Epiziotómia

16 skúseností

Epiziotómia alebo nástrih hrádze patrí medzi najčastejšie pôrodnícke operácie. Vykonáva sa na konci druhej doby pôrodnej k rozšíreniu pôrodných ciest a ako prevencia pred roztrhnutím pri priechode plodu.

Nástrih sa vykonáva pri kontrakcii, keď sa hlavička dieťaťa prerezáva a hrádza je napnutá. Vďaka maximálnemu napnutiu rodička nástrih vôbec nepocíti. V prípade, že je pôrod ukončený kliešťami, je miesto nástrihu hrádze umŕtvené.
Epiziotómia - nástrih hrádze pri pôrode
Po porodení32 plodu a placenty je miesto nástrihu po predchádzajúcom umŕtvení zašité samovstrebávajúcimi stehmi. Jazvy sa hoja bez väčších komplikácií. Pri zlom hojení môže dôjsť k infekcii, kedy je miesto nastrihnutia znova lekárom ošetrené.

Počas hojenia sa rana sprchuje vlažnou vodou, môže sa použiť intímne mydlo, alebo mydlo s obsahom dubovej kôry. Vhodné sú sieťované nohavičky v období šestonedelia, priedušné vložky a je dobré ranu často vetrať. Súčasťou rýchleho hojenia je cvičenie na posilnenie panvového dna. Hojenie jazvy je spojené s bolesťou, ktorú je možné zmierniť prikladaním ľadu a sedenie na nafukovacom kruhu.

Znaky vedúce k možnej epiziotómii

 • Pevná hrádza
 • Vysoká hrádza
 • Nespolupracujúca rodička
 • Veľký plod
 • Nezrelý plod

Odporúčania ako epiziotómii predísť

 • Kegelové cviky - cviky na posilnenie panvového dna, kedy sa sťahujú svaly okolo močovej trubice, pošvy a análneho otvoru.
 • Masáž hrádze - začať s masážou by mala žena 6 týždňov pred pôrodom pomocou detského oleja, lubrikačného gélu alebo oleja určeného k masáži hrádze.
 • Opakované pôrody - čím viac pôrodov má rodička za sebou, tým je pravdepodobnosť nástrihu hrádze nižšia.
 • Epi-no1 - silikónový balónik s ručnou pumpou posilňuje panvové dno.

Video (CZ): Nástrih hrádze áno či nie?

Súvisiace články

Viac o epiziotómii na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.sestinedeli.cz/epiziotomie/
 2. https://web.archive.org/web/20160725162316/http://www.lehkyporod.cz/vice-o-nastrihu-hraze/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s epiziotómiou

Máš skúsenosť s epiziotómiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ouwecka
8. mar 2015

Nikdy viac

Nástrih človek vraj necíti, pôrod bol rýchly, nestihla som povedať, že chcem inú polohu na pôrod nie v ľahu. Nástrih bol, ja som ho necítila, šitie bolí a aj keď je to pár stehov, jedna nitka, je to humus..

Odporúčam každému cvičiť s epino/aniball, masáž hrádze a bojovať proti nástrihu, inú polohu na pôrod.. Nástrih je zásah do ženskej intimity, telo je stvorené zvládnuť pôrod bez zranení, treba sa pripravovať ale.. nehovorím o komplikáciách.

Kontrakcie bolia ale, tú bolesť si vďaka nádhere pôrodu ako úžasného zážitku naozaj nepamätám. No, šitie a nástrih je odporná vec, ktorú verím, že už nezažijem..
6 poďakovaní
kamatopo
5. jan 2014

Niekedy to bez nástrihu nejde.

Pri prvom synovi som bola mladá a neskúsená, tak mi to neprišlo až také hrozné. Neskôr som si uvedomila, že to ani nemuselo byť vzhľadom na to, že som bola dosť otvorená. Išlo len o peniaze z poisťovne za každú maličkosť, čo tam s Vami robia. Hojenie bolo bezbolestné, ale aj po niekoľkých mesiacoch som jazvu zacítila.

Pri druhom som bola staršia a hlavne som mala naštudované toho viac, tak som sa pôrodu nebála. Nikto nečakal čo sa stane, že budem mať KP pôrod - ritkou nadol. Mohla som si vybrať buď cisársky, alebo nástrih o ktorom ani prímar nevedel aký bude veľký. Nechala som to na profesionála a zvládli sme to. Ďakujem veľmi pekne vtedajšiemu kolektívu nemocnice v Ilave za úžasný prístup personálu a je mi ľúto že toto pracovisko zrušili.
0 poďakovaní
melanka21
23. dec 2013

Pôrody bez nástrihu

Mám 2 detičky a obe som porodila bez nástrihu a potrhania.

Prvý pôrod bol veľmi veľmi ľahučký. Kontrakcie som dostala okolo 13:15 hod. Kým sme došli do pôrodnice, bola som otvorená už na 8 cm. Takže ma hneď zobrali na sálu. Nechali ma trošku pohopsať na fit lopte a keď som už nemohla vydržať, dali ma na pôrodný stôl. Prepichli vodu a spolu s vodou šla von hlavička. Malá sa narodila o 14:05 hod. Žiaden nástrih, žiadna ranka, takže šitie potrebné nebolo.

Pri druhej dcérke som bola na rizikovom. Takže som si dosť odležala v nemocnici a keď už bolo najhoršie, dali mi vyvolávačku o 8 hodine ráno. Malá sa narodila 11:25 hod. Bolesti príšerné, dalo sa to vydržať. Prepichli vodu, keď som bola na 8 cm a už to išlo znova pekne samo, raz dva. Tu som mala 2 vnútorné stehy, ale nenatrhla som sa,. ani mi nerobili žiaden nástrih. Len som mala malé škrabančeky, pravdepodobne od malej, lebo lekár vravel, že vôbec to nie je hlboké.

Pri oboch pôrodoch som s nástrihom nesúhlasila. Som rada, že má počúvli :)
6 poďakovaní
culia1
22. dec 2013

Menej bolestivý bol nástrih, ako roztrhnutie

Bola som prvorodička, lekára som nemala zaplateného, nemala som dohodnuté nič. Pôrod prišiel sám, išiel pomerne dobre, nič príjemné. Veľa si z toho nepamätám, ale pamätám si na chvíľu, keď ma malý roztrhol, to bola fakt nepríjemná bolesť. Za tým má doktorka ževraj ešte nastrihla, o čom ja neviem - len mi manžel povedal.

Drobec bol pomerne malý. Mal 2,8 kg, ale mal rúčku ohnutú v lakti, tak preto trhal. Zašívanie bolo teda veľmi nepríjemné. Napriek umŕtvovaniu to bola hodina a fakt nepríjemná vec. Ešte aj traja lekári sa pri mne vystriedali.

Môj názor na nástrih - keď treba pomôcť, tak nech sa tomu pomôže.

Samotné hojenie tiež nebolo príjemné. Musela som chodiť 2krát do týždňa na čistenie do nemocnice, lebo po týždni sa mi rana pustila hnisať. Ale dá sa to zvládnuť. Viem si predstaviť, že taký cisársky rez je určite oveľa nepríjemnejšou a namáhavejšou skúsenosťou.
1 poďakovanie
wyerka
19. dec 2013

Rutinný a nepotrebný nástrih hrádze

Prípravu na pôrod som nepodceňovala. Keďže mám rada vo veciach prehľad, veľa som čítala a zisťovala čo može pomôcť pri pôrode. Našla som ľanové semiačka (zvlhčujú sliznice), čaj z listov ostružiny malinovej, balónik Epi-no a Dianatal gél.

Semiačka som užívala od 32tt, čaj od 34tt a cvičila som hrádzu s epinom od 36tt. Nacvičených som mala 31cm. Pri pôrode som použila Dianatal gel a za 2 hodiny od príchodu do nemocnice som porodila na 4 zatlačenia syna bez akýchkoľvek problémov. Lekárke som pred pôrodom povedala, že nástrih nechcem. Napriek tomu mi ho urobila - síce malý, len na 3 drobné štichy, ale aj tak nebol potrebný, lebo syn išiel von bez problémov. Skôr mi to prišlo také, že si musia zapísať lekársky úkon a lokálnu anestézu pri šití do výdajov pre poisťovňu. Inak si totiž ten zbytočný pidi strih neviem vysvetliť. Šitie ma nebolelo, trvalo len 3 minúty a pichli mi lokálku. Nabudúce ale jasne podpíšem súhlas so strihaním len v život ohrozujúcej situácii.

Syn mal 3400g a hlavičku 36cm. Bola som prvorodička a potom sa na mňa chodili pozerať doradu sestričky, že to ja som "tá prvorodička", čo porodila s mini nástrihom za 20 minút.

Všetkým ženám odporúčam, aby sa o svoj pôrod zaujímali a zisťovali si možnosti. Lebo spoliehať sa na náhodu sa rovná na 90% problémovému tlačeniu (vďaka epinu viete presne ktoré svaly slúžia na vytlačenie bábätka), veľkému nástrihu, bolestiam pri šití a následnému niekoľkotýždňovému zotavovaniu z pôrodu.
12 poďakovaní
terinka2013
12. dec 2013

Boľavý nástrih

Ja mám osobnú skúsenosť s nástrihom otrasnú. Vedela som, že doktorka, ktorá ma rodí, mi ho bude robiť, pretože to povedala na sedení pred pôrodom. "Každej prvorodičke robím nástrih.", aby som ju citovala. Nečala som, že to ale bude to najhoršie z môjho pôrodu.

Rodila som 8dní po termíne. Malý sa vypýtal sám. Rýchlo som sa otvárala, na 1.rodičku vraj ukážkový pôrod ( rýchly ). Malého mi približne meral doktor pri vyšetrení, tak som vedela, že nebude veľký, tak aj bolo.. mal 3 kilá aj po prenášaní.

K nástrihu asi toľko. Ako mi ho urobila, neviem o sebe takmer nič, len som vnímala otrasnú bolesť, nikdy som väčšiu nezažila, a to znesiem fakt hocčo, Dali mi kyslík, čo bolo ešte horšie, nemohla som ani dýchať a viem len, že mi sestrička tlačila na brucho, aby šiel von drobec. Ale netuším, čo som vtedy robila ja. Potom viem len, že som porodila placentu a zašívala ma. Ale dodnes sa mi to odohráva v hlave a plačem, prečo som svoj pôrod musela prežiť v polovedomí, v omráční bolesťou :(

Pri druhom si vyslovene budem žiadať na svoju zodpovednosť epi nerobiť.! Rana sa mi hojila krásne. Po 10 dňoch som bola relatívne fit, horšie to bolo po 6.nedelí, keď mi nabehol cyklus. Ale ten pôrod mi je strašne ľúto, že som ho ani nevnímala :( Mal to byť najkrajší okamih a nič si nepamätám, to je moja skúsenosť.
0 poďakovaní
onep
3. dec 2013

Netreba to dramatizovať a zovšeobecňovať

Rodila som 2 deti spontánnym pôrodom. Pri obidvoch som bola nastrihnutá. Vo fáze tlačenia som už vyslovene na to čakala, kedy ma už konečne nastrihne. Šitie bolo pri druhom pôrode dosť nepríjmné, lebo mi to poriadne neumŕtvil. Ale sedieť som našťastie mohla hneď po pôrodoch bez problémov.

Verím, že niektoré ženy s nástrihom majú problémy, ale to si myslím, že sa vyskytuje pri akomkoľvek podobnom lekárskom zákroku. Myslím si, že nástrih by sa mal robiť len, keď je to naozaj potrebné a to môže posúdiť len lekár, ktorý je momentálne pri pôrode a to treba rešpektovať.
1 poďakovanie
domenica2013
2. dec 2013

Epiziotómia

Tak to si ešte môžete gratulovať. Ale mať zošitý pošvový vchod a zošitú hrádzu tak vysoko, že si to vyžadovalo plastiku, tak a samozrejme dodnes zdravotné problémy.

Rozhodne som za sekciu a vždy som za ňu bola, ale neobmedzená moc lekárov a ich dokonalosť na Slovensku zvíťazila. Na Slovensku by som rozhodne nerodila. Lekár by mal rešpektovať potreby pacienta a to, čo si pacient želá. A to na Slovensku ešte lekári nevedia. Možno nie všetci, ale...

Aj epiziotómia bez môjho súhlasu. A ani súkromná klinika na Slovensku nie je žiadna záruka. K tomu zlomená a zle zrastená kostrč... Ale to tiež nikto nikdy nepovie. Už len čakám, ktorý lekár bude taký chytrý a prestrihne hlavu dieťaťa alebo ho tými nožnicami pichne. To musel niekto veľmi nerozumný vymyslieť. A masírovať hrádzu, to sa teda lekárom vôbec nechce alebo málokedy...
0 poďakovaní
mishella1987
2. dec 2013

Bolelo...dokonca na trikrát!

Môj pôrod bol vcelku fajn,dalo sa to vydržať...až kým nedošlo k nástrihu! Bolelo ma to neskutočne a ešte tie komentáre doktorky,no hrôza. Strihla prvýkrát a odznel komentár: '' To čo za nožnice?'' Strihla druhýkrát: '' Šak sú tupé!'' A potom ešte raz: '' Toto sa mi sníva!'' Asi si viete predstaviť, ako hrozne to na tie tri razy bolelo. Nemala som podanú žiadnu lokálku, takže všetko som cítila.

Po desiatich minútach bola malá vonku. Lenže potom doktorka zahlásila, že mám úzku pošvu a roztrhalo sa to tak ako nechcela. Dostala som injekciu a hneď začala šiť. Čiže každý vpich som cítila. Neplakala som počas pôrodu, ale za to tých 45 minút zašívania, som myslela, že hádam vyplačem všetky slzy, čo mám.

Ešte teraz mám zimomriavky. Bola som dva týždne mimo prevádzky, ako sa vraví. Pohľad na moju krásnu dcéru to ale prevažuje a oplatilo sa vytrpieť.

Dúfam, že keď pôjdem rodiť druhýkrát, to nebude tak bolieť, keďže sa to tam dolu zmenilo :-)
0 poďakovaní
snopkulka
1. dec 2013

Au au aaaaauuuu

Prvého syna som rodila skoro 2 hodiny (myslím fázu tlačenia), nemohla som vytlačiť hlavičku. Rodila som v Írsku, kde nechávajú všetkému voľný priebeh, takže sa čakalo aj s nástrihom do poslednej chvíle. Nakoniec ma museli nastrihnúť, lebo by som rodila doteraz :-D Zošívanie bolo úplne v pohode, žiadna veľká bolesť ;-) o 2 hodiny už som sedela na nemocničnej posteli s nohou pod zadkom :-D

Pri druhom synovi som hneď na pôrodnej sále zahlásila, nech ma nastrihnú, lebo nechcem aby sa opakoval scénar ako pri prvom. Drobček však išiel na svet ako Superman - ručičkou napred, takže ma dotrhal a to riadne. Samotný nástrih to už nijako nevylepšil ;-) Rodila som 10 minút, zošívali ma 45 minút, ešte teraz ma striasa, keď si na tú bolesť spomeniem. Rozhodne je to niečo, čo by som dobrovoľne podstupovať už nechcela. Myslela som si, že už si nikdy poriadne nesadnem :-D O dva týždne už bolo všetko OK, na bolesť ostali iba nepríjemné spomienky :-) Výsledok - zdravé bábätko - však stojí za všetku bolesť sveta x-)
2 poďakovania
petah82
26. nov 2013

Najhoršie z celého pôrodu

U mňa teda nástrih bol a následne šitie bol najhorší zážitok v mojom živote. Napriek umŕtveniu som cítila všetko a myslela som, že už viac nevydržím, že má budú musieť uspať. Nechápem, prečo to neurobili...

Syn mal 4kg a väčšiu hlavu ako je priemer, neviem presne koľko cm. Rodil sa pri krčku na 8cm, takže natrhol aj ten a potom dotlačil všetko vnútri. Hneď ako vyšiel mi vraveli, že úúha, máte tam veľké hematómy, akože modriny, tým ako sa tlačil ich narobil a hneď sa nalievali krvou a keďže mi do tohto zmodrinovaného išli šiť, to bol fakt koniec. Hodinu a pol to trvalo. Zvnútra aj zvonku.

Je mi veľmi ľúto, že možno niekoho vystraším, ale bolo to tak, nemôžem dať pozitívnu reakciu. Nie som žiadna padavka, ani hysterická herečka, mám za sebou dve operácie kolená, dve nevydarené tehu, pichanie injekcií do brucha počas celého tehotenstva, ale toto :-( Najviac ma mrzel prístup sestričky, ktorá sa do toho moc montovala vetami typu, to vás nemôže tak bolieť... no nič iné nemám na práci, len robiť scény po pôrode 4kilové syna... ALE zahojilo sa to fajn, všetko v poriadku. :-)
0 poďakovaní
zuzzulka
25. nov 2013

Epiziotómia po vzájomnej dohode

Ja som pri prvom pôrode ani nevedela, čo epiziotómia je. Žiaľ, ani mi to nik na sále nepovedal, resp. ma neinformoval, že niečo také idú robiť. Nástrih som cítila a aj šitie. Hojenie bolo rýchle a bez komplikácií.

Pri mojom druhom pôrode som žiadala personál, aby nástrih urobili iba v súrnom prípade a aj tak bolo. Lekár mi masíroval hrádzu a vo finále mi navrhol nástrih, lebo sám vyhodnotil, že by to bolo dobre. A ja som súhlasila. Mala som len 3 štichy. Šitie bolo nebolestivé a hojenie rýchle a bez komplikácií. Rozdiel bol citeľný, preto že som nerodila v tej istej nemocnici.
1 poďakovanie
zuzi0911
23. nov 2013

Všetko sa dá zvládnuť

Mám dve epiziotómie. Aj keď pri druhej mi ju nechceli robiť, no nakoniec bolo treba. Pri prvej to bolo komické, nakoľko som dotlačila skôr, doktorka už pripravená na nástrih. Ja otvorila oči, kukla na ňu, ona nožnice položila akože nič sa nedeje. Kedy ma nastrihla netuším, nie je to cítiť. A tak isto aj pri druhej. Šitie áno, ku koncu aspoň pre mňa bolo bolestivé napriek umŕtveniu, ale dá sa to vydržať tých pár stehov.
1 poďakovanie
marin.frist
22. nov 2013

Epiziotómia pri vaginálnom pôrode

Moj pôrod trval 3 hodiny od prvých bolesti po pretrhnutí plodových obalov. Pri tlačení zrazu len povolil tlak a hlavička a následne celý synček bol vonku... následne mi lekárka povedala, že má ide zašiť a pichne mi lokálku. Prekvapene som sa jej opýtala, či som sa roztrhla a ona na to, že ma nastrihla - musím povedať, že to urobila tak šikovne počas kontrakcie, že som o tom vôbec nevedela. Mala som len zopár stehov, vnútorné šitie som ani necítila a zvonku to nepríjemné štípalo. Ale celkovo vzaté, to bolo bez problémov.
1 poďakovanie
erickaa
20. nov 2013

Nič hrozné

Ale teda musím povedať, že mi ešte trochu účinkovala epidurálka a ešte mi to aj umrtvili. Napriek tomu to bolo trochu nepríjemné, ale nič čo by sa nedalo vydržať. ;-)
0 poďakovaní
liza2222
17. nov 2013

Trauma zo zašívania hrádze

Pôrod nie je nič oproti šitiu, ak neumrtvia ako treba. Ja práve na to neviem zabudnúť a keby som to vedela, dieťa nechcem.
0 poďakovaní