Jazvy po pôrode

Jazva po pôrode"Jazvy po pôrode" sú možno neviditeľné, ale predsa bolestivé a citlivé. Vznikajú po prirodzenom pôrode2 najmä ak bola nutná epiziotómia16 (nástrih hrádze). Tu sa ukáže, aký šikovný je lekár, ktorý rany zašíva a akú schopnosť regenerácie majú sliznice a vnútorné prostredie. Jedinou možnosťou, ako zmierniť potiaže, je hneď po pôrode aplikovať zápary z rastlín.

Preukázateľné účinky má najmä repík lekársky. Odborníci odporúčajú kúpele minimálne po každom použití toalety, najlepšie však šesť - sedemkrát denne. Ak je vznikajúce jazvy potrebné stiahnuť (v prípade, že krvácanie, alebo bolesť pretrváva aj po šestonedelí), takýto účinok má dubová kôra. Odporúča sa časté umývanie v silne koncentrovanom vlažnom kúpeli. Rany treba vetrať čo najviac na vzduchu, postupne sa zahoja.

Viditeľná, bolestivá rana a následne jazva vzniká po pôrode cisárskym rezom57. Vtedy je porušených hneď niekoľko štruktúr – koža, podkožie, svalové blany, brušný sval, pobrušnica a nakoniec maternica. Tieto štruktúry sa zošívajú jedna po druhej, postupne. Rana je teda hlboká a zacelenie trvá približne šesť týždňov, v závislosti od typu pokožky matky. Hojenie per primam (dobré hojenie) spočíva v tom, že všetky vrstvy jazvy sa voči sebe vzájomne posúvajú. Naopak, pri hojení per secundam (nedobré hojenie) dochádza k poruche mäkkých tkanív a tvoria sa keloidné jazvy. Sú považované za aktívne, pretože sa prejavujú zvýšenou citlivosťou, respektíve bolestivosťou pri dotyku. Niektoré ženy popisujú stav jazvy za necitlivý – necítia okolie, ani samotnú jazvu. Toto sa môže prejaviť hneď po operácii. Je dokázané, že až 75 % matiek je citlivých na zmenu počasia – jazva vtedy viac bolí, cítia ju vo väčšej miere.

Vyzrievanie trvá až rok

Jazva prechádza viacerými štádiami – vyzrieva. Spočiatku je ružovočervenej farby a na pohmat hrubšia. Neskôr vybledne a zmäkne. Tento proces trvá od 6 do 12 mesiacov. Potom je vzhľad jazvy definitívny. Vo viacerých prípadoch však vzniká jazva, ktorá vyčnieva nad okolitú kožu a nevybledne.

Starostlivosť o jazvu

Je teda veľmi dôležité začať so starostlivosťou o jazvu čo najskôr. Účinne tak budete pôsobiť proti nežiaducemu diskomfortu a taktiež zabránite komplikáciám, ako sú napríklad práve spomínaná necitlivosť a bolestivosť, prípadne až bolesť vyrážajúca do oblasti drieku. Kedy začať so starostlivosťou? Je to možné hneď ako sa stehy vstrebú, alebo sa vyberú – asi po týždni, až desiatich dňoch od operácie. Už v tomto včasnom štádiu prevádzame tzv. mäkké techniky, ktoré spočívajú v jemnej masáži jazvy a jej okolia. Správnou technikou a cieleným pôsobením hoci aj s pomocou fyzioterapeuta, sa môže preukázateľne zlepšiť vzhľad vznikajúcej jazvy.

Liečba pomocou gélov

Farmakologický prístup zahŕňa liečbu pomocou gélov. Silikónové gély hydratujú, zmäkčujú a vyhladzujú.  Výhodou je, že liečba je bezbolestná a pomerne jednoduchá.  Avšak dobrý výsledný efekt si vyžaduje pravidelnú a dlhodobú aplikáciu.  Gély sú na báze silikónu, aplikujú sa po zahojení rán. Určite ich nenanášajte do otvorených, nezahojených rán, kedy ešte stehy nie sú vybraté, ani do slizníc. Gély jazvu zmäkčia, vyhladia, zmiernia svrbenie a napomôžu k vyblednutiu začervenaných miest, ale aj tmavších jaziev. Dokonca zaberajú aj na keloidné jazvy. Pri terapii jazvy je dôležité toto miesto hydratovať. Silikónové gély zabraňujú stratám vody odparovaním a sú polopriepustné. A práve to je dôležité – hydratácia a prísun kyslíka k jazve. Takisto zvyšujú produkciu kolagénu, tak sa jazva rýchlejšie zahojí.

Čo na staré jazvy? 

Čo v prípade, ak ste už niekoľko viac mesiacov, či aj rokov po pôrode a jazva je staršieho dáta? Ako uvádzajú odborné štúdie, stará jazva sa odstraňuje oveľa horšie, ako čerstvá. Existujú metódy, ktoré sú síce invazívnejšie, no jazvu veľmi efektne “spracujú”.

  • injekčná aplikácia kortikoidov - aplikuje sa priamo do jazvy, čím sa jazva dostane do úrovne kože a ustupuje začervenanie. Táto metóda nie je vhodná pre každý typ jazvy, pri tejto terapii je potrebná lekárska konzultácia.
  • odstránenie laserom - laser zmení štruktúru kože, tepelne zničí starý kolagén a podporí tvorbu nového. I tu ale vznikajú menšie jazvičky, o ktoré sa treba hneď od počiatku starať. Výsledky sú však napriek tomu veľmi dobré.
  • aplikácia interferónov – proteínov, ktoré prirodzene vytvárajú bunky ako odpoveď na vírusovú, alebo inú stimuláciu a pravdepodobne majú vplyv na tvorbu kolagénu v jazve. Nedávne štúdie ukázali, že injekčne podané látky takýto vplyv majú. Chýbajú však dlhodobé skúsenosti.

Súvisiace články

Viac o jazvách po pôrode na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. Klinická farmacie II, Vytřísalová Magda a kol.
  2. Odborné periodikum Lekárnik
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s jazvami po pôrode

Máš skúsenosť s jazvami po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť