Ako splodiť chlapca

Snom každej budúcej mamičky je mať zdravé bábätko. Možno, že už doma máte dievčatko alebo dve a teraz by ste privítali chlapčeka? Alebo si neviete predstaviť seba samu ako mamičku dievčatka a preto zisťujete, ako počať chlapčeka?

Nech si rôzne babské rady a povery tvrdia čo chcú, pohlavie vášho budúceho dieťaťa závisí na tom, akou spermiou bude oplodnené vaše vajíčko. Mužské spermie sú totiž dvojakého druhu - niektoré nesú chromozóm X (to sú budúce dievčatká) a niektoré chromozóm Y (to sú zase chlapci).

Ako počať chlapčeka

Vedecká metóda k počatiu chlapčeka

Jedinou naozaj "vedeckou" metódou pre splodenie želaného chlapčeka je preimplantačná genetická diagnostika (PGD) - to je vyšetrenie génov embrya ešte pred jeho zavedením do maternice pri umelom oplodnení. Výber pohlavia touto metódou sa používa pri genetických ochoreniach, ktoré sú viazaná na určité pohlavie - teda že ochorením trpia len dievčatká alebo len chlapci. Pre zavedení do maternice matky sa potom použije embryo "zdravého" pohlavia. V iných prípadoch si pohlavie svojho dieťaťa takto vybrať nemôžete, to v Slovenskej republike nie je povolené. Je to tak preto, aby sa udržiaval prirodzený pomer chlapcov a dievčat v populácii.

Shettlesova metóda

Ak sa zaujímate o to, ako splodiť chlapčeka, zaiste skôr alebo neskôr narazíte na Shettlesovu metódu. Táto teória hovorí, že Y spermie - "chlapci" - sú menšie a menej robustné, za to ale rýchlejšie. Tiež sú menej odolné voči kyslému prostrediu (= nižšie pH) v pošve.

Pre počatia chlapčeka je teda dobré mať pohlavný styk čo najbližšie ovulácii - asi 24 hodín pred až 12 hodín po nej. To preto, aby spermie dlho "nečakali" na uvoľnenie vajíčka. V prípade dlhšieho pobytu v maternici majú totiž výhodu skôr odolnejšie spermie - dievčatká.

Tiež sa odporúča použiť pri pohlavnom styku polohy s hlbším prienikom (napr. zozadu), kde sa spermie dostanú bližšie ku krčku maternice. V oblasti krčka maternice je pH menej kyslé ako u pošvového vchodu, a to je výhodnejšie pre spermie nesúce chromozóm Y.

Ak žena pri styku dosiahne orgazmus, vraj zvýši šancu na počatie chlapčeka, keď po orgazme sa pH v pošve zvyšuje, čo nahráva spermiám s chromozómom Y.

Ľudské spermie pod mikroskopom
Popis obrázku: Ľudské spermie pod mikroskopom

Stravou k splodeniu chlapčeka

Podľa tejto teórie môžete vhodnou stravou zmeniť pH vo vašej pošve a tým zvýšiť šance pre Y-spermie. Nielen výber potravín, ale aj množstvo prijatých kalórií je rozhodujúce. Ženy, ktoré konzumujú vysoko-kalorickú stravu pred počatím a tiež ženy konzumujúce viac draslíka a sodíka, majú väčšiu pravdepodobnosť splodenia chlapčeka. Ak chcete túto metódu skúsiť, je potrebné diétu držať aspoň 6 týždňov pred plánovaným počatím.

Strava na splodenie chlapčekaA aké potraviny sú teda pre vás vhodné? Červené mäso, vajcia, ryby, fazuľa, hrášok, huby, cuketa, kukurica, hrozienka, chlieb. Banány sú zasa výborným zdrojom draslíka. Potraviny bohaté na sodík sú napr. saláma, údené mäso, syr, nakladané potraviny, slané jedlo. Nezabudnite pri tom však na zásady zdravej výživy, ktoré sú pre zdarné tehotenstvo dôležité. Ako hovorili naše babičky - všetko s mierou.

Popis obrázku: Nezabúdajte jesť ryby, pomôžu vám pri snahe o počatie chlapčeka.

Jedzte po celý deň, pretože vyšší príjem energie a vyššia hladina glukózy pomáhajú k počatiu chlapčeka. Podporujte svojho partnera v konzumácii kofeínového nápoja pred sexom. Ak ste naozaj vzdorovitý, môžete konzumovať sirup proti kašľu niekoľko hodín pred pohlavným stykom. Lieky proti kašľu obsahujú guajfenezín, ktorý riedi hlien krčka maternice a tým uľahčí prienik spermií.

A aká je úspešnosť tejto metódy? Štúdie z rokov 1970-1980 sa zúčastnilo viac ako 200 žien a počatie žiadaného pohlavia bolo úspešné v 80%. To neznie zle, že?

Čínsky lunárny kalendár

Ak hľadáte tradičnejšie metódu, ako počať chlapčeka, môžete využiť čínsky kalendár. Táto metóda výpočtu pohlavia budúceho potomka pochádza z dávneho staroveku. To, či dieťa bude chlapček alebo dievčatko, sa vypočítava z veku matky v období počatia a z mesiaca, v ktorom k počatiu došlo alebo ešte len dôjde. Nie je to ale úplne jednoduché, pretože v Číne sa vek človeka počíta trochu inak.

Ak chcete vedieť viac, pozrite sa na článok Čínsky kalendár.

Jonášova metóda

Túto metódu zaviedol slovenských lekár MUDr. Eugen Jonáš. Základom sú astrologické výpočty podľa dátumu, času a miesta narodenia matky. Podľa týchto údajov sa vypočítajú plodné a neplodné dni, a to vrátane pohlavia splodeného dieťaťa v určitom dátume. Môžete si tak naplánovať, či to bude chlapček alebo dievčatko.

Viac sa dočítate v článku o Jonášovej metóde.

Ericssonova metóda

Skôr okrajovo spomeňme ešte poslednú metódu ako počať chlapčeka - Ericssonovu metódu. Tá spočíva v odstreďovaní mužského ejakulátu, pri ktorom sa oddelia ťažšie X a ľahšie Y spermie. Potom môžu byť vybrané spermie aplikované pri vnútromaternicovej inseminácii (IUI).

Zástancovia tejto metódy uvádzajú mieru úspešnosti pre počatie chlapca 78 - 85%. Avšak mnoho odborníkov poukazuje, že táto metóda nebola nikdy klinicky overená. A znovu pripomíname - v Slovenskej republike nie je dovolené ovplyvňovať pohlavie dieťaťa pri asistovanej reprodukcii, ak sa teda nejedná o pohlavne podmienené genetické ochorenia.

Súvisiace články

Viac o tom, ako splodiť chlapca na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.wikihow.com/Have-a-Baby-Boy
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Shettles_method
 3. https://www.babymed.com/getting-pregnant-conception-implantation/how-conceive-boy-or-girl-shettle...
 4. https://www.wikihow.com/Conceive-a-Girl
 5. https://web.archive.org/web/20160606051921/https://www.genderselectionauthority.com/hi-tech-metho...
 6. https://web.archive.org/web/20141221133536/http://www.howto-conceiveagirl.net/how-to-conceive-a-g...
 7. https://web.archive.org/web/20170512183655/http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/vyber-pohlavi-...

Použité zdroje obrázkov

 1. pixabay.com
 2. By Doc. RNDr. Josef Reischig, CSc. - Author's archive, CC BY-SA 3.0,
 3. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31556997
 4. pixabay.com
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s ako spldiť chlapca

Máš skúsenosť s ako spldiť chlapca?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť