Mikroaglutinačný test

Ak nemôžete dlhodobo počať dieťa a hľadáte príčinu, medzi prvotné testy, ktoré bude musieť absolvovať váš muž, bude odber spermií a z neho vykonávaný spermiogram. Mikroaglutinančný test je jeden z imunologických testov, ktorý sa z odobratej vzorky spermií vykonáva. Test dokáže odhaliť množstvo protilátok, ktoré by mohli zabraňovať oplodneniu. Na jeho vykonanie sa používajú nielen mužove spermie, ale aj váš cervikálny hlien, ktorého vzorku vám lekár odoberie v období ovulácie.

Spermie putujúce k vajíčku

Na čo sa mikroaglutinančný test využíva?

Mikroaglutinančný test zisťuje prítomnosť protilátok proti spermiám v cervikálnom hliene, ktoré by mohli brániť oplodneniu vajíčka. Ak hlien neobsahuje protilátky, tak sa v ňom spermie voľne pohybujú svojím charakteristickým pohybom a ich cesta k vajíčku je tak jednoduchá.

V prípade, že sa v hliene protilátky nachádzajú, spermie sa zhlukujú k sebe a cesta vajcovodom až k vajíčku je potom pre spermie ťažká až úplne nemožná. Niektoré protilátky tiež môžu spermie priamo usmrtiť a zlikvidovať. Protilátky tak môžu priamo zabraňovať oplodneniu.

Mikroaglutinančný test sa vykonáva tiež na vzorke samotných spermií a pomocou neho je možné objaviť aj protilátky, ktoré sa v mužovej spermii tvoria. Takéto protilátky potom spôsobujú, že sa spermie napádajú navzájom, poškodzujú sa alebo úplne zabíjajú. V takom prípade môžu spôsobovať neplodnosť1, aj keď je počet spermií v mužovom ejakuláte dostatočný. Muži, ktorí prekonali zápal semenníkov, zranenia, chirurgický zákrok na semenníkoch alebo majú ťažkosti s cievnym zásobením v oblasti miešku, môžu tvorbou protilátok trpieť častejšie.

Ako sa mikroaglutinančný test vykonáva

Mikroaglutinančný test vám bude ponúknutý vaším gynekológom, ktorý pátra po príčinách vašej neplodnosti. Lekár k nemu potrebuje vzorku vášho cervikálneho hlienu. Ten sa odoberá ako pri bežnej gynekologickej prehliadke, úplne nebolestivo, iba odobratím drobným nástrojom zo steny vašej pošvy. Na toto vyšetrenie je ideálne obdobie okolo ovulácie, kedy sa cervikálny hlien vyskytuje najhojnejšie. Na vykonanie testu je tiež potrebný odber spermií muža, ktorý sa snaží stať budúcim otcom vášho dieťaťa.

Spermiogram

V laboratóriu potom pomocou enzýmu z ananásu (bromelín) vašu odobratú vzorku ovulačného hlienu rozdelia do skúmavky s niekoľkými komôrkami. Jednotlivé časti sa potom zmiešajú so spermiami a prekryjú parafínovým olejom. Obsahy komôrok potom po dvoch hodinách hodnotí laborantka pod mikroskopom. Prítomnosť protilátok v hliene sa potom pri mnohonásobnom zväčšení pod mikroskopom dá pozorovať na spermiách, ktoré sa nemôžu pohybovať a zhlukujú sa k sebe.

Pomocou pozorovania zhlukovania spermií dokáže laborant tiež hodnotiť, ktorá protilátková aktivita prevažuje. Ak sa k sebe spermie zhlukujú hlavičkami, jedná sa skôr o protilátky proti hlavičkám spermie, ktoré bránia preniknutiu k samotnému vajíčku. Ak sú zhluknuté bičíky, jedná sa o protilátky proti nim, a protilátky tu spôsobujú, že obmedzujú ich pohyb a tým možnosť k vajíčku doputovať a oplodniť ho. Môžu sa vyskytnúť aj oba typy protilátok.

Zhluky spermií sú živé, ale nie sú tak rýchle, aby sa k vajíčku dostali. Spermie sú teda oplodnenia schopné, ale to, že sa vplyvom protilátok neprirodzene zhlukujú, im zabraňuje v správnej ceste k vajíčku.

Ako s protilátkami bojovať?

V prípade, že mikroaglutinančný test prítomnosť protilátok potvrdí, je možné tento nepriaznivý stav liečiť. Na liečbu sa používajú kortikoidy, terapia trvá niekoľko týždňov, počas ktorej muž lieky užíva. Úspešnosť liečby býva vysoká a k počatiu môže dôjsť prirodzenou cestou. V prípade, že liečba nie je úspešná, stále zostáva veľmi malá šanca na otehotnenie prirodzenou cestou. Pokiaľ sú, ale mužove spermie inak pohyblivé a zdravé, pomocou využitia metód umelého oplodnenia je možné ľahko počať.

Video: Aglutinácia - zhlukovanie spermií

Viac o mikroaglutinačnom teste na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://books.google.cz/books?id=9XlVAgAAQBAJ&pg=PA50&lpg=PA50&dq=Mikroaglutinační+test&source=bl...
  2. http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/zakroky/spermiogram

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/mikroskop-diagnóza-laboratoř-2352651/
  2. https://pixabay.com/cs/spermie-oplodnění-těhotenství-vývoj-956480/

Hodnotenia a skúsenosti s mikroaglutinačným testom

Máš skúsenosť s mikroaglutinačným testom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke