Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

29. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 29. týždni tehotenstvaV 29. týždni tehotenstva zaznamenáva mozog významný rozvoj, pretože od tejto chvíle bude môcť sám regulovať teplotu tela dieťaťa. To však nastane až po pôrode, pretože po dobu, čo je dieťa v maternici, potrebuje ešte stále teplo matkinho tela.

V mozgu sa tiež rozvíja šedá kôra mozgová, konkrétnejšie dochádza k vývoju mozgových závitov a kôra, ktorá bola doposiaľ hladká, začína byť rôzne zvrásnená. Ďalej pokračuje rozvoj nervových buniek, ktorých bude mať dieťa po narodení v tele až niekoľko stoviek miliárd. Po narodení sa ale ďalšie nové nervové bunky už vyvíjať nebudú. Tvoria sa tiež mozgové obaly a nervové obaly, ktoré ich chránia a podporujú ich správnu funkciu.

Pod ešte stále tenkou kožou sa priebežne hromadí tuk, ktorého je pod pokožkou niečo medzi 2- 3% doterajšej váhy dieťaťa, ktorá v tomto týždni činí pri dĺžke 26 cm asi 1,1 - 1,2 kg. Nie je to teda ešte nič ohromujúceho, ale v do konca tehotenstva sa tuk ešte znásobí. Aj vďaka nemu je pokožka dieťaťa vyhladenejšia, dieťa si tak bude môcť udržiavať svoju telesnú teplotu.

V tvárovej časti plne fungujú oči, v ktorých už sietnica reaguje na svetlo a ďalšie zmyslové vnemy ako sluch, hmat a chuť. Očné viečka sú pokryté riasami.

Žena môže v tomto týždni pribrať až pol kila a toto naberanie na váhe môže po pol kile týždenne pokračovať až do konca tehotenstva, t.j. 11 týždňov. Od začiatku tehotenstva sa hmotnosť ženy zvýšila o 7 - 8 kg a s tým súvisia určité ťažkosti, s ktorými sa mamička môže stretnúť. Môžu to byť kŕče v lýtkach, ktoré sú spôsobené napríklad nedostatkom vápnika a draslíka, ktorý by mal byť do tela doplnený napr. v potravinách alebo nárastom váhy, ktorá tlačí na nohy, či rastúcou maternicou a jej tlakom na nervy v končatinách. Príčin môže byť mnoho.

Rastúca maternica ale nespôsobuje len tlak na nervy v dolných končatinách, ale aj tlak na močový mechúr, ktorého dôsledkom je častejšie močenie ako aj cez deň, tak aj počas noci. Ďalej ženu môže trápiť dýchavičnosť pri rýchlejšej chôdzi, či chôdzi po schodoch alebo do kopca. Tiež môžu trápiť ženu sťahy maternice, ktorým sa hovorí poslíčkovia.

V 29. týždni by sa už mala nastávajúca mamička porozhliadnuť tiež po výbavičke pre bábätko3 a porozmýšľať nad tým, ako by si predstavovala svoj ​​vlastný pôrod, kde by chcela rodiť a poprípade si zostaviť aj svoj ​​ pôrodný plán12.

Vyšetrenia v 29. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
3D ultrazuk 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

29. týždeň tehotenstva v číslach

29. týždeň tehotenstva

  • 29. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 27. týždeň od oplodnenia
  • približne 11 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 28 týždňov + 0 dní až 28 týždňov + 6 dní (skrátene 28tt + 0 až 28tt + 6)

29. týždeň tehotenstva po dňoch

29. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Ultrazvuk v 29.týždni tehotenstva

<< 28. týždeň tehotenstva / 30. týždeň tehotenstva >> 3

Viac o 29. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.pampers.cz
  3. https://web.archive.org/web/20150129091134/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#29
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 29. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 29. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť