Odber vajíčok

1 skúsenosť

Premýšľali ste niekedy o tom, že by ste darovali vajíčka a pomohli tak niektorým z párov, ktorým sa nedarí mať vlastné deti prirodzenou cestou? Alebo naopak - využili ste darované vajíčka a zaujíma vás, ako odber vajíčok prebieha? Ak ste aspoň raz odpovedali áno, čítajte ďalej.

Odber vajíčok
Popis obrázku: Priebeh odberu vajíčok

Vyšetrenie pred odberom vajíčok

Samotné odobratie vajíčok je až vrcholom pomerne náročného procesu, ktorý tomuto kroku predchádza. Ešte pred tým, než budete zaradená do zoznamu darkýň, musíte absolvovať niektoré vyšetrenia. Ide o:

 • Štandardnú gynekologickú prehliadku
 • Genetickú konzultáciu s lekárom - tá je zameraná na zistenie informácií, ktoré slúžia na posúdenie rodinnej záťaže budúcej darkyne, čo sa týka závažných chorôb
 • Vyšetrenie a odber krvi na stanovenie hormónov, pohlavne prenosných ochorení a genetické vyšetrenia

Ak všetky vyšetrenia dopadnú uspokojivo, môže byť žena zaradená na zoznam darkýň. Potom sa rozbehne samotný proces darovania vajíčok.

Hormonálne príprava a stimulácia vaječníkov pred odobratím vajíčok

Bežne sa každý mesiac vo vaječníkoch ženy pripravuje okolo 25 vaječných vačkov - folikulov, v ktorých rastú vajíčka, ale iba jedno z vajíčok dozreje a dôjde k ovulácii (uvoľneniu vajíčka). Pri odbere vajíčok je nutné, aby bol vo vaječníkoch pripravený väčší počet, preto je nutné vaječníky stimulovať k väčšej produkciu vajíčok. O začiatku, dĺžke a spôsobu stimulácie rozhoduje lekár na základe individuálnej reakcie, veku a hmotnosti pacientky.

Stimulácia spočíva v tom, že si budete každý deň do brucha pichať injekcie, a to od 2. dňa menštruácie. Stimulácia bude trvať približne 10 dní, za 5 dní bude nasledovať kontrola a ak to bude potrebné, lekár s vami dohovorí aj ďalšiu kontrolu o 3-5 dní.

Súčasne sa sleduje rast folikulov pomocou ultrazvuku. Keď dosahuje veľkosť folikulu priemerom 16 mm, lekár vám pichne tehotenský hormón hCG1, ktorý sa musí podať cca 32-36 hodín pred plánovaným odberom vajíčok. Po absolvovaní hormonálnej prípravy a ovariálnej stimulácie vás čaká odber, ktorý prebieha v celkovej narkóze.

Aplikácia ihly s liekmi - hormonálna príprava na oder vajíčok
Popis obrázku: Aplikace injekce s léky v rámci hormonální přípravy na odběr vajíček

Odber vajíčok pod narkózou

Nie je nutné sa obávať bolestivého zákroku ani iných nepríjemností. Výkon je to ambulantný, a preto ešte v ten deň, asi po 2 hodinovom odpočinku, budete môcť ísť domov. Vlastný zákrok trvá približne 15 minút.

Na odber sa musíte dostaviť nalačno a pred zákrokom nesmiete ani fajčiť a piť alkohol. Keď vás anestéziológ uspí, lekár zavedie do pošvy ultrazvukovú sondu s ihlou. Ihla nasaje vajíčka z vaječníkov, konkrétne z vaječných vačkov (folikul) - ich počet sa pohybuje zvyčajne okolo 8 - 15 kusov. Získaný materiál je následne odovzdaný embryológovi, ktorý sa stará o ďalšie kroky umelého oplodnenia. Pri zákroku sa komplikácie objavujú minimálne a ani po zákroku sa nemusíte ničoho báť. Pacientky si občas môžu sťažovať na nepríjemné pocity v podbrušku či jemné špinenie, ale všetko sa v priebehu jedného až dvoch dní vráti do normálu.

Odber vajíčok z folikulu za pomoci ihly
Popis obrázku: Priebeh odberu vajíčok - sonda s ihlou, ktoré z folikulov nasaje vajíčka

Finančná kompenzácia za darovanie vajíčok

Poskytnutie vlastného vajíčka je pre darkyňu spojené s určitou kompenzáciou nákladov spojených s darcovstvom, ktoré majú pokryť napríklad zdravú výživu, ušlú mzdu, ušlý čas a cestovné. Pohybuje sa až do sumy okolo 1 000 Eur. Žena môže darovať vajíčka opakovane. Najčastejšie je to 3x až 4x, pričom sa odporúča trojmesačný interval medzi jednotlivými odbermi. Pre darkyňu môže byť darcovstvo zaujímavým privyrábaním, však dôvod podstúpiť náročný proces darcovstva býva mnohokrát iný ako finančný.

Ak uvažujete o tom, že sa stanete darkyňou vajíčok, musíte spĺňať zadané kritéria (tie sa môžu medzi jednotlivými zdravotníckymi pracoviskami líšiť), čítajte nasledujúce odseky. V prípade vážneho záujmu si ale nezabudnite zistiť podmienky, ktoré má vami vybraná klinika nastavenej.

Kto sa môže stať darkyňou?

Program darovanie vajíčok sa riadi pomerne prísnymi pravidlami. Darkyňou môže byť iba žena vo veku od 18 do 35 rokov s dobrým zdravotným stavom, pravidelným menštruačným cyklom a normálnou hodnotou BMI, v ktorej rodine sa nevyskytujú žiadne dedičná a psychiatrické ochorenia a nie je nijako drogovo závislá. V rámci darcovstva podstúpi kompletné krvné a genetické vyšetrenia a hormonálnu stimuláciu. Celý proces prípravy trvá 1-2 mesiace, samotný odber vyžaduje krátkodobú anestéziu, avšak pár hodín po zákroku je darkyňa z kliniky prepustená.

Hoci je odber vajíčok regulérny lekársky zákrok, komplikácie sa pri ňom vyskytujú veľmi zriedka. Zásluhu na tom má predovšetkým séria dôkladných vyšetrení, ktoré musí žena pred odberom podstúpiť a ktorá ju prípadne z programu vyradí. Tieto vyšetrenia sú tak zároveň ďalším benefitom, kedy žena vďaka darcovstvu vajíčok môže zistiť svoj zdravotný stav a predispozície k prípadným ochoreniam do budúcna.

Video: Liečba neplodnosti - ako prebieha stimulácia vaječníkov a odber vajíčok

Súvisiace články

Viac o odbere vajíčok na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://www.modrykonik.cz/magazin/article/neplodnost-darovane-vajicko-je-spasou-m-t8082l/
 2. Karel MUŠKA: Neplodnost trápí každý šestý pár v České republice, 2016
 3. http://www.stopneplodnosti.cz/o-neplodnosti/fakta-o-neplodnosti
 4. https://www.novinky.cz/zena/deti/92431-neplodnost-problem-dnesni-doby.html
 5. http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_04_06_01.pdf
 6. http://www.fnbrno.cz/data/files/GPK/prezentace útvaru/120_asist.pdf
 7. https://books.google.cz/books?id=54tEDQAAQBAJ&pg=PA38&lpg=PA38&dq=dárcovství+oocytů+od+roku+1984&...
 8. http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/novinky/neplodnost-cechu-roste-darkyn-vajicek-ubyva
 9. http://www.munimedia.cz/prispevek/darkyne-vajicek-jsou-mnohdy-jedinou-spasou-neplodnych-paru-7761/
 10. http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/zakroky/darcovstvi-vajicek
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s odberom vajíčok

Máš skúsenosť s odberom vajíčok?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
mistisa
8. apr 2013

Odber vajíčok

Ahojte Všetky.
Chcela by som prispieť svojimi skúsenosťami z odberu vajíčok.
Všetkým prechádzame prvýkrát, tak som sa samozrejme veľmi bála toho zákroku. Ale teraz už viem, že to nič nieje. Je to chvíľková záležitosť. Ani som nevedela a už som spinkala a ani som sa nenazdala a bolo po všetkom a ja som ležala na izbe kde ma čakal môj manžel. Samozrejme bolesti boli, ale nie silné, lebo mi dali liek proti bolesti.
Asi hodinku som poležala, dala som si čaj a keksík a išli sme si vypočuť ten krásny počet vajíčok, ktoré odobrali. Oznámili nám, že mi odobrali 12 vajíčok. Išli sme domkov a na druhý deň mi volali že sa 9 oplodnilo. Je to krásny pocit, keď je tu zrazu veľká nádej :-) A teraz len myslíme na našich 9 bojovníkov aby sa pekne vyvíjali. :-) :-) :-)
15 poďakovaní