Šiesta choroba

Každá doba má aj svoje typické detské choroby. Kým napríklad také osýpky, dôverne známe minulým generáciám, sú už vďaka očkovaniu na ústupe, medzi “novinky na trhu detských chorôb” patrí bezpochyby donedávna menej známa piata či šiesta choroba. Šiesta detská choroba sa najčastejšie objavuje v zimných a jarných mesiacoch. Môže byť zameniteľná s rubeolou alebo osýpkami, ktorých potvrdenie možno doložiť sérologickým vyšetrením.


Video: "Ako sa veselé dieťa v priebehu pár hodín premení na dieťa s horúčkami."

rozhovor s detskou lekárkou MUDr. Denisou Jaššovou


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ PRVÁ POMOC alebo čo by vám v "lekárničke" na výletoch nemalo chýbať
🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)
🎞️ Horúčka je pre organizmus do určitej hranice prospešná.
🎞️ Čo je to piata choroba a ako ju liečiť?


Čo je šiesta choroba?

Šiesta choroba (roseola, exanthema subitum) je spôsobená herpetickým vírusom HHV-6 (menej často HHV-7). Svoj názov nezískala podľa vírusu HHV-6, akoby sa niekto mohol domnievať. Názov vznikol historicky - roseola infantum bola šiesta v poradí pri zatrieďovaní exantémových ochorení. Objavuje sa prevažne u detí vo veku do 36 mesiacov, pričom najčastejšie medzi 6 a 18 mesiacom. Veľmi často sa preto môžete stretnúť aj s označením šiesta detská choroba.

Zjednodušene môžeme povedať, že ide o akútne horúčkovité vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, spojené s vyrážkou. Keď sa objavia na koži vyrážky, je to dobré znamenie, že šiesta choroba je na ústupe a onedlho bude pacient zdravý.

Šiesta choroba spravidla nemáva ťažký priebeh, ale aj tak jej začiatok často človeka vydesí. Znepokojení rodičia prechádzajú diskusie na stránke Modrýkoník, hľadajú odpovede ako sa šiesta choroba prejavuje a fotky vyrážky, ktorá je pre chorobu úplne typická.

Šiesta choroba a jej inkubačná doba

Inkubačná doba pri šiestej chorobe je 5 - 12 dní.

Šiesta choroba, jej príznaky a priebeh. Od vyrážky po vychádzky.

Prvým prejavom choroby je vysoká horúčka. A to naozaj vysoká, väčšinou okolo 39 - 40 ° C. Takže vás čaká asi pár ťažkých dní a hlavne nocí. Hlavu hore, zmobilizujte svoje sily. Skontrolujte si, či máte v zásobe antipyretiká (lieky proti teplote), poprípade rehydratačný roztok, ak by dieťa odmietlo prijímať tekutiny. Ak ste doteraz nepočuli o febrilných kŕčoch5, niečo si o nich naštudujte a buďte pripravení správne reagovať. Prvé stretnutie s nimi býva veľmi znepokojujúce a vedieť, čo môžete očakávať je bod pre vás v boji s nimi. Ešte sa možno uistite, či viete ako správne dávať dieťaťu zábal proti horúčke. Ak ich totiž nerobíte ako by sa mali, môžete narobiť viac škody ako úžitku.

Okrem vysokej teploty sa deti zdajú byť väčšinou zdravé a veselé. Horúčka trvá väčšinou 4 dni. Ak trvá dlhšie, je vhodné zvážiť, či organizmus nebojuje s úplne iným ochorením ako šiesta choroba a vy zbytočne strácate čas čakaním na vyrážky. Ak ste lekára doteraz nenavštívili, je načase tak urobiť. Vždy ak sa objaví neklesajúca vysoká horúčka nad 39 ° C (u detí i dospelých) trvajúca dlhšie ako 4 dni je návšteva lekára nevyhnutná.

O tom, že vaše dieťa trápi šiesta choroba, sa dozviete väčšinou až v momente, keď sa objaví výsyp - škvrnité vyrážky ružovej farby. Vyrážky sa spravidla objavujú na trupe, krku a horných končatinách. Zhruba po dvoch dňoch je šiesta choroba preč a s ňou našťastie aj vyrážky (mnohokrát aj v tvári).

Šiesta choroba vyrážky

Okrem vysokých teplôt (horúčok) a vyrážky môžu šiestu chorobu sprevádzať aj tieto príznaky:

  • znížená chuť do jedla
  • hnačka
  • prechladnutie
  • ospalosť, únava, až apatia

Šiesta choroba a jej infekčnosť

Šiesta choroba je vysoko infekčné ochorenie. Nákazlivosť začína už pred prejavom choroby a končí až potom, keď úplne zmizne vyrážka. Šiesta choroba a jej infekčnosť trvá okolo 7 dní. Šiesta choroba sa prenáša vzdušnou cestou - prenos choroby je jednoduchý predovšetkým v detských kolektívoch.

Dobrou správou je, že šiesta choroba sa neobjavuje po druhýkrát . Po prekonanom ochorení si telo vytvorí protilátky, ktoré v ľudskom organizme pretrvávajú doživotne.

Šiesta choroba - dokedy je dieťa infekčné

Šiesta choroba ako u detí sa objaví veľmi rýchlo a rovnako tak rýchlo aj zmizne. V okamihu, keď je už šiesta choroba konečne minulosťou, si mamičky často kladú otázku, dokedy je dieťa infekčné a kedy ho môžu znova pustiť do kolektívu či von.

Šiesta choroba stráca infekčnosť hneď po zmiznutí vyrážky. Buchnite šampanské a kľude vráťte do svojej dennej rutiny pomalé vychádzky. Dieťa už nie je nutné držať doma medzi štyrmi stenami. Čerstvý vzduch mu urobí dobre. Určite aj vám. My vieme, aký je to heroický výkon udržať dieťa niekoľko dní doma a vymýšľať mu program, aby z vašeho príbytku nespravilo “kůlničku na dříví”

Šiesta choroba u detí

Už vyššie sme uviedli, že šiesta choroba býva spoločne s piatou chorobou označovaná prevažne za detskú chorobu. Táto choroba sa najčastejšie objavuje u detí vo veku 6 mesiacov až 2 rokov. Roseola infantum u starších detí (nad 4 roky) sa objavuje skôr zriedka, rovnako ako u detí mladších ako 4 mesiace.

Šiesta choroba u detí

Šiesta choroba u dospelých

Hoci sa táto choroba označuje ako šiesta choroba u detí, môže sa ňou nakaziť aj dospelý človek. Ak vaše deti ochorejú práve touto chorobou, počítajte, že sa ňou môžete nakaziť tiež - šiesta choroba má totiž vysokú infekčnosť.

Šiesta detská choroba (roseola infantum) u dospelých prebieha ako iné respiračné vírusové ochorenie, bez exantémových (vyrážkových) prejavov a preto dospelý človek nevie, či prekonáva chrípku, šiestu chorobu alebo iný typ respiračnej virózy.

Šiesta choroba a tehotenstvo

Každá choroba v tehotenstve mamičku nepoteší, aj keby išlo len o obyčajnú nádchu. Šiesta choroba samozrejme môže "zložiť" aj nastávajúcu mamičku. Dobrou správou je, že šiesta choroba a tehotenstvo nie je až tak hrôzostrašná kombinácia a plod by nemal byť ohrozený. Problémom nebýva šiesta choroba ako taká, ale skôr vysoká teplota2, ktorá v tehotenstve1 nie je nikdy vítaná.

Pokiaľ má žena podozrenie, že ochorela šiestou detskou chorobou v čase svojho tehotenstva, mala by vždy svoj stav skonzultovať s praktickým lekárom, či s ošetrujúcim gynekológom. Lekár mamičke poskytne odpovede na všetky otázky, ktoré jej víria hlavou a tým aj najpotrebnejší vnútorný pokoj, ktorý je pre prosperujúce tehotenstvo nenahraditeľný.

Šiesta choroba a jej liečba

Šiesta choroba ako taká sa nelieči. Liečba je iba sympomatická, môžete teda “bojovať” len s jej príznakmi, medzi ktoré patrí toľkokrát skloňovaná horúčka. Môžu sa podávať lieky na zníženie vysokej teploty. Šiesta choroba si vyžaduje určité režimové opatrenia, vynechajte vychádzky z domu, absolútne nevyhnutný je dostatočný príjem tekutín a pokoj na lôžku. Očkovanie proti šiestej chorobe neexistuje. Podávanie antibiotík4 je neopodstatnené, pretože ide o vírusové ochorenie.

Šiesta choroba spravidla prebieha bez komplikácií. Ak by sa v dôsledku vysokej teploty objavili febrilné kŕče, je nutné, aby dieťa vyšetril lekár, ktorý zhodnotí jeho stav a po vyšetrení určí ďalší postup (či bude potrebné neurologické vyšetrenie, EEG, prípadne hospitalizácia na detskom oddelení, atď.).

Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová

Použité zdroje

  1. http://www.malypacient.cz/pomuzeme/detske-infekcni-nemoci/sesta-nemoc/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Šestá_nemoc
  3. http://www.sestanemoc.cz/sesta-nemoc-a-jeji-prevence

Hodnotenia a skúsenosti so šiestou chorobou

Máš skúsenosť so šiestou chorobou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
janamexico  19. aug 2018

3 dni vysoké teploty

Malá má 8 mesiacov a práve sme prešli touto chorobou .Malej nič nebolo, no zrazu jedného dňa vôbec nechcela mliečko, myslela som, si že jej nechutí... No ale už na ďalší deň mala teploty 39,2 tak som utekala k dr. Tým, že to bolo iba ráno nerobili jej nič, iba povedala, že máme zrážať, dávať Paralen, po 4 hodinách Nurofen a takto sme išli celý deň, celú noc. medzi tým kúpeľ. To raz mala 39, potom sme stiahli na 38 a potom o 3 hod zas 39.3. S manželom sme spali 2 hodiny na striedačku, na druhý deň som utekala k doktorke. Moč negatívny, crp nízke, takže virózy. Až dnes ráno mala 37,5 a takto sa držíme doteraz. Už sa jej urobil aj výsyp, len teraz neviem k akej chorobe. Za 4 dni sme s manželom spali 6 hodín na striedačku. Dnes už aj mliečko papá. S tekutinou sme problém nemali, vypila dosť, ale to papanie. Iba chrumky kukuričné, pár lyžičiek vody a do toho hnačkovala.
7 ľudí považuje za užitočné
vlocka2506  5. júl 2018

6.choroba s hnačkami

S touto chorobou práve bojujeme. Dcéra má 5 mesiacov., zobudila sa ráno s teplotami 37,7 a 3x ju prehnalo. Najprv som si myslela, že zúbky, čo iné čakať. Príznaky sedia, ale ďasienka nezmenené, vôbec ani náznak! Bola celkom v pohode, aj sa smiala, hrala, no postupne bola mrzutejšia. Večer o 18:00 hod už mala vyššiu teplotu 38,2 a dostala čípok, bola kľudnejšia, no teplota nám zase vyskočila o 4h, tak zase čípok. Ráno sme sa vychystali k dr., dýchanie, hrdielko čisté! Zúbky ani náznak, soplíky neboli. Tak nám robila ešte crp, aj to bolo v poriadku. Skonštatovala 6.chorobu, že máme očakávať výsev... Celý deň ešte teplotovala, aj sme museli podávať sirup, keďže hnačkovala naďalej. Na tretí deň mala už len zvýšenú teplotu, nemuseli sme zrážať, ale väčší problém bol s jedlom a pitím, všetko odmietala. Keďže je čisto kojená, bez príkrmov, bol to boj! Našťastie v noci sa už rozpapala a ráno (4.deň) mala výsev na brušku, chrbátiku a trošku na krku a hlavičke. Och, odľahlo mi! Teploty nie sú! Tak ako vravela dr, .najprv sú teploty, aj do 39 a potom výsev, nikdy nie spolu! Teraz už len čakať, kedy to odzneje a vrátime sa do normálu:-) Len nechápem, prečo aj hnačkuje, nikde sa to nespomína. Asi sme výnimka:-)
8 ľudí považuje za užitočné
katiep  8. aug 2015

Šiesta choroba.

Nás synček, skoro 7-mesačný. V utorok v noci teplota 38,7 rektálne, každých 6 hodín podávaný Paracetamol s dobrou odpoveďou, pred podaním dávky aj 39,3 rektálne... potom to vždy stiahlo. Tak sme ,,fungovali,, 4 dni. Samozrejme plačlivý, nervózny.. ako také dieťa vie byť.

Už v prvú noc som vedela, že zuby. Pravý dolný rezák prerezaný, ďasná naliate a bolestivé. Inú symptomatológiu nemal. Nos čistý, očká ok.. akurát unavené, ušká nebolestivé na pohmat, žiaden kašeľ, hrdielko bledé bez hlienov. Bruško ho nebolelo, len mal redšie stolice kvôli teplotám.

V piatok.. t.j. v 4. deň sme zašli aj k pediatričke. Crp v poriadku, moč negatívny, výs. ok. Pokračovať v pitnom režime, sledovať či močí,... normálny postup ako pri teplotách a zuboch. Na 4 deň v noci už bol bez teploty, ale mal presne výsev ako vyššie obrázok- nesvrbivý.. hlavička, hrudník a trocha chrbát. Už som vedela ktorá bije. Trebalo už len počkať kým samo to prejde.. a riešiť len bolestivosť, nervozitu, čo ešte mal kvôli ďasnám. Na noc som mu ešte zopárkrát dala 6kv Fenistilu. A prešlo to.

Moja pediatrička na základe fotiek a priebehu potvrdila, že to bolo ono. Takže tak, nie je to hrôza, ale nepríjemné určite.
2 ľudia považujú za užitočné
zuzik307  13. apr 2015

Prekonali sme ju...

...keď mala dcérka 8 mesiacov...v piatok začala mať vysoké teploty, išlo jej naraz 5 zúbkov, ale pre istotu sme skočili k pediatričke...CRP negatívne, potvrdila moju pracovnú diagnózu "zúbky" :-) Takže sme celý piatok aj sobotu zrážali teplotu. Zaujímavé bolo, že v noci dcérka teplotu našťastie nemala...v nedeľu nás prekvapili drobné vyrážtičky na chrbátiku a hrudníku. Teploty razom pominuli a hneď bolo lepšie...do pondelka vyrážky zmizli, pediatričke sme nemali, čo ukázať. Tak som ju len informovala, že sme pravdepodobne prekonali šiestu chorobu :-)
4 ľudia považujú za užitočné
ehalasova  13. apr 2014

Je za nami...

Náš problém sa začal už v stredu doobeda, kedy malý začal byť nervózny, unavený a citeľne mal zvýšenú teplotu. Po zmeraní teploty mi teplomer ukazoval 37,7°c, a nakoľko sa má podávať liek u detí až po prekročení 38°C, aj tak som mu dala aspoň polovičnú dávku Panadolu a natrela zúbky gélom (nakoľko sa mu pretláčajú očné zuby). Ukľudnil sa, zaspinkal. Po zobudení bol trochu oťapený, ale vymýšľal naďalej ako zdravé dieťa.

Prišiel večer:
O pol ôsmej pred spaním som mu dala ďalšiu polovičnú dávku Panadolu, nakoľko mi teplomer ukazoval nie vysoké hodnoty. Malý však dávku nezjedol celú. No išli sme spinkať. Chvíľu spal, chvíľu mrnkal, pýtal piť. Okolo desiatej večer som pocitovo zistila, že je horúci. Tak som zobrala plienku, a schladila som ho, nie príliž, nakoľko ľahol a zaspal.

Prišiel výkrik:
Okolo pol jednej ráno, malý kľakol, vykríkol, hodil sa mi do náruče a začal boj - vyvrátil ocka a dostal febrilné kŕče. Nakoľko som nevedela o tom nič, aj tak som utekala do vane a začala rýchlo ochladzovať, bo priam vrel. Popri chladení sa začal dusiť. Prevrátila som ho (bruškom nadol), aby mu vytekajúce sliny nestekali späť do hrdla a vytierala pyžamkom, čo mal na sebe. Potom som ho privinula k sebe a po chvíľke kŕče ustúpili - začal kľudne pravidelne dýchať. Po "pol hodine"! prišla záchranná služba, malý bol už stabilizovaný, no teplota opäť začala stúpať, tak nás zobrali pre istotu na Kramáre. Podali mu čípok a do hodiny a pol bolo po teplote.

Po troch dňoch sa vyskytli ružové vyrážky na brušku, ktoré druhý deň prešli na chrbátik a vrch nožičiek. Podávame Fenistil kvapky proti svrbeniu.

Tak toto je naša skúsenosť s touto chorobou.
4 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke