cervene, modre , klasicke a cierne...odporucam a aj cena je velmi dobra, tiez som tam kupila riflovu koselu ktoru som asi najviac vyuzila a super tricka maju v newlook dokonca teraz su tam zlavy 2za12libier a su pekne stylove napr. s aifelovou vezou alebo tak kde su rozne napisi bump...ale aj klasickee super odporucam a prala som ich vela krat a stale su rovnake.
Ja som bola vzdy na nete pozerala som HM a new look, krasne veci maju aj v GAP ale dost drahe, inak baby odporucam babatkove vecicky z GAP, ked pozerate sale super nakupite, ja som kupila rozne overali a body, mikiny dupacku pre babatko a su skvele kvalitou a nadherne.najviac sa tesim takemu overalu akoze macko na zimu a z nejakych 30libier ci kolko som kupila za 9libier, tak treba sledovat, chlapcenske veci su tam ako na stareho chlapa krasne....a bundicky komplety uplne on new born najdete....tak pekne surfovanie po nete prajem xixix

kaciatko215
6. júl 2012

@wewe8584 ja som kupovala tehu nohavice / rifle / v H&M a aj tricka mali fajnove a potom v GAP odtial som mala aj cierne nohavice do prace fakt boli suprove
- inac ja som sa pytala midwife ze ako dlho mozem ostat v nemocnici a ona ze tak dlho ako len chcem...ze ma nevyzenu...mala som v plane ostat aspon 24 hodin a nakoniec sme aj tak museli ostat na pozorovani kvoli tomu ze maly sa vykakal do plodovej vody

kaciatko215
6. júl 2012

@slivka233 ja mam vela veci pre maleho z GAP a to vsetko som kupovala len v zlavach som sa tam zaregistrovala a vzdy mi posielaju mail ze zacinaju zlavy tak som tam nabehla a nakupila 🙂

slivka233
6. júl 2012

@kaciatko215 juuuj ja milujem GAP pre deticky, fakt su tam skvele veci presne ako ty som zaregistrovana a vzdy pridu akcie.. ja mam gap ale trosku dalej od domu takze vacsinou cez net nakupujem ,uz mam vsetko vyprate pozehlene a veci su super krasne, teraz tam velmi nemaju veci v sale asi sme uz vsetko vykupili ale skocim zajtra do leeds na nakup snad nieco v shope bude.
Este v Zare maju nadherne veci, a rifle take frajerske heeh

sarifa
6. júl 2012

@slivka233 no asi si tiez tie plavky pribalim ..tak pre istotu 🙂 vyskusam asi vsetko co mi trochu pomoze 🙂 s tym spankom je to to iste asi ....lezim na boku a kopance citim ako by som to male prilahla a tak sa otocim a je to to iste...sa potom sama seba pytam"tak ako sa mam otocit!" hihi a este k tomu je babatko zle otocene :( a nejako sa nechce pretocit coho sa obavam ...

sarifa
6. júl 2012

@wewe8584 ja nechcem dlho ostavat v nemocnici ..nema dobru povest.Tak cim skor domov a ked su nejake obavy tak nato je stale este midwife.🙂 Ty mas este vela casu pomenit nazory 🙂
Ja som mavala take sni ze som sa akoze v tom sne zobudila a babo som mala prisebe..ze ako keby ma uspali a babaetko same vyslo.Keby sa to veru tak dalo 🙂 A potom som mavala sni ze to bol raz chlapec a potom dievca,ale to asi preto lebo sme si nedali zistit co to bude... ale uz par mesiacov vobec nesnivam o tehotenstve 🙂

radusiq
6. júl 2012

@lu2112 ahoj si v poriadku? Nic sa ti nestalo, ako ta mohla na kruhaci nevidiet????? Boze...hlavne sa snaz nestresovat, ked ten stres prave skodi najviac :( len klud, vela oddychuj, do prace nechod kym nebudes fit, nestoji to za to. Isto bude drobec v poriadku len ak seba setri...

@katie555 Mna na tie antenatal classes zapisovali ked som bola na 20tt scane a mali problem najst kurz co by koncil pred mojim terminom. Nakoniec to mam utorky rano, vecer nebolo nic ani nahodou, recepcna sa tvarila ze nechape kde je problem kedze z prace ta musia pustit 😒

@wewe8584 Tehu rifle som si kupila v debenhamse, redherring maternity-fajny strih, a este jedny nohavice v new look celkom ok..inak hroza, vsetko vyzera ako stan, preco maju pocit ze tehulky maju lytka ako sunky?

sarifa
6. júl 2012

@katie555 veru a takto to aj ja beriem.Uz ani neriesim 🙂 ked budem v nemocnici tak uvidim co bude k dispozicii a naco sa budem citit..Ked budem v strasnych bolestiach tak nebudem chcet aby sa ma niekto dotykal a tahal ma do vane alebo z vane 🙂 si myslim ze telo nam povie presne to co mame robit 🙂

slivka233
6. júl 2012

@sarifa ja stym tocenim mam dnes nejak zle pocity, ked som bola u midwife maly uz bol dole havickou ale dnes sa od rana vrti mna to boli, mam aj tvrde brusko potom to prejde a potom zas je tvdre mam hrby vsade a ked sa pozrem na brusko akoby uplne zmenilo tvar,nejak vystupilo viac dopredu tak neviem co sa deje/// neviem co to je co sa deje somnou dnes. mozno sa maly tesi na tatino lebo pride z tyzdnovky heheh ale asi nie toto...bojim sa tychto zmien lebo som sama doma cely tyzden teda od pondelka do piatku....som sa tesila ze pojdem k midwifev stredu ale dostala som ten papier ze pride health visitor kumne domov tak neviem ci on mi povie nieco oladom toho////tebe neprislo nic ze pride ku tebe ten visitor??? neviem preco pride tu viem ze chodia po narodeni.
ale plavky uz mam v taske ..

sarifa
6. júl 2012

@slivka233 no bud rada ze sa toci to sa uz chista do spravnej polohy.Ja mam kolkokrat kockate brucho alebo len jedna strana je spicata... Mne moja midwife poradila (pretoze moje je otocene chrbat k chrbatu) ze na tej lopte je dobre kruzit s bokmi a sediet vystreta s vankusmi na chrbte... Ja vzdy zhrbena sedim v praci tak teraz som vystreta ako pravitko 🙂 No ten health visitor mas asi ako nahradu za MW.Tiez viem ze chodia az po narodeni babatka ale tak urcite lepsie nez aby si mala cakat na dalsi appointment s midwife

slivka233
6. júl 2012

@sarifa urcite ze som rada ze sa toci len to ze sa podla mna otocil zas do nie dobrej polohy tak dufam ze sa otoci spat...uvidime?? a ty mas ktoreho termin ked si 36tt tak nejak pvy augustovy tyzden ze??? wohooooo to je co by dub.....a v ktorom meste rodis?ahaa uz vidiiim

katie555
6. júl 2012

@radusiq ako ja chapem, ze zo zakona ma musia pustit, plus kedze ja robim na sluzby oni su si toho vedomy v praci, mimimalne posunut sluzbu alebo vymenit musia. Mne skor islo o partnera. Keby som chcela ist sama s tym problem nemam mi ponukali v utorky cez obed 11-1 tuto pri dome, co mne by vyhovovalo. Lenze aj drahy chce ist a podla vsetkeho co som citala na forach kto ma partnera chodi aj s nim. 😀 A jemu volno cez obed nedaju...Takze som sa dala napisat aj na ten oktober, len ked sa nasa princezna rozhodne objavit 2-3 tyzdne skor tak to asi nevyuzijem...no nevadi, kedysi to neexisotvalo a na svk to robia len minimalne tak si myslim ze porodim aj tak ... 😕

katie555
6. júl 2012

@sarifa mne vela ludi hovori aby som si dala epiruduralku. Ked drahy pocul ze tam su iste rizika tak vyslovene proti. Kamoska doma na svk (Ziar nad Hronom nemocnica) si dala epiduralku, platila tusim 130 eur, podarilo sa im zaviest tam nejaku infekciu. Vrtlnikom ju prevazali na 3 ti den po porode do BB, rodicom a manzelovi povedali ze ze ma smtelneho zlateho streptokoka ci cosi podobne. Nastatie sa z toho dostala, chodi co nepredpokladali.. 😉 Takze si vyber. Ja sa len bojim dlhej labour. Kazdy ma plasi ze ako prvorodicka tam budem dlho. Kolegyna porodila minulu nedelu a 3.5 hodiny. Normalne zavidim....Pozeravas One born every minute?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre