Komplikácie IVF

Keď ste sa rozhodli podstúpiť IVF, je viac ako pravdepodobné, že ste vyskúšali všetky možnosti prirodzeného počatia a tak je vaše rozhodnutie pevné. Pred samotným umelým oplodnením je dôležité disponovať všetkými podstatnými informáciami. Patria ku nim aj možné komplikácie IVF. Dochádza k nim síce zriedka, no je dôležité o nich vedieť.

Komplikácie pri IVF

Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

Pozri samostatný článok: Ovariálny hyperstimulačný syndróm1

Viacpočetná gravidita

K tehotestvu s dvojčatami dochádza pri prenose viac ako jedného embrya. Možnou komplikáciou IVF je teda viacpočetná gravidita, ktorá nesie so sebou väčšie riziká ako tehotenstvo s jedným dieťaťom. Dochádza častejšie ku komplikáciám a hrozí riziko predčasného pôrodu6, takže sa rodí dieťatko nezrelé1, vyžadujúce nezriedka lekársku starostlivosť a zvýšenú starostlivosť rodičov.

Tehotenstvo s jedným plodom trvá 40 týždňov. Tehotenstvo s dvojčatami sa zvyčajne končí v 36. týždni. Ak sú plody tri, málokedy sa podarí udržať tehotenstvo dlhšie ako do 32. týždňa.

Mimomaternicové tehotenstvo

Pozri samostatný článok: Mimomaternicové tehotenstvo4

Poranenie pri odbere vajíčok

Táto komplikácia je veľmi zriedkavá. Odber vajíčok1 vykonáva lekár pod ultrazvukom. Pri prechode ihly cez pošcu síce dochádza k malému poraneniu cievok a drobnému krvácaniu. Väčšie krvácanie z pošvy je však výnimočné.

Zrušenie cyklu

K zrušeniu cyklu sa pristupuje v prípade, že nedochádza k požadovanej reakcii na hormonálnu stimuláciu. Cyklus sa preruší a nedôjde k odberu vajíčok. Pre ženu to síce nepredstavuje komlikáciu v pravom zmysle slova. Ale vynaložené finančné prostriedky vyšli navnivoč a tiež sa tým posúva možnosť otehotnenia.

Video: Medius Konferencia 2014 - Ovariálny hyperstimulačný syndróm - Kazuistika ÚDZS

Súvisiace články

Viac o komplikáciách IVF na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Karel Řežábek: Léčba neplodnosti. Grada, 2008

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/ivf-plodnosť-neplodnosť-icsi-1514174/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s komplikáciami IVF

Máš skúsenosť s komplikáciami IVF?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť