Trnavčanky snažilky šup sem

irsina83
7. okt 2009

Ahojte babule,
Chcem zalozit temu iba pre trnavcany a okolie aby sme sa vedeli podelit o nase starosti a radosti, popripade hodit niekedy stretko...o nasich liecbach a dufam, ze coskoro aj babatkach 😉
Tak rychlo sup sem 😀

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 no nemusí to znamenať graviditu, ale samozrejme môže, lebo kojenie, odsávanie nie je zaručená antikoncepcia. No uvidíš pokladík 😉 Fakt mal tak isto Tvoj drobček? Koľko mal pri narodení, už som zabudla sa priznám

Dnes má Erik prvý deň v škôlke za sebou, bol iba hodinu a pol - adaptačné dni zo začiatku vraj. Páčilo sa mu a teší sa na zajtra. Učiteľka povedala, že bol dobrý, ale že je to šidlo, čo súhlasím úplne. A že nechcel cikať, keď deťom kázala. No to si musí zvyknúť časom na ich režim predsa, nie hneď prvý deň si myslím. Ale tak hádam to bude v pohode a bude Erik, ja i učiteľka spokojná. Teda dúfam....

sjuzi
8. nov 2010

@bettynka222 ahooooooj...
To je asi normálne, že ešte ms môže haprovať... aj keď... potešila by si sa??? 😉 🙂 😵

@marcelkatt - tak Eriček je už škôlkar? Uvidíš, aké urobí pokroky... Náš Miško sa od septembra riadne vyšvihol, je samostatnejší, vie sa krásne sám obliecť (dokonca i tričko, tielko, ponožky!!!), sám chodí cikať na WCko, začal spievať a tancovať 😕 😵 a tak. Ale je aj viacej hubatejší a nosí rôznorodé hlášky domov... ale je to sranda...
A do ktorej škôlky chodí?

marcelkatt
8. nov 2010

@sjuzi ahoj moja, tak Miško je veľký šikovníček teda 🙂 náš sám na wc chodí síce už dlho, ale sám sa ešte neoblečie, iba s pomocou. Chodí na Spartakovskú 6

lalia21
8. nov 2010

@bettynka222 😉 tak sa teším že fotečky budu krasne 🙂

sjuzi
8. nov 2010

@marcelkatt - ja som sa tiež dosť obávala, keď nastupoval (nastúpil hneď na celý deň, žiadna adaptácia)... lebo on bol aj je taký dosť individualista, on pri hre nikoho nepotrebuje, vystačil si vždy pekne sám... ale teraz veľká zmena, keď ideme a niekde vidí deti, tak letí za nimi a "konverzuje", no nestačím sa diviť... 😀 a som veľmi rada, že sa mu v škôlke páči. Zajtra máme prvú otvorenú hodinu, budú nám tancovať Rafaelu stonožku...
Chodíme na Okružnú 27... http://www.msokruzna27.sk/

marcelkatt
8. nov 2010

@sjuzi to máš super aj web má vaša škôlka. Naša nie... No čo prispôsobímne sa, akože mne nevadí, že je doma, som rada, ale myslím si, že je lepšie od začiatku na celý deň, že skôr si to dieťa zvykne. No nevadí, všade to je iné. Dnes im doniesol lízatká čokoládové, keďže mal nástup presne v deň narodenín 😉 a don iesli sme všetko čo bolo potrebné ( wc papier, papierové vreckovky, pastelky) Zajtra ešte sirup a toaletné detské mydlá. No som rada, že sa mu páčilo, dúfam, že to tak ostane.

sjuzi
8. nov 2010

@marcelkatt Miško tiež 1. deň v pohode, ešte mi hovorili, že bol dosť živý, čo ja som sa len čudovala, že to ako môj Miško??? 😕 😀, na 2. deň si už ráno poplačkal a odvtedy ani muk... síce niekedy vymýšľa, že sa mu ráno nechce, ale nakoniec ho vždy ukecám... lebo on miluje vláčiky a tam majú tú tesco dráhu drevenú s vláčikmi a on sa tam s ňou stále hrá... tak sa na ňu vždy teší...
Ale skôr sa mu nechce vtedy, keď si ho pár dní nechám doma s kašľom alebo soplíkmi a potom mu je zaťažko tam zase ísť... 😅

Uvidíš, zvykne si rýchlo, v škôlke s nimi robia rôzne super veci... tancujú, kreslia, lepia, modelujú... ja sa len čudujem a fotím si jeho výtvory, čo má na nástenke a poličkách v škôlke...
A ty si trošku pred pôrodom ešte oddýchneš... 😕

marcelkatt
8. nov 2010

@sjuzi dúfam, že si Eriček zvykne. Máš pravdu oddýchnem si, aspoň kým porodím.

bettynka222
8. nov 2010

@marcelkatt malinky mal 3240 g a 49 cm, takze na pôrod tak akurát - teda aspoň pre mna 😉 jeeej oni mali fakt rovnako-mne sa zdalo že tvoj ma 2350 a že ti napíšem že môj mal ešte viac 😀 maly ale v 9 mesiaci pre zmenu skoro vôbec nepriberal...
fiiiha aká tvrdá disciplína - cikat presne vtedy keď rozkaze učiteľka, veď to by sa nepozdavalo ani mne a nie malému dieťaťu. a dúfam že keď sa vypytal v inom čase, že mu nepovedala že mal ísť vtedy 😖
ale už sa ti to teda bliiiiiizi 😵 ako sa citis? Aké máš pocity, predstavy, v com je to odlišné od prvého tehu? Ja som si aj hovorila, že veď keď sa teda zadari, že nejako to zvladnem, ale keď som si spomenula na moje predchádzajúce tehu, no neviem teda - 3 týždne krvacania, 3 mesačne nechutenstvo, hospotalizacia v nemocke takmer mesiac... Prvý trimester som ledva existovala kedže som vkuse len chudla a nedokázala do seba nič dostať - okrem infuzii 😀 😅 fakt si neviem predstaviť ako by som sa starala o malého. Síce druhý a tretí trimester bol super, ale zas som mala vysokú spotrebu jedla kedže som pre zmenu vkuse grcala 😝
@sjuzi nooooo, prečítaj si čo som pisala macke o tom tehu predtým....aj by som sa potešila, ale keby ma zavreli v nemocke, tak asi by to nebolo dobre. asi som skôr za väčší vekovy rozdiel, aby som sa malinkemu mohla venovať naplno čo najdlhšie. Lenže zas keď je menší rozdiel, súrodenci sa krásne prehraju spolu, ajked prvý rok je asi dosť zaberacka... A ty si sa ako rozhodovala o surodencovi? Ci bol neplanovany?
Jeeej budú tancovať stonozku 🙂 to sú iné zážitky ako na začiatku materskej,coooo? ja sa až desim akí malinky rýchlo rastie, ale zase nielen bábätko je rozkosne, taký maly cloviecik je zlatucky stále, však?
@lalia21 noooo, len musí aj bábätko spolupracovať 😉 veď si pozri nejakú knižku o materstve s obrazkami- ja som bola tusim az v 28 tt a malinkemu tam už super boli vidieť črty tvare. Keď ideš príliš skoro, babatko má ešte takú zvláštnu hlavičku, oči ďaleko od seba atd...

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 pokladík, mám radikálne odlišné tehotenstvo. Fakt úplne iné. Pri prvom bolo všetko ok od začiatku, iba meranie NT vyšlo vyššie, no odborník potom v BA povedal, že ok a aj tak bolo. Pri druhom krvácanie v 7, 12 a 15tt sa mi zdá, zlé AFP testy, absolvovanie amniocentézy a problém s placentou. V 18 tt mi povedali v BA, že mám vcestnú placentu. Teraz mám v knižke uvedené Placenta - CA VB!!! A DS. Asi dolný segment a prekrýva vnútornú branku, ak som to dobre našla na googli, neviem. Ani neviem, či sa to zmení. Po pravde sa pôrodu veľmi bojím, nakoľko prvý som mala vyvolávaný a kliešťový. Proste už som nevládala tlačiť a spolupracovať, povracala som sa na sále. Priznám sa nie som za sekcie, ale prijala by som radšej sekciu, alebo epidurálku. Možno ma niekto odsúdi a povie si, že som zbabelá a nič nevydržím, no mám fakt fóbiu.

No p.učiteľka mi povedala, že deti chodia cikať naraz, aby pri aktivitách neodbiehali, čo chápem, no nemôže hneď 1 deň od neho čakať, že všetko bude 100%.

bettynka222
8. nov 2010

@marcelkatt no práve som si pozerala tvoj pas a Erik bol dosť veľký. A narodil sa normálne zahlavim či tvarickou nahor? Moja nechcem ti kazit iluzie o tvojom pripadne prirodzenom pôrode, ale pri vcestnej placente sa prirodzene jednoducho rodiť nedá - maly by sa udusil a ty by si mohla vykrvacat. Niekedy sa placenta ešte vytiahne, ale ak je geneticka vada na maternici (napr. zaklonena) tak skôr nie. No a poznám babu čo mala prvý kliestovy, babo vtedy skoro umrelo a rovno si vybavila sekciu. Ja by som za to rozhodne nikoho neodsudzovala. Mala som perfektný pôrod ale dokážem pochopiť tie, čo take šťastie nemali ( ajked vcitit sa do ich situácie môže len ten, kto to zažil).
Inak epiduralku som mala, ale pichli mi ju neskoro-pól hodky pred tlacenim, teda zabrala mi 15 minút pred tým, ako sa maly narodil a kontrakcie boli take tlmenejsie. Ale stavaju sa prípady, kedy epi nezabera dostatočne - a to hlavne po vyvolavackach, ajked mne malého tiež trosku popohnali...pocuj ak ti môžem poradiť, skús piť malinikovy čaj - uľahčuje otvorenie porodnych ciest, ďalej masáž hrádze, epi- no (je tu o tom aj téma), ďalej homeopati predávajú homeopatika na lepšie znasanie bolesti, výborný je tiež dianatal gel počas pôrodu (predávajú v lekárni, ale je dosť drahý), injekcia na uvoľnenie svalov (tu nám poradila stanicna sestra pri prehliadke porodnice), cviky podľa mojzisovej na posilnenie panvoveho dna a psychická pohoda počas pôrodu ( čo u teba po predchádzajúcǒ zážitku asi bude len ťažko možné 😖) ale ak máš tu placentu stále dole, tak nerob nič, len odpocivaj, resp. sa spytaj doktora. Ku komu vlastne chodis?

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 čajík pijem už týždeň, bol hlavičkou k panve, ale veru neviem či na hor, alebo opačne. No mal asi mesiac na hlávke krvnú zrazeninu, tá sa mu vstrebala a pri tých tlakoch mal aj krvácanie do nadobličiek, bol sledovaný asi pol roka od pôrodu ešte.
No zatiaľ mám stále, že DS-dolný segment. Chodím k MUDr Ilavskému na polikliniku.

A aká injekcia to je, čo si spomínala?

bettynka222
8. nov 2010

@marcelkatt no ale to by si už mala začať chodiť do nemocky, nie? Chceš chodiť k niekomu konkrétnemu alebo ti to je jedno? a budeš si na pôrod niekoho vybavovať?
Co ja viem čo to je za injekciu? Jednoducho injekcia na uvoľnenie svalov (a krcok je samozrejme sval 😉 ) ja som o tom dr. hovorila už na poradni, počas porodu som jej to pripomenula a bolo. O tom porodnickom gely si počula? Vyrába to glaxo smith kline a vola sa dianatal 😉

dulkagabulka
8. nov 2010

@marcelkatt okrem maliniku ti odporučam aj lanove semienko..aj ked bettynka ma pravdu..ak by bola placenta este stale vcestna, potom je vaginalny porod život ohrozujuci

marcelkatt
8. nov 2010

@dulkagabulka ďakujem za tip, kúpim si. Neviem, či ma dr nechce vyplašiť, alebo čo, alebo sa to fakt ešte za 4tt ôže zmeniť. Naposledy poradňa placenta CA-VB DS!!! Takže tak,

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 nebudem si pôrodníka vybavovať, ak vaginálne tak asi epi, a ak sekcia tak mi je tiež asi jedno kto to urobí. O tom géliku som počula a po pravde zvažujem nad ním, len by som prijala nejaké maminky, ktoré to odskúšali.

bettynka222
8. nov 2010

@marcelkatt no ja som ho skusala 😉 a teda ja som bola celkom v pohode aj bez epi 🙂 urcite pomohol aj ten malinik a pravidelne cvicenie a dlhe prechadzky, plavanie (vtedy bolo leto) - keby si mohla palvat prsia, to by bolo super. to maleho posunulo uplne nizko, dr mi tri tyzdne pred porodom hovorila, ze polku porodu uz mam za sebou 🙂 ale to rob iba vtedy ak je babatko v spravnej polohe (nesmie sa vtedy, ak je tvarou nahor). no ale ta tvoja placenta teda....sak sa ilavskeho na to spytaj, hm? a kedy ides na poradnu do nemocky?

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 zlatko ja mám zákaz dlho stáť aj behať, je mi až na odpadnutie a tvrdne mi bruško potom. Asi ten gel kupim.

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 neviem kedy a či idem aj do nemocky na poradnu. Naposledy sestrička vravela, že sa už chodí do konca k svojmu, no kamoška vravela že do nemocky od 38tt.Ja budem resp plánujem pôrod v Bojniciach. Takže poradne v Prievidzi.

bettynka222
8. nov 2010

@marcelkatt neee ten gel nekupuj, co ak budes rodit sekciou? je to dooost drahe. a preco v bojniciach? teda viem,z e je ot naj porodnica na SK, ale zas ked si cely cas v TT to sa tam budes trepat? aj ja som tam najprv chcela ist...ale je to dooost daleko. a este ked mas toto s placentou, tak je to velmi nebezpecne....navyse tu v TT ta dr pozna a vie prinajhorsom komunikovat s dr z nemocky. inak to co je za blbost ze na poradne sa uz nehcodi do nemocnice???? ved ako sa dr zoznami s buducou rodickou ked tma chodit nebude, hmmm?

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 mojko ja som Prievidžanka a tam mám moju rodinu. Tu mi s Erikom nik nepomôže žiaľ. To je hlavný dôvod. Bojnice nie sú naj nemocnica, vôbec neviem ako sú na tom, možno ako Trnava. Netuším. Ide mi o to, aby sa mi postaral môj ocino a môj brat o Erička. Budú sa striedať. Manželovi voľno nedajú. A manželova rodina, ☹ škoda reči.
Erika som rodila v Handlovej, to bola pôrodnica na úrovni, od lekárov až po upratovačky všetci milí, ochotní, rodinné prostredie,. Len tá zanikla tento rok, pretože im nevynášala vraj. To bola súkromná pôrodnica, ale nič som neplatila.

bettynka222
8. nov 2010

@marcelkatt ale praveze bojnicka je vraj naj...a este aj banska stiavnica - tie su naj co sa tyka ustretovosti k poziadavkam mamiciek...ci som nieco doplietla? mozno gabika bude vediet viac 😉
je mi luto ze sa na manzelovu rodinu nemozes spolahnut ☹ a tatino s bratom by si nemohli zobrat na striedacku volno a prist sem?

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 bojnická? no neviem, nemýliš si to s Handlovou? Tá bola fakt veeeľmi dobrá, žiaľ nie je už, čo ma dosť mrzí. Brat má miminko, a potrebuje byť aj doma, ocko sa fakt snaží, dovolenku tento rok míňal iba na moje poradne. A plánujeme tam ostať do 2.1, takže aj sviatkovať tam budeme spolu. Tu nikomu nechýbame ☹

bettynka222
8. nov 2010

@marcelkatt nie, jasne si pamätám bojnicku, ale možno si to veľmi jasne pamätám nesprávne - to sa mi totiž stáva 😀
to mi je ľúto že tvoja "vyzenena" rodina je taká hlupa 😒 a tm má s nimi aký vzťah?

irsina83
autor
8. nov 2010

@bettynka222 no vsetko to co si pisala pred tym s tym suhlasim. aj malinka je dnes cely den vyrusena, od 5.00 rano hore, cely den zabity na kramaroch, pokazde ked zaspinkala tak sme isli na vysetrenie a zobudili ju..tak si vies predstavit a nehovorim ze ani papat poriadne nechce...
@lalia21 on je zlaty,dakujem za odovzdanie odkazu 😉

lalia21
8. nov 2010

@irsina83 nie je začo 😉

marcelkatt
8. nov 2010

@bettynka222 moj manžel, ich kašle už, vidí akú má rodinu,. Vieš jeho mama robila rozdieli medzi deckámi a tak aj medzti vnúčencami. Žiaľ. Samozrejme podľa nej to tak nie je. No uznaj sama, porodila som im prvého vnuka a za 6 dní nik z ich rodiny nebol v pôrodnici. Za tri roky, ho nikdy nevarovali, nemali čo len 5 min na prechádzke. Minulý rok mi praskla cysta, náhle som musela ísť do nemocnice a na vlastnú žiadosť do Handlovej, lebo tu mi nik nezavaroval syna. Aby som jej mnekrivdila - teraz ma napadlo 1x ho varovala 2.5 hodiny, z toho hodinku spinkal, svokor nás zavolal do kina, to mal Erik necelé dva roky. Prišli sme pre neho a prvá veta, erik mi zlomil dáždnik. No chápeš? Dvojročné dieťa, čo robila keď sa to teda stalo? Ale nevadí. Najlepšie je, že pred jej známymi sa chváli akého má vnuka a vnučku, čo on všetko vie a podobne, pritom, keby my k nim nejdeme, dovolím si povedať, že Erik by ich oslovoval možno teta a ujo. Švagrinka manželova sestra, má o mesiac staršiu od nášho. Tá im je všetkým. Prajem im to jasné, veď tak to má byť.

sjuzi
9. nov 2010

@bettynka222 my sme chceli súrodenca pre Miška asi od jeho 18. mesiacov, nedarilo sa, resp. aj sa zadarilo, ale skončilo to MA a odvtedy sa až po roku konečne podarilo, paradoxne zrovna vtedy, keď som sa mala vrátiť do práce... 😅
A k tej materinskej láske, tento môj 3-ročný fešák je tuším stále zlatší a podarenejší... každé obdobie s dieťatkom je krásne, či už s bábätkom, ale teraz sa mi to zdá také všetko veľmi intenzívne, asi aj preto, že ako už kecá, tak mi aj sám vie vyjadriť lásku a vieš, chlapci sú takí zlatí mamičkári... mojkáči... no proste ho ľúbim viac a viac... až sa bojím, čo to spraví, keď donesiem ďalšieho chrobáčika domov... 😅 😉 🙂 😵

sjuzi
9. nov 2010

Ja inak tiež váham, či si vybaviť pôrodníka, či nie... pri prvom pôrode som nemala, ale ujal sa ma MUDr. Čech, ale to len preto, že sa posl.mesiac chodilo na poradne do nemocky a keďže som aj 10 dní prenášala, tak si ma zobral rovno pod palec a postaral sa... Fakt bol strašne zlatý a mohla som sa na neho obracať... Po pôrode som sa mu samozrejme revanšovala... ale nič sme nepodpisovali... 😉
Tiež nechápem, prečo zrušili tie poradne v nemocnici, je to absolútna blbosť. Ja som sa vtedy aspoň v tom cítila istá, že som sa mala na koho obrátiť, poradiť sa...
Tak neviem... ešte si ale vravím, že mám čas nad tým uvažovať... tak až po Novom roku sa rozhodnem... 😒

sjuzi
9. nov 2010

@marcelkatt ja ťa chápem, určite je lepšie byť v tomto období s ľuďmi, na ktorých sa môžeš spoľahnúť a byť aj bez obáv, čo sa týka varovky pre Erička... ja by som to asi riešila podobne. Ja tu tiež som prisťahovaná, ale našich mám v BA, takže je to podstatne bližšie... tiež som zvažovala, či nepôjdem rodiť do BA na Antolskú, aj kvôli tej infekcii, čo tu v TT majú... no všetko je ešte vo hviezdach... 😒
Ja tu mám aspoň švagrinú, ktorá sa dosť o Miška zaujíma, môžem sa na ňu kedykoľvek obrátiť, keď potrebujem malého zavarovať, ona býva už od 14tej doma, deti má dospelé, takže je to fajn. Aj zo škôlky mi ho už párkrát vyberala. Preto sme dali malého do škôlky aj blízko nej... aby mohla pre neho prípadne chodiť... (keď som si myslela, že nastúpim do roboty 😅). Svekruša býva mimo TT, ale tiež sa o malého veľmi nezaujímala nikdy. On ju dokonca ani nemá rád a teraz jej to dáva aj pocítiť... že neľúbim babku a pod... 😒 Ona mu ani hračku nikdy nekúpila, len mne dá obálku s peniažkami, nech mu dačo kúpim... ale tak si ho nezíska... nie je to ono. Keď sme u nej, tak len ho okrikuje, akoby jej išiel na nervy... no ťažko... ale Miško je už jej 6. vnúča, len ostatní sú 20 rokov +, tak mi je to čudné... no ale každý sme nejaký, že... 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre